Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γρασάρισμα σταυρών αξόνων. Υπάρχει κόλπο?

Γρασάρισμα σταυρών αξόνων. Υπάρχει κόλπο?

Δημοσίευσηαπό genesis » 08 Αύγ 2006, 08:29

Πρόσφατα πήγα σε φίλο μηχανικό για αλλαγή λαδιών - ξυδιών, μπουζί, φίλτων, κλπ.. Ο φίλος είναι πολύ έμπειρος σε ιαπωνέζικα αυτοκίνητα αλλά δεν έχει εμπειρία από NIVA.
Προσπάθησε να γρασάρει τα πολύσφηνα και τους σταυρούς των αξόνων. Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με τα πολύσφηνα - αντίθετα δεν κατάφερε να γρασάρει τους σταυρούς λόγω της θέσης που βρίσκονται τα σημεία που κουμπώνει ο γρασαδόρος (μέσα στο σταυρό). Δοκίμασε με 2 διαφορετικούς γρασαδόρους χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Το "βύσμα" του γρασαδόρου απλά δεν χωράει για να κουμπώσει σωστά.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο μυστικό σε αυτή τη διαδικασία? Π.χ. μήπως χρειάζεται ειδικός γρασαδόρος?
genesis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 20 Ιαν 2005, 09:51
Τοποθεσία: Ν/Δ προάστια

Γρασάρισμα σταυρών αξόνων. Υπάρχει κόλπο?

Δημοσίευσηαπό mato » 08 Αύγ 2006, 08:57

απ΄ότι μου είπε μηχανικός στην ladahellas εδώ στη Θεσσαλονίκη, θα έπρεπε να αλλάξει κανείς την υποδοχή του γρασσαδόρου (που είναι πάνω στο σταυρό) για να είναι "προσβάσιμη" έστω και με άλλο ακροφύσιο.
Υποτίθεται οτι θα γινόταν παραγγελία, μια και μου το θύμισες να κάνω ένα τηλεφωνάκι.
Έτσι όπως είναι τώρα η μόνη λύση είναι νομίζω να λυθεί ο σταυρός από τη μιά για να μπορείς να φτάσεις τον γρασσαδόρο.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό genesis » 08 Αύγ 2006, 13:22

.....και υποτίθεται ότι οι γρασαδόροι υπάρχουν για να κάνουν το γρασάρισμα εύκολη υπόθεση...
Ευχαριστώ πολύ πάντως. Αν κάποια στιγμή έχεις νεώτερα θα ήμουν ευγνώμων αν με ενημέρωνες.
genesis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 20 Ιαν 2005, 09:51
Τοποθεσία: Ν/Δ προάστια

Δημοσίευσηαπό mato » 20 Αύγ 2006, 14:00

Πέρασα από το συνεργείο και μου είπαν τα παιδιά οτι όντως δοκίμασαν άλλο γρασσαδόρο (υποδοχή) αλλά τον συνέθλιβε ο ίδιος ο σταυρός αμέσως, οπότε εγκαταλείφθηκε το σχέδιο. Άρα παραμένει το λύσιμο του ενός καρέ.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό martseloniva » 30 Νοέμ 2006, 00:59

:D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: παιδια βρικα ενα κολπο για γρασαρισμα σταυριον.γρασαδοροσ απο τσιπ μερσεντεσ του στρατου.εχει σαν αξεσουαρ απο τιν Ε.Λ/Β.Ο γασαδορο μικρο με καλαμακι μεγαλο ψιλο οπου γρασαρισ ανασικονοντασ το λαντακι μετα χερια πανο κατο χορισ μεγαλη διναμη απο κατο και ετσι γρασαρετε.το εχω κανει αρκεταισ φορεσ
Άβαταρ μέλους
martseloniva
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006, 00:34
Τοποθεσία: attikh-peristerh

Δημοσίευσηαπό mato » 30 Νοέμ 2006, 08:44

γεια σου martselo :P

μπορείς να ανεβάσεις καμμιά φωτογραφία ?
αξεσουάρ από την ΕΛΒΟ που βρίσκει κανείς ?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες

cron