Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μου κάνει το GV;

Μου κάνει το GV;

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 25 Οκτ 2007, 12:05

Ψάχνω ένα σχετικά μαζεμένο σε διαστάσεις όχημα για μέσα στην πόλη (άντε και καμιά εκδρομούλα σπανίως σε πήλιο κλπ). Θα το προτιμούσαμε ψηλό, τόσο σε θέση οδήγησης όσο και σε απόσταση από έδαφος διότι στην πόλη μας οι δρόμοι είναι χάλια.

Θα χρησιμοποιηθεί σαν δεύτερο όχημα της οικογένειας. Τα παιδιά είναι σχετικά μεγάλα (15 και 13) και ήδη δεν μας πολυακολουθούν στις βόλτες.

Θα το οδηγεί κυρίως η σύζυγος. Δεν θέλουμε κάτι συμβατικό και κλασικό (τα μπουχτίσαμε...)

Αρχικά σκεφτόμαστε για mini cooper cabrio με τους 120 ίππους που θα βγεί σε 4-5 μήνες.

Αλλά βλέποντας την προσφορά του βιταρα σε 3πορτο με δέρμα και cyber station σκέφτομαι μήπως είναι πιο βολική επιλογή. Θα χάσουμε το cabrio αλλά θα κερδίσουμε σε δυνατότητες κίνησης με ασφάλεια σε παλιόδρομους και οι χώροι είναι παρόμοιοι.

Κατά την γνώμη σας αξίζει η αγορά αυτού του αυτοκινήτου για τη χρήση που θέλουμε;

Με προβληματίζουν 2 κυρίως θέματα:
1) Μήπως το αμάξι "σέρνεται" υπερβολικά; Μας εκνευρίζει πολύ να πατάμε το γκάζι και να αισθανόμαστε να μην κουνιέται το αμάξι. Τώρα έχουμε για 2ο ένα yaris 1.3 και πάει αέρα.
2) Μήπως τα φρένα του βιτάρα είναι πολύ άθλια;
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Re: Μου κάνει το GV;

Δημοσίευσηαπό meco » 25 Οκτ 2007, 15:18

Giannaras έγραψε:
Κατά την γνώμη σας αξίζει η αγορά αυτού του αυτοκινήτου για τη χρήση που θέλουμε;

Ναι!
Giannaras έγραψε:Με προβληματίζουν 2 κυρίως θέματα:
1) Μήπως το αμάξι "σέρνεται" υπερβολικά; Μας εκνευρίζει πολύ να πατάμε το γκάζι και να αισθανόμαστε να μην κουνιέται το αμάξι. Τώρα έχουμε για 2ο ένα yaris 1.3 και πάει αέρα.
2) Μήπως τα φρένα του βιτάρα είναι πολύ άθλια;

1. Τι εννοείς με το σέρνεται? Πάντως σαν το yaris δεν είναι!!! Απέχει πολύ απο αυτό!
2. Άθλια δεν είναι σε καμία περίπτωση. Σε οριακές καταστάσεις ίσως να σε προβληματίσουν. Με το οριακές εννοώ να κάνεις κατηφορικές διαδρομές πάρα πολύ γρήγορα και να φρενάρεις δυνατά πριν από κάθε στροφή. Για τέτοια δεν κάνουν τα φρένα του GV. Για ασφαλείς μετακινήσεις και φυσιολογική χρήση είναι μια χαρά.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μου κάνει το GV;

Δημοσίευσηαπό mikeSGV » 25 Οκτ 2007, 15:34

Φίλε από αυτά που περιγράφεις θα σου συνιστούσα να μην το αγοράσεις όχι το συγκεκριμένο αλλά οποιοδήποτε τζιποειδές . Απέχουν όλα πολύ από αυτό που αναζητάς . Για να οδηγήσεις ένα τζιποειδές αυτοκίνητο θα πρέπει να έχεις υπομονή στην πόλη και πολύ μεγάλη χαρά όταν βρίσκεσαι εκτός πόλης. Εκτός και αν πάς στην κατηγορία τον μεγάλων τζιπ που τα προσφέρουν αυτά που ζητάς .
Όσο ζω μαθαίνω
mikeSGV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006, 12:10
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 25 Οκτ 2007, 22:53

@meco: Σε σχέση με το yaris προφανώς εννοείτε ότι το βιταρα 1.6 έχει πολύ πιο βαριά αίσθηση και αργεί να "τραβήξει";

@mikeSGV: μα τα μεγάλα τζιποειδή δεν μου κάνουν για μέσα στην πόλη λόγω μεγέθους...
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό k.l. » 26 Οκτ 2007, 08:45

Τα φρένα του αυτοκινήτου είναι υπέραρκετα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα απόδοσης. Έχουν ένα πρόβλημα με το κρύωμα (θέλουν προσοχή ώστε μετά από πολύ ζέσταμα να κρυώσουν σταδιακά) και με την αίσθηση αλλά όχι με την απόδοση (ειδικά μόλις αλλάξουν τα εργοστασιακά λάστιχα). Όσο για την απόδοση δεν ξέρω τα οικονομικά και τον τόπο κατοικίας αλλά θα πρότεινα να δείτε και το DDis με πλήρη τετρακίνηση.
Άβαταρ μέλους
k.l.
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 11:09
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό meco » 26 Οκτ 2007, 09:36

Giannaras έγραψε:@meco: Σε σχέση με το yaris προφανώς εννοείτε ότι το βιταρα 1.6 έχει πολύ πιο βαριά αίσθηση και αργεί να "τραβήξει";

Γενικά είναι πιο αργό. Μπορεί να είναι 20 άλογα παραπάνω το GVitara αλλά είναι σημαντικά βαρύτερο και μόνιμα 4κίνητο. Κάνε και ένα test drive να διαπιστώσεις από μόνος σου αν σε καλύπτει.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 26 Οκτ 2007, 13:08

Ειμαι μόνιμα επαρχία και έτσι δεν έχω πρόβλημα με πετρέλαιο. Μπορώ να πάω και για το DDis.
Αλλά με χαλάει λίγο ο θόρυβος... (όχι τόσο εμένα όσο τη σύζυγο)
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό kfanis » 26 Οκτ 2007, 15:35

Giannaras έγραψε:Ειμαι μόνιμα επαρχία και έτσι δεν έχω πρόβλημα με πετρέλαιο. Μπορώ να πάω και για το DDis.
Αλλά με χαλάει λίγο ο θόρυβος... (όχι τόσο εμένα όσο τη σύζυγο)


Φίλε Giannara μακάρι να μπορούσα και εγώ να πάρω πετρέλαιο! :( Μπροστά στις ροπές και την κατανάλωση του DDis ο θόρυβος είναι το λιγότερο!
Ας όψεται ο Σουφλιάς που νομίζει οτι οι Ευρωπαίοι είναι μ@#$%^&ς που τα επιτρέπουν και εμείς είμαστε οι έξυπνοι που τα κυκλοφορύμε μόνο επαρχία!
Αλλά απο οτι εχω καταλάβει μάλλον ζητάς κάτι άλλο, κάτι πιο γρήγορο ίσως....?

Φάνης
Άβαταρ μέλους
kfanis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 01:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΔΑΦΝΗ

Δημοσίευσηαπό k.l. » 26 Οκτ 2007, 18:14

Ποιός θόρυβος; Σε σχέση με το βενζίνη η διαφορά θορύβου είναι ελάχιστη (εντάξει ακούγετε το turbo που σφυρίζει :D !!!) οι κύριοι θόρυβοι έρχονται από την μετάδοση και υπάρχουν σε όλα.
Άβαταρ μέλους
k.l.
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 11:09
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 27 Οκτ 2007, 21:18

Ζητάω κάτι γρήγορο, όχι όμως με την έννοια που ίσως εννοείτε.

Θέλω να έιναι "σβέλτο" και να μην αναγκάζομαι σε συνεχείς αλλαγές ταχυτήτων. Να μην αισθάνομαι το βάρος του αυτοκινήτου σαν να ζορίζεται για να φύγει, διότι η αίσθηση αυτή περνάει σε μένα λες και το σπρώχνω ο ίδιος...
Η τελική μου είναι τελέιως αδιάφορη. Σπάνια πάω πάνω από 120 στην εθνική (στο επαρχιακό δίκτυο της περιοχής μου ζήτημα να πηγαίνω πάνω από 80).

Μιλάω για περιοχή Μεσσηνίας κυρίως όπου το οδικό δίκτυο είναι άθλιο.

Από όλα τα 4κίνητα που οδήγησα μου άρεσε το φορεστερ, αλλά προτιμώ να έχω esp, και επίσης τη δυνατότητα επιλογής 3θυρου. Σημαντικό και ότι το φορεστερ είναι 2000 κυβικά και έχει αυξημένα τέλη!

Από την άλλη, θεώρησα δελεαστική την προσφορά του βιτάρα με δέρμα και cyber station σε όλες τις εκδόσεις και γιαυτό την ψάχνω!
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό mikeSGV » 29 Οκτ 2007, 15:26

Φίλε είδα προχθές ένα 3θ toyota RAV4 και σε θυμήθηκα .Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα 2000cc και την τιμή που έχει σε καλύπτει άνετα .Κάνε ένα τεστ .
Όσο ζω μαθαίνω
mikeSGV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006, 12:10
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό Giannaras » 31 Οκτ 2007, 15:25

Σίγουρα εισάγεται το 3θυρο rav4;
Είδα ένα στο δρόμο, αλλά στο site της toyota.gr και σε τιμοκαταλόγους δεν υπάρχει...
Giannaras
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 15 Απρ 2007, 20:56

Δημοσίευσηαπό alfakias » 01 Νοέμ 2007, 07:34

Σαφώς και δεν υπάρχει 3θ RAV4,όσον αφορά το καινούργιο μοντέλο τουλάχιστον.Η προηγούμενη σειρά είχε και 3θ οπότε πρέπει να κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα.
Άβαταρ μέλους
alfakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2005, 08:52
Τοποθεσία: ΠΟΛΥΓΩΝΟ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό neos.offroadakias » 21 Νοέμ 2007, 16:49

:roll: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ .
ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ GV ΤΟΥ 2006 5D ΘΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΑΤΕ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ? ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ 3 ΜΕΛΗ ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΝΕΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Άβαταρ μέλους
neos.offroadakias
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2007, 16:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό mikeSGV » 23 Νοέμ 2007, 10:46

Υπάρχει θεματική ενότητα για το νέο GV και εκεί θα ακούσεις και θα ρωτήσεις ότι θέλεις . Γνώμη μου είναι ότι το νέο GV δεν υστερεί σε κάτι και για εντός και για εκτός είναι μια χαρά όσο αφορά τον χώρο εκεί όλα παίζονται ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός .Αν έχεις την δυνατότητα να το πάρεις και σε πετρέλαιο ακόμα καλύτερα
Όσο ζω μαθαίνω
mikeSGV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006, 12:10
Τοποθεσία: athina


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 39 επισκέπτες