Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό Storm » 04 Ιούλ 2006, 10:49

Αφού έφαγα το κόσμο βρήκα στην 4η σελίδα του service manual ότι το δικό μου είναι στο πρόγραμμα κάθε 15000χλμ/30000χλμ ή μία φορά το χρόνο ... Την γλύτωσα ...
Οσο για το λάδι, από ότι βλέπω δεν προτείνει κάτι συγκεκριμένο.

Κανένα καλό συνεργείο εξουσιοδοτημένο στα Βόρεια Προάστεια Αθήνας ξέρεις κανείς??
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 04 Ιούλ 2006, 11:33

Thanx,
pajerihno Μέχρι τώρα ενα καημένο astra 3d που το είχα βαφτίσει σε εκτός δρόμου (όσο μπορούσα) απο εξορμήσεις σε χιόνια, χωματόδρομους, χωματόδρομους με φυτευτες πέτρες κτλτκλ,

Storm εισαι τυχερός με τον 1800 και την υπόθεση " :rockout3: λάδι"!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 04 Ιούλ 2006, 12:16

pentraks έγραψε:Thanx,
pajerihno Μέχρι τώρα ενα καημένο astra 3d που το είχα βαφτίσει σε εκτός δρόμου (όσο μπορούσα) απο εξορμήσεις σε χιόνια, χωματόδρομους, χωματόδρομους με φυτευτες πέτρες κτλτκλ,

Storm εισαι τυχερός με τον 1800 και την υπόθεση " :rockout3: λάδι"!

Μ' αυτά που λες ότι έχεις κάνει στο astraki καταλαβαίνω πως ναι, παίρνεις το κατάλληλο όχημα!! :dancing:
Γιατί ok καλό το astraki αλλά χωρίς κοντά τι να σου κάνει :lol: :lol:
Πάντως όταν με το καλό το παραλάβεις και το οδηγήσεις, θα δεις τι σημαίνει GDi και θα ξεχάσεις και τα λάδια και οτιδήποτε άλλο.....
Τώρα πλέον που έχει ανοίξει ο κινητήρας στο δικό μου, απλά δεν παίζεται!!
Χθες ανέβηκα στο Παναχαϊκό (από Καστρίτσι προς τις ανεμογεννήτριες για όποιον ξέρει την περιοχή) και σχεδόν όλη την ώρα ανέβαινα με 2α και 1200-1800rpm, όσο απότομη και αν ήταν η κλήση!! 1η έβαλα μόνο για να περάσω από κάτι νεροφαγώματα και κάτι άγαρμπες πέτρες
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό pentraks » 04 Ιούλ 2006, 12:39

χεχε τέτοια λέγε μου....τραβάει δηλαδή το μοτέρι καλά ε?

@storm, φίλε κάτι βάσεις που είπες για τα ηχεία στις πόρτες εσυ τα προμηθευτηκες απ έξω (το Site που είχες παραθέσει) ή και αυτα ο Kalogeropoulos? φίσα χρειάστηκε για την πηγη να ταιρίαξει στο όχημα?
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 04 Ιούλ 2006, 14:34

και εγώ Astra 3d είχα .... Δεν ήταν για χώμα ... Μία φορά βγήκα σε ένα πάρκο του Παπάγου και σε ένα κομμένο κορμό δέντρου 15 εκατοστών μου ξέσκισε το μπροστινό σπόιλερ ... Το αυτοκινητάκι ήθελε μόνο άσφαλτο κατά προτίμηση γερμανική ...

pentraks τα ηχεία τα έβαλα με βάσεις που είχε ο Καλογερόπουλος. Επιπλέον μου έβαλε και μία ειδική μαύρη κόλλα/πλαστελίνη γύρω από το τελάρο ώστε να κολλήσει καλά πάνω στο σασί (εκτός φυσικά από το βίδωμα).

Βλέπεις επειδή είναι 4χ4 πρέπει να αντέχουν τα ηχεία σε όλες τις συνθήκες ... χο!χο!
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 04 Ιούλ 2006, 15:15

tHANks DUdE!

Πάντως εγω το έχω ζορίσει πολι εκτός το astra, φυσικά και δεν είναι η καλλιτερη του αλλα, σκέψου οτι το ανέβασα στο καταφύγιο του Ταυγέτου (1540 αν θυμάμαι καλα) και εκτος οτι έκανα 45' να ανέβω ήταν κατσικόδρομος και κατεστραμμένος απο τα χίονια του χειμώνα, όλο φυτευτη πέτρα, χαντάκια κτλ κτλ, ε βρηκα και 2 -3 φορές απο κάτω αλλα με υπομονή και στρατηγική το ανέβασα!
και να ταν μόνο αυτο.... αν είχε χέρια μονίμως θα με φασκέλωνε με αυτα που του έχω κάνει :punch:

α και λάστιχα καρα ασφαλτινα potenza re720...
α και πέρα απο ψιλοχαζοβλάβες δε μου ζήτησε τίποτα άλλο..
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 05 Ιούλ 2006, 10:05

Στα χιόνια με Astra? Μα πως? Το δικό μου απαγόρευε τη χρήση αλυσίδων (ρητά και κατηγορηματικά) γιατί έβρισκαν στους θόλους ... Δύο φορές σε πάγο μου γλύστρισε και την μία έσκασε πάνω σε ένα Seicento. Τέλος πάντων, το Astra πουλήθηκε και ησύχασα...

Παιδιά αν κανείς θέλει βοήθεια να αποσυναρμολογήσει τις πόρτες του Pinin, ας μου πει να του στείλω οδηγίες! Είναι πολύ απλή η διαδικασία...
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 05 Ιούλ 2006, 19:16

Xmm περίεργο, και με αλυσίδες πήγαινα και χωρίς (παντα έκανα το παλληκάρι) και ποτε δεν είχα πρόβλημα, εδω το ανέβασα Παναγιά Σουμελά γενάρη 2005 με 20 πόντους χίονι... τέσπα.
Έβαλες αλυσίδες και τις είδες να βρίσκουν? τι ζάντα είχες? εγω 15αρα με 60αρι προφίλ.

αα μόλις μπήκα μετα τα 14 πρώτα xlm με το Pinin, ανάμικτα αισθήματα, (είμαι της γερμανικής σχολής εγώ) αλλα ευτυχώς τίποτα που να μην μπορώ να προσαρμοστώ!!

Η ηλιοοροφή μ@μ@ει παιδιά!!!

Θα συνοψίσω σε λίγες ημέρες αφου βγάλω γενική εικόνα.

Storm άμεσα θέλει μόνωση στην πόρτες μπουμ,πουνάνε όλα, η μήπως φταίνε τα ηχεία? βουρ όλα για άλλαγή.
Cheers!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 06 Ιούλ 2006, 10:10

Το παρέλαβες!!!
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!!! Α..... και χωμάτινα :D
Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου μόλις του κάνεις κανα χλμ.
Τα λάστιχα να κοιτάξεις γιατί έχουν μία τάση να τα φουσκώνουν σαν μπαλόνια στον Σαρακάκη
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Storm » 06 Ιούλ 2006, 11:21

pentraks έγραψε:Xmm περίεργο, και με αλυσίδες πήγαινα και χωρίς (παντα έκανα το παλληκάρι) και ποτε δεν είχα πρόβλημα, εδω το ανέβασα Παναγιά Σουμελά γενάρη 2005 με 20 πόντους χίονι... τέσπα.
Έβαλες αλυσίδες και τις είδες να βρίσκουν? τι ζάντα είχες? εγω 15αρα με 60αρι προφίλ.

αα μόλις μπήκα μετα τα 14 πρώτα xlm με το Pinin, ανάμικτα αισθήματα, (είμαι της γερμανικής σχολής εγώ) αλλα ευτυχώς τίποτα που να μην μπορώ να προσαρμοστώ!!

Η ηλιοοροφή μ@μ@ει παιδιά!!!

Θα συνοψίσω σε λίγες ημέρες αφου βγάλω γενική εικόνα.

Storm άμεσα θέλει μόνωση στην πόρτες μπουμ,πουνάνε όλα, η μήπως φταίνε τα ηχεία? βουρ όλα για άλλαγή.
Cheers!


Καλορίζικο! Καλοτάξιδο!!!! Δώστου να καταλάβει!!!!

Μπουμπουνάνε όλα??? Τι εννοείς?
Σίγουρα τα πίσω ηχεία δεν είναι τα καλύτερα. Στις υψηλές εντάσεις ψιλοτρίζουν. Τα μπροστινά όμως δεν είδα να τρίζουν ή να κοπανάνε.

Ηχομόνωση θα κάνεις αν και εφόσον θέλεις:
1. Ποιοτικότερο ήχο (δηλ. καλύτερο μπάσο)
2. Στιβαρή αίσθηση στην πόρτα (άνοιγμα και κλείσιμο)
3. Μείωση εισερχόμενου εξωτερικού θορύβου.

Ηχομόνωση θα βάλεις εφόσον αλλάξεις και τα ηχεία μπροστά για δύο λόγους:

1. Αφού θα ανοίξεις τις πόρτες ευκαιρία να αλλάξεις και τα ηχεία
2. Τα εργοστασιακά δεν νομίζω να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω με την μόνωση. Ισα-ίσα που θα τα "μπουκώνεις" ποιο γρήγορα αφού οι πόρτες θα μπορούν να "αντέξουν" περισσότερο.

Περιμένουμε απόψεις και τα πρώτα συμπεράσματα από την συμβίωση με το νέο τουτού!!!

υ.γ. όσο για το Astra, εργοστασιακά ελαστικά 205/50/16 και ο κατασκευαστής απαγόρευε τις αλυσίδες. Αλυσίδες μόνο με 195/60/15.
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 06 Ιούλ 2006, 12:38

φχαριστώ παίδες για τις ευχές,

Για το astra ετσι εξηγείται, είπα και εγώ!

Για το pinin οi πόρτες συντονίζουν με την ένταση στην μέση, θέλω να το ψάξω και άλλο, Η μόνωση και τα ηχεία είναι το πρώτο πράγμα για βελτίωση και φαντάζομαι να φτιάξει, μου δίνει κουραγιο storm οτι σε σένα είναι οκ μετα τις μετατροπές.

Για τα λάστιχα thanks για την υπενθύμιση, το είχα κατα νου εξάλλου!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 06 Ιούλ 2006, 12:58

pentraks έγραψε:φχαριστώ παίδες για τις ευχές,

Για το astra ετσι εξηγείται, είπα και εγώ!

Για το pinin οi πόρτες συντονίζουν με την ένταση στην μέση, θέλω να το ψάξω και άλλο, Η μόνωση και τα ηχεία είναι το πρώτο πράγμα για βελτίωση και φαντάζομαι να φτιάξει, μου δίνει κουραγιο storm οτι σε σένα είναι οκ μετα τις μετατροπές.

Για τα λάστιχα thanks για την υπενθύμιση, το είχα κατα νου εξάλλου!

Το εργοστασιακό radio cd είναι ρυθμισμένο με πολλά μπάσα. Ρίξ'τα λίγο και θα δεις ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εμένα μου συντονίζει μόνο αν το βάλω τέρμα. Τώρα βέβαια αν σ' αρέσει ν' ακούς πολύ μπάσο και δυνατή ένταση, ο storm έχει την λύση :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Storm » 06 Ιούλ 2006, 14:25

Συμφωνώ με τον Pajer. Ρίξε τα μπάσα να δεις αν σταματήσουν οι τριγμοί.

Επίσης ρίξε με το fader, το ήχο πίσω να δεις μήπως μόνο από πίσω είναι οι τριγμοί.

Βάλε ηχομόνωση μόνο αν οι μουσικές σου απαιτήσεις είναι αυξημένες. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να το πειράξεις το αυτοκίνητο.

α! και πριν τη ηχομόνωση το δικό μου ήταν ok, πάντα όμως σε λογικές καταστάσεις. Φυσικά όταν έβαζα δυνατά την ένταση δεν έτριζαν οι πόρτες αλλά τα ηχεία. Αλλά το 99% των εργοστασιακών πηγών και ηχείων έχουν το ίδιο πρόβλημα. Μεσαία προς χαμηλή ποιότητα και ήχου αλλά και προϊόντων.
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 06 Ιούλ 2006, 15:43

Ναι είμαι απαιτητικός, στο προηγούμενο είχα επενδύση πολλα και τα χάρηκα ολη την 6αετία.
Φτου και απο την αρχή και πάλι... αλλα είναι κάτι που με ευχαριστεί και δεν κολλάω
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 06 Ιούλ 2006, 19:52

Αφού είσαι απαιτητικός τότε βουρ για μία καλή ηχομόνωση στις μπροστινές πόρτες και καλά ηχεία μπροστά.
Πίσω δεν προτείνω να βάλεις κάτι άλλο γιατί το ξήλωμα της ταπετσαρίας είναι οδυνηρή κατάσταση και λιγάκι ρίσκο. Φυσικά η αλλαγή της πηγής θεωρείται επιβεβλημένη.

Αν θυμάμαι καλά έχεις μάτια μόνο για αυτή?
http://www.kalogeropoulos.gr/LH2Uploads ... 6401_1.JPG :wink:


Και τώρα όσο αφορά το αυτοκίνητο! Το έβαλα σε test mode! Εχω κάνει περίπου 900χιλιόμετρα και έχω δώσει για βενζίνη 110euro! Oπως το βλέπω θα κάνω ακόμα 100χιλιόμετρα με τα 110euro. Δηλαδή 1000χιλιόμετρα με 110euro.

Tα πρώτα 80euro ήταν Super Aμόλυβδη 100 (ETEKA) ... Eβγαλε μέση κατανάλωση 10,1λ/100χλμ

Μετά έβαλα 30euro Απλή Αμόλυβδη 95 (ETEKA). Η κατανάλωση έχει αυξηθεί στα 10,6λ/100χλμ

Με τις επιδόσεις δεν έχω δει καμιά διαφορά.

Τελικά τι συμφέρει να βάζουμε?

Pajer τι κατανάλωση έχεις εσύ ?
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες