Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό BillyP » 17 Δεκ 2006, 20:01

Όλα καλά και ωραία που λέτε, εγώ όμως όταν βγαίνω εθνική και έχω 4Η, νομίζω ότι το αμάξι ελαφρώς (πολύ ελαφρώς...) ζορίζεται. Ζορίζεται ένα μικρό κλικ περισσότερο από τη άντίστοιχη περίπτωση με το 2Η.
Αν λοιπόν η κατανομή ροπής στους μπροστινούς γίνεται μόνο στη περίπτωση έλλειψης πρόσφυσης, εγώ τί μπορεί να καταλαβαίνω ??
Έχω μάλιστα και +0,1λτ ένδειξη κατανάλωσης...
[quote][/quote]
Άβαταρ μέλους
BillyP
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 14:55
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 18 Δεκ 2006, 00:56

panayiotis έγραψε:Γι'αυτο σου λεω ρε pajerinho ελα παλληκαρι μου να το ανοιξουμε να δουμε τι εχει η κοιλιτσα του. :twisted: :twisted:

[-X
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 20 Δεκ 2006, 18:25

Πολυ καλα τα λες Billy,ετσι ακριβως ειναι,ειμαι νεος κατοχος (5 μηνες το εχω) και απο αυτα που εχω ψαξει,εχω δοκιμασει και εχω παθει μπορω να σου πω οτι οταν εμπλεξεις το 4Η εχουμε στο pinin ελευθερη μονιμη τετρακινηση οπου σε φυσιολογικες συνθηκες ξεκιναει με 50/50 και επειτα αναλογα με τις συνθηκες προσφισης επεμβενει το VCU και κανει την δουλεια του, να κατανεμει την ροπη οπου χρειαζεται(σε τι ποσοστο ομως δεν ξερω).Με την ευκαιρια αυτη να σου πω (και να σας πω) οτι παρατηρησα καποια προβληματακια:
1.Τριγμους απο το εσωτερικο (ταμπλο και πορτες)
2.Τριγμους απο το εξωτερικο (μαλλον απο το συστημα της αναρτησης)
3.Χτυπους απο τα ωστηρια της μηχανης(εχω λαδι shel 5-40)
4.Ειχα προβλημα με την πεταλουδα του γκαζιου.....μεγαλο προβλημα!!!
5.Και τελος προβληματαρα ειναι και το service οπου τα ανταλακτικα ειναι πανακριβα και αυτοι οι τυποι στον Σαρακακη εντελως ασχετοι.
Κατα τα αλλα το αμαξι παει καλα (λασπες,αμμο,χιονι 25cm).
Τελευταία επεξεργασία από ST-pinin και 20 Δεκ 2006, 21:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό geopinin22 » 20 Δεκ 2006, 21:06

ΤΟ ΤΡΙΞΙΜΟ ΣΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΛΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΜΟΝΤΑΡΑΝΕ ΚΑΙ ΟΚ ΤΡΙΖΑΝ ΟΙ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ.ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΙΧ ΤΟΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ TRAIL RIDE ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ.100ευρω ΓΙΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΑΠΛΑ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΣΟ 1600αρι.ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΑΚΡΙΒΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΑΡΑΚΑΚΗ
Άβαταρ μέλους
geopinin22
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 03 Δεκ 2006, 00:20
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 20 Δεκ 2006, 21:42

Το τριξιμο στις πορτες καταλαβα οτι ειναι απο τις ασφαλειες,οι οποιες απο τον διακοπτη ως την κλειδαρια συνδεονται με 2 σκληρους συρματινους αξονες που παιζουν με το παραμικρο.Στο ταμπλο εμφανιζεται μονο σε καποιο χαμηλο αριθμο στροφων οπου συντονιζονται και τριζουν τα πλαστικα, μαλλον ειναι απο τους αεραγωγους .Οσο για τα ανταλακτικα ρωτησα για λασπωτηρες και μου ειπαν 190€ οι τεσσερις και μια φυσουνα που πηρα για την κρεμαργιερα 30€. Αλλα το καλυτερο ειναι οτι για την πεταλουδα του γκαζιου μου ζητησαν 1450€ για αντικατασταση,το πηγα σε μη εξουσιοδοτημενο και το μονο που ηθελε ηταν λιγη κολλα σε εναν απο τους μαγνητες της πεταλουδας,κοστος επισκευης......; 25€. κατα τα αλλα το pinin οπου και να το πηγα πηγε,και ειδικα στο χιονι (25cm) με ευχαριστησε πολυ,παροτι εχω τα μανισια λαστιχα.
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό geopinin22 » 20 Δεκ 2006, 21:52

ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΑΣΠΩΤΗΡΕΣ ΣΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ ΘΟΡΥΒΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΗ.ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΜΕ ΕΝΑ ΣΙΛΙΚΟΝΟΥΧΟ ΣΠΡΕΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΤΡΙΞΙΜΟ
Άβαταρ μέλους
geopinin22
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 03 Δεκ 2006, 00:20
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 20 Δεκ 2006, 22:15

Με τετοιες τιμες δεν προκειτε να βαλω ποτε.Για ανυψωση γυρω στα 3εκ εχει κανεις να προτεινει τιποτα; Εχω βρει μονο αμορτισερ ΚΟΝΙ και ελατηρια DOBINSONS(απο το ιντερνετ) αλλα δεν ξερω ποιος τα εισαγει.
Η ζωη ειναι μικρη και τα γουστα πολλα,πρεπει να βιαστουμε!
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό Storm » 20 Δεκ 2006, 22:18

ST-pinin έγραψε:Το τριξιμο στις πορτες καταλαβα οτι ειναι απο τις ασφαλειες,οι οποιες απο τον διακοπτη ως την κλειδαρια συνδεονται με 2 σκληρους συρματινους αξονες που παιζουν με το παραμικρο.


Τα δύο σύρματα υπάρχουν, όπως τα λες. Αλλά δεν τρίζουν αυτά. Εγώ έψαχνα να βρω περίπου 6 μήνες (το αναφέρω και εδώ μέσα ότι έχω κάνει το Pinin μπίλιες!) από που ερχόταν αυτός ο τριγμός και τελικά ήταν από την κλειδαριά και το κούμπωμα της πάνω στο σασί. Σε κάθε ανωμαλία πάνω-κάτω η κλειδαριά χτυπάει πάνω στην λαβή κλειδώματος. Επειδή η λαβή είναι καλυμμένη με πλαστικό ο ήχος δεν ακούγεται ακριβώς μεταλλικός αλλά κάνει έναν σπαστικό αντίλαλο μέσα στην πόρτα και πίσω. Το πρόβλημα λύνεται με ρεγουλάρισμα της λαβής κλειδώματος (έχει δύο βίδες) καθώς και με κάλυψη της λαβής με αυτοκόλλητη υφασμάτινη ταινία για απόλυτο κούμπωμα.

Το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως στις πόρτες του οδηγού γιατί αυτές κακομεταχειρίζονται από τις αντιπροσωπείες μέχρι να παραδοθεί στον πελάτη.
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Storm » 20 Δεκ 2006, 22:35

Είναι ιδέα μου ή ξαφνικά γέμισε ο τόπος εδώ με ιδιοκτήτες Pinin?
Βλέπω ότι έχουν ανοιχτεί πολλά θέματα για το Pinin και όπως λέει ο Pentraks ο χώρος εδώ πλέον pininοκρατείται!

χε! σήμερα έβαλα και τα περιφερειακά στο pinin!
Bullbar πεταλάκι χαμηλό,
σκαλοπατάκια σωλήνες με λογότυπα Pinin
και πίσω μπαρούλα σωλήνα ... χε!χε!

σύντομα και φωτογραφίες ...
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 21 Δεκ 2006, 02:49

Φωτοοοο γρήγορα!
Μου φαίνεται οτι έχεις το ποιο λουσάτο pinin all around town! Μπράβο!
δώσε και τιμές ε?

Οσο για την μετάδοση που έχει γίνει ντόρος μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα όπως τα λέτε! \
Ειναι ιδανικό το σύστημα αν δουλεύει έτσι!

Απο προβλήματα 6 μήνες τώρα τίποτα, φτου να μην το ματιάσω!

Οι λασπωτήρες (χεχε η εκδοση που πήρα τους είχε) κάνουν φοβερή δουλεια, και κρατάνε αρκετα καθαρό το αμάξωμα απο λάσπες.
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό pajino » 21 Δεκ 2006, 10:49

Storm καλημέρα και με γειά το κουστουμάκι σου,

θέλω να σε ρωτήσω μερικά πράγματα για τον νέο σου look μιας και το δικό μου φοράει ρολ μπαρ,σκαλοπάτια pajero pinin(οχι σωλήνα) και κάλυμα inox ρεζέρβας:

H μπάρα πίσω είναι σωλήνας inox και εφαρμόζεται κάτω από τον προφυλακτήρα;

Αν ναι δεν σου αλλάζει τη γωνία διαφυγής;

Από που την αγόρασες και πόσο κόστισε;

Ρίξε φωτο να το καμαρώσουμε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΥΓ Από τριξίματα το δικό μου τίποτα το έχω 2+χρόνια και τώρα 95000km μόνο το κάθισμα οδηγού όταν είναι τέρμα κάτω κάνει κάτι ψιλά αλλά δεν το θεωρώ πρόβλημα.
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Δεκ 2006, 11:09

Storm έγραψε:Είναι ιδέα μου ή ξαφνικά γέμισε ο τόπος εδώ με ιδιοκτήτες Pinin?
Βλέπω ότι έχουν ανοιχτεί πολλά θέματα για το Pinin και όπως λέει ο Pentraks ο χώρος εδώ πλέον pininοκρατείται!

χε! σήμερα έβαλα και τα περιφερειακά στο pinin!
Bullbar πεταλάκι χαμηλό,
σκαλοπατάκια σωλήνες με λογότυπα Pinin
και πίσω μπαρούλα σωλήνα ... χε!χε!

σύντομα και φωτογραφίες ...

Αν pininoκρατείται λέει....!!!
Έχουν αρχίσει και εξαπλώνονται και σε άλλες ενότητες πλέον.... 8)
storm μεγειές. Περιμένουμε photos asap. Και στοιχεία του εξοπλισμού και τιμές.
Φαντάζομαι ότι δεν τα πήρες από την αντιπροσωπία... Οι τιμές που παίζουν στα αξεσουάρ εκεί είναι λίγο τσιμπημένες. πχ. Σωλήνες πλευρικοί (χωρίς λογότυπο) 480euro για το 5θυρο. Αυτό που μου είπαν και μου ήρθε εγκεφαλικό.... 350euro τα προβολάκια :? Συν 120 περίπου για τις μαύρες γρίλιες (με λογότυπο στο κέντρο) που μπαίνουν πάνω απ' τα προβολάκια.
Άντε φίλε pajino και εμείς όπου να είναι θα έχουμε τη μεσαία ποδιά (όταν με πάρουν τηλ. θα σε ειδοποιήσω). Θα έρθουν σαν Χριστουγεννιάτικο δώρο μάλλον :)
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό pajino » 21 Δεκ 2006, 11:22

Καλημέρα φίλε Pajerinho, με έχεις φτιάξει από χθες με την ποδιά περιμένω νέα over :twisted: :twisted:

120E τα γρυλάκια εννοείς τα στρογγυλά προστατευτικά για τα προβολάκια που στο δικό μου είναι inox; :shock:

Σου χω πει θέλουν ξύλοοοοο..... :wink: :D :twisted: :lol: 8)

PININ KAI ΞΕΡΟ ΨΩΜΙΝ
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Δεκ 2006, 11:28

pajino έγραψε:Καλημέρα φίλε Pajerinho, με έχεις φτιάξει από χθες με την ποδιά περιμένω νέα over :twisted: :twisted:

120E τα γρυλάκια εννοείς τα στρογγυλά προστατευτικά για τα προβολάκια που στο δικό μου είναι inox; :shock:

Σου χω πει θέλουν ξύλοοοοο..... :wink: :D :twisted: :lol: 8)

Ναι αυτά. Τα inox δεν τα έχει μου είπε και για τα πλαστικά θέλουν 120Ε.... Ότι θέλουν ζητάνε :?
Καλά με την ποδιά δε σου λέω τι έχει να γίνει!!!
Θα πηγαίνω και θα το χτυπάω στις πέτρες έτσι για να περνάει η ώρα :lol:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό pajino » 21 Δεκ 2006, 11:46

ΦΕΡΤΕ ΠΕΤΡΕΣ!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες