Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NIVA 25Y

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 16 Ιουν 2004, 21:55

ρε σεις παιδες αυτα ειναι γνωστα πράγματα για τα Niva. Δυο τινα κάνεις. δεν δινεις σημασια σε τιποτε και στα 10.000 km τα αλλαζεις ολα, η αρχιζεις σιγα -σιγα απο την αρχη. Αλλά για τους κατόχους Γιαπωνεζικων πατατών τα Νiva στα 10 χρονια βγάζουν τα λεφτά τους. Οταν δεν πας ποτέ στο συνεργείο. Οταν εσείς είστε στο τρίτο μοντέλο και το έχετε χρυσοπληρώσει.
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό cliff » 17 Ιουν 2004, 12:52

Φίλε taxideytis μπορεί όλα αυτά να είναι γνωστά για κάποιους αλλά για κάποιους άλλους δεν είναι. Για αυτό και ρωτάνε στα φόρουμ κι εμείς που έχουμε κάποιο από τα αυτοκίνητα (στην οικογένεια έχουμε και Νίβα και Jimny παρεπιπτώντως) τους απαντάμε αναφέροντας την εμπειρία μας. Με τον ίδιο τρόπο ρωτάω κι εγώ για να μαθαίνω από κάποιους που ξέρουν περισσότερα.

8) :) :wink:
cliff
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 18 Ιουν 2003, 19:44

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 17 Ιουν 2004, 13:19

Και να συμπληρώσω στα γραφόμενα του φίλου cliff, οτι διάφορα προβλήματα μικρά ή μεγάλα που φαίνονται σε πολλούς παιχνιδάκι και είναι άνευ ουσίας, μπορεί σε κάποιον καινούργιο κάτοχο να φαντάζουν βουνό.
Αυτή είναι και η ουσία της ύπαρξης των forum, η αλληλοενημέρωση και βοήθεια στους συνχομπίστες μας.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

ti ennoeis???

Δημοσίευσηαπό gtsit » 17 Ιουν 2004, 13:56

Τι εννοείς φίλε taxideuti όταν λες ότι στα 10.000 τα αλλάζεις όλα?? Ποιά είναι τα όλα??? To διαφορικό και το δίσκο??? Θa μας τρελλάνεις??

GEORGE
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Re: ti ennoeis???

Δημοσίευσηαπό tazmania » 17 Ιουν 2004, 14:06

gtsit έγραψε:Τι εννοείς φίλε taxideuti όταν λες ότι στα 10.000 τα αλλάζεις όλα?? Ποιά είναι τα όλα??? To διαφορικό και το δίσκο??? Θa μας τρελλάνεις??

GEORGE


Δεν εννοεί αυτό ακριβώς. Μιλάει κυρίως για μικροπροβλήματα που αντιμετωπίσαμε ή αντιμετωπίζουμε όλοι. Και φυσικά εννοεί ότι πιέζεις την αντιπροσωπεία να τα καλύψει η εγγύηση, ακόμα και τα διαφορικά, κιβώτια κλπ. Πάντως δεν έχουν τόσο μεγάλα προβλήματα. Οι περιπτώσεις αυτές είναι ελάχιστες και η αντιπροσωπεία τις καλύπτει.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 18 Ιουν 2004, 22:19

οχι διαφορικό αμα δεν πηδάς δεν αλλάζεις σχεδόν ποτέ. Το ίδιο και δίσκο. ( ενταξει τώρα εξαρτάται και απο το πόδι σου.) Λέμε ολους εκείνους τους ενοχλητικούς αισθητήρες που ειλικρινά σπάω το κεφάλι μου να βρώ ποιά ειναι η χρησιμότητά τους. Αλλά ...καμια φορά παρασύρομαι. Κοντά δέκα χρόνια με τρία Niva και πιστεύω ότι η γνώση και στούς λοιπούς νέους ειναι δεδομένη. Βασικά το αυτοκίνητο ειναι πάρα πολύ αξιόπιστο αλλά θέλει να το προσέχεις και να το αγαπάς. Και να μην το λυπάσαι. Τέλος πάντων. Θα το άλλαζα μόνο με κάτι στα ιδια τεχνικά χαρακτηριστικά, στούς ιδιους χώρους, στην ιδια αξιοπιστία, στα ιδια φτηνά ανταλλακτικά. Δύσκολα πράγματα. :oops:
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό MPLENIVA » 19 Ιουν 2004, 21:44

Την καλησπερα μου σε όλους της παρέας Νιβάκηδες και μη .Μετά απο λίγες μέρες διακοπές στην αγαπημένη μου Μεσσηνία, φόρτιασα μπαταρίες και πίσω πάλι για δουλειά . Φυσικά στις διακοπές με βολτάρισε το Niva που τώρα έκλεισε τα 5000 Km Σε απάντηση για τις απορίες για το 25Υ , μπορώ να πώ ότι

Αθήνα - Πύλο 350 και βάλε Km το έκανε χωρίς μια ανάσα , με 4μελή οικογένεια και τίς αποσκευές τις. Ο δρόμος ανηφόρες και στροφές στο μεγαλύτερο μέρος του . Ο κλιματισμός μόνιμα αναμένος , το ταξίδι έγινε μεσημέρι , για προστασιά των παιδιών απο ιπτάμενα στούκας και για την σταθεροποίηση της θερμοκρασίας τόσο της καμπίνας όσο και της μηχανής . Το αυτοκίνητο μόνο στις μεγάλες ανηφόρες προς την Τρίπολη χρειαζόταν 4η με μέση ταχύτητα 100 Km/h , στις στροφές πέταλα η 3η και σπανίως η 2η ήταν υπεραρκετές . Ο θόρυβος στην καμπίνα ενοχλητικός μόνο στα 120Km/h ενώ παραδόξος μειωνόταν στα 130 - 140 Km/h Το τιμόνι πραγματικά μεταμορφώνει το αμάξι ,σταθερό με αυξανόμενη σκληράδα ανάλογα με τα Km , ο κλιματισμος ικανοποιητικός δεν σε παγώνει αλλά δίνει ευχάριστη αίσθηση στην καμπίνα ,ίδίως όταν είναι ρυθμισμένη η ροή του αέρα προς τα τζάμια "σκάλα ξεπαγώματος" και όχι απο τους μπροστινούς αεραγωγούς , που παγώνουν τους εμπρός επιβάτες . Το 25Y κατά την αποψή μου παει καλύτερα στο δρόμο με 5η παρά με 4η παράδοξο ;;; Η ροπή στο δρόμο φάινεται στις 3000 - 3500 στροφές /min με αρκετή οικονομία ταχύτητα και μικρό θόρυβο . Αρκετά ικανοποιημένος φοβόμουν ότι το ταξίδι θα κουράσει την οικογένεια αλλά έκανα λάθος . Όσο για τις βλάβες που αναφέρονται , εγω έχω μόνο αυτές που χωρίς κανένα όφελος , βλέπε δελτίο τύπου , σας έχω γράψει . Η πορεία των σέρβις θα δείξει . Προσωπικά κα΄θε 5000 Km θα αλλάζω λάδια φίλτρο βαλβολίνες απλές παντα και θα κάνω γρασσάρισμα . Για τις εκτός δρόμου δυνατότητες ,η λάσπη λογω τις κακοκαιρίας , ήταν παιχνιδάκι για το Niva που με πήγε μέχρι την τελευταία ρίζα του ελαιώνα και χάρισε στον γιο μου (6 χρονών ) στιγμές δέους βλεποντας μέσα απο την καμπίνα του την αγριάδα της βροχής και του χειμάρου , κάπου ανάμεσα στους λόφους της περιοχής Καζάρμας - Πύλου.
MPLENIVA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 30 Δεκ 2003, 18:33
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Δημοσίευσηαπό iokasti » 13 Ιούλ 2004, 11:47

Πολύ χρήσιμα όλα τα posts!

Πάντως η αντιπροσωπεία της LADA γιατί είναι απίστευτα ανοργάνωτη.

Εδώ και 2 μήνες θέλω να κάνω test drive και δεν υπάρχει διαθέσιμο όχημα. Απίστευτο. Και το κακό είναι οτι στα γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων δεν νοικιάζουν niva
Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Δημοσίευσηαπό mika » 13 Ιούλ 2004, 13:13

Μπορεις να πας σε ενα επισημο εμπορο LADA για test drive του NIVA
Άβαταρ μέλους
mika
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 19 Μάιος 2004, 19:31
Τοποθεσία: ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό iokasti » 19 Ιούλ 2004, 18:24

'Ετυχε να μην έχει διαθέσιμο όχημα για test drive ο πιο κοντινός στην περιοχή μου, έμπορος lada και είπα "ε, ας περιμένω λίγο να πάω στην επίσημη αντιπροσωπεία". Κακώς. Που να φανταστώ την ανοργανωσιά.

Για jimny όμως σε παρακαλάνε να κάνεις test drive και έχουν και ειδικό αυτοκίνητο γι αυτήν την δουλειά. Τέεελος πάντων, θα πάω σε πιο μακρινό έμπορο.
'Εχε χάρη που έχω κολλήσει με τα niva :)

Αλήθεια, ισχύει οτι όταν στρώνεις τα καινούργια 4Χ4, δεν πρέπει να πηγαίνεις σε χωματόδρομους;
Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Δημοσίευσηαπό xontros » 20 Ιούλ 2004, 11:03

iokasti έγραψε:Αλήθεια, ισχύει οτι όταν στρώνεις τα καινούργια 4Χ4, δεν πρέπει να πηγαίνεις σε χωματόδρομους;

Για τα LADA μπορεί να ισχύει, γιατί θέλει στρώσιμο ο "αισθητήρας ανωμάλου δρόμου" :twisted: :twisted: :twisted:
Προλαβαίνεις ακόμα να αλλάξεις γνώμη και να πάρεις ένα κανονικό αυτοκίνητο, όπως ένα Vitara Cabrio ή ένα Jimny :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 20 Ιούλ 2004, 11:09

iokasti έγραψε:Για jimny όμως σε παρακαλάνε να κάνεις test drive και έχουν και ειδικό αυτοκίνητο γι αυτήν την δουλειά.

Μη λες τέτοια γιατί οι γιαπωνέζοι παραμονεύουν στη γωνία να μας την πουν, κάτσε να τους διώξω :rock:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 20 Ιούλ 2004, 11:13

xontros έγραψε:Για τα LADA μπορεί να ισχύει, γιατί θέλει στρώσιμο ο "αισθητήρας ανωμάλου δρόμου" :twisted: :twisted: :twisted:
Προλαβαίνεις ακόμα να αλλάξεις γνώμη και να πάρεις ένα κανονικό αυτοκίνητο, όπως ένα Vitara Cabrio ή ένα Jimny :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Είδες που στα έλεγα :?: Δεν πρόλαβα να γράψω το post και αμέσως εμφανίστηκε ο σχιστομάτης :evil: :evil:
Ουστ ρε από δω πέρα :punch: :bricks: :clubbed: :smackbottom:
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 20 Ιούλ 2004, 11:52

Αν μου επιτρέπετε να καταθέσω την αποψή μου σας λέω ότι :

1) Εχω επι 20 ετίας LADA (οχι το NIVA αλλα το 2105), εχω κανει 250.000 χλμ. και δεν μου έχει συμβεί το παραμικρό, δεν με εχει αφησει ποτέ, και στο συνεργείο που πήγαινα (ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ) είτε με τα παιδιά του συνεργείου που συζήταγα είτε με ιδιοκτήτες, δεν άκουσα για τίποτα το τρομακτικό. Νομίζω οτι κάποιες παιδικές ασθένειες συγχωρούνται, μην ξεχνάτε άλλωστε τα λεφτά που κοστίζει .

2) Πέρυσι βρέθηκα στην Ισλανδία για ενα δεκαήμερο και σε αυτό το διάστημα γύρισα ολο το νησί, οδηγώντας ενα JIMNY. Το μοναδικό και σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν οτι το JIMNY ήταν έως και επικίνδυνο , πάνω απο 90 με φόβιζε (μιλάμε για πατημένο χώμα) .
Μ ε στεναχώρησε η συμπεριφορά του τόσο που αν αγόραζα 4χ4 σήμερα θα προτιμούσα το NIVA με τις παιδικές του ασθένειες παρά το JIMNY.

3) Και τέλος στο FOREST & FIELD , δεν είδα κανένα κατσίκι (όπως) λένε κάποιοι τα JIMNY να περνά με άνεση, όπως με είχαν προκαταβάλει κάποιοι φίλοι θιασώτες της Ιαπωνικής εταιρίας .
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mika » 20 Ιούλ 2004, 13:23

iokasti έγραψε:'Ετυχε να μην έχει διαθέσιμο όχημα για test drive ο πιο κοντινός στην περιοχή μου, έμπορος lada και είπα "ε, ας περιμένω λίγο να πάω στην επίσημη αντιπροσωπεία". Κακώς. Που να φανταστώ την ανοργανωσιά.

Για jimny όμως σε παρακαλάνε να κάνεις test drive και έχουν και ειδικό αυτοκίνητο γι αυτήν την δουλειά. Τέεελος πάντων, θα πάω σε πιο μακρινό έμπορο.
'Εχε χάρη που έχω κολλήσει με τα niva :)

Αλήθεια, ισχύει οτι όταν στρώνεις τα καινούργια 4Χ4, δεν πρέπει να πηγαίνεις σε χωματόδρομους;


:idea: Αν θελεις μπορεις να κανεις test drive με το δικο μου niva,νομιζω οτι μενουμε σχετικα κοντα. :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
mika
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 19 Μάιος 2004, 19:31
Τοποθεσία: ΣΑΛΑΜΙΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες