Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΛΑΣΤΙΚΑ FEDIMA - ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΒΑΡΟΣ???

ΕΛΑΣΤΙΚΑ FEDIMA - ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΒΑΡΟΣ???

Δημοσίευσηαπό gtsit » 16 Μαρ 2006, 01:24

Τον τελευταίο καιρό αιωρείται γενικώς μια άποψη αμφισβήτησης για τα ελαστικά FEDIMA σε σχέση με το NIVA λόγο βάρους. Ειδικότερα τα μαμά ζαντολάστιχα (ρώσσικα) του NIVA ζυγίζουν 21,3 κιλά (9 η ζάντα 12,3 το λάστιχο). Μήπως θα μπορούσε κάποιος υπεύθυνος της FEDIMA (πχ Σπύρος Δουκέρης) να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για το εν λόγω θέμα? Προσωπικά φοράω τα MAXIGRIP 195R16 και πολύ απλά έχω ανησυχήσει με αυτά που ακούω για το βάρος (κυρίως για ζημιές), αν και είμαι πού ευχαριστημένος από την συμπεριφορά του ελαστικού κυρίως στο χώμα. Νομίζω πως μια ενημέρωση γύρω από αυτό το θέμα βάρους θα μας έλυνε πολλές απορίες. Διαστάσεις για το NIVA??? 195R15, 205/75/15, 175/80/16 και 195/R16.
Με τα λεγομενά μου εννοείτε πως δεν θέλω να θείξω τα συγκεκριμένα λάστιχα τα οποία και εκτιμώ πολύ για τις αντοχές και τις επιδόσεις τους. Απλά νομίζω πως είναι μια καλή αφορμή ώστε να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο ελαστικά επιτέλους. Εννοείτε πως οποιαδήποτε παρέμβαση από άλλες εταιρείες (COLWAY, MALATESTA, TURBOINSA, PNEUS) για το ζήτημα αυτό είναι καλοδεχούμενη.

Το θέμα έχει συζητηθεί και στο επίσημο site της LADA στο παρακάτω link:

http://www.lada.gr/forums/viewtopic.php?t=153

Τσίτουρας Γιώργος
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες

cron