Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 06 Οκτ 2007, 15:26

Μεγειά σου st-pinin!
Πως και δεν πήγες για BFgoodrich A/T? Δε σε έψησε ο nikolas? :lol:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 06 Οκτ 2007, 15:51

Μπα το 694 εχει καλύτερες κριτικές και γιαυτο το προτίμησα ,πήρε τα πανω του το πινιν,μου, φαίνεται πιο ψηλό ,τωρα λιγη βροχουλα περιμένουμε για να το δοκιμασουμε και στην πραξη

NikolasL200 εισαι ο μονος που με το παραποιημένο :D πινιν δεν θα πρεπει να λαβουμε υποψην τις μετρήσεις για την δουλεια που τις θελουμε.δεν εχεις και αντιστρεπτικη! Καποιος με 5θ 2.0 χρειάζεται.
Η ζωη ειναι μικρη και τα γουστα πολλα,πρεπει να βιαστουμε!
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό pininokio » 08 Οκτ 2007, 12:22

ε δε γινεται ..θελω να ξεσσπασω καπου.γαμω τους ανευθυνους επαγγελματιες που κινουνται στο χωρο του αυτοκινητου κ γενικοτερα.ακομα να ετοιμαστοθν οι προσθηκες για τους τροχους μου.τεταρτη πεμπτη σου λεει κ σου πεταει κ ενα μαλλον κ καλα .ενω επρεπε να ειναι ετοιμες πριν 15 μερες.κ αυτο για την προηγουμενη φορα τωρα παλι τετερτη πεμπτη αλλ την επομενη.εκμεταλλευονται το γεγονος οτι ειναι λιγοι στο ειδος κ παιζουν τον καθε κακομοιρη οπως ειμαι κ εγω που περιμενει πως κ πως να χαρει τ αμαξακι του.τα λεφτα μας σας δινουμε ρε ζωα ξυπνατε.εμεις σας ταιζουμε.φερθειτε σαν επαγγελματιες καποτε κ τηρηστε τα χρονικα περιθωρια ποθ εισεις οι ιδιοι βαζετε..ουστ!!!!
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 08 Οκτ 2007, 15:39

Ασε μην το ψαχνεις υπαρχουν πολλοι τετοιοι που το παιζουν επαγγελματιες στο ειδος και παλιοι ,αλλα από ποιοτητα μηδεν. Απορώ πως κατι τέτοιοι τύποι μπορούν και ταΐζουν την οικογένεια τους κάνοντας δουλεια που μονο από ανεύθυνο ερασιτέχνη θα περιμενες.Τελικα ειμαστε θυματα της κακόβουλης και ανεύθυνης τεχνογνωσίας(αυτό συζητιεται) μερικων τυπακων που θελουν να τα κονομήσουν σε μια μερα χωρις να ιδρώσουν .Δηλαδη αν εισαι γατος και σωστος επαγγελματιας μαλλον θα πλουτίσεις!!Λες γιαυτο να μην βρίσκεις ευκολα σωστο μάστορα?
Παντως pininokio θα σε περιμενουμε.
Η ζωη ειναι μικρη και τα γουστα πολλα,πρεπει να βιαστουμε!
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 08 Οκτ 2007, 17:41

pininokio έχεις κάθε δίκαιο να τα παίρνεις....!
Τουλάχιστον ο καιρός είναι μαζί σου. Περιμένει να τα φορέσεις για ν' αρχίσει τις λάσπες :)

Λοιπόν, σήμερα μέτρησα τις διαδρομές των αναρτήσεων.
Άλλα αντ' άλλων!!!!
26cm πίσω και 12cm :shock: μπροστά.
Η μέτρηση έγινε από πλήρη συμπίεση σε πλήρη έκταση (σίγουρα 100% και τα δύο). Μάλιστα μέτρησα απ' το κέντρο της ζάντας μέχρι το κάτω μέρος του φτερού, για να είναι καθαρή διαδρομή της ανάρτησης και όχι + συμπίεση ελαστικού.
Ρε παιδιά δε μετράει και κανένας άλλος μπας και καταλήξουμε σε κανένα συμπέρασμα....
Ρε εσύ st-pinin, 20cm πίσω? Είσαι σίγουρος? Για ξαναμέτρα, και αν βγει πάλι 20 να το πας πίσω στον Σαρακάκη :)
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 08 Οκτ 2007, 18:49

Λοιπόν, κοίταξα λίγο πιο προσεκτικά τις μετρήσεις του Νικόλα και τελικά είναι μάλλον συμβατές με τις δικές μου.
Από κέντρο ζάντας στο φτερό μέτρησα 60cm σε έκταση και 34cm σε συμπίεση. Ο Νικόλας με τα + - που κάνει με τους αποστάτες παίρνει 63 και 34. Η διαφορά των 3cm στο κρέμασμα μπορεί να οφείλετε στην αντιστρεπτική.
Όλα αυτά για πίσω. Για μετρήστε και μπροστά να δούμε.
50cm σε έκταση 38 σε συμπίεση?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 08 Οκτ 2007, 21:02

Λοιπον pajerinho επειδη σε εχω για αξιοπιστο ατομο ξανα μπηκα στην διαδικασια να μετρησω τις διαδρομες πισω αλλα τωρα με ηλεκτρονικο τροπο.πηρα οτι φωτο και βιντεο εχω σε ζογκοριλικια και ειδα μεχρι ποσο εκταση και συμπιεση εχει ο πισω αξονας στην πραξη και μετα το μετρησα στο αμαξι.Σαν σημαδια πηρα τις γραμμες που εχει το πινιν στις πορτες και το ανω μερος της ζαντας.Στην μεγιστη εκταση το ανω μερος της ζαντας οταν κρεμαει ο τροχος φτανει ως την γραμμη του κατω μερους της πορτας,ενω στην συμπιεση το ανω οριο της ζαντας φτανει σε υψος 1εκ κατω απο το μαυρο πλαινο πλαστικο που υπαρχει στις πορτες ,τουτεστιν 25εκ.
Τωρα θα μου πεις τι 25 και τι 26,πιστευω οτι αυτο τελικα θα ειναι και το σωστο αποτελεσμα.παντως σε καμια περιπτωση δεν ειναι 29 που δινει η τετρακινηση.Τα 20 που ειχα βρει μαλλον θα βγηκαν τοσο γιατι δεν ζοριζονταν καθολου οι αξονες. :!:
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 08 Οκτ 2007, 21:27

Χαίρομαι που (παρά 1cm) συμφωνούμε :D
Αμά δε βαριέστε μετρήστε και μπροστά.
Μου έκαναν εντύπωση τα 12cm. Που τα 7,5 που γράφει το tetrakinisimag....
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 09 Οκτ 2007, 16:04

Ρε παιδιά γιατί κανετε τέτοια λάθη? Αφου εδώ έχουμε μια καλή παρέα με γνώμες και σκέψεις απο πολλούς. Κανένας επαγγελματίας δεν θα κάτσει να ζοριστεί περισσότερο απο μας για να φτιάξει κάτι σωστό και λειτουργικό. Απο την άλλη οταν δείνεις μια δουλειά εν λευκο θα κάνουν οτι θέλουν, όπως θέλουν και θα πληρώσεις και τα μαλια της κεφαλής σου. Παρτε μια απόφαση και πεστε τους τι ακριβώς να κάνουν.
Φίλε Pininokio μια ιδέα για την περισπτωσή σου είναι να αγοράσεις προσθήκες του εμπορίου,υπάρχουν H&R να γεμίσεις τον αφαλό με αλυμινιοκόλληση και μετα να το τορνάρεις μέχρι τη διάσταση που θέλεις.
Εσυ τελικά τι ζήτησες απο αυτον τον τύπο?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pininokio » 10 Οκτ 2007, 00:26

NIKOLAS_L200 έγραψε:Ρε παιδιά γιατί κανετε τέτοια λάθη? Αφου εδώ έχουμε μια καλή παρέα με γνώμες και σκέψεις απο πολλούς. Κανένας επαγγελματίας δεν θα κάτσει να ζοριστεί περισσότερο απο μας για να φτιάξει κάτι σωστό και λειτουργικό. Απο την άλλη οταν δείνεις μια δουλειά εν λευκο θα κάνουν οτι θέλουν, όπως θέλουν και θα πληρώσεις και τα μαλια της κεφαλής σου. Παρτε μια απόφαση και πεστε τους τι ακριβώς να κάνουν.
Φίλε Pininokio μια ιδέα για την περισπτωσή σου είναι να αγοράσεις προσθήκες του εμπορίου,υπάρχουν H&R να γεμίσεις τον αφαλό με αλυμινιοκόλληση και μετα να το τορνάρεις μέχρι τη διάσταση που θέλεις.
Εσυ τελικά τι ζήτησες απο αυτον τον τύπο?


εγω δεν ζητησα κατι τραγικο.απλα οι ζαντες μου ειναι απο cherokee.τα μπουλονια ταιριαζουν αψογα στο πινιν αλλα ο αφαλος της ζαντας ειναι λιγο μεγαλυτερος.οποτε κ εγω ζητησα να μου φτιαξουν προσθηκες οι οποιες θα βιδωνουν στο μουαγιε το δικο μου κ απ την εξω μερια που θα βιδωνει η ζαντα να βγαζουν πιο μεγαλο αφαλο για cherokee.απλο πολυ απλο.κ εχει γινει κ χιλιαδες φορες.το θεμα ειναι οτι οπου κ αν ρωτησα για ετοιμες προσθηκες για πινιν απ το εμποριο δεν βρηκα πουθενα η θα επρεπε να τις παραγγειλω κ μαλακιες κ θα περιμενα 80 χρονια τουρκικα.γι αυτο κ εγω ασποφασισα να παω να τις φτιαξω κατευθειαν ετσι ακριβως οπως τις ηθελα.απλα ο κυριουλης μ εχει κ περιμενω εδω κ 20 μερες απο μερα σε μερα ποτε θα ετοιμαστουν.κ η μαλακια ειναι οτι μονο δευτερες εχω ρεπο κ μπορω να ασχοληθω με το θεμα κ οποτε παω μοθ λεει τις ιδιες μαλακιες.ηταν ομως η τελευταια του,την επομενη θα του σπασω το μαγαζι
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Δημοσίευσηαπό JRMOBILE » 10 Οκτ 2007, 00:33

pininokio έγραψε:
NIKOLAS_L200 έγραψε:Ρε παιδιά γιατί κανετε τέτοια λάθη? Αφου εδώ έχουμε μια καλή παρέα με γνώμες και σκέψεις απο πολλούς. Κανένας επαγγελματίας δεν θα κάτσει να ζοριστεί περισσότερο απο μας για να φτιάξει κάτι σωστό και λειτουργικό. Απο την άλλη οταν δείνεις μια δουλειά εν λευκο θα κάνουν οτι θέλουν, όπως θέλουν και θα πληρώσεις και τα μαλια της κεφαλής σου. Παρτε μια απόφαση και πεστε τους τι ακριβώς να κάνουν.
Φίλε Pininokio μια ιδέα για την περισπτωσή σου είναι να αγοράσεις προσθήκες του εμπορίου,υπάρχουν H&R να γεμίσεις τον αφαλό με αλυμινιοκόλληση και μετα να το τορνάρεις μέχρι τη διάσταση που θέλεις.
Εσυ τελικά τι ζήτησες απο αυτον τον τύπο?


εγω δεν ζητησα κατι τραγικο.απλα οι ζαντες μου ειναι απο cherokee.τα μπουλονια ταιριαζουν αψογα στο πινιν αλλα ο αφαλος της ζαντας ειναι λιγο μεγαλυτερος.οποτε κ εγω ζητησα να μου φτιαξουν προσθηκες οι οποιες θα βιδωνουν στο μουαγιε το δικο μου κ απ την εξω μερια που θα βιδωνει η ζαντα να βγαζουν πιο μεγαλο αφαλο για cherokee.απλο πολυ απλο.κ εχει γινει κ χιλιαδες φορες.το θεμα ειναι οτι οπου κ αν ρωτησα για ετοιμες προσθηκες για πινιν απ το εμποριο δεν βρηκα πουθενα η θα επρεπε να τις παραγγειλω κ μαλακιες κ θα περιμενα 80 χρονια τουρκικα.γι αυτο κ εγω ασποφασισα να παω να τις φτιαξω κατευθειαν ετσι ακριβως οπως τις ηθελα.απλα ο κυριουλης μ εχει κ περιμενω εδω κ 20 μερες απο μερα σε μερα ποτε θα ετοιμαστουν.κ η μαλακια ειναι οτι μονο δευτερες εχω ρεπο κ μπορω να ασχοληθω με το θεμα κ οποτε παω μοθ λεει τις ιδιες μαλακιες.ηταν ομως η τελευταια του,την επομενη θα του σπασω το μαγαζι

ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΤΟΙΜΕΣ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΤΩΝ 50mm ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ.ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙΣ,ΟΚ ?
Άβαταρ μέλους
JRMOBILE
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Απρ 2007, 16:22
Τοποθεσία: ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό JRMOBILE » 10 Οκτ 2007, 00:37

JRMOBILE έγραψε:
pininokio έγραψε:
NIKOLAS_L200 έγραψε:Ρε παιδιά γιατί κανετε τέτοια λάθη? Αφου εδώ έχουμε μια καλή παρέα με γνώμες και σκέψεις απο πολλούς. Κανένας επαγγελματίας δεν θα κάτσει να ζοριστεί περισσότερο απο μας για να φτιάξει κάτι σωστό και λειτουργικό. Απο την άλλη οταν δείνεις μια δουλειά εν λευκο θα κάνουν οτι θέλουν, όπως θέλουν και θα πληρώσεις και τα μαλια της κεφαλής σου. Παρτε μια απόφαση και πεστε τους τι ακριβώς να κάνουν.
Φίλε Pininokio μια ιδέα για την περισπτωσή σου είναι να αγοράσεις προσθήκες του εμπορίου,υπάρχουν H&R να γεμίσεις τον αφαλό με αλυμινιοκόλληση και μετα να το τορνάρεις μέχρι τη διάσταση που θέλεις.
Εσυ τελικά τι ζήτησες απο αυτον τον τύπο?


εγω δεν ζητησα κατι τραγικο.απλα οι ζαντες μου ειναι απο cherokee.τα μπουλονια ταιριαζουν αψογα στο πινιν αλλα ο αφαλος της ζαντας ειναι λιγο μεγαλυτερος.οποτε κ εγω ζητησα να μου φτιαξουν προσθηκες οι οποιες θα βιδωνουν στο μουαγιε το δικο μου κ απ την εξω μερια που θα βιδωνει η ζαντα να βγαζουν πιο μεγαλο αφαλο για cherokee.απλο πολυ απλο.κ εχει γινει κ χιλιαδες φορες.το θεμα ειναι οτι οπου κ αν ρωτησα για ετοιμες προσθηκες για πινιν απ το εμποριο δεν βρηκα πουθενα η θα επρεπε να τις παραγγειλω κ μαλακιες κ θα περιμενα 80 χρονια τουρκικα.γι αυτο κ εγω ασποφασισα να παω να τις φτιαξω κατευθειαν ετσι ακριβως οπως τις ηθελα.απλα ο κυριουλης μ εχει κ περιμενω εδω κ 20 μερες απο μερα σε μερα ποτε θα ετοιμαστουν.κ η μαλακια ειναι οτι μονο δευτερες εχω ρεπο κ μπορω να ασχοληθω με το θεμα κ οποτε παω μοθ λεει τις ιδιες μαλακιες.ηταν ομως η τελευταια του,την επομενη θα του σπασω το μαγαζι

ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΣΕ ΕΝΑ SITE ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΤΟΙΜΕΣ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΤΩΝ 50mm ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ.ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙΣ,ΟΚ ?


ΓΙΑ ΚΟΙΤΑΞΕ ΕΔΩ :www.yatego.com/automotive-direct/p,465bea23832ce,434bfec5cc4f43_7,spurverbreiterung-mitsubishi-pajero-pinin-50mm
ΚΑΙ ΕΔΩ :www.tuning-tempel.de/shop/Fahrzeugspezifisch/Mitsubishi/Pajero-Pinin:::3613_4135_6343.html
Άβαταρ μέλους
JRMOBILE
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Απρ 2007, 16:22
Τοποθεσία: ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 10 Οκτ 2007, 08:16

Ετιμοπαράδωτες ίσως να μην βρείς ευκολα αλλα με μια λογική αναμονή 2-3 ημερών θα τις έχεις. Υπάρχουν παντού! Η ευκολη λύση είναι οι H&R όλοι οι λαστιχάδες και τα αξεσουαρ για γκαζοφονιάδες έχουν παρε-δωσε μ'αυτούς και θα στις φέρουν.
Κουράγιο..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pajino » 10 Οκτ 2007, 11:07

Νικόλα μπορείς να μου δώσεις κατασκευαστικές λεπτομέρειες για τις προσθήκες τεφλόν , θέλω να ακολουθήσω την ίδια λύση αλλά να το κάνω αφ'θημερόν.

Ευχαριστώ
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 10 Οκτ 2007, 12:16

Δε θα το έλεγα αλλα...έχω πάρει αμορτισέρ KONI για μπροστα και τώρα έχω κόψε,ραψε ματα γόνατα. Υπάρχει λοιπόν μια περίπτωση να βγάλω τελείως τις προσθήκες απο μπροστά για καποιο χρονικό διάστημα. Οπότε αν θέλεις σου στέλνω την μια την αντιγράφεις και την ξαναστέλνεις. Δεν ξέρω όμως αν σε συμφερει.
Αν δεν θες να μείνεις χωρίς αυτοκίνητο,που δεν θες, κανε τη μια μέρα τις μπροστα και την άλλη τις πίσω. Για πίσω όμως ψάξε και λίγο για ελατήρια θα βρείς ευκολα αλλα το θέμα είναι η σκληρότητα.
Τελικά..ρώτα με οτι θες αλλα αν δεν σε πειράζει πάμε στο θέμα "Αναβάθμηση Pinin" γιατι εκει έχω γράψι κάποια πράγματα υπάρχουν και φωτο οπότε θα είμαστε πιο ανετα!
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες