Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 19 Σεπ 2006, 11:15

Storm έγραψε:
Pajerinho έγραψε:PS. Δεν πιστεύω να παρεξηγηθήκατε με αυτό που είπα για τα 1800ρια...? Πλάκα έκανα.


Eγώ παρεξηγήθηκα ... και δεν θα έρθω στην εκδρομή ... χε!χε! αστείο... :lol: :lol:

Πάντως στα σοβαρά τώρα στην εκδρομή δεν μπορώ να έρθω κυρίως για δύο λόγους ... (α) δεν έχω χρόνο να πάω ούτε μέχρι στην τουαλέτα και (β) δεν με έχει πείσει ακόμη το Pinin ότι μπορεί να βγει σε off-road (μιλώ για το 3πορτο/1800).


Μάλλον φίλε μου δεν έχεις δοκιμάζει θες να πεις….Γιατί εγώ το έχω ένα χρόνο σχεδόν και όχι απλά με έχει πείσει απλά δεν το πίστευα ….και να σου πω ότι δεν έχω πάει και λίγες τζιποβολτες…απλά σκέψου …έχω αφήσει Terios σε ανηφόρα (το καινούργιο το 1500 κιόλας…)να μην μπορεί να ανέβει με τίποτα ….το έχω πάει σε κατσάβραχα ,Πύλιο ,Καρδίτσα-Άγραφα από την κορυφογραμμή με fool λούμπες με λάσπη…έχει κάνει τον γύρο της λίμνης πλαστήρα χειμώνα μετά από χιόνια (όσοι έχουν πάει θα ξέρουν ότι τον χειμώνα έχει κάτι κομμάτια …βούρκους στην πίσω μεριά απίστευτα!!)τι ποτάμια θες , τι παραλίες…(επιφυλακτικά εκεί βέβαια γιατί κολλάς για πλάκα..) εντάξει αντικειμενικά δεν πιστεύω ότι έχω το υπεραμαξι αλλά φίλε μου αν το λέει η καρδιά σου ..και φυσικά έχεις παρέα μαζί (για να έχεις και άλλον αέρα να μπεις “στα βαθιά” ) μπορείς να πας σε μέρη που δεν έχεις φανταστεί …έστω και με το 1800αρι (αυτό το λέω για τους 2.0 για να μην νομίζουν ότι πήραν και τα μυαλά μου αέρα…)Εμένα προσωπικά ακόμα και μετά από έναν χρόνο συνεχίζει να με εκπλήσσει κάθε φορά που πάω εκτός δρόμου……
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Δημοσίευσηαπό pentraks » 19 Σεπ 2006, 12:05

Φίλε Storm οσο αφορά το Α, είμαι και εγώ στην ίδια φάση που δεν έχω χρόνο ουτε για την κοπέλα μου καλά καλα. Γιαυτο προγραμματίζουμε την εξόρμηση σε 1.5 μήνα απο τώρα για να βολέψουμε όλες τις υποχρεώσεις. Αν θέλει κάποιος να κάνει κάτι μπορει να το κάνει.
Οσο αφορά το Β δε νομίζω ότι έχεις δίκιο, μην υποτιμάς τον μήτσο σου εξάλλου η όλη φάση μετρά περισσότερο. Δε νομίζω έτσι και αλλίως οτι θα είναι extreme,trial και τέτοια όσο μια απλη off road βόλτα και να γνωριστούμε απο κοντά.

think about it pal!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 19 Σεπ 2006, 12:25

Φιλε pelo13 δεν έχω δοκιμάσει το Pinin σε off-road γιατί πολύ απλά φοβάμαι ότι θα διαλυθεί αν το χώσω σε "κατσάβραχα". Δυστυχώς δεν έχω πειστεί ακόμα για την ποιότητα συναρμολόγησης και την αντοχή υλικών. Φυσικά αυτό το λέω γιατί έχω τους λόγους μου και όχι για να περνά η ώρα. Αλήθεια έχετε ακούσει αν έχει πάθει κανείς ζημιά ποτέ στα ηλεκτρικά παράθυρα π.χ. να του μείνει ή να ξαχαρβαλωθεί το σύστημα των μοτέρ?
α! σημείωσε ότι ποτέ δεν εμπιστευόμουν Ιταλικές συναρμολογήσεις και ειδικότερα Ιταλικά προϊόντα. Οταν διαπίστωσα ότι όλα του Pinin είναι Made In Italy δεν ένιωσα και πολύ καλά. Ο χρόνος θα δείξει.

pentraks όταν μιλώ για χρόνο εννοώ ότι αυτή την περίοδο επαγγελματικά είμαι ιδιαίτερα πιεσμένος, ταξίδια, εκπαιδεύσεις, εξετάσεις, μελέτες, έργα, διαγωνισμοί γ@μ0 το κέρατό μου... Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να οργανώσω κάτι από τώρα για το επόμενο μήνα ή την επόμενη βδομάδα ή ακόμα και για αύριο το απόγευμα... Σόρυ.
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 19 Σεπ 2006, 13:21

ΟΚ, σεβαστό. Πάντως ξέρεις που θα μας βρείς αν σου δοθει η ευκαιρία!

Οσο για την ποιότητα κατασκευής ομολογώ οτι και εγώ ένιωθα ανασφάλεια λόγω Ιταλικής φήμης αλλα το γεγονός οτι κατασκευάζεται σε ανεξάρτητο μικρο εργοστάσιο του Pininfarina ισως να μην ακολουθεί τις "γραμμές" της μαζικής παραγωγής. Εξάλλου δεν έχω δει κανένα να έχει παράπονα για τριγμούς και άλλα τραγελαφικά. Only time will tell λενε αλλα και πάλι το Pinin κυκλόφορεί μια 7ετια τώρα και έχουμε νομίζω ολοκληρομένο feedback για το ποιόν του.

Εντάξει 1-2 κουφά έχω παρατηρήσει και εγώ αλλα σαν σύνολο το βρίσκω ΟΚ.
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 20 Σεπ 2006, 14:15

Δεν σ' έχει πείσει το Pinin ότι μπορεί να πάει off road!!?? Σκέψου να είχες κανά HRV ούτε στην άσφαλτο δεν θα το πήγαινες :lol:
Πάντως και εγώ νομίζω ότι όταν θ' αρχίσεις τις εκτός δρόμου διαδρομές θα πειστείς για ακριβώς το αντίθετο.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Storm » 20 Σεπ 2006, 14:59

Pajerinho έγραψε:Δεν σ' έχει πείσει το Pinin ότι μπορεί να πάει off road!!?? Σκέψου να είχες κανά HRV ούτε στην άσφαλτο δεν θα το πήγαινες :lol:
Πάντως και εγώ νομίζω ότι όταν θ' αρχίσεις τις εκτός δρόμου διαδρομές θα πειστείς για ακριβώς το αντίθετο.


Pajer "off-road" μπορεί να πάει και ένα επιβατικό με ότι σημαίνει αυτό π.χ. να του φύγει προφυλακτήρας ή να διαλυθεί το σασί ή να μην μείνει τίποτα κλπ...κλπ... Οπότε ασυζητί και το Pinin μπορεί να βγει εκτός δρόμου ... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όταν μπει εντός δρόμου θα είναι όπως πριν... Π.χ. τριγμοί, διαλυμένα πλαστικά, ήχοι από την ανάρτηση και από το σασί, γρατζουνισμένες ζάντες κλπ...

Εκτός αν το Pinin είναι τόσο άτρωτο ! :? ... Βρε λες? :wink: Μπα δεν νομίζω ... :!:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 20 Σεπ 2006, 15:11

Όχι άτρωτο δεν είναι (έτσι νομίζω τουλάχιστον :D ). Ανθεκτικό όμως είναι σίγουρα.
Καταλαβαίνω βέβαια ότι δε σ' έχει πείσει η ποιότητα συναρμολόγησης. Και εγώ πχ. στην αρχή όταν κρέμαγε ο πίσω τροχός άκουγα ένα μεταλικό ήχο. Τελικά ήθελε λίγο σφίξιμο σε κάποιες βίδες της αντιστρεπτικής και αυτό ήταν. Από τότε δεν έχει βγάλει κιχ και έχει πάει σε μέρη που θα μπορούσε να γυρίσει και να μου πει "που με πας ρε καραγκιόζη...." :D
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Storm » 20 Σεπ 2006, 15:17

Pajerinho έγραψε:....Από τότε δεν έχει βγάλει κιχ ... :D


Eίσαι από τους τυχερούς γιατί το δικό μου, χωρίς να βγει εκτός δρόμου, έχει βγάλει και κιχ και γκουχ και οχ και αχ ... Αν δεν περάσει ένα διάστημα να διαπιστώσω τι είναι αυτά που ακούω δεν σκοπεύω να το βάλω εκτός δρόμου ... Ασε που αν συμβεί και κάτι αντε να πείσεις την Mitsubishi και τον Ιάσωνα για εγγύηση κλπ...κλπ... :roll:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 20 Σεπ 2006, 15:31

Το δικό μου το πήρα μεταχειρισμένο.Είναι μοντέλο του 2001 υπολογίζω οτι θα είχε γύρω στα 100.000 χλμ και στα χέρια μου έχει άλλα 20.000 χλμ. Έχω κάνει ταξίδια,έχω πάει σε βουνά, ποτάμια, το έχω χτυπήσει σε πέτρες(ψαλίδι, μπάρες κλπ.) δεν γκρίνιαξε. Έχει μόνο ένα μικρο τριγμό απο τότε που το αγόρασα, που εμφανίζεται οταν πατάω απότομα γκάζι.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 20 Σεπ 2006, 19:40

και εμένα δεν ακούγεται τίποτα ...και του έχω κάνει και δυο τρία πετάγματα!! και άσε και τα εκτός δρόμου που έχει φάει...αλλά βασικά φίλε Storm είναι καθαρά θέμα χρήσης που θες να κάνεις...εγώ π.χ πριν το πάρω είχα αποφασίσει ότι θα πάρω ένα τζιπ για να πηγαίνω στα βουνά...με ότι συνεπάγεται αυτό...βράχους ,πέτρες ,κλαδιά ,σκληρή χρήση γενικά...οπότε δεν με νοιάζει και πολύ και να βρει...και να κάνει και καμιά γρατζουνιά στο κάτω κάτω από Κανά κλαδί(που έχει πολλές αλλά λέμε)...αφού γιαυτο το πείρα...αλλιώς άμα ήθελα να πηγαίνω κατά βάση στην άσφαλτο θα έπαιρνα ένα χαμηλό νορμάλ μπροστοκινητο ,οικονομικό κτλ κτλ. και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο και εκει ναι θα με πείραζε αμα έτριζε κάτι...
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Δημοσίευσηαπό Storm » 21 Σεπ 2006, 08:39

pelo13 έγραψε:...αλλιώς άμα ήθελα να πηγαίνω κατά βάση στην άσφαλτο θα έπαιρνα ένα χαμηλό νορμάλ μπροστοκινητο ,οικονομικό κτλ κτλ. και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο και εκει ναι θα με πείραζε αμα έτριζε κάτι...


Αρχηγέ Pelo δεν ξέρω αν μένεις Αθήνα, αλλά καθημερινά περνώ από δρόμους που δεν είναι για απλά επιβατικά αυτοκίνητα. Η κατάσταση των δρόμων είναι πλέον τέτοια που σχεδόν οδηγούμε εκτός δρόμου πάνω σε "πίσσα". Προχτές με τη βροχή έπεσα σε μία λακούβα ΔΕΠΑ με "χώμα" μέσα και παραλίγο να σκισθεί εντελώς το Pinin. Φαντάσου να πέρναγα από εκεί με επιβατικό. Τώρα θα ήμουν σε βουλκανιζατέρ.

Οτι επιβατικό έχει περάσει από τα χέρια μου έχει πάθει ζημιές διαφόρων τύπου π.χ. σπάσιμο αμορτισέρ, σταμάτημα μοτέρ παραθύρων, σκάσιμο ελαστικού, διάλυση προφυλακτήρα, διάλυση Clima, ηλεκτρικές βλάβες, βλάβες σε ηλιοροφή κλπ...κλπ...

Ασχετο! Θυμάμαι μία κάθετη "λακουβίτσα" πίσω από το Βeer Αcademy στο Μαρούσι. Εβρεχε πάλι, είπα να την περάσω με το ASTRA. Μπροστά ήταν άλλα δύο αυτοκίνητα. Μέσα στην βροχή βγήκαν οι μπροστινοί και μου είπαν να κάνω όπισθεν γιατί η "λακουβίτσα" είχε βάθος απύθμενο.

Δυστυχώς έχω κάποια εμπειρία από οδήγηση στο εξωτερικό, αν ζούσα σε Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία, ΗΠΑ κλπ... ναι τότε να πάρω επιβατικό ή μάλλον δεν θα πούλαγα το πολύ καλό ASTRA που όμως απαιτεί δρόμους και όχι καρόδρομους. Αλλά στην Αθήνα με τις σημερινές καταστάσεις δεν είναι για επιβατικά. Προσωπικά το θεωρώ δεδομένο.

Κάθε μέρα που περνάει γίνομαι όλο και ποιο χαρούμενος που πήρα το Pinin. Μου έχει κάνει την ζωή όχι απλά ποιο εύκολη, ποιο γρήγορη αλλά και ποιο ποιοτική.

υ.γ. όπως διαπιστώνεις δεν είμαι ένας κάτοχος 4χ4 που αναζητά off road εμπειρίες. Αλλωστε το έχω γράψει πολλές φορές σε διάφορα forums όταν έψαχνα να αγοράσω 4χ4 (4τροχοί, off-road, 4x4forum, Jimnyclub κλπ...) :P
Τελευταία επεξεργασία από Storm και 21 Σεπ 2006, 09:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 21 Σεπ 2006, 08:48

Τοτε φίλε Storm αλάζει το θέμα, Αθήνα μένω και εγω και καταλαβαίνω τι λές,3 γρύλλους είχα αλλάξει στο megane που είχα (πλαστικούρα σκέτη ..που να αντέξουν στις λακούβες)και είχα σπάσει και μία ζάντα..πάντος επιμένω να το δοκιμάσεις οταν εχεις χρονο και κεφι...μια κυριακατικη βολτιτσα στν παρνηθα π.χ ειναι μια αρχη..Την καλημέρα μου
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 21 Σεπ 2006, 08:52

Τοτε φίλε Storm αλάζει το θέμα, Αθήνα μένω και εγω και καταλαβαίνω τι λές,3 γρύλλους είχα αλλάξει στο megane που είχα (πλαστικούρα σκέτη ..που να αντέξουν στις λακούβες)και είχα σπάσει και μία ζάντα..πάντος επιμένω να το δοκιμάσεις οταν εχεις χρονο και κεφι...μια κυριακατικη βολτιτσα στν παρνηθα π.χ ειναι μια αρχη..Την καλημέρα μου
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Δημοσίευσηαπό greggy » 22 Σεπ 2006, 11:19

Καλημερίζω τη παρέα σας. Είμαι καινούργιος στο forum σας, αλλά παλιός στο offroad. Είχα ένα jimny και ο αρχικός λόγος αγοράς του ήταν οι ΑΘΛΙΟΙ δρόμοι της Αττικής. Κατόπιν βεβαία της αγοράς του jimny άρχισα να ασχολούμε πολύ με το offrad!
Τώρα μιας και μου έκλεψαν τον jimny ψάχνω για τον επάξιο διάδοχο του. Η απόφαση είναι :Pinin.....
Έχω βρει ένα pajero Pinin 1.8 GDI SuperSelect. ξέρετε τίποτα για αυτό το μοντέλο?Γιατί σταμάτησε να βγαίνει? Ο GDI Κινητήρας σε τι διαφέρει από τον MPI και ότι άλλο ξέρετε που θα με βοηθήσουν να κοιτάξω.
To βασικότερο όλων: έχετε προτάσεις για ένα καλό συνεργείο να πάω να τσεκάρω ένα Pinin που έχω βρει?

Thanxs
Άβαταρ μέλους
greggy
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 22 Σεπ 2006, 08:59

Δημοσίευσηαπό Storm » 22 Σεπ 2006, 12:43

γεια χαρά greggy.

Αν μένεις Αθήνα και κρίνωντας από τις απόψεις των μελών του ColtClub.gr καλά συνεργεία είναι του Παπρά (Θηβών) και του Σωτηρόπουλου (Μαρούσι).

Eλπίζω να βρεις το Pinin που αναζητάς ! :wink:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες