Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Video για grand vitara

Δημοσίευσηαπό ILIASSOUKOU » 11 Απρ 2008, 23:59

sory παιδια. Εκανα λαθος στη τοποθετηση. Λοιπον. παιχνιδια στη λασπη http://www.youtube.com/watch?v=VBEuTjKwXKo
και αναποδα στο χιονι http://www.youtube.com/watch?v=glW7d3CMiwE
Άβαταρ μέλους
ILIASSOUKOU
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 12:37

Δημοσίευσηαπό Artsi_GV1.6 » 12 Απρ 2008, 20:49

Φίλε amstrad δεν είπα ότι έχω πάει και σε πολύ δύσκολα περάσματα, απλά εκεί που έχω πάει μέχρι τώρα με έχει βγάλει μία χαρά. Άλλωστε το έχω μόνο 6 μήνες! Συν ότι το αυτοκίνητο είναι ακόμα σε κατάσταση εργοστασιακή ούτε λάστιχα δεν του έχω βάλει ακόμα! Πιστεύω ότι το αυτοκίνητο έχει περισσότερες δυνατότητες, απλά εγώ είμαι ακόμα νέος στο χώρο και δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για πιο δύσκολα περάσματα!
Απλά δεν πρέπει ούτε να υπερεκτιμούμε αυτό που έχουμε αλλά ούτε και να μη ξέρουμε κάποιες από τις δυνατότητες του, έτσι έκανε και ο κολλητός μου και κόλλησε στο χιόνι με το προηγούμενο GV 1.6, λάστιχα 50-50 και αργά και πήγα εγώ χωρίς τίποτα και τον ξεκόλλησα. Σίγουρα το προηγούμενο GV έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες από το νεότερο κάτι όμως κάνει και αυτό με τον κατάλληλο χειρισμό! Έχω ακούσει πολλά για το νέο GV 1.6, ακόμα και στη πίστα ATTART μου είπαν ότι δεν θα μπορέσω να περάσω από κάποια σημεία γιατί δεν έχω τα αργά και όμως τα πέρασα, οκ δεν πέρασα από εκεί που χρειαζόταν να είναι ψηλομένο, φυσιολογικό αυτό!
Άβαταρ μέλους
Artsi_GV1.6
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Φεβ 2008, 22:24
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό amstrad » 15 Απρ 2008, 21:11

Μα βρε Artsi εσυ ειπες οτι σε εχει βγαλει ασπροπροσωπο ως τωρα. Το "τωρα" δεν μπορω να ξερω εγω ποσο ειναι αν δεν το λες απο την αρχη. Εχω κολλησει και εγω ασχημα σε χιονι παρα τα αργα αλλα ειχα τα εργοστασιακα λαστιχα τοτε και ηταν παρα πολυ φθαρμενα, ειχαν φτασει 30.000χλμ.(με παρα πολλα απο αυτα σε πετρα και χωμα). Δεν λεω και το παλιο μενει ευκολα, με τα χιαστι, ελλειψη μπλοκε κλπ. Οποτε αυτο που λεω ειναι οτι αν θες να βγεις σοβαρα εκτος δρομου δεν ειναι να βγεις με το νεο 3θυρο. Και δεν ειναι μονο η 4κινηση που δεν ειναι τοσο "αποδοτικη" αλλα ειναι και η αρθρωση και η ελλειψη ακαμπτου πισω, να μην πω και για την ξεκαρφωτη εξατμιση που δεν ειχαν που να την βαλουν και την κολλησαν απο πισω να εξεχει, ετοιμη να αρπαξει οποια πετρα περασει διπλα! Τα βιντεακια ολα που κυκλοφορουν με το νεο 3θυρο (τι νεο βεβαια αφου κυκλοφορει 3 χρονια σχεδον;!) ειναι σε ρηχη λασπη και σε μαλακο χωματοδρομο. Δεν εχω δει κανενα βιντεο με αναβαση και καταβαση σε βραχια ή νεροφαγωματα; ...και μην μου δειξετε βιντεακια με το 3d 1.9 diesel γιατι ειναι αλλη υποθεση!
Να μην ξεχασω να σας δωσω και τη συνδεση με την σελιδα του Tetrakinisi Mag που εκανε ενα ωραιο δοκιμαστικο σε μερικα 4κινητα οχηματα: http://www.tetrakinisimag.gr/tetrakinisi.htm
Δες εκει τι εκανε το 3θυρο και θα καταλαβεις λιγο ακομη για τι λεω. Να σημειωσουμε οτι το προηγουμενο GVitara εχει αντιστοιχη 4κινηση με το SsangYong Actyon της δοκιμης. (τουλαχιστον απο οτι ξερω, αν εχει κανα μυστηριο μπλοκε που δεν το ξερω ας με διορθωσει καποιος :-) )
Παντως οπως και να εχει ελπιζω να το βγαζεις εκτος δρομου το οχημα σου γιατι οσοι το εχουν παρει το εχουν για ασφαλτο και μοστρα! Εχω 5-6 παραδειγματα απο γνωστους και συναδελφους που το πηραν και το εχουν για βολτες στην Αθηνα. Ασε που επειδη καιει και αρκετα με την μονιμη 4κινηση εχουν και παραπονα. :)
Grand Vitara 1.6lt 3d 2005 (η δευτερη αγορα)
Άβαταρ μέλους
amstrad
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Φεβ 2005, 15:09
Τοποθεσία: Nέο Ηράκλειο, Αττικής

Δημοσίευσηαπό Artsi_GV1.6 » 24 Απρ 2008, 21:44

Φίλτατε amstrad. Έχεις δίκιο στο ότι τα video που κυκλοφορούν είναι όλα σε ρηχή λάσπη και σε μαλακό χωματόδρομο όπως και ότι πολύ το πήραν και κάνουν παράπονα για τη κατανάλωση που είναι μεγαλύτερη από αυτή του παλαιού, δεν έχουν όμως και καμιά τρελή διαφορά. Εκεί που εκτοξεύεται η διαφορά είναι όταν το προηγούμενο GV βάλει τη τετρακίνηση και δει το ντεπόζιτο να αδειάζει, βλέπεις έχουμε διαφορετικό κινητήρα και ο νέος είναι προσαρμοσμένος στη μόνιμη τετρακίνηση. Δεν το συζητώ το προηγούμενο GV έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες για τους λόγους που ανέφερες, όχι όμως να ακυρώνουμε και το νεότερο και να το κάνουμε του σαλονιού και ότι κάνει μόνο για να παρκάρει στα πεζοδρόμια πιο άνετα είναι η δουλειά του. Τώρα αν σοβαρή εκτός δρόμου διαδρομή εννοείς να περνάς μέσα από νταμάρια, ευχαριστώ δεν θα πάρω, δεν θα ήθελα να το καταστρέψω, ακόμα, άλλωστε όπως είπα και στο προηγούμενο post μου ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει και παρόλα αυτά και ποτάμια έχω περάσει, και σε λάσπες έχω μπει (πολύ περισσότερες από αυτές στα video που προείπαμε) και στα βουνά ανέβηκα και όλα μια χαρά. Αν ήθελα να κάνω Trial θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Samurai, Jimny, GV η ότι άλλο καλό και δοκιμασμένο και δεν θα το λυπόμουν.
Και είπαμε όλα είναι θέμα υπερεκτίμησης δυνατοτήτων, προσέχουμε για να έχουμε και στην επόμενη βόλτα στο βουνό!!! :D
Άβαταρ μέλους
Artsi_GV1.6
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Φεβ 2008, 22:24
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό ILIASSOUKOU » 25 Απρ 2008, 00:43

Φιλε Artsi_GV1.6 πολυ σωστος :D :D :D :D :D :dude:
Άβαταρ μέλους
ILIASSOUKOU
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 12:37

Δημοσίευσηαπό amstrad » 04 Μάιος 2008, 11:28

Τι να πω ρε παιδια εγω το 4κινητο μου το πηρα για να το χαιρομαι εκτος δρομου οχι για τους δρομους και ελαφρυ χωματακι. Πηρα αυτο το Grand Vitara γιατι μπορει να τα καταφερει σε πολυ ασχημες καταστασεις αλλα να με φερει και σπιτι χωρις προβλημα. Δεν εχω φοβο μην μου γρατσουνιστει, αυτοκινητο ειναι και γρατσουνιες και αν εχει δεν σημαινει πως δεν θα με παει σπιτι! Εγω οταν πηρα το προηγουμενο μου (που μου κλεψανε) GV καινουριο απο την αντιπροσωπεια το γεμισα βενζινη και αμεσως ανεβηκα προς τον Διονυσο στην Πεντελη και το περασα μεσα απο δεντρα οπου και απεκτησε τις πρωτες γρατσουνιες! Δεν επαθε και τιποτα! Το αμαξι ειναι εργαλειο δεν ειναι κοστουμι να μην το λερωσουμε!
Οποιος τα φοβαται αυτα, το πηρε το αμαξι μονο και μονο για τα πεζοδρομια οτι και να μου λετε!
Τελος, ο κινητηρας του καινουριου GV ειναι μακραν καλυτερος απο του δικου μου, δεν το συζηταω! Καταρχας δεν εχει μεταβλητο χρονισμο βαλβιδων, μετα η καταναλωση σωζεται οπως αναφερατε απο το γεγονος οτι κατα βαση ειναι μονο πισωκινητο. Οταν εχεις αργα ρουφαει με τρελα! Αλλα ολα αυτα τα υπομενω λογω της πολυ καλης επιδοσης εκτος δρομου, και μην ξεχναω και οτι με την κινηση πισω εχεις δυνατοτητα για παιχνιδια σε χαμηλης προσφυσης δρομους! :D
Grand Vitara 1.6lt 3d 2005 (η δευτερη αγορα)
Άβαταρ μέλους
amstrad
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Φεβ 2005, 15:09
Τοποθεσία: Nέο Ηράκλειο, Αττικής

Δημοσίευσηαπό Artsi_GV1.6 » 08 Μάιος 2008, 22:16

Τέτοιους θα βρεις πολλούς, ακόμα και με Hammer!!! :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Artsi_GV1.6
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Φεβ 2008, 22:24
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες