Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό grktony » 10 Ιουν 2006, 10:47

rav_2_b έγραψε:Εντυπωσιάστηκα και εγώ με τα γραφόμενα περί υποστροφής του grktony δεν ξέρω τι έκανε, αλλά στα testdrive δεν έφευγε μία ...


Για το θέμα της υπερστροφής ισχύος να βάλω τα πράγματα στην θέση τους.

Γυρίζει? ΝΑΙ γυρίζει σε ξεκίνημα σε στροφή 90 μοιρών με πρώτη στην γνωστή Αθηναική άσφαλτο (το test drive φορούσε bridgestone)

Στο χώμα? Ομοίως ελαφρά πιο δύσκολα.

Τα ηλεκτρονικά? Είναι πάντα ενεργοποιημένα και παρεμβαίνουν δέκατα μετά την εκδήλωση του φαινομένου τόσο όσο σου επιτρέπει να παίζεις χωρίς να κινδυνεύεις αρκεί να έχεις ένα μέτρο περιθώριο στην εξωτερική πλευρά της στροφής διότι τόσο περίπου χώρο "καταναλώνει" το γύρισμα.

Πως αντιλαμβάνομαι πως μπαίνουν τα ηλεκτρονικά περιορισμού?
Κάνει ένα σχετικά εκνευριστικό ντιν ντιν ντιν.(Η απενεργοποίηση του ήχου αυτού θα είναι από τις πρώτες "μόντες μου")
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό grktony » 10 Ιουν 2006, 10:58

Saga έγραψε:Η αξία μεταπώλησης δεν θα πρέπει να είναι κύριο στοιχείο επιλογής ,αλλα δευτερεύον ,εκτός και αν αλλάζεις αυτοκίνητο συχνά .


Λόγω ιδιοσυγκρασίας (βαριέμαι εύκολα) και υποχρεώσεων (πολλά χλμ/έτος) αλλάζω κάθε 2 - 2,5 χρόνια αυτοκίνητο. Φυσικά αυτό το πληρώνω κυριολεκτικά και μεταφορικά αλλά έχει και τα καλά του!!
Για μένα η μεταπώληση παίζει ρόλο...
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 10 Ιουν 2006, 12:33

grktony έγραψε: Hyundai ποτέ! διότι έχει μηδέν παθητική ασφάλεια, είναι σε μηχανολογικό σχεδιασμό πίσω μία δεκαετία από του Ιαπωνες και έχει τεράστιο ρυθμό απαξίωσης!!!(φίλε santa λυπάμαι αλλά πως θα το πουλήσεις όταν έρθει η ώρα; ενώ το ΤΟΥΟΤΑ φεύγει σαφώς πιό άνετα)

Το GV είναι πολύ λίγο...


.



Μα τον Τουτάτι δεν μπορώ να καταλάβω με ποια κριτήρια τα λες αυτά !!! :shock: :shock: :shock:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 10 Ιουν 2006, 13:01

mprizolas έγραψε:
grktony έγραψε: Hyundai ποτέ! διότι έχει μηδέν παθητική ασφάλεια, είναι σε μηχανολογικό σχεδιασμό πίσω μία δεκαετία από του Ιαπωνες και έχει τεράστιο ρυθμό απαξίωσης!!!(φίλε santa λυπάμαι αλλά πως θα το πουλήσεις όταν έρθει η ώρα; ενώ το ΤΟΥΟΤΑ φεύγει σαφώς πιό άνετα)
Το GV είναι πολύ λίγο...
.


Μα τον Τουτάτι δεν μπορώ να καταλάβω με ποια κριτήρια τα λες αυτά !!! :shock: :shock: :shock:


Για ένα μικρό διάστημα που εργάσθηκα για λογαριασμό της Hyundai και γύρισα στην Ελλάδα αντιπροσωπείες και συνεργεία είχα όντως και εγώ δει και συζητήσει πολλά με τους ανθρώπους του service και τους πωλητές. Η εταιρεία από παθητική ασφάλεια και βλάβες τότε ήταν δράμα, είχα δει με τα μάτια μου απίστευτα παραμορφωμένες καμπίνες - ειδικά στο landra, φίλος μου δεν κατέφερε να βγει ζωντανός από το accent του, βλάβες σημαντικές αμέτρητες, αλλά πάνε πολλά χρόνια (αυτά γίναν από 1999-2002). Δεν ξέρω τώρα τι και αν έχει αλλάξει, αλλά κάποια πράγματα σου μένουν χαραγμένα και θέλει πολύ χρόνο για να ξεκολλήσεις .... το όνομα είναι να μην σου βγει.

Σχετικά με τις ανακλήσεις , η toyota έκανε νέες ανακλήσεις στα avensis, corolla, prius και LR90 (565000 αυτοκίνητα) από μοντέλα 1999-2005, αναφερόμενες σαν προληπτικού χαρακτήρα, το οποίο δεν το θεωρώ όμως κακό, τουναντίον. Ανακάλεσε πριν μήνες rav του 1995 μήπως και σκούριασαν τα ελατήρια από ατέλιες στην βαφή.
Τόσα προβλήματα π.χ. στο mav αναφέρθηκαν εδώ έκανε κάτι η ford ?

Η μεταπώληση δε των toyota είναι μη αμφισβητίσιμη.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 10 Ιουν 2006, 13:26

Για το θέμα της ασφάλειας δεν το συζητάω μιας και πλέον όλα τα οχήματα έχουν ταξινομηθεί από euroncap . Άσχετο αλλά συγγενικό μου πρόσωπο δεν έπαθε τίποτα - με accent του 96 ή 97 - σε τριπλή καραμπόλα σε Ε.Ο. όταν έχασε τον έλεγχο με 180 την ώρα . Το θέμα της αξιοπιστίας είναι αμφιλεγόμενο μιας και αν θυμάμαι καλά πρώτη ΚΑΙ πέρσι ήταν η Mitsubishi . H Toyota ακολουθούσε ψηλά . Όσον αφορά τη Ford σε πληροφορώ ότι τα πάντα είναι θέμα αντιπρόσωπου και εισαγωγέα , προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι η μαμά εταιρεία είναι ενήμερη και δεν κάνει τίποτα , απλά ο ντόρος που γίνεται εδώ δεν πάει παραπέρα – μπανανία βλέπεις :roll: :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Santa » 10 Ιουν 2006, 14:07

grktony έγραψε: Hyundai ποτέ! διότι έχει μηδέν παθητική ασφάλεια, είναι σε μηχανολογικό σχεδιασμό πίσω μία δεκαετία από του Ιαπωνες και έχει τεράστιο ρυθμό απαξίωσης!!!(φίλε santa λυπάμαι αλλά πως θα το πουλήσεις όταν έρθει η ώρα; ενώ το ΤΟΥΟΤΑ φεύγει σαφώς πιό άνετα)
Το GV είναι πολύ λίγο...


Φαίνεται οτι ξέρεις πολλά για αυτοκίνητα αγαπητέ grktony.....
Σε πληροφορώ οτι είχα και εγώ μια κατακόκκινη Alfa Romeo 75 TWINSPARK εν ετει 1993. Όλο προβληματα εφέ και κλανιά ήταν. Όμορφη απέξω πανούκλα απο μέσα καθε τρεις και λίγο τακάκια (καθε 3,500 χλμ αλλαγη) αναβε το control κοκκινο με το παραμικρό, έχανε λάδια απο το καπάκι της μηχανής κ.α. Πήγα λοιπόν σε mazda 323 1.8. Πραγματικά ησύχασα με το αμάξι αυτο για μια δεκαετία. Το πούλησα και πήρα το Maverick. Το τί τράβηξα το ξέρεις...
Στην διάρκεια των τελευταίων 10 χρόνων έχω οδηγήσει πάνω απο 20 αυτοκίνητα (της εταιρείας μου, φίλων και συγγενών) για διάστημα που μπόρεσα να καταλάβω την <φιλοσοφία> της κάθε κατασκευάστριας εταιρείας. Και συμπέρανα τα κάτωθι:
Οι Ιταλοί είναι σαν και μάς τους Ελληνες, τσαπατσούληδες, εφετζίδες και της τελευταίας στιγμής για να προλάβουν...Οι Γερμανοί είναι σταθεροί, ψείρες και έχουν να αντιμέτωπίσουν μεγάλο ανταγωνισμό και πυράκια (της μηχανής)...Οι Ιάπωνες είναι έξυπνοι και ευρηματικοί ως προς την κατασκευή ενός αυτοκινήτου αλλα τελευταία μάλλον έχουν καβαλήσει το καλάμι.....
Επέλεξα Hyundai γιατι η πείρα μου (39 χρονών) μου λέει οτι για αλλα 10 χρόνια θα έχω ένα ΤΙΜΙΟ αυτοκίνητο που θα με υπηρετεί παντού και όχι να το υπηρετώ εγώ. Δεν με ενδιαφέρει η απαξίωση όπως καταλαβαίνεις.
Μπορείς να κάνεις ένα test drive για να καταλάβεις τι λέω.
Όσο αφορά το GV ότι είναι πολύ λίγο διαφωνώ και παλι μαζί σου.
Θα τα βρείς ολα αυτά που θές στο RAV.... :twisted: :twisted: :twisted:
Εδώ θα είμαι και θα διαβάζω.....
Τελευταία επεξεργασία από Santa και 10 Ιουν 2006, 16:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 10 Ιουν 2006, 14:20

Μην γίνεσαι κακός ρε συ Santa ......

Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά :twisted: :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Santa » 10 Ιουν 2006, 15:39

mprizolas έγραψε:Μην γίνεσαι κακός ρε συ Santa ......

Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά :twisted: :twisted: :twisted:


Ακριβώς Μπιρζόλα, πίσω την έχει η αχλάδα την ουρά, όχι μπροστά.....
Τελευταία επεξεργασία από Santa και 10 Ιουν 2006, 22:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό grktony » 10 Ιουν 2006, 16:16

mprizolas έγραψε:Μην γίνεσαι κακός ρε συ Santa ......


Δεν νομίζω πως γίνεται κακός, απλά ο καθένας προσπαθεί να επιχειρηματολογήσει και να υποστηρίξει την επιλογή του. Στο κάτω κάτω με τον santa συμφωνούμε και σε κάτι: στην γνώμη μας για τους Ιταλούς... Βέβαια εγώ μετά την αλφα (η οποία μου έκαψε φλάντζα στους 18 μήνες)δοκίμασα ένα σπανιότατο Ιταλικό διακριτικό κτήνος ένα Lancia Dedra Indegrale που ενώ ήταν απλό απέξω σε σχέση με τα λοιπά 1.6 και 1.8 Dedra (μόνο αεροτομή και 15άρα ζάντα) είχε μοτέρ ίδιο σώμα με την deltona αλλά μικρότερη φτερού και φυσικά τετρακίνηση. Εκείνο δεν έκανε τσικ για 3 χρόνια και 110000χλμ στα χέρια μου. Νομίζω πως σήμερα κυκλοφορεί ακόμα στην Δραμα με 250.000 χλμ και 14 χρόνια στην πλάτη του απροβλημάτιστο(καλό το καρπούζι!!). Η αλφα μου τώρα πρέπει να είναι σκραπ!!!

Να κάνω και λίγο σκληρό χιούμορ: Ξέρετε τι σημαίνει Santa Fe? Αγία Φέϊ μήπως? Αναγκαία ίσως και η δέηση από την εν λόγω εταιρεία!!!

Ελπίζω φίλε santa να μην σε πειράζει το χιούμορ μου και αντικειμενικά το αυτοκίνητο που επέλεξες είναι όμορφο όπως π.χ. και το Huyndai coυpe, απλά δεν μου κάνουν εμένα κλικ με τίποτα.

Όσον αφορά για το μέλλον σαφώς και θα δείξει...

Ά και μην ξεχάσω, δεν θεωρώ πως οι ανακλήσεις είναι πρόβλημα αρκεί να μην σε στέλνουν συχνά στο συνεργείο. Κάποιες από αυτές γίνονται όμως και για εμπορικούς λόγους.Θυμάμαι ένα δύο παραδείγματα.

Όμως εγώ έχω ένα άλλο ερώτημα όπως και αρκετοί άλλοι συνφορουμίτες:

Γιατί σε ξένα site & car media δεν λένε τίποτα για το γκαπ του rav?
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 10 Ιουν 2006, 17:25

Δεν έχει γίνει Ο χαμός ακόμα γιατί δεν έχει προλάβει να τσουλήσει . Αν θές να ενημερώνεσαι και από εξωτερικό ρίξε ένα βλέφαρο εδώ : http://rav4world.com/forums/viewtopic.php?t=4649 θα βρείς τα πάντα :wink:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό grktony » 10 Ιουν 2006, 18:08

mprizolas έγραψε:Δεν έχει γίνει Ο χαμός ακόμα γιατί δεν έχει προλάβει να τσουλήσει . Αν θές να ενημερώνεσαι και από εξωτερικό ρίξε ένα βλέφαρο εδώ : http://rav4world.com/forums/viewtopic.php?t=4649 θα βρείς τα πάντα :wink:


:lol:
Ευχαριστώ με επιβεβαίωσες, εκεί μέσα υπάρχουν ένα σωρο ευχαριστημένοι ravers 06 και ένα δύο απογοητευμένοι.
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 10 Ιουν 2006, 19:48

Πραγματικά(με την δικιά μου λογική)δεν μπορώ να πιστέψω,ότι υπάρχει αγοραστικό κοινό που ενώ γνωρίζει ένα πρόβλημα για το προϊόν επιμένει να το αγοράσει :!: :!: :!: :!:
Φίλε grktony αν κατάλαβα σωστά είσαι διατεθημένος να δώσεις 29.500-36.650 ευρώ(ανάλογα με την έκδοση που θα διαλέξεις)γνωρίζοντας την συμπεριφορά της πίσω ανάρτησης με τα χτυπήματα-θορήβους και τις ψυχολογικές αυτών παρενέργειες,επειδή εμπιστεύεσαι την after sale εξυπηρέτηση της εταιρίας,θα βρεί την λύση,θα κάνει ανάκληση-αντικατάσταση και όλα μέλι γάλα,σωστά :?:
Κι άν αργήσει να γίνει αυτή η ανάκληση :?: Είσαι διατεθημένος να συμβιώσεις μ'αυτή την ατέλεια για πχ 6 μήνες με ένα χρόνο :?: Η καταπόνηση του αμαξώματος απο την απορρόφηση κραδασμών δεν σε απασχολεί :?: Όταν θ'αρχίσουν όλα μέσα να τρίζουν σιγά σιγά (Κάποιος συμφορουμίτης κάτοχος το έχει αναφέρει σε προηγούμενο post) για πιά μεταπωλητική αξία μιλάς :?:
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Santa » 10 Ιουν 2006, 20:12

RaNtApLaN έγραψε:Πραγματικά(με την δικιά μου λογική)δεν μπορώ να πιστέψω,ότι υπάρχει αγοραστικό κοινό που ενώ γνωρίζει ένα πρόβλημα για το προϊόν επιμένει να το αγοράσει :!: :!: :!: :!:
Φίλε grktony αν κατάλαβα σωστά είσαι διατεθημένος να δώσεις 29.500-36.650 ευρώ(ανάλογα με την έκδοση που θα διαλέξεις)γνωρίζοντας την συμπεριφορά της πίσω ανάρτησης με τα χτυπήματα-θορήβους και τις ψυχολογικές αυτών παρενέργειες,επειδή εμπιστεύεσαι την after sale εξυπηρέτηση της εταιρίας,θα βρεί την λύση,θα κάνει ανάκληση-αντικατάσταση και όλα μέλι γάλα,σωστά :?:
Κι άν αργήσει να γίνει αυτή η ανάκληση :?: Είσαι διατεθημένος να συμβιώσεις μ'αυτή την ατέλεια για πχ 6 μήνες με ένα χρόνο :?: Η καταπόνηση του αμαξώματος απο την απορρόφηση κραδασμών δεν σε απασχολεί :?: Όταν θ'αρχίσουν όλα μέσα να τρίζουν σιγά σιγά (Κάποιος συμφορουμίτης κάτοχος το έχει αναφέρει σε προηγούμενο post) για πιά μεταπωλητική αξία μιλάς :?:


Πίσω την έχει είπαμε η Αχλάδα.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό TLG » 10 Ιουν 2006, 23:42

grktony έγραψε:Πολυ λίγο για μένα σημαίνει πως μέσα σε αυτή την κατηγορία των 30000 εως 40000 ευρώ υπάρχουν δύο παρέες τα "πολύ λίγο" 'οπως SUZUKI, NISSAN, FORD,KIA,HYUNDAI... και τα "πολύ" όπως HONDA, SUBARU, TOYOTA,JEEP,BMW, όσον αφορά μεταπώληση, ρυθμό απαξίωσης κλπ.


Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι σε δυνατοτητες το GV ειναι ....
1) Εντος δρομου οδικη συμπεριφορα ,εφαμιλλο με το RAV αν οχι
καλυτερο λογω μονιμης τετρακινησης..
2) Εκτος δρομου υπερτερει σε ολα , λογω αποστασης απο το εδαφος ,
γωνιες,κλειδωμα τετρακινησης , κοντές σχεσεις,ενσωματομενο πλαισιο
τυπου σκαλας...

Το Rav στο μονο που υπερτερει ειναι στις επιδοσεις λογω κινητηρα ....

Εννοειται βεβαια οτι αν επωλειτο κ εδω με τον 2.7 V6 κινητηρα με τα 185
αλογα -οπως στις ΗΠΑ κ με 7 χρονια εγγυηση !!! - θα ηταν ενας φοβερος σχεδον αψεγαδιαστος συνδυασμος ///


Τωρα ως αναφορα την μεταπωληση και την ......απαξιωση (τι εννοεις ????) αυτο θα το δειξει ο καιρος...
(παντως το προηγουμενο μου GV δεν δυσκολευτηκα καθολου ,το εδωσα σε 2-3 ημερες ,οπως βεβαια και το προπροηγουμενο μου αυτοκινητο που ηταν RAV Mk2 !!)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 11 Ιουν 2006, 05:54

grktony έγραψε:
mprizolas έγραψε:Δεν έχει γίνει Ο χαμός ακόμα γιατί δεν έχει προλάβει να τσουλήσει . Αν θές να ενημερώνεσαι και από εξωτερικό ρίξε ένα βλέφαρο εδώ : http://rav4world.com/forums/viewtopic.php?t=4649 θα βρείς τα πάντα :wink:


:lol:
Ευχαριστώ με επιβεβαίωσες, εκεί μέσα υπάρχουν ένα σωρο ευχαριστημένοι ravers 06 και ένα δύο απογοητευμένοι.


Χαίρομαι ιδιαίτερα που σε βοήθησα να χαρείς . :D :D
Απλά έχε υπ’όψιν σου ότι τα οχήματα που αναφέρονται δεν έχουν καμία σχέση με τα αμάξια που πουλάν εδώ . Αν ρίξεις μια προσεκτικότερη ματιά θα δεις ότι όλοι λένε ότι πήραν είτε 2.4 L ή V6 3.5L. :wink:
Περίμενε να αρχίσουν να γράφουν και όσοι έχουν τα ίδια με το Ελλαδιστάν . :twisted: :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron