Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δίσκος πλατώ ρουλεμάν αλλαγή

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 13 Φεβ 2006, 02:26

ΥΣ. Είναι Μακρυα η ΣΑΜΟΣ ?


πολύ μακρυά πρόεδρε.... :(
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό Athos » 13 Φεβ 2006, 19:45

microbe έγραψε:
Athos εάν έκανες τον κόπο κ διάβαζες πιο προσεκτικά όλο το ποστ θα έβλεπες ότι δεν ανέφερα το όνομα του Κωνσταντόπουλου -ευθέως - πουθενά , τώρα εάν έκανα την πάπια όπως λες απλά δεν θα έγραφα ποτε αυτό το ποστ , όσο για την απόδειξη αγοράς την έχω όπως κ τον δίσκο κ αν θέλεις πια τόσο πολύ να την δεις στείλε μου το email σου να στην στείλω. Δεν θέλω να την βάλω εδώ, νομίζω ότι δεν έχει πια σημασία , αυτό που ήθελα να πω νομίζω φάνηκε στην πορεία, τώρα το να συνεχίζουμε αυτή την αντιπαράθεση νομίζω έχει γίνει πλέον ανούσιο.....εξάλλου το φόρουμ δεν πρέπει να είναι χώρος στείρας αντιπαράθεσης αλλά χώρος ανταλλαγής πληροφοριών-απόψεων πάντα σε φιλικό επίπεδο.

Πάντα Φιλικά
microbe
in the real world ( Γ.Δ. Φραγκόπουλος)


Microbe, το όνομα Κωνσταντόπουλος το «έγραψε» ο «Niva_power» και το επιβεβαίωσες άρα είναι το ίδιο σα να τόγραψες εσύ. (όσο για τους διπλοπρόφιλους έχω αρκετή εμπειρία από τα φόρουμ και λέω ότι ο Niva_power είναι 100%)

Όπως την καταγγελία την έκανες δημόσια, έτσι δημόσια πρέπει να προβάλλεις και την απόδειξη..
Athos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2005, 07:00

Δημοσίευσηαπό microbe » 14 Φεβ 2006, 03:26

Athos έγραψε:
Όπως την καταγγελία την έκανες δημόσια, έτσι δημόσια πρέπει να προβάλλεις και την απόδειξη..


Δεν θεωρώ ότι έκανα καμία καταγγελία, εδώ φίλε μου δεν είμαστε σε λαικό δικαστήριο , ούτε σε κάποιο τηλεπαράθυρο στην TV, όπου πρέπει να τρωγόμαστε αναμεταξυ μας για να αυξηθεί η τηλεθέαση του τάδε μαϊντανού, μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα......το αρχικό μου ποστ 'ηταν μια έκφραση διαμαρτυρίας-πικρίας για όσα μου συνέβησαν εκείνες τις ημέρες και τίποτα άλλο . Νομίζω ότι το θέμα αυτό έχει πλέον εξαντληθεί......

Πάντα φιλικά
Το μικρόβιο........του χώματος???? !!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
microbe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005, 18:27
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό Athos » 14 Φεβ 2006, 18:34

Microbe,
Στις 3/2 ανοίγεις θέμα ποιό δισκοπλατώ είναι καλύτερο, Sachs ή Valeo..
Στις 6/2 γράφεις : «sachs προτείνετε τελικα και οι δύο. Άκουσα η Valeo γενικά έχει ψιλοχαλάσει σαν εταιρεία..... Τελικά που υπερτερεί ο sachs? τον φοράει κανένας? » δείχνοντας και καλά ότι ακόμη είσαι στο ψάξιμο για να ψωνίσεις..
Στις 6/2 την ίδια μέρα, 4 ώρες αργότερα, ποστάρεις τη γνωστή ιστορία.. Πότε πρόλαβες να καταλήξεις σε Sachs, να πάρεις τιμές από το «γιατρό», να βρείς φτηνότερη τιμή, να πας να ψωνίσεις, να πας στον άλλο μηχανικό, να σου δοκιμάσει το αμάξι που δε χρειαζόταν δίσκο, και να γυρίσεις και να γράψεις και δυό σελίδες ποστ, ε αυτό εσύ το ξέρεις..

Η ουσία είναι ότι:
Λες ότι ο «γιατρός» σου ζήτησε για το δισκοπλατώ sachs 170 ευρώ.
Λες ότι εσύ βρήκες και το αγόρασες 105 ευρώ.
Ο «γιατρός» σου απαντάει ότι ο προμηθευτής του (ΕΛΤΡΕΚΑ-ΤΣΟΛΗΣ) πουλάει 136+ΦΠΑ και ότι η τιμή σου δεν υπάρχει στη λιανική.

Και τότε εσύ ;; Papapapapapa - - - Kokokoko
Επαναλαμβάνω. Στείλε στο φόρουμ φωτό της απόδειξης των 105 ευρώ που έχεις.
Αλλιώς είσαι ρόμπα.

Συγγνώμη αν ακούγομαι λίγο εκνευρισμένος αλλά αν στη δική μου δουλειά μου κάνανε τέτοια δυσφημιστική πρόκληση μάλλον δεν θα κρατούσα την ψυχραιμία του Λεωνίδα (ούτε Νίβα έχω ούτε τον ξέρω τον άνθρωπο.. )
Athos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2005, 07:00

Δημοσίευσηαπό microbe » 14 Φεβ 2006, 21:21

Athos έγραψε:Microbe,
Στις 3/2 ανοίγεις θέμα ποιό δισκοπλατώ είναι καλύτερο, Sachs ή Valeo..
Στις 6/2 γράφεις : «sachs προτείνετε τελικα και οι δύο. Άκουσα η Valeo γενικά έχει ψιλοχαλάσει σαν εταιρεία..... Τελικά που υπερτερεί ο sachs? τον φοράει κανένας? » δείχνοντας και καλά ότι ακόμη είσαι στο ψάξιμο για να ψωνίσεις..
Στις 6/2 την ίδια μέρα, 4 ώρες αργότερα, ποστάρεις τη γνωστή ιστορία.. Πότε πρόλαβες να καταλήξεις σε Sachs, να πάρεις τιμές από το «γιατρό», να βρείς φτηνότερη τιμή, να πας να ψωνίσεις, να πας στον άλλο μηχανικό, να σου δοκιμάσει το αμάξι που δε χρειαζόταν δίσκο, και να γυρίσεις και να γράψεις και δυό σελίδες ποστ, ε αυτό εσύ το ξέρεις..

Η ουσία είναι ότι:
Λες ότι ο «γιατρός» σου ζήτησε για το δισκοπλατώ sachs 170 ευρώ.
Λες ότι εσύ βρήκες και το αγόρασες 105 ευρώ.
Ο «γιατρός» σου απαντάει ότι ο προμηθευτής του (ΕΛΤΡΕΚΑ-ΤΣΟΛΗΣ) πουλάει 136+ΦΠΑ και ότι η τιμή σου δεν υπάρχει στη λιανική.

Και τότε εσύ ;; Papapapapapa - - - Kokokoko
Επαναλαμβάνω. Στείλε στο φόρουμ φωτό της απόδειξης των 105 ευρώ που έχεις.
Αλλιώς είσαι ρόμπα.

Συγγνώμη αν ακούγομαι λίγο εκνευρισμένος αλλά αν στη δική μου δουλειά μου κάνανε τέτοια δυσφημιστική πρόκληση μάλλον δεν θα κρατούσα την ψυχραιμία του Λεωνίδα (ούτε Νίβα έχω ούτε τον ξέρω τον άνθρωπο.. )


Athos για να ηρεμήσεις με τα νεύρα σου υπάρχουν διάφοροι τρόποι...σε συμβουλεύω να τους εφαρμόσεις..... Εδώ πάμε να ρίξουμε τους τόνους όλοι γιατί αυτή η ιστορία δεν κάνει καλό σε κανέναν ειδικά στους επαγγελματίες του χώρου.....Αλλά εσύ το βιολί σου. Ξεκόλλα.
Το μικρόβιο........του χώματος???? !!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
microbe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005, 18:27
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό TEONIVA » 15 Φεβ 2006, 00:20

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΦΑΣΑΡΙΑ .ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ ΑΚΡΙΒΟ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΝΕ.
ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΙΤΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ
ΑΛΛΟΣΤΕ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ NIVA ΤΟΥ ΣΤΟ ΛΕΩ ΝΑ ΨΑΡΩΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΝ 2 ΦΙΛΩΝ.
ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΝΙVA MIAΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΤΡΕΛΟΥΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΛΑΔΑ ΕΛΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΤΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ Ο ΛΕΩ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ [ΚΑΙ ΔΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ] ΠΟΥ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΦΕΡΤΟ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ..............................
ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟ ΛΕΩ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΟΘΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
Ο ΛΗΣΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ Η ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ
Η ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ
Άβαταρ μέλους
TEONIVA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 11:57
Τοποθεσία: ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 15 Φεβ 2006, 00:34

Athos έγραψε:Microbe,
Στις 3/2 ανοίγεις θέμα ποιό δισκοπλατώ είναι καλύτερο, Sachs ή Valeo..
Στις 6/2 γράφεις : «sachs προτείνετε τελικα και οι δύο. Άκουσα η Valeo γενικά έχει ψιλοχαλάσει σαν εταιρεία..... Τελικά που υπερτερεί ο sachs? τον φοράει κανένας? » δείχνοντας και καλά ότι ακόμη είσαι στο ψάξιμο για να ψωνίσεις..
Στις 6/2 την ίδια μέρα, 4 ώρες αργότερα, ποστάρεις τη γνωστή ιστορία.. Πότε πρόλαβες να καταλήξεις σε Sachs, να πάρεις τιμές από το «γιατρό», να βρείς φτηνότερη τιμή, να πας να ψωνίσεις, να πας στον άλλο μηχανικό, να σου δοκιμάσει το αμάξι που δε χρειαζόταν δίσκο, και να γυρίσεις και να γράψεις και δυό σελίδες ποστ, ε αυτό εσύ το ξέρεις..

Η ουσία είναι ότι:
Λες ότι ο «γιατρός» σου ζήτησε για το δισκοπλατώ sachs 170 ευρώ.
Λες ότι εσύ βρήκες και το αγόρασες 105 ευρώ.
Ο «γιατρός» σου απαντάει ότι ο προμηθευτής του (ΕΛΤΡΕΚΑ-ΤΣΟΛΗΣ) πουλάει 136+ΦΠΑ και ότι η τιμή σου δεν υπάρχει στη λιανική.

Και τότε εσύ ;; Papapapapapa - - - Kokokoko
Επαναλαμβάνω. Στείλε στο φόρουμ φωτό της απόδειξης των 105 ευρώ που έχεις.
Αλλιώς είσαι ρόμπα.

Συγγνώμη αν ακούγομαι λίγο εκνευρισμένος αλλά αν στη δική μου δουλειά μου κάνανε τέτοια δυσφημιστική πρόκληση μάλλον δεν θα κρατούσα την ψυχραιμία του Λεωνίδα (ούτε Νίβα έχω ούτε τον ξέρω τον άνθρωπο.. )

Κανονικα επρεπε να συνεχισεις το post με ενα και...............
Παντως βγηκε και κατι καλο απο την ολη υποθεση.
Ο μαστορας αρχισε να μας δεινει τα φωτα του μπας και βρουμε καμια ακρη με το niva και τις παραξενιες του(λες τελικα ο αγιος να ηθελε φοβερα;).
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

Δημοσίευσηαπό iokasti » 06 Μάιος 2007, 09:51

Δυστυχώς χρειάστηκε και στο δικό μου Niva να αλλαχτεί δίσκος κλπ.

Το έπαθε στα 18.500 χλμ. Προσπαθώ να σκεφτώ γιατί το έπαθε.
Συμπλέκτη πατάω στα φυσιολογικά πλαίσια. Πρέπει να τον πατάω με πολύ δύναμη ή κανονικά;
Μήπως επειδή οι ταχύτητες μπαινουν σκληρά;
Μήπως επειδή στα 5.000 χλμ περίπου είχα κολλήσει σε άμμο και μάρσαρα να το ξεκολήσω και είχε μυρίσει ο δίσκος;

Πήγα σε κοντινό μου συνεργείο (Πειραιά) και μου τα άλλαξαν.
Το κόστος συνολικά ήταν 280. Με έκλεψε;

Και κάτι τελευταίο. Ο βλάκας του συνεργείου είχε ξεχάσει το αργό και εγώ σαν δεύτερος βλάκας δεν το πήρα είδηση αμέσως. Εγινε λέτε ζημιά, μιας που είχε μόλις αλλαχτεί ο δίσκος;
Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Δημοσίευσηαπό makfrag » 06 Μάιος 2007, 21:49

iokasti έγραψε:Δυστυχώς χρειάστηκε και στο δικό μου Niva να αλλαχτεί δίσκος κλπ.

Το έπαθε στα 18.500 χλμ. Προσπαθώ να σκεφτώ γιατί το έπαθε.
Συμπλέκτη πατάω στα φυσιολογικά πλαίσια. Πρέπει να τον πατάω με πολύ δύναμη ή κανονικά;
Μήπως επειδή οι ταχύτητες μπαινουν σκληρά;
Μήπως επειδή στα 5.000 χλμ περίπου είχα κολλήσει σε άμμο και μάρσαρα να το ξεκολήσω και είχε μυρίσει ο δίσκος;

Πήγα σε κοντινό μου συνεργείο (Πειραιά) και μου τα άλλαξαν.
Το κόστος συνολικά ήταν 280. Με έκλεψε;

Και κάτι τελευταίο. Ο βλάκας του συνεργείου είχε ξεχάσει το αργό και εγώ σαν δεύτερος βλάκας δεν το πήρα είδηση αμέσως. Εγινε λέτε ζημιά, μιας που είχε μόλις αλλαχτεί ο δίσκος;

Λοιπόν iokasti, τα 18500 χλμ που έχεις κάνει είναι πάρα πολύ λίγα για να χρειαστείς δίσκο - υπό κανονικές συνθήκες βέβαια - τώρα έχει να κάνει τα μέγιστα με τον χρήστη του αυτοκινήτου. Για παράδειγμα, στις ανηφόρες όταν σταματάς σε φανάρι χρησιμοποιείς φρένο για να μείνεις ακίνητη ή το συμπλεκτάρεις? (αυτό φθείρει πρόωρα το δίσκο) επίσης συμπλεκταρίσματα με πολλές στροφές για να πχ. ξεκολλήσουμε από κάπου επίσης φθείρει τον δίσκο....
τώρα για τα χρήματα που έδωσες μάλλον σε σχετικά λογικά πλαίσια κυμάνθηκες.
Επίσης το ότι είχες ξεχάσει το αργό στην άσφαλτο για κάποια χλμ δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα - εκτός ίσως από την σχετικά αυξημένη κατανάλωση βενζίνης :D .
It's the first day of the rest of your life......
makfrag
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2004, 18:58

Δημοσίευσηαπό iokasti » 08 Μάιος 2007, 19:19

Στα φανάρια πάντα το έχω στην νεκρά με χειρόφρενο.

Το λάθος που έκανα αρκετές φορές ήταν να ΜΗΝ πατάω τον συμπλέκτη μέχρι τέρμα, με αποτέλεσμα οι ταχύτητες να μπαίνουν λίγο σκληρά.

Ισως εξαιτίας αυτού που έγινε στα 5.000 χλμ να φθάρθηκε καθοριστικά ο δίσκος.
Τελευταία επεξεργασία από iokasti και 17 Ιουν 2007, 09:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες