Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 20 Ιούλ 2006, 11:10

Φίλε storm σε καταλαβαίνω.... Είναι πραγματικά κρίμα να σου χαλάει η διάθεση με κάτι τέτοια "χαζά" προβλήματα!
Πάντως μου κάνει εντύπωση. Απ' την αρχή το έκανε ή άρχισε ξαφνικά? Δοκίμασες να σφίξεις όλες τις βίδες των οδηγών του παραθύρου και του ηλεκτρικού γρύλου? Μήπως λέω μήπως σχετίζεται με την αλλαγή των ηχείων? Υπάρχει περίπτωση να βρίσκει το ηχείο κάπου? (μιας και αν θυμάμαι καλά είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις απ' το εργοστασιακό). Μήπως τους έπεσε τίποτα μέσα όταν έκαναν την αλλαγή?
Τι να πω, ελπίζω να βρεις γρήγορα λύση στο πρόβλημα σου....
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Storm » 20 Ιούλ 2006, 11:51

Φίλε Pajer εγώ και ο Γκαστόνε ... Μόνο που εγώ είμαι ο ξάδελφος του, ο Ντόναλντ!
Οχι δεν το έκανε από την αρχή. Το ξεκίνησε μετά τις μεμβράνες ...
Το πήγα όμως στο κατάστημα το ανοίξαμε και δεν είδαμε κάτι.
Επίσης μου είπαν ότι δεν έβαλαν χέρι στο εσωτερικό της πόρτας που είναι ο μηχανισμός του παραθύρου. Και πράγματι έτσι είναι γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να βγάλουν την μόνωση.

Αν ήταν το ηχείο, θα χτύπαγε και του συνοδηγού ... Οπότε δεν είναι . Ασε που είναι στερεωμένα σαν τσιμέντο.
Το χτύπημα είναι σαν να έχει ξελασκάρει κάποιο πλαστικό και χτυπάει πάνω σε κάποιο άλλο πλαστικό. Δεν ακούγεται μεταλλικός θόρυβος.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι αυτό που λες και εσύ: "βίδες των οδηγών του παραθύρου και του ηλεκτρικού γρύλου" αλλά αυτά για να τα δω πρέπει να βγάλω την μόνωση. Την Δευτέρα έχω κανονίσει να πάω στο κατάστημα του Καλογερόπουλου να το κοιτάξουμε γενικά. Αν και πάλι δεν γίνει τίποτα τότε θα κατέβω στον Παπρά και ο Θεός βοηθός ...
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Kαι από συνεργείο τι γίνεται?

Δημοσίευσηαπό Storm » 20 Ιούλ 2006, 11:54

Storm έγραψε:...από το αυτοκίνητο λείπουν και τα κλιπς συγκράτησης του προστατευτικού πλαστικού μπροστά από τις πόρτες χαμηλά... Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το συγκεκριμένο πλαστικό να μην στερεώνεται πουθενά!!! Του συνοδηγού ήδη έχει φύγει δύο φορές από παπούτσι που ακούμπησε επάνω.
Φαίνεται στην εικόνα στο κόκκινο κύκλο ...
Εικόνα


μπορείτε να μου πείτε αν στο δικό σας υπάρχουν αυτά τα κλιπς???
Αν δεν υπάρχουν θα υπάρχει μία τρύπα όπου θα φαίνεται μία ανάποδη βίδα από το σασί ...
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 20 Ιούλ 2006, 11:56

Χμμ storm τώρα κατάλαβα αυτο που μου είπες για τον συναγερμό απο τον Παπρά. Οσο αφορά τα κλίπ που λείπουν περνά κάτι απο πίσω για τον συναγερμό η ειναι απο κατασκευής έτσι?

Για το θόρυβο που ακούς ειναι με το τζάμι ανοικτό, κλειστό ή δεν έχει διαφορά?

Ισως να είναι και κάτι χαζο after all αλλα πρέπει να βρείς σωστούς μαστόρους να το βρούν! (το δυσκολότερο)
Κουράγιο θα βγάλεις άκρη... σίγουρα
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό pentraks » 20 Ιούλ 2006, 11:57

πάω να κοιτάξω τώρα φίλε


Τελικά σε μένα υπάρχουν, εχουν πλατύ κεφάλι και εγκοπή για ισιο κατσαβίδι!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 20 Ιούλ 2006, 12:09

pentraks έγραψε:Χμμ storm τώρα κατάλαβα αυτο που μου είπες για τον συναγερμό απο τον Παπρά. Οσο αφορά τα κλίπ που λείπουν περνά κάτι απο πίσω για τον συναγερμό η ειναι απο κατασκευής έτσι?

Για το θόρυβο που ακούς ειναι με το τζάμι ανοικτό, κλειστό ή δεν έχει διαφορά?

Ισως να είναι και κάτι χαζο after all αλλα πρέπει να βρείς σωστούς μαστόρους να το βρούν! (το δυσκολότερο)
Κουράγιο θα βγάλεις άκρη... σίγουρα


O θόρυβος είτε με ανοικτό είτε με κλειστό παράθυρο δεν έχει διαφορά ... Είναι ίδιος.

Οσο για τα κλιπάκια είμαι σίγουρος ότι περνάει κάτι ή τουλάχιστον κάτι συνδέει γιατί αν βγάλεις το πλαστικό του συνοδηγού είναι τίγκα στο καλώδιο και στους κοννέκτορες. Οταν είχε βγει εντελώς (από παπούτσι που ακουμπούσε πανω) παραλίγο να ξεχαρβαλωθούν και τα καλώδια που είναι από πίσω! Απίστευτο ε?
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Storm » 20 Ιούλ 2006, 12:11

pentraks έγραψε:πάω να κοιτάξω τώρα φίλε


Τελικά σε μένα υπάρχουν, εχουν πλατύ κεφάλι και εγκοπή για ισιο κατσαβίδι!


Αυτό ήθελα!!!! Τώρα τα έχω πάρει!!
Θα τα ακούσουν κανονικά! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Kαι από συνεργείο τι γίνεται?

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 20 Ιούλ 2006, 15:12

Storm έγραψε:μπορείτε να μου πείτε αν στο δικό σας υπάρχουν αυτά τα κλιπς???
Αν δεν υπάρχουν θα υπάρχει μία τρύπα όπου θα φαίνεται μία ανάποδη βίδα από το σασί ...

Και σ' εμένα υπάρχουν κανονικά
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 20 Ιούλ 2006, 15:29

Παντως εγω αν κρατουσα το αμαξι θα ειχα παρει τα Fedima Extreme 175 R16.Θα μου πειτε λιγο στενο,ναι και τωρα με το σορεντο απο 245 πηγα σε 205 πλατος.
Ειχα ηδη παρει και 4 αλουμινενιες ζαντες απο Hyundai coupe με ιδιο καρε και οφσετ και θα ημουνα βασιλιας.Κοιταξτε και αυτη τη λυση.Και ο Τασος953 παρομοια λυση εχει βρει.
Αλλωστε και τωρα με το sorento το ιδιο κανω.
Μιση ωρα προτου ξεκινησω με τους αλλους για το βουνο το σηκωνω με το γρυλο και βαζω τις αλλες ζαντες.
Α οποιος τις θελει τις ζαντες υπαρχουν ακομα,μου μεινανε οταν πουλησα το Πινιν.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Storm » 21 Ιούλ 2006, 12:03

Αντιγράφω από το coltclub.gr ...

.... αφού φάγαμε το κόσμο να βρούμε δύο κλιπάκια , τελικά βρήκαμε ! Μην με ρωτήσετε πως και που και από που, το θέμα είναι ότι το δικό μου Pinin τώρα έχει κλιπάκια ...

Θα ξαναπάω και την άλλη βδομάδα όμως για να σηκωθεί το αυτοκίνητο να γίνει ολική σύσφιξη βιδών κλπ... το οποίο είναι λέει υποχρωτικό για τα Pinin μετά από τα πρώτα 1500χλμ ...

Οσο για το θόρυβο στην πόρτα οδηγού ... τζίφος ...

Αυτά! Και έπεται συνέχεια ...


Eπίσης είπαν ότι το Service είναι κάθε 7500χιλιόμετρα ... δηλ. 7500 / 15000 / 22500 / 30000 κλπ... ή κάθε εξάμηνο! Τελικά τι ισχύει ? ? ? Ο πωλητής και το βιβλιαράκι λέει κάθε 15000 χιλιόμετρα , ο τεχνικός προϊστάμενος κάθε 7500!
Επιπλέον μου είπαν ότι όλα τα service είναι "μικρά" (επειδή είναι 4χ4) και μόνο αυτό τον 90000χιλιομέτρων περιλαμβάνει κάποια ανταλλακτικά...

Περιέργα πράγματα.

:?
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 23 Ιούλ 2006, 10:00

Storm, εχουμε νεώτερα με το θόρυβο στην πόρτα?

Στο βιβλίο του service λέει πως το Service ειναι στα 15.000km αλλα ποιο κάτω διευκρινίζει πως στα αγροτικα και τα 4χ4 θέλει τουλάχιστον στο μισο χρόνο. Αυτο φυσικά προυποθέτει οτι το αυτοκίνητο θα το κακομεταχειρίζεσαι ολη την ώρα σε χώμα λάσπη κτλ αλλιως δεν πρέπει να έχει εφαρμογή.
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 23 Ιούλ 2006, 20:23

γεια σας ξανά... μόλις γύρισα από το beach!!! το εργαλείο δίνει ρέστα παντού... Και στη θάλασσα, και στην Εθνική και στους επαρχιακούς δρόμους ... Το ευχαριστήθηκα πολύ.
Λοιπόν εχθές ξανάνοιξα (μόνος) την πόρτα και "έσφιξα" τα πλαστικά κλιπάκια γιατί από ότι φαίνεται μπορεί να κουμπώνουν πάνω στο σασί αλλά ήταν λασκαρισμένα στις βάσεις του πάνελ. Σήμερα μετά από 350χιλιόμετρα δεν άκουσα τον "σπαστικό" θόρυβο. Θα δω και τις επόμενες ημέρες ...

Τώρα για το service όταν ξαναπάω τις επόμενες ημέρες στο συνεργείο για την σύσφιξη βιδών και παξιμαδιών θα το ξαναδιευκρινήσω.

α! αν κάποιος βάλει radio cd/mp3 του εμπορίου να κοιτάξει να διαθέτει το radio cd/mp3 την ρύθμιση ASL (Αutomatic Sound Level) που αυξομειώνει την ένταση ανάλογα με τον εσωτερικό θόρυβο (μηχανή, περιβάλλον κλπ...). Ιδιαίτερα θετικό για την Εθνική όπου το χέρι ξεχνάει να ακουμπάει το Volume κάθε τόσο.
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 24 Ιούλ 2006, 16:58

Αυτά ειναι καλά νέα, αντε να φύγουν αυτα τα χαζά να το χαρείς το 4κινητο σου!!!

εγω με την κατανάλωση τα βλέπω μπαστούνια, γυρω στα 400+ χλμ με ένα γεμάτο ντεπόζιτο, λίγα....
Βέβαια το έχω γεμίσει 3 φορές όλες όλες ακόμα δεν έχει στρώσει αλλα αυτο βλέπω προς στιγμήν..-
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 24 Ιούλ 2006, 19:21

H κατανάλωση στην Εθνική κατέβηκε στα 9.8lt/100km.

Aλλά!Αλλά! Την Παρασκευή έβαλα 40euro και σήμερα άλλα 40euro. Με τα 40euro 95 οκτανίων έβγαλε περίπου 450 χιλιόμετρα.
Το "κακό" είναι ότι με το Pinin κάνω πολλά (μα πολλά) χιλιόμετρα. Πρώτη φορά το παθαίνω αυτό. :razz:
Οπότε και το κόστος σε βενζίνη είναι αρκετά αυξημένο. Αλλά το θέμα είναι να το ευχαριστηθώ ... ! :elephant:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 24 Ιούλ 2006, 22:26

Storm έγραψε:Οπότε και το κόστος σε βενζίνη είναι αρκετά αυξημένο. Αλλά το θέμα είναι να το ευχαριστηθώ ... ! :elephant:

Είναι κάτι σάν τον βιασμό...... :( :( :(
Άν δεν μπορείς να τον αποφύγεις, κοίτα τουλάχιστον να το ευχαριστηθείς.... :twisted: :twisted: :twisted:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες