Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 13 Μαρ 2007, 21:42

Κουκουλοφόρος ή απλά ντροπαλός;;;;;;;; :twisted: :twisted: :twisted: :wink: :wink: :wink:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 13 Μαρ 2007, 22:27

panayiotis έγραψε:
Tι εγινε την ανοιξαμε κύριοι την κοιλίτσα του Pinin

Δεν προκαμα,πηγαινε μπροστα ο pajerinho και απο πισω του εγω. :wink:

Με κυνηγούσε από πίσω με τον μπαλντά για να ξεκοιλιάσει το Pinin :lol: :lol:
Βασικά ως "οικοδεσπότης" πήγαινα μπροστά και ο panayiotis ακολουθούσε. Μου έκανε εντύπωση πάντως ότι όταν κάποια στιγμή στην επιστροφή το άνοιξα αρκετά, το βαρύ Sorento ακολουθούσε κατά πόδας παρόλο που ο δρόμος ήταν στενός με συνεχείς στροφές που λογικά δεν το ευνοούσε.
Η εκδρομή ήταν φανταστική. Είχε συνεχείς εναλλαγές τοπίου, καιρού, υψομέτρου, τεραίν, γενικά ήταν super. Αποκορύφωμα η χιονοθύελλα κοντά στις κορυφές του Παναχαϊκού που αναφέρει και ο panayiotis. Ποιός το περίμενε με την καλοκαιρία που έχει αυτήν την περίοδο....
Ωστόσο το βουνό μας νίκησε 2 φορές :(
Μία κάπου στα 1700μ υψόμετρο και μόλις 700-800μ πριν φτάσουμε στο Πρασούδι, όπου βρήκαμε 3 συνεχόμενα ανεμοσούρια. Το χιόνι παγωμένο και το χειρότερο με εγκάρσια κλήση προς τον γκρεμό, και όταν λέμε γκρεμό εννοούμε χαίρε βάθος αμέτρητο.... (από εκεί είναι η photo)
Επι τόπου στροφή και αλλαγή διαδρομής γιατί δεν έλεγε να ρισκάρουμε το πέρασμα.
Και η 2η λίγο πριν τη Μονή Μακελαριάς, στους κοφτούς βράχους όπως έρχεσαι από Λαπαναγούς, όπου έχει πέσει εντελώς ο δρόμος.
Πάντως γενικά ήταν μια φανταστική εκδρομή παρόλα τα εμπόδια!!

Εικόνα
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό pentraks » 14 Μαρ 2007, 08:27

Aυτά είναι, μπράβο παιδια!!!!!!!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 20 Μαρ 2007, 21:32

Τι εγινε ρε παιδια πολυ νεκρα επεσε,τα ειπαμε ολα,το κλεινουμε το μαγαζι? Pajerinho ειδα τις φωτο που εβαλες,εχω παει στο παναχαικο και περασα απο ενα ερειπομενο πετρινο κτηριο και εφτασα ως ενα καταφυγειο πιο ψηλα με μια πηγη πιο κατω απο αυτο, η θεα της γεφυρας απο το βουνο ειναι ολα τα λεφτα.Στο site που εβαλες τα βιντεακια ειδα ενα πινιν με αλλαγμενο μπροστινο γονατο ή κανω λαθος? Αν ριξει και καμια νυφαδα αυτες τις μερες θα εχουμε και νεο υλικο. PININοθεραπεια και τα μυαλα στα καγκελα!!!
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Μαρ 2007, 10:54

ST-pinin έγραψε:Τι εγινε ρε παιδια πολυ νεκρα επεσε

Δεν είναι νέκρα.... ησυχία πριν την καταιγίδα είναι :lol:
Και απ' ότι φαίνεται ο καιρός μας την κάνει την χάρη. Και βροχές ήρθαν και καταιγίδες και ίσως και κανένα χιονάκι.....
Το ΣΚ προβλέπεται να έχει πολύ θέμα, γι' αυτό βουρ όλοι στο βουνό :blob:

Στο site που εβαλες τα βιντεακια ειδα ενα πινιν με αλλαγμενο μπροστινο γονατο ή κανω λαθος?

Δεν κάνεις καθόλου λάθος. Από τα 4 Pinin που είμασταν στη Ζήρεια μόνο το δικό μου ήταν normal. Τα άλλα 3 ήταν 4-5 πόντους ψηλωμένα από ανάρτηση και του Γιάννη (pinin) άλλους 2.5 από λάστιχο :wink:
Δες εδώ:
http://www.tο4x4.gr/html/site/forum/vie ... php?t=2716
Αυτό με το κίτρινο γόνατο είχε old man emu και το 3ο κάποια άλλη που μπροστά είναι coil over, χωρίς γόνατο δλδ (νομίζω hot bits?)
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Storm » 22 Μαρ 2007, 19:05

Έπεσε νέκρα; Μπα, δεν το πιστεύω... :roll:
Απλά, παρακολουθούμε διακριτικά την συζήτηση ... χε!χε! :wink:

Το δικό μου Pinin σχεδόν έχει παροπλιστεί στο γκαράζ και ξεκουράζεται...
Άλλαξα εργασία και πλέον χρησιμοποιώ συγκοινωνία...
Μόνο για βόλτες και ψώνια βγαίνει εκτός γκαράζ... :)
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 23 Μαρ 2007, 12:56

Γεια σου φίλε Storm!
Να το βγάζεις βόλτες το Pinin σου, δεν μπορεί μέσα στο γκαράζ, πνίγεται :)
Μας χρωστάς και κάτι φωτογραφίες με τ' αξεσουάρ που έβαλες :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 23 Μαρ 2007, 23:44

Ολα για το forum παιδες,ο καιρος μας την εκανε την χαρη και τα εκανε ασπρα...Πολυ λασπη,νερα και λιομενο χιονι οτι πρεπει για γουστα με το εργαλειο...
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 23 Μαρ 2007, 23:51

και αλλη μια..
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 24 Μαρ 2007, 13:22

Τυχερακια εμεις που τετοια τυχη στο νοτο!
Κι αλλες φωτο,μαυρισε το ματι μας για χιονι φετος.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Storm » 24 Μαρ 2007, 18:38

Pajerinho έγραψε:Γεια σου φίλε Storm!
Να το βγάζεις βόλτες το Pinin σου, δεν μπορεί μέσα στο γκαράζ, πνίγεται :)
Μας χρωστάς και κάτι φωτογραφίες με τ' αξεσουάρ που έβαλες :wink:


χε!χε!Pajer έχεις δίκιο, κάπου-κάπου πρέπει να το βγάζω έξω το pinin... Την προηγούμενη Κυριακή έκανα μία μικρή εξορμηση στη Λίμνη του Μαραθώνα, πάντα on-road όμως...Μία εκδρομούλα τοπική...

Φωτογραφίες σας χρωστώ, έχεις δίκιο. Τις έχω βγάλει και πιστεύω άμεσα να τις περάσω στο net... :)
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 05 Απρ 2007, 09:49

Αυτη ειναι φωτογραφια του κεντρικου διαφορικου σε pajero με super select .
Εικόνα

Ελα ομως που στο μανιουαλ του pinin δεν υπαρχει στο αντιστοιχο σχεδιαγραμμα?
Απο την αλλη ο pajerinho ειχε πει πως σε φαναρι ειχε σπινιαρει πρωτα ο εμπρος τροχος.Λες και εχει κλασσικο κεντρικο διαφορικο.
Μου εχει γινει ψυχωση.Τελικα εχει ναι ή οχι κεντρικο διαφορικο το pinin?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 06 Απρ 2007, 15:22

panayiotis έγραψε:Απο την αλλη ο pajerinho ειχε πει πως σε φαναρι ειχε σπινιαρει πρωτα ο εμπρος τροχος.Λες και εχει κλασσικο κεντρικο διαφορικο.
Μου εχει γινει ψυχωση.Τελικα εχει ναι ή οχι κεντρικο διαφορικο το pinin?

Βασικά αυτό με το σπινιάρισμα μόνο μπροστά δεν ισχύει. Έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά μάλλον σπίναρε και πίσω και δεν το είχα καταλάβει. Το δοκίμασα σε άλλες συνθήκες που έπρεπε να σπινάρει μόνο μπροστά και δεν σπίναρε με τίποτα.
Το γεγονός πάντως είναι ότι το αμάξι στο 4Η πάει τρένο. Όταν επιταχύνει επιταχύνει με τα 4 (το καταλαβαίνεις κυρίως σε κλειστές στροφές) και όταν επιβραδύνει με το "φρένο" του κινητήρα επιβραδύνει με τα 4. Η συμπεριφορά και η όλη αίσθηση δεν έχει καμία σχέση με αυτήν με κίνηση μόνο πίσω, ενώ στα εκτός δρόμου δεν έχει καμία διαφορά με το 4ΗLc (4κίνηση με μπλοκαρισμένο διαφορικό) όσο υπάρχει καλή ή απλά ικανοποιητική πρόσφυση. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι η κίνηση είναι 50:50 στο 4Η (έτσι λέει και το εγχειρίδιο άλλωστε). Δεν είμαι σίγουρος 100% αν έχει κεντρικό διαφορικό (καθώς δεν το έχω δει ανοιγμένο, παρά τις πιέσεις του panayioti :lol: ) αλλά εαν δεν έχει κεντρικό δαφορικό τότε πως τα καταφέρνει?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 06 Απρ 2007, 18:54

Φιλε panayioti το πινιν εχει κεντρικο διαφορικο γιατι αν δεν ειχε, δεν θα μπορουσε στο 4H να συμπεριφέρεται σαν μονιμα τετρακινητο,δηλαδη με ελευθερη τετρακινηση,κατι που μονο οσα εχουν κεντρικο διαφορικο μπορουν να το κανουν.Στο 4Η οπως σωστα λεει ο pajerinho και το εχουμε αναφερει ξανα η ροπη κατανέμετε 50/50 και για να εξαλειφθεί το φαινόμενο να σπινάρει ο ενας από τους τέσσερεις τροχούς και το αυτοκίνητο να ακινητοποιείται η MITSUBISHI εχει τοποθετήσει και έναν συνεκτικό συμπλέκτη(VCU) που παίζει το ρολο του μπλόκε.Σε δικο μου περιστατικό προσπαθώντας να ανέβω ένα πεζοδρομιο στο οποιο ειχαν ριξει αμμο,με 2H ,το πινιν επειδή η μια πίσω ροδα πατούσε στην αμμο σπίναρε και δεν μπορούσε να το ανέβει, βάζοντας 4Η ανέβηκε χωρίς να βγάλει κιχ. Το συστημα λεγετε super select γιατι όντως είναι κατι διαφορετικό από όλα τα αλλα.
Σ.σ από το NOMAD.gr: “ Κάποια εξελιγμένα συστήματα τετρακίνησης, όπως π.χ. το Super Select της Mitsubishi διαθέτουν μεν κεντρικό διαφορικό, αλλά επιτρέπουν στον οδηγό να στείλει τη ροπή μόνο στον πίσω άξονα, αν επιθυμεί, κάνοντας το όχημα πισωκίνητο, ή και στους δύο άξονες, κάνοντας το μόνιμα τετρακίνητο.”
Δες το και εσυ λεει και θα μαθεις πολλα καλα.
Η ζωη ειναι μικρη και τα γουστα πολλα,πρεπει να βιαστουμε!
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 14 Απρ 2007, 00:16

Που χαθήκατε πάλι ορέ....
Όλο στα βουνά είστε? Μπείτε και λίγο internet.... :lol:
Μιας και είχα και εγώ καιρό να γράψω, θα γράψω 2 post. :wink:
Το 1ο για όσους ψάχνονται για ψήλωμα.
Από Ιταλικό forum που παρακολουθώ έβαλε φίλος σε 3θυρο Pinin Dobinson ελατήρια και Kayaba αμορτισέρ. +4cm ύψος και δηλώνει πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Του στοίχισε 900euro με Ιταλικές τιμές που μάλλον είναι λίγο πιο πάνω από τις δικές μας. Να λοιπόν άλλη μια λύση :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες