Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ερωτήσεισ υποψηφίου...

Ερωτήσεισ υποψηφίου...

Δημοσίευσηαπό MIXALHS » 21 Φεβ 2006, 03:20

Κατ' αρχάς καλησπέρα σε όλους.
Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Niva (καινούργιο με όλα τα ...καλούδια, A/C, υδρ. τιμόνι κ.λπ.) Θα' θελα να σας ρωτήσω ορισμένα πράγματα, γιατί πολλά ακούω από διάφορους και έχω μπερδευτεί.
Να διευκρινίσω από την αρχή ότι ξέρω περί τίνος πρόκειται και δεν έχω παράλογες απαιτήσεις από ένα αυτοκίνητο όπως το Niva.
Εχουμε, λοιπόν, και λέμε:

* Με πόσα χιλιόμετρα μπορεί να ταξιδέψει κάποιος σχετικά υποφερτά με το Niva στην εθνική; Θα χρησιμοποιηθεί ως βασικό αυτοκίνητο για όλες τις μετακινήσεις, οπότε είναι σημαντική παράμετρος. (Σημειώνω ξανά ότι δεν έχω παράλογες απαιτήσεις.
* Διαβάζω και στο ιδιαίτερα κατατοπιστικό site, για προβλήματα με το δυναμό, την ένδειξη Check engine, το δοχείο με τα υγρά για το συμπλέκτη κ.λπ. Όλα αυτά πραγματικά προβληματίζουν ένα υποψήφιο Niva...κια. Τελικά τι απ' όλα αυτά ισχύει και πώς λύνεται (πιθανές λύσεις, κόστος κ.λπ).

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.
Είμαι σίγουρος ότι η γνώση και η εμπειρία σας θα με βοηθήσουν.
Άβαταρ μέλους
MIXALHS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 03:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 21 Φεβ 2006, 04:29

Λοιπον μελοντικε συντροφε το αυτοκινητο ταξιδευει σχετικα ανετα με 100-120 παει και παραπανω αλλα ακουγεται υπερβολικα πολυ.Το check engine αναβε διοτι το ρωσικο δυναμο ηταν χαλι μαυρο αλλα αυτο εχει λυθει εδω και καιρο απο την αντιπροσωπεια η οποια χρησιμοποιει πλεον bosh .Τωρα οσον αφορα τα διαφορα πλαστικα δοχεια οπως των φρενων αυτα σπανε διοτι τα σωληνακια ειναι αρκετα τσιτωμενα και η ποιοτητα τους οχι και η καλυτερη.Ευχομαι να σε διαφωτισα λιγο :D
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό MIXALHS » 21 Φεβ 2006, 05:45

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τη διάθεσή σου να βοηθήσεις.
Και θα το "εκμεταλλευτώ" δεόντως...
* Αφού το πρόβλήμα του δυναμό είναι γνωστό, η αντιπροσωπεία τοποθετεί το νέο πριν σου παραδώσει το NIVA ή πρέπει να προκύψει -που θα προκύψει οπωσδήποτε- το πρόβλημα.
* Αυτό που αναφέρεις για τα σωληνάκια, λύνεται οριστικά ή πρέπει να έχουμε μαζί μας ανταλλακτικά δοχεία και υγρά;
Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά καταλαβαίνεις ότι υπάρχει μια σχετική ανησυχία.

Ευχαριστώ και πάλι
Άβαταρ μέλους
MIXALHS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 03:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 21 Φεβ 2006, 06:50

Με πόσα χιλιόμετρα μπορεί να ταξιδέψει κάποιος σχετικά υποφερτά με το Niva στην εθνική; Θα χρησιμοποιηθεί ως βασικό αυτοκίνητο για όλες τις μετακινήσεις, οπότε είναι σημαντική παράμετρος. (Σημειώνω ξανά ότι δεν έχω παράλογες απαιτήσεις.


Επειδή το "υποφερτά" και "άνετα" είναι κάτι υποκειμενικό, θα σου πρότεινα να ζητήσεις απο κάποιον απο τους φίλους με νιβα να σε πάνε μια βόλτα , ή ακόμη καλύτερα να το οδηγήσεις στην Εθνική.

Οι υπόλοιπες παιδικές ασθένιες λύνονται σχετικά ευκολα.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό takhs » 21 Φεβ 2006, 07:31

Μην τον ακους . οταν μου πουλησε το δικο του δεν με αφησε να το οδηγησω και με απετρεψε απο το να κανω τεστ ντραιβ :D :D . Πλακα κανω , ακριβως το αντιθετο εγινε ασχετα αν δεν τον ακουσα και επαθα υπαρξιακο οταν το πηρα για να κατεβω Κορινθο απο την Αθηνα . Ολα ομως ειναι θεμα προσαρμογης και επιλογων . Το αυτοκινητο σε αποζημιωνει για ολες τις παραχωρησεις εκτος δρομου σε συνδιασμο με το χαμηλο , ακριβο για αυτα που προσφερει , αντιτιμο κτησης του . Η αποφαση δικη σου :D . Δημητρη να δω ποτε θα κατεβεις Κορινθο για τη βολτα που λεγαμε
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 21 Φεβ 2006, 20:32

Μελλοντικέ πρώην σύντροφε (σε μπέρδεψα ε ?? :D :D ), θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, μια καλή ταχύτητα ταξιδιού είναι όντως 100-120 και φυσικά ένα καλό στερεοφωνικό απαραίτητο για να καλύπτει τους θορύβους :lol: :lol: :lol: :lol:
Πάντως τα "παιδικά" προβλήματα του Niva δεν είναι σοβαρά και τα σέρβις/ανταλλακτικά του είναι τα φτηνότερα της αγοράς με διαφορά :wink: :wink:
Όντως, η τιμή του είναι ακριβή για αυτά που προσφέρει, προσωπικά θα το έπαιρνα μεταχειρισμένο :roll: :roll:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 21 Φεβ 2006, 22:46

takhs έγραψε:Μην τον ακους . οταν μου πουλησε το δικο του δεν με αφησε να το οδηγησω και με απετρεψε απο το να κανω τεστ ντραιβ :D :D . Πλακα κανω , ακριβως το αντιθετο εγινε ασχετα αν δεν τον ακουσα και επαθα υπαρξιακο οταν το πηρα για να κατεβω Κορινθο απο την Αθηνα . Ολα ομως ειναι θεμα προσαρμογης και επιλογων . Το αυτοκινητο σε αποζημιωνει για ολες τις παραχωρησεις εκτος δρομου σε συνδιασμο με το χαμηλο , ακριβο για αυτα που προσφερει , αντιτιμο κτησης του . Η αποφαση δικη σου :D . Δημητρη να δω ποτε θα κατεβεις Κορινθο για τη βολτα που λεγαμε


Θα τα πούμε σίγουρα μες το Μαρτη. Εχω μπλέξει με τη δουλειά !!!!
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες