Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό Santa » 08 Απρ 2006, 18:58

rav_2_b έγραψε:Φίλε Rav2006/2.0Auto μακρύ όνομα έχεις. Καλά τώρα το έκλεισες και σου είπανε τέλος Ιουνίου? Εγώ με παραγγελία ήδη 1,5 μήνα το περιμένω Ιούλιο .... :alright:


Rav_2_b,
Σου προτεινω να τους <τσιγκλήσεις>λιγάκι. Απο αντιπροσωπεια σε αντιπροσωπεια ο χρονος παραδοσης ειναι διαφορετικός.
Πιστεύω να είσαι τυχερός αν ακυρώσει κανένας για να το παρεις πιο γρήγορα (όπως έγινε με εμένα)....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 10 Απρ 2006, 11:48

rav_2_b έγραψε:
magic έγραψε:3.5-liter DOHC 24-valve SFI Dual VVT-i V6
269 hp @ 6200 rpm/246 lb.-ft. @ 4700 rpm

καλο φαινεται!!!! αυτο το RAV !!!!
Που εισαι KILL BILL ??????


Το ότι το συγκεκριμένο κοστίζει $24000,00 δηλ. €19500,00 τι σας λέει ? :( :( :(



ΔΕΝ ΕΠΙΡΑΖΕΙ... ΕΥΡΩΠΗ ΘΕΛΑΜΕ!!! ΟΠΩΣ ΣΤΡΩΣΑΜΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ. [/size]

ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ, ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΞΟΦΘΑΛΜΕΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΚΟΡΟΪΔΙΑΣ[/color]
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό fbs » 14 Απρ 2006, 21:08

Για χαρά σε όλους. Ευτυχής κάτοχος από εχτές ενός RAV4 executive. Οι πρώτες εκτιμήσεις από τις λίγες ώρες οδήγησης είναι ότι το αυτοκίνητο είναι super. Ρολάρει στην άσφαλτο απροβλημάτιστα και γρήγορα. Εχτές στην Εθνική ανέβηκα στα 130 χλμ σε πολύ λίγο χρόνο και χωρίς να καταλάβω ότι πήγαινα με αυτά τα χλμ. Ο κινητήρας κάνει ένα τραχύ γλυκό θόρυβο. Καμία σχέση με αυτό που γράφουν ορισμένα περιοδικά. Παραπάνω δεν το πήγα λόγω στρωσίματος. Εσωτερικά απλά άπαιχτο. Θέση οδήγησης πολύ καλή και επιτέλους το τιμόνι ρυθμίζεται και σε βάθος. Τιμόνι όσο βαρύ πρέπει να είναι. Εσωτερικά τέλειο πίνακα οργάνων τέλειο (Optitron γαρ). Εκτός δρόμου δεν το έχω πάει ακόμα. Αυτό προβλέπεται να γίνει το Πάσχα. Οπότε εκτός δρόμου δεν ξέρω πως πάει το αυτοκίνητο.

Περισσότερα αφού κάνω ακόμα μερικά χλμ ώστε να έχω καλύτερη άποψη για το πως πάει το νεο RAV.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό TLG » 14 Απρ 2006, 22:07

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ και να το χαρεις ........:-)
Αναμενουμε εντυπωσεις.....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Santa » 14 Απρ 2006, 23:36

Καλοταξιδο και καλες λασπες!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 16 Απρ 2006, 11:09

Καλοτάξειδο fbs :D ... περιμένουμε εντυπώσεις. Τι αυτοκίνητο οδηγούσες πριν?
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό fbs » 16 Απρ 2006, 20:43

rav_2_b έγραψε:Καλοτάξειδο fbs :D ... περιμένουμε εντυπώσεις. Τι αυτοκίνητο οδηγούσες πριν?

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Το αυτοκίνητο που οδηγούσα πριν ήταν φυσικά Toyota ένα Corolla Verso του 2002.

Συνέχεια για το RAV τώρα. Έκανα χιλιόμετρα το ΣΚ και τα συμπεράσματα είναι πέρα για πέρα θετικά. Η μόνη ένσταση είναι το πέρασμα πάνω από εγκάρσιες ανωμαλίες του δρόμου. Έχω ακούσει δύο φορές μέχρι τώρα ένα ξερό μεταλλικό θόρυβο από το πίσω μέρος. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά συμβαίνει θα δούμε. Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι το ψάχνουν στην Toyota ???? ξέρει κάτι κάποιος από τους κατόχους ??
Βέβαια κατά τα άλλα το αμάξι πετάει κυριολεκτικά και πατάει πολύ γερά στην άσφαλτο. Τα χειριστήρια και η θέση οδήγησης τέλεια.

Rav_2_b δεν έχω παρά να σου ευχηθώ υπομονή για την αναμονή. Εγώ ήμουν τελικά τυχερός διότι παρήγγειλα το αμάξι τέλος Φεβρουαρίου και ενώ μου είχαν πει για τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου, τελικά βρέθηκε μετά από μισή ώρα αμάξι (και στο χρώμα που το ήθελα) με παράδοση Απρίλη. Πάντως και ο 1 ½ μήνας δύσκολα πέρασε.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό Santa » 16 Απρ 2006, 22:42

fbs έγραψε:
rav_2_b έγραψε:Καλοτάξειδο fbs :D ... περιμένουμε εντυπώσεις. Τι αυτοκίνητο οδηγούσες πριν?

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Το αυτοκίνητο που οδηγούσα πριν ήταν φυσικά Toyota ένα Corolla Verso του 2002.

Συνέχεια για το RAV τώρα. Έκανα χιλιόμετρα το ΣΚ και τα συμπεράσματα είναι πέρα για πέρα θετικά. Η μόνη ένσταση είναι το πέρασμα πάνω από εγκάρσιες ανωμαλίες του δρόμου. Έχω ακούσει δύο φορές μέχρι τώρα ένα ξερό μεταλλικό θόρυβο από το πίσω μέρος. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά συμβαίνει θα δούμε. Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι το ψάχνουν στην Toyota ???? ξέρει κάτι κάποιος από τους κατόχους ??
Βέβαια κατά τα άλλα το αμάξι πετάει κυριολεκτικά και πατάει πολύ γερά στην άσφαλτο. Τα χειριστήρια και η θέση οδήγησης τέλεια.

Rav_2_b δεν έχω παρά να σου ευχηθώ υπομονή για την αναμονή. Εγώ ήμουν τελικά τυχερός διότι παρήγγειλα το αμάξι τέλος Φεβρουαρίου και ενώ μου είχαν πει για τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου, τελικά βρέθηκε μετά από μισή ώρα αμάξι (και στο χρώμα που το ήθελα) με παράδοση Απρίλη. Πάντως και ο 1 ½ μήνας δύσκολα πέρασε.




Μου έκανε και εμένα εντύπωση το κοπάνημα που ακουγα απο τα πίσω αμορτισέρ όταν το πήρα για test αλλα σε εγκάρσιες ανωμαλίες του δρόμου. Πάντως πρέπει να είναι θέμα στησίματος του πίσω συστήματος των αναρτήσεων μιας και πολύ δημοσιογράφοι έχουν γράψει για αυτό το θέμα. Δεν μπορεί να είναι όλα τέλεια.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό TLG » 16 Απρ 2006, 22:46

Mηπως ειναι το καλυμα της ρεζερβας ??? Για τσεκαρε το ....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 17 Απρ 2006, 09:34

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω, αλλά και εγώ όταν πήρα το Pinin πριν 5 μήνες άκουγα έναν ξερώ μεταλλικό θόρυβο απ' την πίσω αριστερή ανάρτηση (σπάνια, αλλά όταν το έκανε ήταν έντονο). Πήγα στη Mitsubishi και μετά από ένα σφιξιματάκι σε όλες τις βίδες της πίσω ανάρτησης δεν το ξανάκουσα ποτέ. Βέβαια αν είναι γενικευμένο σε όλα τα RAV4 τότε μάλλον θα είναι κάποιο σχεδιαστικό πρόβλημα, ωστόσο σαν 1η κίνηση θα σου συνιστούσα να πας για ένα σφιξιματάκι στην Toyota.
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 17 Απρ 2006, 12:01

Καλοτάξιδο fbs!!!

Το σφιξηματάκι που λέει ο φίλος pajerinho το συνιστώ κι εγώ έτσι κι αλλιώς.
Ο ήχος απο την πίσω ανάρτηση είναι πραγματικότητα, αλλά για όσους δεν τον άκουσαν, να πω οτι στα 6500χμ τον έχω ακούσει 2-3 φορές και μόνον σε άσφαλτο ( σε καμία περίπτωση off-road ) με ΤΡΕΛΗ εγάρσια ανωμαλία που αναγκάζει τους πίσω τροχούς να ανέβουνε ταυτόχρονα. Στο πέσιμο δεν το κάνει. Πάντως είναι εξαιρετικά σπάνιο, σε βαθμό που αν δεν υπήρχε αυτό, τώρα θα συζητούσαμε για κάτι άλλο, εξίσου αδιάφορο.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό fbs » 17 Απρ 2006, 16:47

Καλά εγώ να το πάω για σφίξιμο, αλλά αφού το ξέρουν δεν έπρεπε να το έχουν σφίξει πριν το πάρω (Την προηγούμενη Πέμπτη το πήρα) γιατί αν το έχουν σφίξει πότε πρόλαβε και ξεσφίχτηκε ? Φίλε Rav4Cat και εμένα σε άσφαλτο μου το έκανε αλλά το έχει κάνει ήδη 2 φορές σε 4 ημέρες !!!
Τσέκαρα και την ρεζέρβα μήπως ήταν από εκεί. Επίσης τσέκαρα και γρύλο και τα λοιπά εργαλεία μήπως κοπανάγαν αυτά. Θα το παρακολουθήσω και θα σας πω.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 17 Απρ 2006, 19:27

Ο ήχος απο την πίσω ανάρτηση είναι πραγματικότητα, αλλά για όσους δεν τον άκουσαν, να πω οτι στα 6500χμ τον έχω ακούσει 2-3 φορές και μόνον σε άσφαλτο ( σε καμία περίπτωση off-road )

Τελικά μήπως το RAV4 είναι μόνο για off road :D :D
Πάντως το ότι κανονικά θα έπρεπε να το είχαν σφίξει, όπως πολύ σωστά λες φίλε fbs, δεν σημαίνει ότι το έκαναν κιόλας. Εφόσον απ' ότι φαίνεται το δικό σου το κάνει πιο συχνά απ' τα άλλα, συνεχίζω να πιστεύω ότι το 1ο βήμα είναι να τους το πας για σφίξιμο.
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό TLG » 17 Απρ 2006, 22:41

Σημερα πηγα με εναν φιλο να δουμε Santa Fe κ RAV4 ....
Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου , αλλα τα πλαστικα του RAV δεν με ενθουσιασαν ...Δεν ξερω για συναρμογη κ.λ.π ,αλλα τουλαχιστον στην αισθηση , κατι δεν μου αρεσε , οπως και στους διακοπτες .....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 18 Απρ 2006, 07:31

Κατ'αρχήν κανείς δεν είπε ( κανείς μας δεν ξέρει ) οτι υπάρχει κάτι που χρειάζεται σφίξιμο! ( ανάρτηση, ρεζερβα, γρύλος κλπ )
Αυτά είναι δικές μας αμπελοσοφείες. Τέλος πάντων, μιάς και την άλλη εβδομάδα θα πάω για την πρώτη αλλαγή λαδιών, θα κάνω και κάτι τέτοιους σχετικούς ελέγχους.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες