Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κολλήματα στο κιβώτιο

Κολλήματα στο κιβώτιο

Δημοσίευσηαπό manic » 29 Ιουν 2006, 20:32

Γειά σας και πάλι κοπέλια..

Να αννοίξω θέμα για το gearbox του Niva μιάς και υπάρχουν είδη θέματα για τη μηχανή..

Βασικά αρχίσανε όλα πέρσι το καλοκαίρι που ήταν το πρώτο καλοκαίρι που το είχα (παρεπιπτώντος έχει και ο πατέρας μου Niva ;p) και παρατήρησα οτι την νύχτα που έκανε δροσούλα και φόραγα κοντά, είχα σαν την θέρμανση γύρω απο τα πόδια μου! Τελικά μετά απο μόνωση του gearbox απο το exhaust και άλλαγμα ενός μέρους της σωλήνας και χαμήλωμα λυθηκε κατα μεγάλο βαθμό το πρόβλημα. Το κακό ήταν πως το καλοκαίρι τελείωνε και δέν θα φαινόταν ως φέτος αν λύθηκε οριστικά.

Φέτος βλέπω πως λύθηκε αλλά ως ένα βαθμό: Σε ταξίδια κτλ είναι οκ, αλλά μετά απο λίγη ώρα σε κίνηση άστα.. οι ταχύτητες μπαίνουν αλλά δέν βγαίνουν εύκολα! Μιλούμε έχει φάσεις που απο τη δύναμη που βάζω για να βγεί η τρίτη (είναι τετρατάχυτο) μπαίνει η τετάρτη!
Το άλλο πρόβλημα είναι πως η δευτέρα μπαίνει κανονικά, αλλά όταν ρίχνεις απο τρίτη (πχ σε στροφή) ακούγεται κάπου ενα τακ, και θα με τρελάνει απο πού ακούγεται!

Το Nivaκι θα πάει απο Δευτέρας στον μηχανίκο να το κοιτάξει να τελειώσει το θέμα.. εσείς πάθατε κατι παρόμοιο ποτε; Να μή θέλει άλλαγμα το gearbox και θα έιναι ο χάρος μου.. Δέν το αλλάζω με τίποτα το Niva!!!

Ελπίζω να μήν σας κούρασα :/
Άβαταρ μέλους
manic
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 11:46

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες