Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CB για τον Γιουρι.

CB για τον Γιουρι.

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 30 Μαρ 2005, 18:15

Λοιπον συντροφοι την Παρασκευη ο ΓΙΟΥΡΙ μου παει για το πρωτο service και μετα καπακι για εγκατασταση CB. Καπου εχω καταληξει αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας πανω στο θεμα οπως απο που να το παρω και τι να παρω. Το μονο που θελω ειναι το μαγαζι να κανει και την εγκατασταση και να ειναι καλος ο μαστορευων :)
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

CB για τον Γιουρι.

Δημοσίευσηαπό niva13 » 30 Μαρ 2005, 18:22

ΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΔΩΣΤΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΓΕΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ (ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ?)
Άβαταρ μέλους
niva13
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 12:40
Τοποθεσία: zografou attiki

CB για τον Γιουρι.

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 30 Μαρ 2005, 21:51

Εχω πάρει* το President Billy, αρχικά με μια μικρή μαγνητική Sirius, αν τη λέω καλά, η οποία ήταν προβληματική (ίσως το συγκεκριμένο κομμάτι), έτσι πήρα μια Midland σταθερή με μήκος περίπου 1,2 m, που, αν και σταθερή είναι τελικά πιο πρακτική ακόμα και από τη μαγνητική, γιατι αφαιρείται από τη βάση της εξαιρετικά εύκολα. Η εγκατάσταση του συστήματος είναι πάναπλη, δεν χρειάστηκα βοήθεια από ειδικό, βρήκα πατέντα για να μην γίνει πουθενά τρύπα, δουλεύει δε εξαιρερικά. Η συσκευή τοποθετήθηκε αριστερα από το τιμόνι, πάνω στο ταμπλώ, ακριβώς μπροστά από το ροοστάτη του φωτισμού του ταμπλώ, η βάση του μικροφώνου ακριβώς αριστερά απο το ταχύμετρο. (Μειονέκτημα: δεν μπορεί ο συνοδηγός να χειριστεί το CB. Πλεονέκτημα: Άψογη εργονομία, δεν εμποδίζει καθόλου, διευκολύνει και την εγκατάσταση των καλωδίων, τροφοδοσίας και κεραίας).Η βάση της κεραίας είναι για να πιάνει στο λούκι της οροφής, τοποθετήθηκε δε στη γωνία ακριβώς πάνω από το διακοσμητικό πλαστικό κάλυμμα του αεραγωγού της πίσω αριστερής κολώνας, όχι τυχαία, αφού μέσα από τον αεραγωγό πέρασα το καλώδιο της κεραίας, κι έτσι δεν χρειάστηκαν τρύπες.Στην πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω καμμιά φωτό.
-----
*Το Billy αγοράστηκε από την Τετρακίνηση, η κεραία από το Βενιέρη στο Περιστερι.
ΣΣ.: Για την άδεια δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα, έχω βρεί το έντυπο της αίτησης, συμπλήρωσα και τα στοιχεία (Serial number) του μηχ/τος πάνω σε ένα χαρτί με τις προδιαγραφές του που υπάρχει στην συσκευασία, έχω και την απόδειξη αγοράς, νομίζω χρειάζεται ακόμα κι ένα παράβολο 30 ευρώ και κατι, και χρειάζεται και χρόνος να πάω...Μέχρι τότε είμαι παράνομος...
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

CB για τον Γιουρι.

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 30 Μαρ 2005, 22:01

Και κάτι που αξίζει να σημειωθεί: Πάνω στο έντυπο της αίτησης, υπάρχει σημείο που συμπληρώνεις αν εξουσιοδοτείς κάποιο Κ.Ε.Π., αν καταθέσεις εκει την αίτηση. Όταν πήρα το Κ.Ε.Π. Κηφισιάς για να επιβεβαιώσω (στην κοσμάρα μου εγώ, ευρωπαίος εντελώς...), μια υπάλληλος μου έκανε την κινέζα, αφου με τα πολλά κατάλαβε τι εννοούσα, λέγοντάς μου ότι κακώς πληροφορήθηκα, αυτοι δεν έχουν καμμία σχέση... Κ.Ε.Π. my ass... :x
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

CB για τον Γιουρι.

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 30 Μαρ 2005, 23:55

Νά και οι φωτό: (η μια ανεστίαστη...)

Εικόνα
Εικόνα
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 31 Μαρ 2005, 07:57

Κι εγώ έχω το President Billy με εξωτερική κεραία Magnum 1.60μ την οποία έχω τοποθετήσει στον νεροχύτη της πίσω πόρτας χωρίς να ανοίξω τρύπα. Το CB το έχω τοποθετήσει στο αριστερό πλαϊνό της κεντρικής κονσόλας (δίπλα από το radio-cd).
Νομίζω πως το συγκεκριμένο cb είναι μια καλή αγορά (και φτηνή). Όσο για την άδεια, είναι 35,5 € και χρειάζεται και το χαρτάκι που έχει μέσα η συσκευασία και αναφέρει (στα αγγλικά) οτι η συσκευή έχει έγκριση για να κυκλοφορεί στην Ε.Ε.
Άσχετο, σύντροφε pkatsab πολύ ωραίο το χρώμα του Niva σου.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 31 Μαρ 2005, 14:50

Συντροφοι για το billy εχω σκεφτει και εγω μαλλον με βλεπω για βερνιερη στο περιστερι και θα πω και στην αντιπροσωπεια να μου βγαλει μια γραμμη στο εσωτερικο απο την μπαταρια με μια ασφαλεια για να το τοποθετησω εγω ευχαριστω για τις γνωμες πηρα και ιδεες που να το τοποθετησω. :D
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 02 Απρ 2005, 19:25

savourdaman έγραψε:Συντροφοι για το billy εχω σκεφτει και εγω μαλλον με βλεπω για βερνιερη στο περιστερι και θα πω και στην αντιπροσωπεια να μου βγαλει μια γραμμη στο εσωτερικο απο την μπαταρια με μια ασφαλεια για να το τοποθετησω εγω ευχαριστω για τις γνωμες πηρα και ιδεες που να το τοποθετησω. :D


Αμα βρεις πάρε καλύτερα το Allan 78 plus λίγο ακριβότερο (110 €) αλλά καλύτερο. Το βασικό πρόβλημα του billy πέρα απο το ότι έιναι φτηνιάρικη κατασκευή είναι ο κονέκτορας του μικροφόνου (το γνωστό τηλεφονικό βύσμα) το οποίο κόβεται εύκολα. Για την τιμή του πάντως το Billy δεν είναι κακό.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 02 Απρ 2005, 19:31

Ευχαριστω Χρηστο μηπως ξερεις κανενα καταστημα να τα πουλαει να το δω και αυτο δεν προλαβα να παω Παρασκευη σε μεγεθος ειναι το ιδιο με το billy?
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 02 Απρ 2005, 19:38

savourdaman έγραψε:Ευχαριστω Χρηστο μηπως ξερεις κανενα καταστημα να τα πουλαει να το δω και αυτο δεν προλαβα να παω Παρασκευη σε μεγεθος ειναι το ιδιο με το billy?


Εγώ το πήρα απο την κόμπρα http://cobra-center.gr/shop/index.php?osCsid=bd745c445ecf71ea686246d8453ed4fa&manufacturers_id=10&osCsid=bd745c445ecf71ea686246d8453ed4fa
στην οποία είναι και ένα καλό παιδί τεχνικός που είναι και στους BRAT. Pρέπει όμως να το έχει και ο Βενιέρης (έχει μεγάλη γκάμα Allan). Στην ίδια τιμή με το Billy υπάρχει το Allan 100 plus άμα το δεις θα διαπιστώσεις οτι είναι πoιοτικά καλύτερο απο το Billy.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 02 Απρ 2005, 19:43

Kαθολου ασχημο με τι κεραια το εχεις βαλει?
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 02 Απρ 2005, 19:53

savourdaman έγραψε:Kαθολου ασχημο με τι κεραια το εχεις βαλει?


Η κεραία είναι η Allan 9 plus. Είναι 4 dB δηλαδή τα 4 watt έξοδο του CB τα κάνει 10 watt. Αν έχεις όρεξη δες το άψογο site για CB http://www.firestik.com/Tech_Docs.htm όπου υπάρχει όλη η θεωρία, γιατί η ημιμάθεια και οι μπούρδες είναι πολλές γυρω απο το θέμα.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 02 Απρ 2005, 19:56

Ευχαριστω βρε φιλε ησουν κατατοπιστηκοτατος :D θα το κοιταξω αντε να δουμε τι θα δουμε.
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 02 Απρ 2005, 19:59

savourdaman έγραψε:Ευχαριστω βρε φιλε ησουν κατατοπιστηκοτατος :D θα το κοιταξω αντε να δουμε τι θα δουμε.


Αν αργότερα θέλεις κρύβης και εναν ενισχητή (παντόφλα) κάτω απο το ταμπλό και "σκοτώνεις", τόσο σε λήψη όσο και σε εκπομπή. :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 02 Απρ 2005, 20:05

Ωχ μου εβαλες ιδεες τωρα θα παω να δω και για παντοφλα thanks any way :D
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες

cron