Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό Slobo » 07 Ιουν 2006, 15:23

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το forum χωρίς μέχρι τώρα να έχω κάνει κάποια δημοσίευση και οφείλω να ομολογήσω ότι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στην έρευνα αγοράς 4Χ4 που κάνω, γιατί αυτή τη στιγμή δεν είμαι ακόμα κάτοχος 4Χ4, αλλά αρκετά σύντομα (αν όλα πάνε καλά) θα είμαι.

Ως ανέκαθεν ένθερμος υποστηρικτής της ΤΟΥΟΤΑ, (αυτή την στιγμή έχω στα χέρια μου την τρίτη ΤΟΥΟΤΑ Corolla της οικογένειας), πρώτη μέχρι τώρα επιλογή μου ήταν το νέο RAV4. Δυστυχώς όμως μετά από αυτά που διαβάζω εδώ, έχω πλέον απογοητευτεί και φυσικά δεν το σκέφτομαι πλέον να αγοράσω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έστω και αν λυθεί το πρόβλημα. Σίγουρα όλα τα νέα μοντέλα περνάνε «παιδικές» ασθένειες, αλλά αυτό το οποίο αναφέρετε όλοι σας το θεωρώ απαράδεκτο, γιατί όπως αναφέρθηκε παραπάνω ουσιαστικά μειώνει μέρος της χρήσης του αυτοκινήτου. Ειλικρινά έμεινα άναυδος όταν διάβαζα εδώ μέσα μαρτυρίες ιδιοκτητών του νέου RAV4 να λένε ότι κάνουν συνέχεια ζιγκ ζαγκ για να αποφύγουν και την παραμικρή ανωμαλία του δρόμου. Τέτοια προβλήματα δεν έχω καν εγώ που η corolla μου είναι και τρία εκατοστά χαμηλωμένη. Και να πω και κάτι? Αυτή η δικαιολογία ότι δεν πειράζει ας κοπανάει, μπορείτε να το βάζετε στο χώμα χωρίς πρόβλημα, είναι πολύ φθηνή και δεν αρμόζει στο μέχρι τώρα υποδειγματικό after sales της ΤΟΥΟΤΑ (και πιστέψτε με μιλάω εκ πείρας). Εγώ ξέρω πως όταν εμφανίζονται τέτοιου είδους προβλήματα σε ένα αυτοκίνητο αυτά μοιραία θα προκαλέσουν και άλλα, είτε αυτό λέγεται πρόβλημα στην ανάρτηση, είτε τριγμοί στο εσωτερικό ή και δεν ξέρω τι άλλο.
Πραγματικά αυτό που μου κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως είναι δυνατόν να βγήκε στην παραγωγή ένα αμάξι με τέτοιο πρόβλημα, δεδομένων και των διαδικασιών που ακολουθεί η ΤΟΥΟΤΑ και δεδομένης της χρήσης για την οποία προορίζεται. Υποτίθεται ότι μιλάμε για ένα αυτοκίνητο το οποίο σίγουρα δεν είναι καθαρόαιμο off road αλλά προορίζεται και για μια τέτοια (έστω και πιο ήπια) χρήση. Εκτός βέβαια αν μιλάμε για μια από τις ποιο τραγικές συμπτώσεις όλων των εποχών.

Ζητώ συγνώμη για το μακρόσυρτο post και εύχομαι σε όλους όσους αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα να λυθεί σύντομα και να χαρούν έτσι όπως πρέπει τα αυτοκίνητα τους.
Άβαταρ μέλους
Slobo
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 17:51
Τοποθεσία: Χαϊδάρι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Saga » 07 Ιουν 2006, 19:29

[quote="rav_2_b]Τα 2500 αυτοκίνητα είναι παραγγελίες ή παραλαβές ? Γιατί εγώ με παραγγελία Μαρτίου παραλαμβάνω σε 15 μέρες.[/quote]

Χμμ... λές !!
τελικά Ιαν-Μαιος το Rav εχει 2104 πωλήσεις και το GV1709 .Πεσμένες?
4troxoi

τον Μαρτιο οι πωλήσεις του Rav ήταν 1314
4τροχοι
και όπως και γράφει ο rav_2_b ακόμη περιμένει
αρα μιλάμε για παραγγελίες και οχι παραλαβές !!

Στατιστικά λοιπόν θα πρέπει να κυκλοφορούν αυτή την στιγμη γύρω στα 500 rav σε ολη την Ελλαδα ,απο τέλος 2ου αρχές 3ου/2006,οι παραγγελίες δηλαδή Ιαν-Φεβρ/2006.

Είμαστε λοιπόν στην αρχή ακόμη ...και όμως η αντιπροσωπεία "γνωρίζει το πρόβλημα κτλπ"
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό Santa » 07 Ιουν 2006, 21:11

Slobo έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το forum χωρίς μέχρι τώρα να έχω κάνει κάποια δημοσίευση και οφείλω να ομολογήσω ότι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στην έρευνα αγοράς 4Χ4 που κάνω, γιατί αυτή τη στιγμή δεν είμαι ακόμα κάτοχος 4Χ4, αλλά αρκετά σύντομα (αν όλα πάνε καλά) θα είμαι.

Ως ανέκαθεν ένθερμος υποστηρικτής της ΤΟΥΟΤΑ, (αυτή την στιγμή έχω στα χέρια μου την τρίτη ΤΟΥΟΤΑ Corolla της οικογένειας), πρώτη μέχρι τώρα επιλογή μου ήταν το νέο RAV4. Δυστυχώς όμως μετά από αυτά που διαβάζω εδώ, έχω πλέον απογοητευτεί και φυσικά δεν το σκέφτομαι πλέον να αγοράσω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έστω και αν λυθεί το πρόβλημα. Σίγουρα όλα τα νέα μοντέλα περνάνε «παιδικές» ασθένειες, αλλά αυτό το οποίο αναφέρετε όλοι σας το θεωρώ απαράδεκτο, γιατί όπως αναφέρθηκε παραπάνω ουσιαστικά μειώνει μέρος της χρήσης του αυτοκινήτου. Ειλικρινά έμεινα άναυδος όταν διάβαζα εδώ μέσα μαρτυρίες ιδιοκτητών του νέου RAV4 να λένε ότι κάνουν συνέχεια ζιγκ ζαγκ για να αποφύγουν και την παραμικρή ανωμαλία του δρόμου. Τέτοια προβλήματα δεν έχω καν εγώ που η corolla μου είναι και τρία εκατοστά χαμηλωμένη. Και να πω και κάτι? Αυτή η δικαιολογία ότι δεν πειράζει ας κοπανάει, μπορείτε να το βάζετε στο χώμα χωρίς πρόβλημα, είναι πολύ φθηνή και δεν αρμόζει στο μέχρι τώρα υποδειγματικό after sales της ΤΟΥΟΤΑ (και πιστέψτε με μιλάω εκ πείρας). Εγώ ξέρω πως όταν εμφανίζονται τέτοιου είδους προβλήματα σε ένα αυτοκίνητο αυτά μοιραία θα προκαλέσουν και άλλα, είτε αυτό λέγεται πρόβλημα στην ανάρτηση, είτε τριγμοί στο εσωτερικό ή και δεν ξέρω τι άλλο.
Πραγματικά αυτό που μου κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως είναι δυνατόν να βγήκε στην παραγωγή ένα αμάξι με τέτοιο πρόβλημα, δεδομένων και των διαδικασιών που ακολουθεί η ΤΟΥΟΤΑ και δεδομένης της χρήσης για την οποία προορίζεται. Υποτίθεται ότι μιλάμε για ένα αυτοκίνητο το οποίο σίγουρα δεν είναι καθαρόαιμο off road αλλά προορίζεται και για μια τέτοια (έστω και πιο ήπια) χρήση. Εκτός βέβαια αν μιλάμε για μια από τις ποιο τραγικές συμπτώσεις όλων των εποχών.

Ζητώ συγνώμη για το μακρόσυρτο post και εύχομαι σε όλους όσους αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα να λυθεί σύντομα και να χαρούν έτσι όπως πρέπει τα αυτοκίνητα τους.


Και σε τι αυτοκίνητο <κλείνεις> ? Μήπως αυτό που υποψιάζομαι απο την φωτογραφία σου? Αν παρεις το Santa fe καλα θα κάνεις !!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: Αναρτηση Rav4

Δημοσίευσηαπό TLG » 07 Ιουν 2006, 22:56

thRAVer έγραψε:Μεμονομένο φαντάζομαι ήταν αυτό που ειχα πάθει me to grand vitara, με το rav το πρόβλημα είναι γενικευμένο !!!



Ειλικρινα μου φαινονται υπερβολικα αυτα τα προβληματα για το GV ....αλλα οπως φαινεται δυστυχως ησουν σχετικα ατυχος ...
Γενικα το προηγουμενο GV ειναι -παγκοσμιος- ενα πολυ αξιοπιστο αυτοκινητο ....
Τωρα ως αναφορά το RAV4 πιστευω οτι η Toyota θα βρει τη λυση ....
Αληθεια τα ξενα forums/sites τι λενε για αυτο το θεμα ???


Παντως εγω με μια γρηγορη ματια που εριξα στο http://www.rav4world.com/ δεν βρηκα τιποτα σχετικο .... :roll:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: Αναρτηση Rav4

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 08 Ιουν 2006, 06:59

Ούτε εγώ έχω βρει τίποτα σχετικό σε ξένα forums, παρουσιάζονται μικρά υποδεέστερα προβληματάκια τα οποία είναι αποσπασματικά. Αυτό με την ανάρτηση μόνο εδώ ... γι' αυτό μου μπήκαν ψύλοι για β' διαλογής οχήματα (δεν ξέρω αν υφίσταται τέτοια περίπτωση αλλά τι άλλο να σκεφτεί κανείς)
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: Αναρτηση Rav4

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 08 Ιουν 2006, 07:09

1ον. Δεν πιστεύω, είμαι βέβαιος δηλαδή οτι έρχονται ελατωματικές παρτίδες στην Ελλάδα εσκεμένα (όπως με τα mercedes που όντως κάποτε συνέβαινε) Το οτι συγκεκριμένη παρτίδα μπορεί να έχει πρόβλημα, είναι το πιθανότερο και δυστυχώς έκατσε μεγάλη ποσότητα στην Ελλάδα.

2ον. Το ότι δεν έχω ενόχληση με το δικό μου που είναι diesel και 2 ακόμη γνωστών diesel, ο ένας ο αντιπρόσωπος (χε,χε) του οποίου όμως το έκανα μόνος μου βόλτα πριν από 1 μήνα, λέει κάτι... και ενισχύει το 1.

3ον. Η ρεζέρβα είναι στην πόρτα.
4ον. Ούτε κι εγώ διαπίστωσα να έχουν τέτοιο πρόβλημα έξω.

5ον. Τα 500 και τα 1000 και τα 2500 αυτοκίνητα δεν είναι τίποτα για την toyota σε θέμα ανάκλησης. Φανταστείτε οτι τώρα τρέχει ανάκληση για τα rav4 1ης γενιάς, επειδή παρατηρήθηκε οξύδοση, σκουριά δηλαδή στην βάση των εμπρός αμορτησέρ μετά από 10-12 χρόνια στην κυκλοφορία και τα καλούν για αλλάγή βάσης αμορτησέρ!!!

Τουλάχισον σε θέμα ανακλήσεων είμαστε σίγουροι και πιστεύω οτι όταν βρεθεί η λύση στο χτύπημα, οι αριθμοί πλαισίου που θα ανακληθούν θα είναι σε βενζινοκίνητα και όχι σε όλα. Είδομεν...
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό meco » 08 Ιουν 2006, 10:25

Saga έγραψε:τον Μαρτιο οι πωλήσεις του Rav ήταν 1314
4τροχοι
και όπως και γράφει ο rav_2_b ακόμη περιμένει
αρα μιλάμε για παραγγελίες και οχι παραλαβές !!

Τα στοιχεία αφορούν τις ταξινομήσεις άρα είναι παραλαβές και όχι παραγγελίες... Δε νομίζω να συλλέγει κάποιος φορέας στοιχεία από τις αντιπροσωπίες για τον αριθμο των παραγγελιών.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 08 Ιουν 2006, 14:08

Εαν και εφ'οσον μιλάμε για παρτίδες με ελλάτωμα δεν έχω καμία αμφιβολία για αποκατάσταση, με φοβίζει μόνο το διάστημα μέχρι να γίνει αυτή. Θα το κλειδώσουμε ή θα κάνουμε βόλτες μόνο Ατιική Οδό και λεωφόρους εως τότε? Αν έχουμε σφάλμα στην σχεδίαση τότε δυσκολεύει ... Αλλά για να δούμε και τις παραλαβές Ιουνίου...
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 08 Ιουν 2006, 14:19

tin alli evdomada to paralamvanoume kai emeis....ennoeitai pos gia oti neotero kai tis protes entiposeis tha sas enimeroso !
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 08 Ιουν 2006, 15:54

in-rav-we-trust έγραψε:tin alli evdomada to paralamvanoume kai emeis....ennoeitai pos gia oti neotero kai tis protes entiposeis tha sas enimeroso !


Να δούμε αν θα συνεχίσεις να έχεις το ίδιο ψευδόνυμο :wink:
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 08 Ιουν 2006, 16:26

xaxaxaxax les????
mpa....den ptooumai ...akoma...elpizo oti tha kseperastei to opoio provlima(an parousiastei)....
kai esi kapou tora den to perimeneis?
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 08 Ιουν 2006, 18:16

Χα! Εχω τελικά ημερομηνία παράδοσης 21-23/6, ένα βήμα πιο μακρυά από την κακή παρτίδα με τα άρρωστα rav'άκια .... αυτά με τον ιό "pisanartius copanus"
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 08 Ιουν 2006, 19:24

rav_2_b έγραψε:Χα! Εχω τελικά ημερομηνία παράδοσης 21-23/6, ένα βήμα πιο μακρυά από την κακή παρτίδα με τα άρρωστα rav'άκια .... αυτά με τον ιό "pisanartius copanus"


Για να είσαι σίγουρος σπου προτείνω να το κάνεις ένα τεστ drive και μετά να το πάρεις...... :lol: :lol:
<Μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μή λές> δεν ξέρεις τι γίνεται ακριβώς με την περίπτωση ''pisanartius copanus''
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό grktony » 08 Ιουν 2006, 20:08

Σήμερα γράφτηκα στην παρέα σας. Είμαι κάτοχος ενός Ford Focus 1.8 Ghia sedan που πωλείται διότι πριν από 3 εβδομάδες έκανα ένα τριήμερο test drive στο rav4 το οποίο παρά τον γνωστό θόρυβο της πίσω ανάρτησης το παρήγγειλα στην έκδοση luxury μαυρο με μπεζ σαλόνι. Παράδοση τον Σεπτέμβρη. Όσον αφορά για το test drive παρά τα 6000 δημοσιογραφικά χιλιόμετρα πάνω του και τα δικά μου σκληρότατα 600! σε 3 μέρες που έκανε άπειρα γκαπ σε λακούβες και σαμάρια δεν έτριζε τίποτα. Και σημειωτέον: Σε ξεκινήματα με πρώτη στίβοντας έκανε υπέροχη υπερστροφή που την προκαλούσα και την απολάμβανα. Μονοκόμματη αίσθηση, καλή οδική συμπεριφορά και μεγάλοι χώροι.
Δεν με νοιάζει το γκαπ για το πολύ απλό λόγο πως αφού το δημοσιογραφικό δεν διελύεται πως θα διελυθεί το δικό μου. Σίγουρα τα 38000 (με τα εξτρα του -σκαλοπάτια,ΤΡΑ800,λασπωτήρες κ.α.) είναι πολλα για να ακούς το γκαπ αυτό, αλλά λόγω πολλών ΤΟΥΟΤΑ που έχουν περάσει κατά καιρούς από την οικογένεια, είμαι σίγουρος πως θα το λύσουν τα τζιμάνια από την Ιαπωνία.
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 08 Ιουν 2006, 20:17

epitelous kai enas aisiodoksos...plin emou :)
kalos irthes stin parea
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες