Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ερώτηση

ερώτηση

Δημοσίευσηαπό Elvis_ » 07 Ιαν 2006, 14:41

γεια σας και καλη χρονια! :)

θα ηθελα να ρωτησω τι ξερετε για τα lada aquarius, libra & venus. πως ειναι σαν αυτοκινητα? ειναι αξιοπιστα? απο δυναμικα χαρακτηριστικα πως ειναι? (κρατημα, ασφαλεια, φρενα, ρεπριζ, κτλ κτλ)
κατα την γνωμη σας ποιο ειναι καλυτερο? το lada, ενα hyundai accent ή καποιο αλλο αυτοκινητο παραπλησιας τιμης?

ευχαριστω :)
Άβαταρ μέλους
Elvis_
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 24 Οκτ 2005, 12:08

ερώτηση

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 07 Ιαν 2006, 20:34

θα 'ελεγα οτι βασικά εδώ ασχολούμαστε με το niva....
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό Elvis_ » 08 Ιαν 2006, 14:30

το γνωριζω αυτο, αλλα ειπα μηπως καποιος ως κατοχος νίβα εχει καποια εμπειρια απο τετοιο αυτοκινητο..... ή επειδη ειναι φορουμς που ασχολειτε με τα λαντα ισως υπαρχει καποιος που γνωριζει μερικα πραγματα για το συγκεκριμενο αυτοκινητο.
:)
Άβαταρ μέλους
Elvis_
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 24 Οκτ 2005, 12:08

Δημοσίευσηαπό firelord » 12 Ιαν 2006, 21:57

προ καιρού είχα εμπειρία μικρή από Libra....

καινούργιο και έτριζε συγκορμο


εν ολίγοις...ούκου
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 15 Ιαν 2006, 05:10

Hyundai Accent δαγκωτό - μου αρέσει που τα συγκρίνεις κι όλας !! - :razz: :razz:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Tuc » 15 Ιαν 2006, 12:08

H J.D. Power κάθε χρόνο ρεπορταρει στατιστικά για την ποιότητα των αυτοκινητων.
Πέρισυ η Hyundai ¨ηταν 10η ενώ φέτος δεύτερη μαζί με την Honda και μόλις 1 βαθμό πίσω από την πρώτη Toyota.
Να μην αναφ'ερω που βρίσκονται οι υπόλοιποι. (Στην αγγλία πρώτο βγήκε το KIA SORENTO στα τζιπ).
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό takhs » 15 Ιαν 2006, 22:46

Tuc έγραψε:H J.D. Power κάθε χρόνο ρεπορταρει στατιστικά για την ποιότητα των αυτοκινητων.
Πέρισυ η Hyundai ¨ηταν 10η ενώ φέτος δεύτερη μαζί με την Honda και μόλις 1 βαθμό πίσω από την πρώτη Toyota.
Να μην αναφ'ερω που βρίσκονται οι υπόλοιποι. (Στην αγγλία πρώτο βγήκε το KIA SORENTO στα τζιπ).


Maλλον εισαι λαθος πληροφορημενος . Τη πρωτη θεση στη ποιοτητα την πηρε Lada και το καλυτερο τζιπ στην Αγγλια βγηκε το Niva
:D :D :D :D :D :D :lol:
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό Elvis_ » 16 Ιαν 2006, 13:50

μηπως ξερει καποιος που μπορω να βρω την καταταξη του J D Power?
Άβαταρ μέλους
Elvis_
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 24 Οκτ 2005, 12:08

Δημοσίευσηαπό Elvis_ » 02 Φεβ 2006, 10:31

να κανω μια ακομη ερωτηση. :D

ειναι\ηταν κανεις ιδιοκτητης Λάντα Σάμαρα/Ντίβα? πως ειναι σαν αυτοκινητα? ειναι αξιοπιστα? εχουν φθηνα ανταλλακτικα? υποφερουν απο συγκεριμενα προβληματα?

ακομα, σε τι επιπεδα κυμαινετε το κοστος για μια τετραδα ελαστικα 175/13 για λαντα 2105 ή για σάμαρα?

απο την εμπειρια σας σε γενικες γραμμες τα ρωσσικα ελαστικα ειναι σημαντικα φθηνοτερα απο τις υπολοιπες μαρκες που κυκλοφορουν στο εμποριο ή οχι? ειναι καλυτερα ή χειροτερα ?

εχω δει και λαστιχα που πουλανε στα καρεφρούρ, κατα την γνωμη/εμπειρια σας αξιζουν τον κοπο? παρεχουν επαρκη ασφάλεια κατα την κινηση?

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Elvis_
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 24 Οκτ 2005, 12:08

Δημοσίευσηαπό blackchris » 02 Φεβ 2006, 10:59

Φίλε όχι ότι θέλω να σε αποπάρω αλλά μάλλον σε λάθος forum ρωτάς αυτά τα πράγματα. :?
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό Elvis_ » 16 Φεβ 2006, 01:17

καλο μεσημερι :D
εχω ενα παλιο αυτοκινητο(lada 2105) και σκεφτομαι εαν αξιζει να το μαστορεψω. μεταξυ των αλλων, χρειαζετε και βαψιμο. δεν εχει σαπιλα σε θολους, εχει στο μπροστινο φτερο αριστερο φτερο και εχει κοψει φουσκες στο ταβανι. το χρωμα εχει φυγει τελειως απο τις υδροροες του πορτ μπαγκαζ και της οροφης. ειναι ασπρο και δεν σκοπευω να του αλλαξω χρωμα.

ποσο περιπου θα μου κοστισει ενα βαψιμο? εχω ακουσει για μια μεθοδο που ονομαζετε αμμοβολή. τι ειναι αυτο? θα πρεπει να βγουν πορτες, παρ-μπριζ, θα βαφτει και ο χωρος του κινητηρα? κτλ κτλ?

ακομη θα χρειαστει να αλλαξω ή να επιδιορθωσει ο φαναρτζης το μπροστινο δεξι φτερο και τις δυο δεξιες πορτες. ειναι ελαφρια χτυπημενες. η μια μαλιστα πρεπει να εχει στραβωσει ελαφρως. δεν ειναι σοβαρο χτυπημα ανοιγουν οι πορτες και κλεινουν. μηπως καποιος γνωριζει ενδεικτικες τιμες για ενα δεξι φτερο και τις δεξιες δυο πορτες? και απο δευτερο χερι ή ιμιτασιόν να ειναι δεν με πειραζει.
και απο Νιβα εαν ειναι οι τιμες δεν με πειραζει.

ευχαριστω :)
Άβαταρ μέλους
Elvis_
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 24 Οκτ 2005, 12:08

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Φεβ 2006, 02:06

Ενα ενα γιατι εισαι χειμμαρος. Τα παιδια πρωτα απο ολα εχουν δικιο, εδω ασχολουμαστε κυριως με 4Χ4 και γενικοτερα οχηματα εκτος δρομου, οχι με "κουρσες" οποτε δεν ειναι οτι δεν θελουμε αλλα οτι δεν εχουμε ασχοληθει αρα και να σου πουμε δεν θα ειναι και κατι τρομερο.

Το 2105 ειναι το αμαξωμα 3 ογκων αν θυμαμαι καλα. Αρα μιλαμε για σχετικα παλιο αυτοκινητο. Ενα βαψιμο αυτη τη στιγμη στην πιο απλη μορφη του δεν προκειται αν το βρεις κατω απο €1000 και μιλαμε τωρα για επαρχια, χρωμα μονης, χωρις βερνικι δηλαδη, και χωρις να βαψεις χωρο κινητηρα.

Αξιοπιστα αυτα απο οτι θυμαμαι δεν ηταν ιδιαιτερα αλλα ειχαν το πλεονεκτημα οπως και τα 2108, τα Σαμαρα δηλαδη, οτι τα παντα αλλαζαν με ενα κατσαβιδι και 2-3 καρυδακια.

Για ανταλλακτικα θα σε στειλω στον Ατλα. Ειναι στην καθοδο της Πειραιως μετα την Χαμοστερνας, πριν το συνεργειο του Μαλιωρα με τα ΤΟΥΟΤΑ. Θα βρεις πολλα πραγματα εκει να θες να το φτιαξεις.

Προσωπικη γνωμη αν μποριες να παρεις ενα Accent πηγαινε παρτο και αστο το ΛΑΔΑ. Βαλτου κανα λαστιχο μεταχειρισμενο χωματινο αφοθ το εχεις και βρες κανα λιβαδι να κανες την πλακα σου στην τελικη, θα σου κοστισουν ολα αυτα αισιως 2000 ευρω και παλι αμαξι δεν θα εχεις στην ουσια.

Αυτα στα λεω σαν κατοχος Σαμαρα που μου εχει βγαλει διαφορα και εχω και τον χρονο και την ορεξη να το σκαλισω, αλλιως για καθημερινη χρηση ουτε συζητηση. Οθτε καν θα πλησιαζα αν δεν ηταν απολυτη αναγκη και δενειχα ενναλακτικες. Η μονη χρηση των καινουριων πολιτικων ειναι να χρειαζεσαι μουλαρι για την δουλεια σου, εκει το Huyndai δεν αντεχει το φορτωμα ενω το Λιμπρα θα σε βγαλει ασπροπροσωπο, αλλα μιλαμε τωρα να το φορτωνεις σακια τσιμεντο και να πηγαινεις αποσταση καθε μερα μαζι με τα εργαλεια κλπ και να μην θες τζιπ. Και παλι θα σου βγαλει διαφορα,απλα δεν θα κλαταρουν ολα μαζι τελειως.

Και επισης να σου πω οτι τα ΝΙΒΑ ουδεμια σχεση εχουν με τα "πολιτικα" ΛΑΔΑ. Ειναι για αλλο λογο φτιαγμενα και με αλλη φιλοσοφια. Οποτε μην περιμενεις πολλες απαντησεις απο τα παιδια γιατι απλα δεν γνωριζουν.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό Elvis_ » 16 Φεβ 2006, 20:44

1000 ευρω για το βαψιμο. :shock: πολλα ειναι. δεν θα το χαρακτηριζα "οικονομικη" λυση.

ομως εαν παρω ενα άλλο μεταχειρισμενο φοβαμαι μηπως δωσω 2000, 3000 και 4000 ευρω και μου βγαλει άλλα προβληματα. π.χ. κινητηρα, κιβωτιο, μπροστινο συστημα......και αναγκαστω να δωσω άλλα 2000 για να το μαστορευω. το λαντα γνωριζω τι "παρελθον" εχει. το γνωριζω οτι δεν ειναι καλο αυτοκινητο αλλά δεν εχω την οικονομικη άνεση(και ουτε θελω να ξοδευω περιουσιες για ενα μεταφορικο μεσω) να παρω ενα καλο ευρωπαϊκο ή ιαπωνεζικο αυτοκινητο. θελω κατι να κανω την δουλεια μου με χαμηλο κοστος.

οσο για Νίβα, θα μου αρεσε ενα, αλλά δεν πηγαινω σε εκτος δρομου διαδρομες ουτε ζω σε καποιο χωριό.
εχω δει και ενα σάμαρα με 750 ευρω. με καλα αμορτισερ, λαστιχα και δεν εχει αναγκη απο βαψιμο.

ποιο οικονομικη λυση απο τα 1000 ευρω δεν υπαρχει ε? :?
Άβαταρ μέλους
Elvis_
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 24 Οκτ 2005, 12:08

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 17 Φεβ 2006, 05:44

οσο για Νίβα, θα μου αρεσε ενα, αλλά δεν πηγαινω σε εκτος δρομου διαδρομες ουτε ζω σε καποιο χωριό.


Τότε είναι καλύτερα να κάνεις τις ερωτήσεις σου στην ενότητα "suzuki". :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εκει υπάρχουν αρκετές θέματα γύρω απο χαμηλώματα, Mp3 players , δερματινα καθισματα , μεταλικά χρώματα κλπ κλπ κλπ, κλπ, κλπ, :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Δηλαδή ότι ενδιαφέρει κάποιον που δεν ασχολείται με εκτός δρόμου διαδρομές. 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Α, και που είσαι, για ότιδηποτε έχει να κάνει με χαμηλώματα και κρατήματα στις στροφές στειλε προσωπικό μήνυμα στον BlackChris. Ειναι αυθεντία το παιδί.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό TLG » 17 Φεβ 2006, 12:07

:smackbottom: :sword:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες

cron