Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καμενη ασφαλεια φωτισμου ταμπλω

καμενη ασφαλεια φωτισμου ταμπλω

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 12 Μάιος 2005, 22:04

Καλησπερα σας σύντροφοι!

..μπαινουμε που λέτε με τον Nivakioc (μετα απο μερικες μπυρες και ρακες, όπως είχαμε προαναγγείλει) στο Niva μου να παμε να παρουμε το δικο του, βαζω μπροστά τη μηχανή, αναβώ τα φώτα και τσαφ! καιγεται η ασφάλεια του ταμπλώ... Μαύρη η νύχτα στο ταμπλω!!
:?

.. αλλάζω ασφάλεια (την τρίτη ή τέταρτη απο αριστερά στην πάνω ασφαλειοθήκη, 8Α ) ... ανάβω τα φώτα.. ξανά τσαφ! πάει και δεύτερη ασφάλεια.. εχω κι άλλες, αλλά δεν λέει να κάθομαι και να αλλάζω ασφάλειες για να καίγονται μόλις ανάψω τα φώτα μου...

ευτυχώς τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά... (δεν τσέκαρα υαλοκαραριστήρες και θερμενόμενο πίσω τζάμι, αλλά αυτά είναι απο άλλη ασφάλεια...)

ΟΚ, τη βοήθειά σας λοιπόν, πριν πάω στους ηλεκτρολόγους.
τι μπορεί να είναι η πιθανή αιτία...?

Μερσί! (γιατί όπως είπε και ο Φοίβος, αυτά συμβαίνουν και εις Παρισίους!)
:)
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: καμενη ασφαλεια φωτισμου ταμπλω

Δημοσίευσηαπό blackchris » 13 Μάιος 2005, 06:23

Mountaineer έγραψε:Καλησπερα σας σύντροφοι!

..μπαινουμε που λέτε με τον Nivakioc (μετα απο μερικες μπυρες και ρακες, όπως είχαμε προαναγγείλει) στο Niva μου να παμε να παρουμε το δικο του, βαζω μπροστά τη μηχανή, αναβώ τα φώτα και τσαφ! καιγεται η ασφάλεια του ταμπλώ... Μαύρη η νύχτα στο ταμπλω!!
:?

.. αλλάζω ασφάλεια (την τρίτη ή τέταρτη απο αριστερά στην πάνω ασφαλειοθήκη, 8Α ) ... ανάβω τα φώτα.. ξανά τσαφ! πάει και δεύτερη ασφάλεια.. εχω κι άλλες, αλλά δεν λέει να κάθομαι και να αλλάζω ασφάλειες για να καίγονται μόλις ανάψω τα φώτα μου...

ευτυχώς τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά... (δεν τσέκαρα υαλοκαραριστήρες και θερμενόμενο πίσω τζάμι, αλλά αυτά είναι απο άλλη ασφάλεια...)

ΟΚ, τη βοήθειά σας λοιπόν, πριν πάω στους ηλεκτρολόγους.
τι μπορεί να είναι η πιθανή αιτία...?

Μερσί! (γιατί όπως είπε και ο Φοίβος, αυτά συμβαίνουν και εις Παρισίους!)
:)


Αγαπητέ μου φίλε έχεις το πιο υπέροχο όχημα του κόσμου, τι να το κάνεις το φωτισμένο ταμπλό ? Δεν σου χρειάζεται....... άλλωστε είναι και επικίνδυνο το ταμπλό θα κοιτάς η τον δρόμο ???
Όρθός η μαμά εταιρία έβαλε αυτόματο σύστημα απόρριψης άχρηστων πλεονασμών.

(Για να σου τρώει τις ασφάλειες σαν στραγάλια σίγουρα έχεις βραχυκύκλωμα έλεγξε πρώτα γραμμές που έχεις τραβήξει μόνος σου, και μετά καλώδια που περνούν απο "ύποπτα" σημεία που μπορεί να στρεσάρουν τα καλώδια όπως πόρτες καπώ κτλ κτλ)

Υποψήφιος πρόεδρος Niva, Διδάκτωρ Nιβολογίας.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: καμενη ασφαλεια φωτισμου ταμπλω

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 13 Μάιος 2005, 19:15

Mountaineer έγραψε:Καλησπερα σας σύντροφοι!

..μπαινουμε που λέτε με τον Nivakioc (μετα απο μερικες μπυρες και ρακες, όπως είχαμε προαναγγείλει) στο Niva μου να παμε να παρουμε το δικο του, βαζω μπροστά τη μηχανή, αναβώ τα φώτα και τσαφ! καιγεται η ασφάλεια του ταμπλώ... Μαύρη η νύχτα στο ταμπλω!!
:?

.. αλλάζω ασφάλεια (την τρίτη ή τέταρτη απο αριστερά στην πάνω ασφαλειοθήκη... ανάβω τα φώτα.. ξανά τσαφ! πάει και δεύτερη ασφάλεια..
:)



O NIBAKIOC φταίει: ειναι γκαντεμης , μην τον αφηνεις να μπαινει στο ΝΗΒΑ σου!

NIBAKIOC
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Re: καμενη ασφαλεια φωτισμου ταμπλω

Δημοσίευσηαπό teroulas » 13 Μάιος 2005, 19:22

Όλα έτσι αρχίζουν και μετά γίνεται η μεγάλη έκρηξη :lol:

Χωρίς, πλάκα τώρα, κάνε αυτό που λέει ο blackchris
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 15 Μάιος 2005, 20:21

Για να σου τρώει τις ασφάλειες σαν στραγάλια σίγουρα έχεις βραχυκύκλωμα έλεγξε πρώτα γραμμές που έχεις τραβήξει μόνος σου, και μετά καλώδια που περνούν απο "ύποπτα" σημεία που μπορεί να στρεσάρουν τα καλώδια όπως πόρτες καπώ κτλ κτλ)


ετσι κάνει και στο δικό του...αλλα κάπου έχει δίκηο....... :)
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό blackchris » 17 Μάιος 2005, 08:20

Τελικά τι έγινα ρε μάστορα το βρήκες το βραχυκύκλωμα ?
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό TLG » 17 Μάιος 2005, 08:52

Tσεκαρε επισης μηπως οι ασφαλειες που βαζεις ειναι Γιαπωνεζικες και προτειμουν τον θανατο απο την .....ατιμωση :!: :!: :!: :!:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 17 Μάιος 2005, 09:02

TLG έγραψε:Tσεκαρε επισης μηπως οι ασφαλειες που βαζεις ειναι Γιαπωνεζικες και προτειμουν τον θανατο απο την .....ατιμωση :!: :!: :!: :!:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 17 Μάιος 2005, 09:16

Τοτε ολα τα βιταρα θα ειχαν αυτοκτονησει (εκτος απο τα ισπανικα)
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Δημοσίευσηαπό firelord » 17 Μάιος 2005, 10:39

μα αυτοκτονούν σωρηδόν
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Mountaineer » 17 Μάιος 2005, 23:23

καλα, δεν παίζεστε!! :D

...άργησα λιγάκι, με κείνο και με τ΄ άλλο (δεν με καθυστέρησε η βλάβη - απλά δεν έχω μπει στο forum απο την περασμένη Παρασκευή 13/5)

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Οι ασφάλειες δεν γνωρίζω αν είναι made in Japan... αν είναι, μεγάλη τιμή τους κάνουμε!

Blackchris: σε κάτι τέτοιο (βραχυκύκλωμα) είχε πάει κι εμένα το μυαλό μου, αν και οι γραμμές που έχω τραβήξει δεν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα.. Τελίκα βραχ. ήταν, αλλά όχι σε γραμμές και ύποπτα σημεία

Το φως στο ταμπλό το χρειάζομαι για να γεννούν οι κοτούλες μου αυγουλακια και το βράδυ ! :D
Oσο για τον δρόμο, δεν χρειάζεται να τον βλέπω γιατί απλά, εκεί που πάει το ΗΝΒΑ μου δεν έχει πάει ακόμα δρόμος!!!!!!

Teroulako, που χάθηκες? Θα μου πεις, +4cm είσαι, ωραίο λαστιχάκι φοράς, στα βουνά θα γυρνάς! ((όχι σα μερικούς που στήνουν καραούλι και περιμένουν το επόμενο post! ))

Κουακ κουακ κουακ (το παπάκι στη μπανιέρα!!!! :D)


ΟΚ, στο ψητό (κοτόπουλο)τώρα.

Αφού λοιπόν κατέβασα το ταμπλό, τσέκαρα όλες τις γραμμές και λαμπίτσες μέσα σε φωτιζόμενους διακόπτες και πίνακα οργάνων (κοντέρ κλπ), έκαψα καμιά 10αριά ασφάλειες ψάχνοντας το πιθανό βραχυκύκλωμα, χωρίς να βρω τίποτα, συνειδητοποιώ ότι δεν ανάβει το μπροστινό δεξί -συνοδηγού- φωτάκι "θέσεως"(δίπλα στο φλας) και το πίσω αριστερό επίσης
Και καθώς κόντευα να ξεμείνω από 8Α ασφάλειες, πήγα στο κοντινότερο μαγαζί με είδη αυτοκινήτου (επαρχία = ανοιχτά ως τις 9.00 το βράδυ). Μαζί με λάμπες και ασφάλειες πήρα και το τηλέφ. ενός καλού ηλεκτρολόγου στη περιοχή (αχρείαστο να είναι)
Αλλάζω λοιπόν λάμπες "θέσεως", ανάβω φώτα... τίποτα οι λάμπες.
Βρε, λες να...; βάζω μία νέα ασφάλεια, ανάβω τα φώτα, περιμένω το γνωστό τσαφ της ασφάλειας που καταβροχθίζεται σαν στραγάλι .. αλλά ως εκ θαύματος, Εγένετο Φως!

Τι μάθαμε λοιπόν σήμερα?
1) ότι η ασφάλεια που εξυπηρετεί το φωτισμό του ταμπλό είναι η ίδια με αυτή των "θέσεως" μπρος δεξί και πίσω αριστερό.
2) ένα πολύμετρο θα ήταν αρκετά χρήσιμο (αν και μερικές ασφάλειες είναι πιο φτηνές)

Ερώτηση: Είναι λογικό 2 καμένες λάμπες να βραχυκυκλώνουν το σύστημα?

Sorry αν σας κούρασα με πολυλογία!!

bonus: φωτο απο τη Σαββατιάτικη βόλτα με τον Nivakioc στα Αστερούσια Ορη - Νότιος Νομός Ηρακλείου
Άβαταρ μέλους
Mountaineer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Φεβ 2005, 22:25
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό blackchris » 18 Μάιος 2005, 05:57

Mountaineer έγραψε:
Τι μάθαμε λοιπόν σήμερα?
1) ότι η ασφάλεια που εξυπηρετεί το φωτισμό του ταμπλό είναι η ίδια με αυτή των "θέσεως" μπρος δεξί και πίσω αριστερό.


Σωστά το τοποθέτησες "σήμερα" γιατι με το κοτέτσι σου θα μαθαίνεις κάθε μέρα :twisted:

Mountaineer έγραψε:2) ένα πολύμετρο θα ήταν αρκετά χρήσιμο (αν και μερικές ασφάλειες είναι πιο φτηνές)


Ενα κινέζικο πολύμετρο με μπαζεράκι (για έλενχο συνέχειας, εκτός απο τάση) έχει 10 - 12 € οπότε αξίζει τον κόπο να το έχεις.

Mountaineer έγραψε:Ερώτηση: Είναι λογικό 2 καμένες λάμπες να βραχυκυκλώνουν το σύστημα?


Στο Niva όλα είναι δυνατα :twisted:
Αν καμιά μέρα δεν παίρνει μπροστά να κοιτάξεις την ρεζέρβα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Mountaineer έγραψε:bonus: φωτο απο τη Σαββατιάτικη βόλτα με τον Nivakioc στα Αστερούσια Ορη - Νότιος Νομός Ηρακλείου


Ε τέτοιο bonus και μας το έκρυβες ? Θέλουμε και άλλο :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό firelord » 18 Μάιος 2005, 12:24

καλέ, άσε το παιδί ήσυχο

εύγε σύντροφοι και εις άλλα με υγεία
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό teroulas » 18 Μάιος 2005, 13:37

Γεια σου ρε βουνίσιε !
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIBAKIOC » 18 Μάιος 2005, 16:28

Mountaineer έγραψε:bonus: φωτο απο τη Σαββατιάτικη βόλτα με τον Nivakioc στα Αστερούσια Ορη - Νότιος Νομός Ηρακλείου


Και για να ζηλεψετε κι αλλο, η <<βολτα>> ειχε 100 χλμ χωμα (+100 ασφαλτο) + φαραγγια + κοιτες ποταμων + νεροφαγωματα + μπανιο στο Λιβυκο Πελαγος + μαθημα ορειβασιας απο Mountaineer κλπ. Και επειδη το ζητησε ο ε....πιτιμος, κι αλλο μπονους.

NIBAKIOC (οχι Nivakioc :D)
---------
Υ/Γ: Αι ως ανω φωτογραφιαι εληφθησαν υπο του Ορειβάτου και ουχί υπο του Νιβακίου.
Τελευταία επεξεργασία από NIBAKIOC και 18 Μάιος 2005, 17:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
NIBAKIOC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Αύγ 2004, 14:46

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες

cron