Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΩ στο GrandV 1,6 & προβλημα με ενδεικτη βενζι

ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΩ στο GrandV 1,6 & προβλημα με ενδεικτη βενζι

Δημοσίευσηαπό nantia » 18 Φεβ 2008, 14:41

Παρακαλω θα ηθελα να μάθω τα εξης αν τα αντιμετωπισατε κ εσεις

1)στο GV 1,6 που έχω ακουω θόρυβο (σαν απο τις αναρτησεις, αμορτισερ???)στο πισω τμημα του αυτοκινητου οταν ειμαι σε ανισοπεδο εδαφος, δηλ οταν η μια ροδα ειναι σε αλλο επιπεδο απο την αλλη σε κινηση. Σα θορυβος απο κραδασμους. Το κανει κ οταν σταματαω η ξεκινας σε ανηφορα η κατηφορα. Να ειναι κατι σαν στρευλωση? ελλατωμα?? να ζητησω αλλαγη σε εγγυηση ?στη σουζουκι μου ειπαν οτι ειναι οκ κ οτι το εφτιαξαν κ εσφιξαν τα αμορτισερ... κ οτι κατι φταιει στα συνεμπλοκ ισως... ΔΕΝ σταματησε τελικα ο θορυβος.... Εχετε καμια προταση...??ευχαριστω


2) η βελονα (ενδεικτης)για το καυσιμο στο πανελ του οδηγου κολλαει οταν γεμιζω βενζινη. Δηλ ενω φουλαρω βενζινη δειχνει μηδεν. κ μετα ανεβαινει ο ενδεικτης πολυ αργα σιγα σιγα. Θα φτασει στο φουλ μετα απο 10-15 βολτες που θα κανω με το αυτοκινητο. Τι να αλλαξω???

Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες απαντησεις...
Ναντια
Άβαταρ μέλους
nantia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 13:10
Τοποθεσία: ilioypoli

Δημοσίευσηαπό kinigos » 18 Φεβ 2008, 16:14

Γράψε τι μοντελο είναι καλύτερα!
Εχω κ εγώ τέτοιους θορύβους κ νομίζω οτι άρχισαν αφού αλλαξα αμορτισερ.
Πριν πήγαινα στο βουνό κ δεν ακουγώταν τπτ.
Οπου υπάρχει ένας κατήφορος,
υπάρχει κ ανήφορος.
Άβαταρ μέλους
kinigos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 11 Δεκ 2007, 17:10
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 18 Φεβ 2008, 18:09

Εχω ακουσει για καποια συνεμπλοκ τα οποια υστερα απο εκτος δρομου διαδρομες θελουν ενα καλο πλυσιμο, δεν ξερω εαν ειναι η περιπτωση σου.......στην αντιστρεπτικη ........?????
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό tranos » 18 Φεβ 2008, 22:25

Εμενα παιδια μπροστα κανει καποιο τριξιμο στο χωματοδρομο τελικα ωπος διαπιστοθικε (εβαλα το μαστορα απο κατω και εγω το παταγα απο πανω) το προβλημα ηταν σε κατι λαστιχακια απο ενα Π σαν σαμφορ που δενει το
σασι με τον αξονα αν τα λεω σωστα
Ηλεκτολογος ειμαι οανθρωπος δεν ειμαι και μιχανικος
Άβαταρ μέλους
tranos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 16 Οκτ 2007, 23:25
Τοποθεσία: mesologgi

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΩ στο GrandV 1,6 & προβλημα με ενδεικτη β

Δημοσίευσηαπό gmak » 19 Φεβ 2008, 00:06

nantia έγραψε:Παρακαλω θα ηθελα να μάθω τα εξης αν τα αντιμετωπισατε κ εσεις

1)στο GV 1,6 που έχω ακουω θόρυβο (σαν απο τις αναρτησεις, αμορτισερ???)στο πισω τμημα του αυτοκινητου οταν ειμαι σε ανισοπεδο εδαφος, δηλ οταν η μια ροδα ειναι σε αλλο επιπεδο απο την αλλη σε κινηση. Σα θορυβος απο κραδασμους. Το κανει κ οταν σταματαω η ξεκινας σε ανηφορα η κατηφορα. Να ειναι κατι σαν στρευλωση? ελλατωμα?? να ζητησω αλλαγη σε εγγυηση ?στη σουζουκι μου ειπαν οτι ειναι οκ κ οτι το εφτιαξαν κ εσφιξαν τα αμορτισερ... κ οτι κατι φταιει στα συνεμπλοκ ισως... ΔΕΝ σταματησε τελικα ο θορυβος.... Εχετε καμια προταση...??ευχαριστω


2) η βελονα (ενδεικτης)για το καυσιμο στο πανελ του οδηγου κολλαει οταν γεμιζω βενζινη. Δηλ ενω φουλαρω βενζινη δειχνει μηδεν. κ μετα ανεβαινει ο ενδεικτης πολυ αργα σιγα σιγα. Θα φτασει στο φουλ μετα απο 10-15 βολτες που θα κανω με το αυτοκινητο. Τι να αλλαξω???

Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες απαντησεις...
Ναντια


νομι<ω και εγω οτι μαλλον ειναι αντιστρεπτικη.η στην αλλαζουν ή σου ριχνουν ενα σπρευ ωστε να σταματησει..

οσο για το ταμπλο οργανων, αλλαγμα ολο το ταμπλο οσο ειανι στην εγγυηση
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΩ στο GrandV 1,6 & προβλημα με ενδεικτη β

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 20 Φεβ 2008, 11:50

Να πεις στην αντιπροσωπια να σου αντικαταστησουν τα λαστιχα που παταει η αντιστρεπτικη με κωδικο 42412-65J02-000 αυτα εχουν δημιουργησει σε αρκετους προβλημα με θορυβο.
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό nantia » 23 Φεβ 2008, 07:48

Το μοντελο ειναι 1.6 GV τοθ 2007. Ο θορυβος που ακούω είναι όταν κατεβαίνω σκαλια η κατι ανισοπεδο τελοσπαντων. Ακουγεται στο πισω τμημα. Επισης ακουγεται αυτο το κρακ-κρατς (σαν κραδασμος) οταν ξεκιναω η σταματαω αποτομα σε ανηφορικο δρομο.

Ευχαριστω ολους για τισ απαντησεις.

Για τον ενδεικτη βενζινης εχει κανενας καποια εμπειρια??

Φιλικα
Ναντια.
Άβαταρ μέλους
nantia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 13:10
Τοποθεσία: ilioypoli

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΩ στο GrandV 1,6 & προβλημα με ενδεικτη β

Δημοσίευσηαπό nantia » 23 Φεβ 2008, 07:52

4troxos έγραψε:Να πεις στην αντιπροσωπια να σου αντικαταστησουν τα λαστιχα που παταει η αντιστρεπτικη με κωδικο 42412-65J02-000 αυτα εχουν δημιουργησει σε αρκετους προβλημα με θορυβο.



μηπως έχεις περισσοτερες λεπτομερειες για το θεμα...??εχεις δικη σου εμπειρια η καποιο αλλο site??\

ευχαριστω πολυ
N.
Άβαταρ μέλους
nantia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 13:10
Τοποθεσία: ilioypoli

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 23 Φεβ 2008, 09:03

Δικη εμπειρια δεν εχω, το αμαξι μου μολις χθες εφτασε στην αντιπροσωπεια ( ειδικη παραγγελια απο το προηγουμενο Σεπτεμβρη..) αλλα επειδη διαβαζω διαφορα Forum και ιδιως ενα Ιταλικο πολυ ενημερωμενο, ειδα για θορυβους στο μπροστινο συστημα περισσοτερο και για αυτο στο μετεφερα.
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 25 Φεβ 2008, 15:38

nantia έγραψε:
Για τον ενδεικτη βενζινης εχει κανενας καποια εμπειρια??



Σε μένα (GV 5d DDis) ο δείκτης ανεβαίνει άμεσα με το γέμισμα, αλλά στο Panda όταν βάζω βενζίνη και είναι ανοικτή η μηχανή ανεβάζει πολύ πολύ αργά το δείκτη. Αν κλείσω και ανοίξω όταν γεμίσει τότε πάει στο full κατευθείαν. Υποθέτω ότι πρέπει να το αλλάξεις τώρα στην εγγύηση ...
Όσο για θόρυβο, κάνει ένα (όχι πάντα) ιδίως, νομίζω, σε διαγώνιες ανωμαλίες, αλλά πρέπει να είναι από το κλείδωμα των πίσω καθισμάτων (που αναδιπλώνονται...)
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 25 Φεβ 2008, 21:30

Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανεις ......

Εχω το 2λιτρο του 2006 και τον τελευταιο καιρο μου εμφανισε ενα καινουργιο κουσούρι...

Οταν ειμαι στην εθνική και πηγαίνω με 120 χλμ και ανω εμφανιζει ενα θορυβο που εντοπιζεται στον λεβιε των ταχυτητων και οσο αυξανει η ταχυτητα τοσο πιο εντονος γινεται... σε βαθμο μαλιστα που οταν ειχα φιλους στο αμαξι και πηγαινα εκδρομη να κρατουσα συνεχεια τον λεβιε ωστε να περιωρισω τον ηχο...

Οταν πηγα για το σερβις των 30000χλμ στην αντιπροσωπεια δεν βρηκαν κατι....
Γνωριζετε τιποτα πια η γνωμη σας ???
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό inmymemory » 26 Φεβ 2008, 23:31

Σπασμένη βάση σασμάν ίσως?
inmymemory
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 11:28
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό nantia » 06 Μαρ 2008, 08:48

4troxos έγραψε:Δικη εμπειρια δεν εχω, το αμαξι μου μολις χθες εφτασε στην αντιπροσωπεια ( ειδικη παραγγελια απο το προηγουμενο Σεπτεμβρη..) αλλα επειδη διαβαζω διαφορα Forum και ιδιως ενα Ιταλικο πολυ ενημερωμενο, ειδα για θορυβους στο μπροστινο συστημα περισσοτερο και για αυτο στο μετεφερα.


Ευχαριστώ κ παλι για τις πληροφοριες.
Στο συνεργειο μου ειπαν μετα (απο δοκιμη που εκαναν) οτι θα αλλαξουν τα πλαστικα στα ζανφορ μπροστα. Εκει εντοπισαν κατι. Θα δουμε... Ειπαν τα παρηγγειλαν... αναμενουμε...
Ναντια
Άβαταρ μέλους
nantia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 13:10
Τοποθεσία: ilioypoli

Δημοσίευσηαπό jtgiannis » 25 Απρ 2008, 23:36

Ναι πραγματι ειναι τα λαστιχακια στα ζανφορ.Και εμενα μου εκανε θορυβο και το πηγα να το κοιταξουν.Τους εχει ερθει σχετικο e-mail που αναφερει οτι τα λαστιχακια εχουν λαθος εγκοπη με αποτελεσμα την προωρη φθορα.Μου τα αλλαξαν και τωρα ο θορυβος εχει φυγει.
Να επειμεινεις στην αλλαγη τους, αυτο ειναι το προβλημα.
Τα χαιρετισματα μου Ναντια!
Άβαταρ μέλους
jtgiannis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 00:49
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό kapsXTX » 30 Απρ 2008, 11:02

Νάντια ...αν δεις σε παλαιότερα θέματα έχω πει ακριβώς την αιτία που ο δείκτης βενζίνας αργεί να ανέβει . Αυτό συμβαίνει όταν έχεις αφήσει στεγνό το ρεζερβουάρ και για το λόγο ότι το δοχείο καυσίμου μας στην ουσία είναι δύο συγκοινωνούντα δοχεία όταν βάζεις π.χ 20 ευρώ για να πάει το καύσιμο από την μια δεξαμενήσ την άλλη απαιτεί κάποιο χρόνο . Στα δε δύο δοχεία υπάρχουν αντίστοιχα φλοτερ . Συνεπώς μην προβείς σε καμιά ενέργεια ξηλώματος ταμπλό και λοιπά αλλά βάλε την άλλη φορά παραπάνω καύσιμο και μην αφήνεις να στεγνώνει το ρεζερβουάρ σου . Οσο για το θόρυβο πίσω δενε είναι τίποτα απλά η λειτουργία του 4χ4 σε συνδυασμό με τις κλίσεις του εδάφους , την ταχύτητα που μπαίνεις και το βάρος των επιβατών έχουν σαν αποτέλεσμα να ακούγονται κα΄ποιοι θόρυβοι και πάλι όχι πάντα . Επίσης απέφευγε το συχνό πλύσιμο στο κα΄τω μέρος εκεί που βρίσκονται σύνδεσμοι λάστιχάκια και λοιπά εξαρτηματάκια ...Το φάρμακο που βάζουν στα πλυντήρια κακό κάνουν πολλές φορές παρά καλό .
Άβαταρ μέλους
kapsXTX
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 11:42
Τοποθεσία: Λυκόβρυση Αττικής


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες