Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

LSD σε PININ

Δημοσίευσηαπό PININ » 22 Δεκ 2004, 13:06

Τελικά πωσ μπορώ να καταλάβω αν το αυτοκινητο εχει πισω lsd?
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Δημοσίευσηαπό tribolas » 22 Δεκ 2004, 14:14

Αφού γράφει herical lsd αυτό σημαίνει ότι έχεις torsen.
Πρακτικά τώρα βάλε την μία ρόδα σε επιφάνεια με μικρή πρόσφυση (προσοχή όχι καθόλου πρόσφυση) και δες αν η άλλη ρόδα παίρνει ένα σημαντικό ποσό της συνολικής ροπής, σπρώχνει δηλαδή το αμάξι μπροστά.
Αν πάλι το μοντέλο σου είναι μεχρι το 2000 δώσε μου τον αριθμό πλαισίου του να το ψάξω στο γνήσιο πρόγραμμα ανταλλακτικών που έχω.
tribolas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Δεκ 2004, 15:44

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 22 Δεκ 2004, 16:41

symfono me ton tribolas kai paraueto kai palio post se allo forum opoy ksanasizitithike to idio http://www.tο4x4.gr/html/site/forum/vie ... 1&start=60
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό tribolas » 23 Δεκ 2004, 10:20

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και μου θυμίζει την εποχή που έψαχνα γιά εμπρός torsen διαφορικό γιά το L200 μου.
Λοιπόν , έψαξα λίγο στο πρόγραμμα CAPS της mitsubishi για ευρωπαικά μοντέλα και το αποτέλεσμα της έρευνας έδειξε ότι το pinin στις εκδόσεις 1800GL (όχι το 1800L) και 2000 τόσο σε Μ/Τ όσο και Α/Τ βγαίνει με προαιρετικό εξοπλισμό γιά το πίσω διαφορικό με herical lsd , κωδικός ανταλλακτικού MR336415.
Άρα φίλε ΡΙΝΙΝ την επόμενη φορά που θα πάς στον μηχανικό που σε έκανε την δοκιμή με τις ρόδες μπορείς να του εξηγήσεις ότι έχεις lsd όχι όμως το κλασσικό αλλά torsen. TORque SENsitive Limited Slip Differential. Η δοκιμή που σου έκανε έχει ίσχύ γιά speed sensitive lsd.
tribolas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Δεκ 2004, 15:44

Δημοσίευσηαπό michailbm » 26 Δεκ 2004, 22:54

Ρε παιδια το δικο μου δεν γραφει τιποτα τετοιο ! Αλλα παλι το δικο μου το εχω φερει απο Γερμανια και ειναι μοντελο 3/2001. :roll:
Αυτο που παρατηρησα τις τρεις τελευταιες μερες που βρισκομαι στον Κισσαβο για κυνηγι και κινουμαι σε χιονι λασπες παγωμενο χωμα και μη, βλεπω το πισω διαφορικο ακομα και με αργα να "χανει" αρκετα (μια δυο περισρτοφες ο ενας απ' τους τροχους) ενω το μπροστα ποτε!!! :?
Οφειλω να πω οτι ενω το εχω βαλει σε πολυ εως τρομερα δυσκολα κοματια και λασπης και σκαρφαλωματος ποτε δεν με απογοητευσε ουτε χρειαστικε βοηθεια! :!: :!: :wink:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό PININ » 27 Δεκ 2004, 15:09

tribolas έγραψε:Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και μου θυμίζει την εποχή που έψαχνα γιά εμπρός torsen διαφορικό γιά το L200 μου.
Λοιπόν , έψαξα λίγο στο πρόγραμμα CAPS της mitsubishi για ευρωπαικά μοντέλα και το αποτέλεσμα της έρευνας έδειξε ότι το pinin στις εκδόσεις 1800GL (όχι το 1800L) και 2000 τόσο σε Μ/Τ όσο και Α/Τ βγαίνει με προαιρετικό εξοπλισμό γιά το πίσω διαφορικό με herical lsd , κωδικός ανταλλακτικού MR336415.
Άρα φίλε ΡΙΝΙΝ την επόμενη φορά που θα πάς στον μηχανικό που σε έκανε την δοκιμή με τις ρόδες μπορείς να του εξηγήσεις ότι έχεις lsd όχι όμως το κλασσικό αλλά torsen. TORque SENsitive Limited Slip Differential. Η δοκιμή που σου έκανε έχει ίσχύ γιά speed sensitive lsd.


Tribola ευχαριστώ για το ενδιαφερον.Τι εννοείς με τηνεκφραση "προαιρετικος εξοπλισμός" ? Μήπως συμβαινει αυτο που λειε ποιο πανω ο Τασος , οτι δηλαδη μπορεί ο Σαρακακης να μην το φερνει με LSD για αυξηση του κέρδους του.Το δικό μου είναι μοντελο 4/2003.
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 27 Δεκ 2004, 18:16

Σε όλα τα φυλλάδια του ΠΙΝΙΝ (του 2,0) τουλάχιστον, το πίσω LSD διαφορικό αναφέρεται σαν στάνταρ εξοπλισμός. Απλά στα "ψιλά γράμματα" αναφέρεται πως η εταιρεία (η μαμά MITSU) διατηρεί το δικαίωμα αλλαγής των τεχνικών χαρακτηριστικών απροειδοποίητα......
Πάντως γράφει ή όχι το κουτί του διαφορικού, πιστεύω πως ένα τόσο βασικό χαρακτηριστικό, δύσκολα θα το καταργούσε μια προσπάθεια του ακατονόμαστου για μεγαλύτερο κέρδος. Δέν είναι δα και ζάντες αλουμινίου..... :evil: :evil: :evil:
Δείτε τον πίνακα εξοπλισμού
http://www.bouloubasis.gr/html/Pajero%2 ... P_comf.asp
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό tribolas » 28 Δεκ 2004, 11:59

Εγώ έλεγξα τις εκδόσεις του μοντέλλου που βγαίνουν από το εργοστάσιο παραγωγής.
Από εκεί και πέρα ο κάθε αντιπρόσωπος επιλέγει σύμφωνα με τις δυνατότητες που του παρέχονται και τις επιθυμίες του ποιές εκδόσεις θα εισαγάγει.
Στην Ελλάδα προφανώς το 2.0cc έρχεται με LSD.
Υπάρχουν βέβαια και τα ψιλά γράμματα που αναφέρεται ο tasos953 αλλά αφού εσύ κατά την αγορά ενημερώθηκες για LSD πίσω δεν υπάρχει περίπτωση εξαπάτησης κατά την γνώμη μου πάντοτε.
tribolas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Δεκ 2004, 15:44

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 47 επισκέπτες

cron