Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

ΝΕΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό andros » 09 Μαρ 2008, 15:06

καλημερα ειμαι νεος στο forum αν και εχω το grand vitara 5d 2.0 περιπου 1 χρόνο.

δυο πραγματα θα ηθελα να ρωτησω. εχετε ακούσει κατι τριξιματακια απο το εσωτερικο του αμαξωματος (κυριως πλαστικά απο την οροφη και απο κολονες αυτικινητου) οταν το αυτοκινητο ανεβαινει σε μπαρα η κινειται σε ανισοπεδο δρομο??? αν δεν καταλαβατε ενοοω οταν το αμαξωμα περνει κλιση και απο τη μια μεριά ειναι ετοιμο να σηκωσει τροχο. αυτο δεν ειναι θεμα ακαμψιας τπυ πλαισιου??

το δέυτερο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχετε μια καοια μικρη καταναλωση λαδιου?? εγω έχω κάνει 17000κμ και έχω παρατηρησει οταν εφτασε η ωρα να αλλάξω λαδια οτι είχαν κατεβει περιπου 1 cm απο το ανωτατο σημείο του δείκτη ενώ οταν μου τα ειχαν αλλάξει ήταν περιπου 0.5 πάνω απο το ανωτατο. το manual λεει οτι ειναι φυσιολογικη καποια καταναλωση λαδιου με ανωτατο επιτρεπτο 1 λιτρο στα 1000κμ??? πολυ μου φαιναται!!!!
θα ηθελα πολυ την αποψη σας και την δικη σας εμπειρια.
Άβαταρ μέλους
andros
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Μαρ 2008, 14:53

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 09 Μαρ 2008, 18:08

Καλωσόρισες φίλε andros,
Τα τριξίματα που ακούς πολύ πιθανόν να είναι από τα λάστιχα στις πόρτες και με σπρέι γραφίτη λύνεται ή από ελλειπή μόνωση στις μπροστινές κολώνες που κι αυτό λύνεται με μια επίσκεψη στη suzuki και στο διορθώνουν χωρίς χρέωση εννοείτε, ή και τα 2 μαζί.
Όσο για την κατανάλωση λαδιού 2 χρόνια που το είχα, στα 20.000 χλμ που είχα διανύσει δεν μου έκαψε ούτε σταγόνα!!
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Μαρ 2008, 20:41

Μιλάμε για καινούργιο αμάξι ή μεταχειρισμένο ? :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό ZXTAS » 09 Μαρ 2008, 23:33

Οι τριγμοι που αναφερεις ειναι καθαρα θεμα πλαισιου το 5d gv κανει τετοιους τριγμους οταν καποιος τροχος (ιδιαιτερα οι πισω) παει να σηκωθει στον αερα, σε αντιθεση με το 3d οπου λογω μικροτερου μεταξονιου και δυο μονο πλαινων πορτων ειναι εντελως ακαμπτο σε παρομοιες περιπτωσεις....
Άβαταρ μέλους
ZXTAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 19 Απρ 2007, 23:10
Τοποθεσία: Xalkida

Δημοσίευσηαπό andros » 10 Μαρ 2008, 00:09

ευχαριστω για τις απαντησεις σας. ναι μιλαμε για καινουργιο αυτοκινητο.
οσον αφορα την καταναλωση συνεχιζω να εχω καποιες αποριες. εχω ακουσει απο καποιους που λενε οτι δεν τουσ καιει ουτε σταγονα και απο αλλους που λενε οτι δικαιολογειται καποια καταναλωση λαδιου.
στο service μου ειπαν οτι η καταναλωση που τους ανεφερα ειναι πολυ μικρη και απολυτως δικαιολογημενη.
γιατι ομως το manual μιλαει για τοσο εξωπραγματικη μεγάλη καταναλωση??? μηπως για να μην τους τα πρηζουνε για αλλαγη κινητηρα και τετοια??
μπορει απο μοντέλο σε μοντελο να παρουσιαζονταο τετοιεσ διαφορές???
θα ηθελα την εμπειρία και άλλων προτου το ψάξω περισσοτερο μεσω αντιπροσωπειας.....

ευχαριστώ πολυ για τις απόψεις σας.
Άβαταρ μέλους
andros
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Μαρ 2008, 14:53

Δημοσίευσηαπό andros » 16 Μαρ 2008, 18:26

Καμιά άποψη απο τους παλιοτερους του forum αναφορικα με την φυσιολογικη η μη καταναλωση λαδιών?? αν είχα την αποψη οσων τα εχουν τσεκάρει θα με βοηθούσε πολυ.
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
andros
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Μαρ 2008, 14:53

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » 16 Μαρ 2008, 23:17

Εγω εχω κανει 6000km και δεν εχει καψει καθολου
Το αμαξι εχει ηδη κανει και αρκετο οff road
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 18:47
Τοποθεσία: iraklio attikis


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες