Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΗΧΑΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό gtsit » 28 Μαρ 2005, 13:40

Μετά από τρελλές βούτες στο Βούντημα στην Πάρνηθα την Κυριακή το ψυγείο και άλλα μέρη της μηχανής είναι λες και τους έχεις ρίξει πυλό. Αρχικά είχα πρόβλημα θερμοκρασίας και τα βεντηλατέρ δούλευαν υπερωρία. Μετά από εισήγηση του blackchris βρέθηκε λάστιχο σε ταβέρνα και ρίξαμε νερό πάνω στο ψυγείο. Η κατάσταση βετιώθηκε αλλά ακόμα δεν πέφτει η θερμοκρασία όσο πρέπει κανονικά. Πρέπει λοιπόν να πάω για πλυσιματάκι όχι μόνο από κάτω αλλά και μηχανής πιθανότατα. Δεν το έχω ξανακάνει γιατί μου έχουν πει κατά καιρούς να το αποφεύγω. Υπάρχει ωστόσο κάτι που πρέπει να προσέξω όσον αφορά τα ηλεκτρικά και τους αισθητήρες ώστε να μην γίνει καμιά ζημιά? Το έχει ξανακάνει κάποιος από εσάς?

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό padelis » 28 Μαρ 2005, 14:10

Αν εξαιρέσουμε τον συναγερμό "αν έχεις" δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σε κανένα σημείο είναι όλα καλά μονωμένα. να πλυθεί όμως όσο χρειάζετε και όχι δυο ώρες για να χτενίζεσαι επάνω στην μηχανή :roll:
βρες και κανένα βενζινάδικο ή πλυντήριο της προκοπής που να έχει ξαναδεί λάσπη!!!
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 28 Μαρ 2005, 14:13

Το έκανα πρίν καμμιά 15αριά μέρες, με πιεστικό, έγινε λαμπίκο (τώρα πάλι χάλια είναι), κανένα απολύτως πρόβλημα.
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 28 Μαρ 2005, 14:18

padelis έγραψε:βρες και κανένα βενζινάδικο ή πλυντήριο της προκοπής που να έχει ξαναδεί λάσπη!!!


Αλήθεια, ξέρει κανείς κανένα βενζινάδικο στα βόρεια, που να είναι ανοιχτός και να πλένει συνήθως τα απογεύματα τις Κυριακές (όταν όλα συνήθως δεν πλένουνε... :cry: ) και να μην κινδυνεύει να πάθει έμφραγμα αν του γίνει το βενζινάδικο χωράφι από τη λάσπη; :evil:
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΗΧΑΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό jps » 28 Μαρ 2005, 18:22

gtsit έγραψε:Μετά από τρελλές βούτες στο Βούντημα στην Πάρνηθα την Κυριακή το ψυγείο και άλλα μέρη της μηχανής είναι λες και τους έχεις ρίξει πυλό. Αρχικά είχα πρόβλημα θερμοκρασίας και τα βεντηλατέρ δούλευαν υπερωρία. Μετά από εισήγηση του blackchris βρέθηκε λάστιχο σε ταβέρνα και ρίξαμε νερό πάνω στο ψυγείο. Η κατάσταση βετιώθηκε αλλά ακόμα δεν πέφτει η θερμοκρασία όσο πρέπει κανονικά. Πρέπει λοιπόν να πάω για πλυσιματάκι όχι μόνο από κάτω αλλά και μηχανής πιθανότατα. Δεν το έχω ξανακάνει γιατί μου έχουν πει κατά καιρούς να το αποφεύγω. Υπάρχει ωστόσο κάτι που πρέπει να προσέξω όσον αφορά τα ηλεκτρικά και τους αισθητήρες ώστε να μην γίνει καμιά ζημιά? Το έχει ξανακάνει κάποιος από εσάς?

GEORGE


Χαλάρωσε φίλε μου, γιατί αλλιώς θα σου βγουν οι βούτες απ' τη μύτη!!
Δεν είσαι ο πρώτος που θα πλύνει τη μηχανή του. Αλοίμονο αν ήταν τόσο ευαίσθητη. Στο κάτω κάτω, οτι και να βραχεί, σε λίγη ώρα θα στεγνώσει.
Μόνο το συναγερμό σου σκέπασε και για τα υπόλοιπα μην ανησυχείς τόσο πολύ. Αντε γιατι θα σε πάρει χαμπάρι ο Μαυροχρήστος και θα αρχίσει την πλάκα.
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΗΧΑΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό gtsit » 28 Μαρ 2005, 19:36

jps έγραψε:


Χαλάρωσε φίλε μου, γιατί αλλιώς θα σου βγουν οι βούτες απ' τη μύτη!!
Δεν είσαι ο πρώτος που θα πλύνει τη μηχανή του. Αλοίμονο αν ήταν τόσο ευαίσθητη. Στο κάτω κάτω, οτι και να βραχεί, σε λίγη ώρα θα στεγνώσει.
Μόνο το συναγερμό σου σκέπασε και για τα υπόλοιπα μην ανησυχείς τόσο πολύ. Αντε γιατι θα σε πάρει χαμπάρι ο Μαυροχρήστος και θα αρχίσει την πλάκα.[/quote]

Δεν έχω συναγερμό. Απλως ρωτάω γιατί μου είπαν ότι με την πίεση του πιεστικού μπορεί να στραβώσουν οι κυψέλες του ψυγείου.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό michailbm » 28 Μαρ 2005, 20:07

Όχι ρε συ δεν έχει φόβο πλύνε το και μην σε πιάνει πανικός με το μακρύ και το κοντό του καθ' ενός! :!: :wink: :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 28 Μαρ 2005, 21:37

Οι φόβοι για τις κυψέλες, άν το ψυγείο είναι αλουμινιένιο δέν είναι αβάσιμοι. Πλύνε το, προσέχοντας τη δέσμη του πιεστικού να είναι "βεντάλια" και όχι "καρφί" και όσο μπορείς κάθετα στην επιφάνεια του ψυγείου και όχι υπό γωνία και όλα θα πάνε καλά.
(Αφού και το αυτοκίνητο δέν είναι Βιτάρα..... :twisted: :twisted: :twisted: )
Όσο για τη μηχανή άποψή μου είναι να την πλύνεις άφοβα (χωρίς χημικά) και να θυμάσαι οτι αρκεί να είναι καθαρή από μέσα. Εξωτερικά όσες λάσπες και να έχει δέν πειράζει. :wink: :wink: :wink: :wink:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό xalk » 28 Μαρ 2005, 23:44

hmmm... το καλύτερο πλύσιμο το κανουν οι βόλτες σ' ένα ποταμάκι με γάργαρο νερό... αλλα που να βρείς τέτοιο στην Αθήνα.
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό gtsit » 30 Μαρ 2005, 14:49

michailbm έγραψε:Όχι ρε συ δεν έχει φόβο πλύνε το και μην σε πιάνει πανικός με το μακρύ και το κοντό του καθ' ενός! :!: :wink: :wink: :wink: :wink:


Δυστηχώς κακός σας άκουσα. Είχα απώλειες από το πλύσιμο της μηχανής. Έκαψε πολλαπλασιαστή. Οπότε κάποια πράγματα νομίζω πως είναι καλό να καλύπτονται πριν πλυθεί η μηχανή με το πιεστικό.

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 30 Μαρ 2005, 16:12

πως εγινε αυτο ρε μαστορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εγω μιση ωρα με το λαστιχο απο πανω ειμουνα και δεν εκανε το παραμικρο εβαλα μπροστα και εφυγα!!!!!!!!!
και το οτι μπορεις να μπεις ολος στο ποταμι ενω δουλευει δε σου λεει κατι?
κατι παιχτηκε σιγουρεψου οτι καηκε προτου τον αλλαξεις.
παιζει να βραχηκυκλωσε απλα με το νερο και να θελει ενα σπρει μονο.
τι κανει? γινε πιο σαφης.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό michailbm » 30 Μαρ 2005, 18:14

gtsit έγραψε:
michailbm έγραψε:Όχι ρε συ δεν έχει φόβο πλύνε το και μην σε πιάνει πανικός με το μακρύ και το κοντό του καθ' ενός! :!: :wink: :wink: :wink: :wink:


Δυστηχώς κακός σας άκουσα. Είχα απώλειες από το πλύσιμο της μηχανής. Έκαψε πολλαπλασιαστή. Οπότε κάποια πράγματα νομίζω πως είναι καλό να καλύπτονται πριν πλυθεί η μηχανή με το πιεστικό.

GEORGE


:shock: :shock: :shock: :?: :?: :?: :?: :?:
Δεν ειναι δυνατον !!!!!
Κατι αλλο εγινε και απλα συνεπαισε!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 30 Μαρ 2005, 18:18

:shock: :shock: :shock: Τωρα με εστειλες φιλε Γιωργο.Εριξες τοσες βουτιες και τωρα που εβαλες πιεστικο πανω καηκε ο πολλαπλασιαστης :?: Κουφο ως και ομιχλωδες καποιο φαβο εχει η λακα δεν γινεται .
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό niva13 » 30 Μαρ 2005, 18:19

ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΑΤΙΑΣΕ ΕΠΛΕΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΓΕΙΑ ΝΤΑΛΙΚΕΣ ΜΕ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΥΣΑΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΠΡΕΣΕΡ ΣΤΑ ΕΠΙΜΑΧΑ ΣΗΜΕΙΑ
Άβαταρ μέλους
niva13
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 12:40
Τοποθεσία: zografou attiki

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 30 Μαρ 2005, 22:10

gtsit έγραψε:
michailbm έγραψε:Όχι ρε συ δεν έχει φόβο πλύνε το και μην σε πιάνει πανικός με το μακρύ και το κοντό του καθ' ενός! :!: :wink: :wink: :wink: :wink:


Δυστηχώς κακός σας άκουσα. Είχα απώλειες από το πλύσιμο της μηχανής. Έκαψε πολλαπλασιαστή. Οπότε κάποια πράγματα νομίζω πως είναι καλό να καλύπτονται πριν πλυθεί η μηχανή με το πιεστικό.

GEORGE



???????????? :shock: :shock: :shock:
Κάτι άλλο πρέπει να τρέχει (εκτός από γκαντεμιά ίσως... :( :( )
Εγώ το πλάκωσα με το πιεστικό αλύπητα (δεν έχει συναγερμό), και δεν κατάλαβε τίποτα! Μάλιστα στη αρχή ήμουν και εγώ ψαρωμένος, αλλά ξεψάρωσα όταν ένας κολλητός που ήταν μαζί μου και που είχε παλια Lada, με έπεισε :wink: Το ψέκασα και με ένα σιλικονουχο στεγανωτικό σπρέϊ της Wyrth κατάλληλο για αυτή τη δουλειά και η μηχανούλα λάμπει!!
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες