Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αναβάθμηση Pinin

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 13 Νοέμ 2007, 19:49

το "ονειρο" μου ειναι να δω εδω σε φωτο το πινιν σου ST-PININ ψηλωμενο και νταουλι...
οπως λες η ζωη ειναι μικρη και τα γουστα πολλα....
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 13 Νοέμ 2007, 20:54

Μεταχειρισμένα απο outlander εννοω αλλα που θα τα βρεις! Αυτο που χρειάζεται είναι να βρεις καποιο outlander se synergeio για να κάνεις τις μετρήσεις σου.
Δυστυχώς οταν ανέβηκες δεν βρεθήκαμε. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τους αποστάτες που έκανα για μπροστά και τώρα είναι προσωρινά εκτος. Τις πας σε εναν τορναδόρο και την άλλη μέρα οι δικοί σου θα είναι έτοιμοι. Αλλα θα πρέπει να αγοράσεις ελατήρια για πίσω.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pininokio » 13 Νοέμ 2007, 22:28

λετε να το σηκωσω λιγο ακομα η θα χω προβλημα???για κανα δυο ποντους ελεγα.κ αν ναι να το κανω με προσθηκες στα ελατηρια η να τα αλλαξω τελειως??πισω ειναι σηκωμενο 5 κ μπροστα 4 ποντους
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 13 Νοέμ 2007, 23:45

NIKOLAS_L200 έγραψε:Μεταχειρισμένα απο outlander εννοω αλλα που θα τα βρεις! Αυτο που χρειάζεται είναι να βρεις καποιο outlander se synergeio για να κάνεις τις μετρήσεις σου.
Δυστυχώς οταν ανέβηκες δεν βρεθήκαμε. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τους αποστάτες που έκανα για μπροστά και τώρα είναι προσωρινά εκτος. Τις πας σε εναν τορναδόρο και την άλλη μέρα οι δικοί σου θα είναι έτοιμοι. Αλλα θα πρέπει να αγοράσεις ελατήρια για πίσω.


Αυτες τις μερες ειμαι Αθηνα και θα ψαξω να βρω οπωσδήποτε λύση ,σημερα ρώτησα για γονατα εμποριου για outlander αλλα δεν βρηκα τιποτα,καποια της ΚΥΒ ειναι να εισαχθούν σε λιγες μερες,αν ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο ας μας πει.
Θα ρωτήσω και σε αντιπροσωπεία αλλα εκει ξερεις τι παίζετε απο τιμες,θα τα πληρώσω για ΟΜΕ!
Για μεταχειρισμένα ειχα ρωτήσει πριν καποιες μερες σε μια μαντρα στην Θεσ/νικη και δεν υπηρχε τιποτα,Θελει να παρω σβαρνα τις μαντρες και τρεχα γυρευε.
Αν δεν βρω τιποτα συντομα,θα χρειαστεί να μου δανείσεις για λιγο τους τακους σου για copy.
Για πισω βρήκα ελατηρια πιο ενισχυμένα τα οποια δινουν 3-4εκ.
Καλο θα ηταν να μας ελεγε και ο pininokio που βρηκε τα δικα του μηπως ειναι καλύτερα.
Η ζωη ειναι μικρη και τα γουστα πολλα,πρεπει να βιαστουμε!
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 14 Νοέμ 2007, 00:49

pininokio έγραψε:λετε να το σηκωσω λιγο ακομα η θα χω προβλημα???για κανα δυο ποντους ελεγα.κ αν ναι να το κανω με προσθηκες στα ελατηρια η να τα αλλαξω τελειως??πισω ειναι σηκωμενο 5 κ μπροστα 4 ποντους


Εγώ μπροστά το έχω ψηλώσει περίπου 4 πόντους και πίσω 5,5. Προχθές που το κοιτουσα μου φάνηκε οτι οι μπιλιοφόροι δεν έχουν μεγάλη γωνία. Πέρασε απο το μιαλό μου να βάλω και τους αποστάτες +3,5 πόντους δηλαδή! Δεν θα αργήσει να γίνει η δοκιμή.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό skier78 » 15 Νοέμ 2007, 00:06

Τελικα Νικολα το ψηλωμα με τους αποστατες χωρις αλλες μετατροπες ειχε καλα αποτελεσματα?το συνηστας να το κανουμε?προςτο παρων μονο το σκαφος με ενδιαφερει να σηκωθει γιατι οσες φορες βρηκα απο κατω ηταν στην κοιλια του αυτοκινητου και οχι στους αξονες.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 15 Νοέμ 2007, 00:15

Όλα πήγαν μια χαρα ειδικά μπροστα. Πίσω δεν έχω βάλει τα στοπ των ελατηριων και ετσι με τεσσερα ατομα σε χωμα χτυπούσε επειδη τερμάτιζε. Σε τελική ανάλυση είναι δοκιμασμένα και δουλεύουν αψογα.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό skier78 » 15 Νοέμ 2007, 00:36

Νικολα σε ευχαριστω.Μαλλoν θα χρειαστουμε την πατεντα με τον st-pinin.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό pininokio » 15 Νοέμ 2007, 20:49

ST-pinin έγραψε:
NIKOLAS_L200 έγραψε:Μεταχειρισμένα απο outlander εννοω αλλα που θα τα βρεις! Αυτο που χρειάζεται είναι να βρεις καποιο outlander se synergeio για να κάνεις τις μετρήσεις σου.
Δυστυχώς οταν ανέβηκες δεν βρεθήκαμε. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τους αποστάτες που έκανα για μπροστά και τώρα είναι προσωρινά εκτος. Τις πας σε εναν τορναδόρο και την άλλη μέρα οι δικοί σου θα είναι έτοιμοι. Αλλα θα πρέπει να αγοράσεις ελατήρια για πίσω.


Αυτες τις μερες ειμαι Αθηνα και θα ψαξω να βρω οπωσδήποτε λύση ,σημερα ρώτησα για γονατα εμποριου για outlander αλλα δεν βρηκα τιποτα,καποια της ΚΥΒ ειναι να εισαχθούν σε λιγες μερες,αν ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο ας μας πει.
Θα ρωτήσω και σε αντιπροσωπεία αλλα εκει ξερεις τι παίζετε απο τιμες,θα τα πληρώσω για ΟΜΕ!
Για μεταχειρισμένα ειχα ρωτήσει πριν καποιες μερες σε μια μαντρα στην Θεσ/νικη και δεν υπηρχε τιποτα,Θελει να παρω σβαρνα τις μαντρες και τρεχα γυρευε.
Αν δεν βρω τιποτα συντομα,θα χρειαστεί να μου δανείσεις για λιγο τους τακους σου για copy.
Για πισω βρήκα ελατηρια πιο ενισχυμένα τα οποια δινουν 3-4εκ.
Καλο θα ηταν να μας ελεγε και ο pininokio που βρηκε τα δικα του μηπως ειναι καλύτερα.[/quote

μια που εισαι αθηνα πηγαινε http://www.suspension.gr/
http://www.suspensions.gr/proionta.php
στο δευτερο θα βρεις σιγουρα για το πινιν πηγε κ ενας φιλος.(μυρονιδης καταστημα στην αντισθενους 8.καθετος της φρατζη εκει πηγαμε)α επισης στην φρατζη ειναι πολυ πιθανον να βρεις κ απο outlander αμορτισερ.ειναι γεματο ανταλλακτικα εκει.κοιτα το οπωσδηποτε
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Δημοσίευσηαπό pajino » 16 Νοέμ 2007, 19:06

Λοιπόν φόρεσα στο pinin μου αναγομωμένα sahara 205/16 στις αλλαγμένες ζάντες με 30 οφσετ 7 1/2 16'' !!!

Απλώς στράβωσα τα πιατέλα με πρέσα ελαφρώς . :wink:

Τα έχω πάνω από το προηγούμενο Σάββατο και σε off έχω κάνει μία λάιτ βόλτα μόνο την προηγούμενη Κυριακή με το pajerinho που όλα ήταν μία χαρά εκτός από το ό,τι κάποια στιγμή όταν μαζεύει η ανάρτηση μπροστά και είναι κομένο το τιμόνι μου ψιλοβρήσκει στον λασποτήρα λίγο, αλλά δεν με πολύ νοιάζει εξ'άλλου τα νέα για σήκωμα είναι καλά από ό,τι διάβασα! :D
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 17 Νοέμ 2007, 12:08

Πολύ ωραίο το Pinin του Ντίνου με τα 205/16.
Εδώ έχει κάποιες photos απ' την εκδρομή της περασμένης Κυριακής:
http://www.skartaekato.gr/modules.php?n ... opic&t=779
Καθότι όμως η εκδρομή αυτή μας βγήκε πολύ στεγνή και γενικά αρκετά light περιμένουμε να δούμε αύριο στις πολλές λάσπες τι θα κάνουν τα sahara του.
Να δούμε τι θα κάνουν και τα Kumho τα δικά μου βέβαια.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 17 Νοέμ 2007, 12:57

Τελικά ποιές είναι οι εντυπώσεις σας απο τα mud? Κυρίως στην ασφαλτο γιατι στο χώμα τα ξέρουμε.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pajino » 17 Νοέμ 2007, 13:47

Νικόλα λοιπόν, ό,τι έχεις ακούσει όπως και εγώ πριν δεν ισχύει, εγώ έχω πάθει πλάκα με την σταθερότητα στην άσφαλτο το αυτοκίνητο ενώ πριν από φανάρια ή σε ανηφόρα και βρεγμένη άσφαλτο με τα Α/Τ που φόραγα θα έγραφε, τώρα ούτε που κουνιέτε βέβαια όπως έλεγα και με τον pajerinho έχει αλλάξει και το βήμα κατά πολύ οπότε...

Βέβαια εμένα που είναι αναγομωμένα (INSA TURBO SAHARA) έχουν κάποιο θόρυβο όπως προείπα αλλά δεν είναι και τόσο ανυπόφορος και το άλλο είναι ό,τι όταν ξεκινάς νοιώθεις λίγο κραδασμό από τα τακούνια που πατάνε. Τώρα στο ταξίδι δεν το έχω δει ακόμα για να σου πω , αύριο θα κάνουμε κάποια χλμ μέχρι την Βιτίνα άσφαλτο με τον Διονύση και θα το δω να σου πω.

Πάντως έχει αλλάξει η ενδειξη της κατανάλωσης και δεν ξέρω και της ταχύτητας ίσως λόγο αλλαγής βήματος.

Αν και τώρα δεν σου κάνει αίσθηση να τρέξεις και το λέω γιατί εγώ γενικώς το πάταγα!

Είπαμε κάτι πρέπει πάντα να θυσιάζουμε στην επιλογή των ελαστικών... :wink:
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 17 Νοέμ 2007, 15:30

Τα πάντα είναι θέμα επιλογών. Εγώ στα ΑΤ έχω συνήθως χαμηλωμένη την πίεση για λόγους άνεσης στο χώμα. Όταν καμια φορά τους βάζω κοντά στα 40 psi νομίζω οτι οδηγάω GT κι ας είναι μεγαλύτερα απο τα μαμα.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 17 Νοέμ 2007, 16:27

Μετά από 1,5-2 μήνες με τα Kumho KL71 είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Στην άσφαλτο κρατάει πολύ καλά. Στο βρεγμένο επίσης. Γλιστράει λίγο παραπάνω όταν έχει γλίτσα ο δρόμος, αλλά βάζω 4κίνηση και όλα ok.
Έχει κάποιο θόρυβο, αλλά όχι ιδιαίτερα έντονο σε σημείο που να είναι ενοχλητικός.
Στην εθνική άμα έχεις καλή μουσική ή καλή κουβέντα δεν το καταλαβαίνεις καν.
Εκτός είναι πολύ καλά. Δεν φθάνουν στο επίπεδο των καλών αναγομωμένων, αλλά τη δουλειά τους την κάνουν μια χαρά και πρόσφατα με έβγαλαν ασπροπρόσωπο σε πολύ απαιτητικές συνθήκες.
Αυτά μέχρι αύριο, που θα δοκιμασθούν σε πολύ λάσπη (όπως προβλέπεται) και θα έχουν να "παλέψουν" με αναγομωμένα.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες

cron