Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κάθε πέρσι και καλύτερα

Κάθε πέρσι και καλύτερα

Δημοσίευσηαπό VUK » 05 Μαρ 2007, 11:45

Γεια σε όλους,

Νέος στο άθλημα έχω το NIVA 25y το οποίο από τη στιγμή που το πήρα δεν έχει σταματήσει να ζητάει. Πολλαπλή, δίσκο πλατό, ηλεκτρικά, θερμοστάτη, μπαταρία, μπουζοκαλώδια κ.α. Τελικά παίρνεις ένα αναγνωρισμένο εκτός δρόμου θηρίο και το πληρώνεις από την αρχή;
Είναι άξιος εργάτης, το αγαπάω αλλά με έχει στεγνώσει. Σε συνδυασμό με την αδιαφορία της αντιπροσωπείας για το ίδιο της το προϊόν. Η διετής εγγύηση λήγει κι αρχίζω να ψιλιάζομαι ότι τα δύσκολα έρχονται τώρα. Τι άλλο να περιμένω σύντροφοι; Καινούργια μηχανή και αναρτήσεις; Θα το ξαναγοράσω όπως πάει.
[/color]
Άβαταρ μέλους
VUK
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Μαρ 2007, 11:32
Τοποθεσία: ΤΟΥΜΠΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό genesis » 06 Μαρ 2007, 00:16

Ψυχραιμία σύντροφε!
Έχω το ίδιο αυτοκίνητο εδώ και 3 χρόνια και έχει βγάλει ήδη αρκετά "μικρομεσαία προβλήματα" αλλα δεν έχω παράπονο γιατί στα λεφτά που δώσαμε δεν υπάρχει άλλο που να συγκεντρώνει όλα τα χαρακτηριστικά του niva μαζί (κατά την άποψή μου!).
Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ στη δουλειά μου όπου χρειάζεται συχνά να μεταφέρω 500+ κιλά σε άσχημους χωματόδρομους, αλλά και μέσα στη πόλη.
Το αυτοκίνητο έχει πολύ καλή σχεδίαση (για αυτό και είναι 25+ χρόνια στη παραγωγή και πουλάει ακόμη) αλλά κάκιστη ποιότητα υλικών και περιφερειακών εξαρτημάτων.
Δεν το μετανιώνω πάντως (όχι μόνο για τους παραπάνω λόγους).

Με τη πολλαπλή τι πρόβλημα είχες?
genesis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 20 Ιαν 2005, 09:51
Τοποθεσία: Ν/Δ προάστια

Δημοσίευσηαπό aris01 » 06 Μαρ 2007, 20:09

Φιλε VUK τα NIVA στην αρχη βγαζουν μερικες ζημιες-παιδικες αρρωστιες-τον πρωτο χρονο στην εγγυηση,δεν φανταζομαι να πληρωσες τιποτα.Το δικο μου δισκο πλατο ρουλεμαν αλλαγη στα 4000χλμ.με VALEO.μπαταρια αλλαξα 2φορες,να βαλεις πιο μεγαλη εστω και με πατεντα κλειστου τυπου και το κυριωτερο ελεγχος στο δυναμο η ζημια ειναι μαλλον απο αυτο, γινεται και αντικατασταση αν εχει προβλημα με ISKRA.Μπουζοκαλωδια βαλε καλα σιλικονης και αν μπορεις να αλλαξεις και τα 3 μικρα κολλαρα με σιλικονης. Μην φοβασε μετα δεν βγαζουν ζημιες.Κυττα και το site της lada το FORUM θα μαθεις πολλα πραγματα.
Άβαταρ μέλους
aris01
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 20:51
Τοποθεσία: Χαλανδρι

Δημοσίευσηαπό VUK » 07 Μαρ 2007, 13:05

Thanks για την ανταπόκριση απαλύναται τον πόνο μου γιατί τον αγαπάω το Ρώσο περισσότερο από τη γυναίκα μου. Η πολλαπλή ήταν από λάθος κράμα μετάλλου και δεν εφάρμοζε καλά με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν τρύπια εξάτμιση. Με αλλαγή με μαντεμένια παλιότερη ησύχασε το μωρό μου και δε βήχει. Για μπουζοκαλώδια τη βλέπω να αλλάζουν όλα και γρήγορα, αν τελικά είναι αυτά που φταίνε. Κατά τα άλλα περιμένω το επόμενο χτύπημα της μοίρας. Συμφωνώ ότι το θηρίο έχει και τιμή καλή και απόδοση ανάλογη με τα λεφτά του. Εκείνο που μου τη δίνει είναι η συχνή επίσκεψη στο γιατρό γιατί είναι ολόκληρο ταξίδι από τη μια άκρη της πόλης στην άλλη.
Ανεβαίνω βουνό 2 φορές την εβδομάδα και δεν είχα πρόβλημα, με έχει βγάλει από κει που οι υπόλοιποι απλώς κοιτούσαν. Όση εμφάνιση του λείπει τόσο μεγάλα .............. έχει!!!
Άβαταρ μέλους
VUK
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Μαρ 2007, 11:32
Τοποθεσία: ΤΟΥΜΠΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό gtsit » 07 Μαρ 2007, 14:45

VUK έγραψε:Thanks για την ανταπόκριση απαλύναται τον πόνο μου γιατί τον αγαπάω το Ρώσο περισσότερο από τη γυναίκα μου. Η πολλαπλή ήταν από λάθος κράμα μετάλλου και δεν εφάρμοζε καλά με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν τρύπια εξάτμιση. Με αλλαγή με μαντεμένια παλιότερη ησύχασε το μωρό μου και δε βήχει. Για μπουζοκαλώδια τη βλέπω να αλλάζουν όλα και γρήγορα, αν τελικά είναι αυτά που φταίνε. Κατά τα άλλα περιμένω το επόμενο χτύπημα της μοίρας. Συμφωνώ ότι το θηρίο έχει και τιμή καλή και απόδοση ανάλογη με τα λεφτά του. Εκείνο που μου τη δίνει είναι η συχνή επίσκεψη στο γιατρό γιατί είναι ολόκληρο ταξίδι από τη μια άκρη της πόλης στην άλλη.
Ανεβαίνω βουνό 2 φορές την εβδομάδα και δεν είχα πρόβλημα, με έχει βγάλει από κει που οι υπόλοιποι απλώς κοιτούσαν. Όση εμφάνιση του λείπει τόσο μεγάλα .............. έχει!!!


Μπουζοκαλώδια γιατί φίλε μου είχες κάποιο πρόβλημα???
ΤΣΙΤΟΥΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Η/Υ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ - ΕΜΠΟΡΙΟ Η/Υ, ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ - HOSTING

Web Site http://www.pcrepair.gr
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό VUK » 07 Μαρ 2007, 17:52

Έκαψε τη βάση στο ένα και το άλλαξα. Γενικά στα ηλεκτρονικά έιμαστε λίγο πίσω.
Άβαταρ μέλους
VUK
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Μαρ 2007, 11:32
Τοποθεσία: ΤΟΥΜΠΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες