Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τεστάρισμα Νew G.V 1600 στο χιόνι

Τεστάρισμα Νew G.V 1600 στο χιόνι

Δημοσίευσηαπό kapsXTX » 20 Φεβ 2008, 12:41

Δόθηκε η ευκαιρία και από το Σάββατο μέχρι και την Τρίτη βράδυ αλώνησα από Λυκόβρυση που μένω μέχρι Θρακομακεδόνες και μαραθώνα με το G.V .Χιόνι πάγος παγετός χιονούελλα το GV δεν σκάλωσε πουθενά και χωρίς αλυσίδα . Την ίδια στιγμή κάποια άλλα θηρία 4χ4 κόλλωναν και έβαζαν αλυσίδες . Δεν λέω πως οι αλυσίδες δεν είναι αναγκαίες αλλά όταν ξέρεις τις δυνατότητες του 4χ4 και υπάρχει και λογική παράλληλα με την εμπειρία η οδήγηση στις παραπάνω συνθήκες είναι απόλαυση . Βέβαια όσο είχα το Jimny είχα μια πιο μεγάλη αίσθηση σιγουριάς λόγω της αργής επιλογής , ωστόσο και εκεί που τη χρειάστηκα με το GV δεν με πρόδωσε .Παραθέτω και φωτό από Θρακομακεδόνες Κυριακή γύρω στις 4 μ.μ με την χιονοθύελλα .
Άβαταρ μέλους
kapsXTX
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 11:42
Τοποθεσία: Λυκόβρυση Αττικής

Δημοσίευσηαπό kapsXTX » 20 Φεβ 2008, 13:01

H φωτό
Άβαταρ μέλους
kapsXTX
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 11:42
Τοποθεσία: Λυκόβρυση Αττικής

Δημοσίευσηαπό tsokris » 20 Φεβ 2008, 23:49

ΡΕ κολητε 2 ποντους χιονι εχει και κουρσα χωρις αλυσιδες παει εκει.
Άβαταρ μέλους
tsokris
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 09:39
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Δημοσίευσηαπό alex23 » 21 Φεβ 2008, 01:29

εδω παντος εγω κολησα και εβαλα αλυσιδες γιατι εχω παλιο λαστιχα!
ειναι και ανηφορα εχει και 50 ποντος χιονι!
σε γενικες γραμμες καλα παει.
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

Δημοσίευσηαπό kapsXTX » 21 Φεβ 2008, 09:10

Η φωτό είναι απλά ένα στιγμιότυπο από τη βόλτα . Το πριν και το μετά είναι η ουσία . Σου λέω πως γύρναγα Κάντζα Πολιτεία πεντέλη Αγ Στέφανο γενικά σε περιοχές που σαφώς το χιόνι εκτός από αρκετό πάχος είχε γίνει και πάγος και πάντα χωρίς αλυσίδες . Τα δε λάστιχα είναι τα μαμα . Αλλά ακόμα και εκεί που βλέπεις άλλα τζιπ όπως CRV , Χ5 τα είχαν βάλει στην άκρη και έβαζαν αλυσίδες . Και μη ξεγελιέσαι ..από κάτω από το φρέσκο χιόνι είχε γίνει ήδη πάγος .Καταρχήν το σημείο είναι από τους πρόποδες των θρακομακεδόνων .Εντάξει δεν θα έμπαινα ούτως ή άλλως σε ΄1 μέτρο χιόνι διότι μόνο αν το είχα ψηλώσει θα το ψιλοκατάφερνα και πάλι δεν θα το επιχειρούσα.Θα κατεβάσω φωτό από τα άλλα σημεία και θα καταλάβεις
Άβαταρ μέλους
kapsXTX
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 11:42
Τοποθεσία: Λυκόβρυση Αττικής

Δημοσίευσηαπό cadm8 » 25 Φεβ 2008, 12:26

Επειδή και εγώ έτυχε να κινηθώ από Αθήνα για Θεσ/νικη την ημέρα που χιόνιζε ασταμάτητα (GV 2000) έχω να σου πω ότι τα μαμά λάστιχα είναι απλώς απαράδεκτα και το γεγονός ότι δε γλύστρησες στον παγο πχ είναι καθαρά θέμα τύχης! Για παράδειγμα σε κομμάτια της εθνικής που ήταν λίγο κατηφορικά το αμάξι δεν μπορούσε να πάει με πάνω απο 40χλμ/ωρα με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα μπορούσες να σταματήσεις κιόλας.

Τα λάστιχα τα έχω δοκιμάσει και σε ψιλή (πολύ "λεπτή") λάσπη και είναι και εκεί εντελώς απαράδεκτα και με το ABS να σου κόβει συνέχεια το φρένο :?

Όσο για τα άλλα μεγάλα 4χ4 που αναφέρεις ότι έβαζαν αλυσίδες, η εξήγηση είναι απλή! Οι άνθρωποι που τα οδηγούν είναι απλώς άσχετοι!

Κλείνοντας, αναφορικά με την οδήγηση σε χιόνι, θα πρέπει να δεις αυτοκίνητο με χιονολάστιχα και ESP και θα καταλάβεις ότι και τα συμβατικά δεν υστερούν σε λογικές συνθήκες! Εγώ το διαπίστωσα οδηγώντας ένα Α4 στην Αυστρία και είχα πάθει πλάκα με τα επίπεδα πρόσφυσης και το πόσο καλό ήταν το ESP
Άβαταρ μέλους
cadm8
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 19 Μάιος 2003, 03:32
Τοποθεσία: Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό kapsXTX » 26 Φεβ 2008, 10:23

Σαφώς και με άλλα λάστιχα θα είναι καλύτερη η απόδοση και η πρόσφυση του αυτοκινήτου στα χιόνια και στο πάγο ανκαι στο τελευταίο μόνο πηγαίνοντας αργά και σταθερά τη βγάζεις καθαρή . Στην δε περίπτωση των επιβατηγών με συστήματα ESP και λοιπά σαφώς και πηγαίνουν στο δρόμο με χιόνι αλλά σε ιδιαίτερες συνθήκες λέω πως δεν είναι κατάλληλα . Οσο αφορά τους λοιπούς μεγάλους Τζιπάκηδες έχει να κάνει ασφαλώς η έλλειψη γνώσης οδήγησης στο χιόνι ωστόσο είναι και άλλοι λόγοι που δεν τα καταφέρνουν .
Άβαταρ μέλους
kapsXTX
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 11:42
Τοποθεσία: Λυκόβρυση Αττικής


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες