Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ανάρτηση ΟΜΕ για GV (99-04)

Ανάρτηση ΟΜΕ για GV (99-04)

Δημοσίευσηαπό skinothetis » 10 Ιούλ 2008, 16:06

Καλησπέρα σε όλους
Πρόσφατα ανακάλυψα το σάιτ, ψάχνοντας πληροφορίες για αναρτήσεις στο ιντερνετ. Έχω διαβάσει αρκετα απο αυτά που γράφουν για τα ΟΜΕ στο φορουμ και στο μόνο που έχω καταλήξει είναι στο ότι δεν έχω καταλήξει πουθενά.:D
Έχω ένα GV 2,5 V6 του 2004 με εργοστασιακές ρυθμίσεις. Η χρήση που κάνω είναι κυριώς ασφάλτινη άλλα όποτε μπορέσω σε καμια εκδρομουλα εννοείται βγαίνω και εκτός... Βέβαια μην φανταστείτε xtreme off roading... ένα αυτοκίνητο έχω και το προσέχω σαν τα ματια μου! το λυπάμε :roll:

Αυτό που θελω να σας ρωτήσω είναι, με τα ΟΜΕ:
Α) βελτιώνεται η πλεύση στις υψηλες ταχύτητες σε σχέση με τα μαμίσια παρόλο που αυξάνεται το ύψος??στις στροφές?? καλά εννοείται δεν θα είναι και BMW...
Β) εκτός δρόμου, ναι είναι σίγουρα καλύτερα, αλλά τι γίνεται με την άνεση?? κοπανάει περισσότερο το αυτοκίνητο σε απλό χωματόδρομο?? γιατί ήδη θεωρώ την μαμίσια ανάρτηση αρκετά σφηχτή... βέβαια στο κοπάνημα ίσως συμβάλλουν και τα ελαστικά της μάνας του με διάσταση 235/60. Δε θα ήθελα να αλλάξω διάσταση (πχ 225/70 R16) γιατι θα χάσω σε επιδόσεις, πράγμα που τις θέλω μιας και κινούμε αρκετά σε άσφαλτο...
Τι λέτε,με τα ΟΜΕ, θα γίνει πιο άνετο σε απλό χωματόδρομο και θα βελτιωθεί και στην άσφαλτο?? αν ναι έφυγα να τα βάλω τώρα!!! heelp!
:roll: Εμένα πάντως μου φαίνεται δύσκολο να γίνουν και τα δύο καθώς:
άνεση = μαλακιά ανάρτηση = βάρκα στην άσφαλτο:roll:
Αν έχετε καμιά καλύτερη ιδεά για ανάρτηση πείτε!!
Μην μου πείτε όμως πούλα το και πάρε κανα SUVaki καλύτερα :P

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας εκ των πρωτέρον...ελπίζω να μην σας κούρασα:D
skinothetis
Άβαταρ μέλους
skinothetis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Ιουν 2008, 20:06

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες