Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ + ΕΛΑΤΗΡΙΑ

ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ + ΕΛΑΤΗΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό gtsit » 26 Μάιος 2005, 16:19

Πολύ λόγος έχει γίνει από πολλούς σε διάφορα forums για το τι συνδυασμός είναι ιδανικός για την ανάρτηση του NIVA. Μερικοί το αναλύουν πιο επιστημονικά όπως ο φίλος μου o giagoulas και καλά κάνουν. Η πιό επιστημονική τεκμηρίωση είναι μία πολύ καλή αρχή.
Προσωπικά δεν έχω πολλές γνώσεις σε τεχνικά θέματα ανάρτησης. Οπότε με ενδιαφέρει το ζητούμενο. Καταλήγουμε κάπου???

Πιστεύω ότι το θέμα ανάρτηση χωρίζεται σε 2 βασικές κατηγορίες:

1) Αλλαγή αμορτισέρ - ελατήρια, χωρίς ψήλωμα

2) Αλλαγή αμορτισέρ - ελατήρια + ψήλωμα

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1
Προσωπικά στην περίπτωση αυτή με ενδιαφέρει το NIVA να γίνει καλύτερο πιό σταθερό και στιβαρό εντός δρόμου. Επίσης να μην κοπανάει στο χώμα και να διατηρήσει τα αρχικά του τουλάχιστον χαρακτηριστικά. Άντε αν σκληρύνει να σκληρύνει λίγο, ώστε να μην έχουμε ζημιές.
Κάτι έχω ακούσει για ρυθμιζόμενα αμορτισέρ (ΚΟΝΙ).

--------------------------------------------------------------------------------------

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2
Με ενδιαφέρει ότι και πριν αρκεί να πάρουμε και λίγο ύψος.
--------------------------------------------------------------------------------------

Έχω ακούσει λύσεις όπου αρκετοί κρατάνε τα μαμίσια ελάτήρια. Αξίζει κάτι τέτοιο ή κυκλοφορεί κάτι πολύ καλύτερο στην αγορά και μας έχει ξεφύγει???

Σίγουρα κάποιοι μπορεί να μην ενδιαφέρονται τόσο για σκληρή εκτός δρόμου χρήση, οπότε έχουν σκληρύνει σημαντικά την ανάρτηση.
Νομίζω όμως πως είναι οι λιγότεροι μιας και μας ενδιαφέρει κυρίως το χώμα εδώ μέσα. Ωστόσο και για να ξέρουμε τι μας γίνεται θα βοηθούσε αν παραθέτανε τις απόψεις τους.

Ξέρω ότι πολλά (ελατήρια) μπορούν να γίνουν hand made. Ωστόσο με ενδιαφέρουν κυρίως επώνυμες και αξιόπιστες λύσεις.

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες