Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό RAV4_2019 » 29 Απρ 2020, 18:51

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Σχετικά πρόσφατα, απόκτησα ενα RAV4 AWD Hybrid εκδοσή 2019.

Πρώτη φορά έχω στη κατοχή μου ένα 4χ4 και ειδικά SUV, οπότε έχω και διάφορες οδηγικής φύσεως απορίες, ειδικά σε θέματα ελαστικών και οδήγησης off road. βέβαια με τη καραντίνα δεν μπορέσαμε (οικογενειακά) να το χαρούμε σε εκδρομές ακόμα, αλλά κάτι μικρές εξορμήσεις στην αττική, έδειξε πως τα ελαστικά που φοράει από τη μαμά του (Dunlop Grandtrek PT30 225/60 R18 100H) δεν είναι για off road / Λάσπη και φαντάζομαι για για χιόνι δεν θα κάνουν. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ?
RAV4_2019
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Φεβ 2020, 14:24
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Απρ 2020, 20:04

RAV4_2019 έγραψε:Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Σχετικά πρόσφατα, απόκτησα ενα RAV4 AWD Hybrid εκδοσή 2019.

Πρώτη φορά έχω στη κατοχή μου ένα 4χ4 και ειδικά SUV, οπότε έχω και διάφορες οδηγικής φύσεως απορίες, ειδικά σε θέματα ελαστικών και οδήγησης off road. βέβαια με τη καραντίνα δεν μπορέσαμε (οικογενειακά) να το χαρούμε σε εκδρομές ακόμα, αλλά κάτι μικρές εξορμήσεις στην αττική, έδειξε πως τα ελαστικά που φοράει από τη μαμά του (Dunlop Grandtrek PT30 225/60 R18 100H) δεν είναι για off road / Λάσπη και φαντάζομαι για για χιόνι δεν θα κάνουν. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ?



Καλώς ήρθες RAV4_2019
Σαφώς και δεν κάνουν για Off-Road καταστάσεις και το RAV4 θα ανακαλύψεις ότι έχει πολλές δυνατότητες εκεί (όχι φυσικά σαν ένα με ξεχωριστό πλαίσιο και άξονες).
Πάντως σε πρώτη φάση, ξεκίνησε να κάνεις όσο πιο πολύ μπορείς εξορμήσεις για να αποφασίσεις τα όρια σου (γράψε χιλιόμετρα) και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. Μπορείς να φτάσεις σε εξαιρετικές περιπτώσεις να έχεις δύο σετ ελαστικά ένα για extreme και ένα για ταξίδια.


Υ.Γ. θα σου μεταφέρω την καταχώρηση στο θέμα Toyota καθώς εδώ είναι το θέμα Ford
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6832
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 30 Απρ 2020, 13:50

Ευτυχώς που το υστερόγραφο με γλύτωσε απο καρδιακό επεισόδιο. Πότε αγόρασε η Τογιότα την Φόρντ;...αν και κοντός ψαλμός αλληλούια.
Κι εγώ με τη σειρά μου να καλωσορήσω τον RAV4_19 και να προιεδοποιήσω οτι το off road εκτός απο λάσπες χιόνια πάγους σκόνη και λακούβες έχει και κλαδιά. ΠΟΛΛΑ ΚΛΑΔΙΑ!
Καλορίζικο και καλοταξιδευμένο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό RAV4_2019 » 01 Μάιος 2020, 19:47

superspy έγραψε:
RAV4_2019 έγραψε:Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Σχετικά πρόσφατα, απόκτησα ενα RAV4 AWD Hybrid εκδοσή 2019.

Πρώτη φορά έχω στη κατοχή μου ένα 4χ4 και ειδικά SUV, οπότε έχω και διάφορες οδηγικής φύσεως απορίες, ειδικά σε θέματα ελαστικών και οδήγησης off road. βέβαια με τη καραντίνα δεν μπορέσαμε (οικογενειακά) να το χαρούμε σε εκδρομές ακόμα, αλλά κάτι μικρές εξορμήσεις στην αττική, έδειξε πως τα ελαστικά που φοράει από τη μαμά του (Dunlop Grandtrek PT30 225/60 R18 100H) δεν είναι για off road / Λάσπη και φαντάζομαι για για χιόνι δεν θα κάνουν. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ?



Καλώς ήρθες RAV4_2019
Σαφώς και δεν κάνουν για Off-Road καταστάσεις και το RAV4 θα ανακαλύψεις ότι έχει πολλές δυνατότητες εκεί (όχι φυσικά σαν ένα με ξεχωριστό πλαίσιο και άξονες).
Πάντως σε πρώτη φάση, ξεκίνησε να κάνεις όσο πιο πολύ μπορείς εξορμήσεις για να αποφασίσεις τα όρια σου (γράψε χιλιόμετρα) και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. Μπορείς να φτάσεις σε εξαιρετικές περιπτώσεις να έχεις δύο σετ ελαστικά ένα για extreme και ένα για ταξίδια.


Υ.Γ. θα σου μεταφέρω την καταχώρηση στο θέμα Toyota καθώς εδώ είναι το θέμα Ford



Καλό Μηνα !!!

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, ακόμα το ψάχνω το forum για να καταλάβω τη δομή του, οπότε θα σας παρακαλούσα να μου συγχωρέσετε τις όποιες απροσεξίες μου.

"όχι φυσικά σαν ένα με ξεχωριστό πλαίσιο και άξονες", τι εννοείς ξεχωριστούς άξονες ? το υβριδικό είναι AWD, αλλά το πίσω σαζμάν είναι ανεξάρτητο από το μπροστά εντελώς, παίρνει κίνηση μόνο από έναν ηλεκτροκινητήρα που βρίσκεται στον πίσω μέρος.

Αν θέλεις, για να μην χαλάμε το εδώ μέρος, απάντησε μου εκεί που μετέφερες το ποστ μου.

ευχαριστώ
Δημήτρης το όνομα μου
RAV4_2019
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Φεβ 2020, 14:24
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό RAV4_2019 » 01 Μάιος 2020, 19:51

SUVord έγραψε:Ευτυχώς που το υστερόγραφο με γλύτωσε απο καρδιακό επεισόδιο. Πότε αγόρασε η Τογιότα την Φόρντ;...αν και κοντός ψαλμός αλληλούια.
Κι εγώ με τη σειρά μου να καλωσορήσω τον RAV4_19 και να προιεδοποιήσω οτι το off road εκτός απο λάσπες χιόνια πάγους σκόνη και λακούβες έχει και κλαδιά. ΠΟΛΛΑ ΚΛΑΔΙΑ!
Καλορίζικο και καλοταξιδευμένο.



Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα SUVord, θα ήθελα περισσότερα στοιχεία περί κλαδιών που λες !!! κάτι έχεις στο μυαλό σου !!!

Καλό Μήνα
Δημήτρης
RAV4_2019
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Φεβ 2020, 14:24
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό superspy » 02 Μάιος 2020, 14:50

Ανάρτηση με άξονες

Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6832
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 05 Μάιος 2020, 13:41

Το χάιδεμα του κλαδιού κάνει τις γρατζουνιές.
Η σφαλιάρα του κλαδιού σπάει καθρέφτες, τζάμια, φώτα και ψυγεία. Βγάζει και μάτια οταν τα παράθυρα είναι ανοιχτά.
Θέλουν κι αυτά την προσοχή μας.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό RAV4_2019 » 15 Μάιος 2020, 21:31

SUVord έγραψε:Το χάιδεμα του κλαδιού κάνει τις γρατζουνιές.
Η σφαλιάρα του κλαδιού σπάει καθρέφτες, τζάμια, φώτα και ψυγεία. Βγάζει και μάτια οταν τα παράθυρα είναι ανοιχτά.
Θέλουν κι αυτά την προσοχή μας.


Έχεις απόλυτα δίκιο, το έχω ήδη κατά νου αυτό από παλαιότερη κακή εμπειρία γρατζουνιών από σκληρά κλαδιά !!!

Σε ευχαριστώ που μου το θύμησες !!! :-)
RAV4_2019
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Φεβ 2020, 14:24
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό fatman » 20 Μάιος 2020, 13:16

Καλώς ήλθες .
Αν και δεν κατέχω πολλα απο τα μοντέρνα τετρακίνητα ,αλλα αν το σύστημα του RAV4 hybrid ειναι σαν αυτο του Lexus rx400h αρκεί να δεις καποια βιντεάκια στο YouTube και θα δεις ποια ειναι τα όρια και του δικού σου .
Μην βιαστείς λοιπόν να παρεις λαςτιχα κλπ ,γιατι το σύστημα τετρακίνησης που εχεις ,βάζει (τα πολυ χαμηλά ) όρια για κίνηση εκτος δρόμου .
Νομιζω .
Χαιρετώ .
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Γεια σας, και καλώς σας βρήκα!

Δημοσίευσηαπό xontros » 09 Νοέμ 2022, 18:28

Πωπωπω, τον διωξατε τον συναδελφο με το RAV4, τι αγριανθρωποι ειστε :-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες