Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ελαστικά για crv

ελαστικά για crv

Δημοσίευσηαπό goldsasboy » 08 Φεβ 2009, 19:32

Καλησπέρα! Έχω το Honda CR-V του 2006 μοντέλο και νομίζω πως ήρθε η ώρα να αλλάξω ελαστικά. Ακόμα έχω τα εργοστασιακά. Η οδήγηση που κάνω είναι ασφάλτινη κυρίως αλλά μερικές φορές παίρνω και τους χωματόδρομους σε κανένα βουνό. Παρατήρησα όμως ότι τα λάστιχα έχουν φθαρεί αρκετά παρά τα λίγα χιλιόμετρα που έχω κάνει μέχρι τώρα(20000). Και υπόθετο ότι αυτό είναι κυρίως από τους χωματόδρομους. Μάλιστα μετά από μια τέτοια βόλτα μου στο ένα λάστιχο έφυγε ένα μικρό κομμάτι από τα πλάγια, όχι πολύ βαθιά αλλά εμφανές. Επίσης τώρα θα αγοράσω και τρέιλερ και λογικά θα το παίρνω μαζί μου στο χωράφι. Σκέφτομαι να πάρω λάστιχα 50-50. Τι λέτε? Ακούω ότι τα 50-50 κάνουν πολύ θόρυβο ισχύει? Ακόμα θα χάσω από επιδόσεις στην άσφαλτο? Με ενδιαφέρει κυρίως για θέμα ασφάλειας , δηλαδή στο φρενάρισμα και στα κρατήματα. Η μεγίστη ταχύτητα που μπορεί να πάω στην άσφαλτο είναι το πολύ 140 km/h. Με μία Γρηγόρη ματιά ξεχώρισα το Pireli Scorpion ATR και το Michelin 4X4 A/T.
Άβαταρ μέλους
goldsasboy
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Φεβ 2009, 19:29

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 08 Φεβ 2009, 22:47

Λοιπον τα 50-50 ειναι μια πολυ καλη επιλογη για σενα που τα κανεις ολα λιγο απο ολα , αλλα δεν θελεις και πολλους συμβιβασμους σε οτι κανεις :wink: :wink:
Επειδη ομως κινεισαι και επι το πλειστον στην ασφαλτο θα ελεγα οτι τα PIRELLI SCORPION ATR ειναι κορυφαια ! Πολυ καλυτερα στην ασφαλτο απο τα MICHELIN !! Ομως τα τα pirelli εχουν προβλημα στο οτι χαλανε και φθειρονται πολυ ευκολα και στο σκελετο και στο πελμα ...επισης εκτος δρομου ειναι καλα αλλα για ποσο ?? :roll:
Ενα λαστιχο το οποιο ειναι καλυτερο εκτος δρομου απο το pirelli το ιδιο αν οχι καλυτερο εντος δρομου με πολυ πιο ανθεκτικο σκελετο και λιγο ελαφρυτερο, ειναι το BRIDGESTONE 694 !! ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΛΑΣΤΙΧΟ !!!
Αν θες ακομα καλυτερες επιδοσεις εκτος δρομου ειναι το BFGOODRICH ALL-TERRAIN ,αλλα ακουγεται οτι το συγκεκριμενο οταν φθαρει γλιστραει αρκετα στο βρεγμενο ! Αλλα εκτος και στη λασπη ειναι απιαστο ! Οπως επισης καταπληκτικο ειναι και το cooper !!!
Θέλεις να κανω και μια μαντεψια ... ? εγω πιστευω οτι τα καλυτερα ειναι τα KUMHO ROAD VENTURE KL78 ALLTERRAIN ! Εχουν καλο σκαλισμα για εντος και εκτος διαδρομες αλλα και πολυ μικρο βαρος πραγμα που αυξανει το νευρο του αυτοκινητου σου ...να φανταστεις ειναι ελαφρυτερα απο τα εργοστασιακα !! Δες τα και αυτα !!!! Οτι και να παρεις παντως θα πηγαινεις πολυ καλυτερα απο οτι τα εργοστασιακα !!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

DODGE

Δημοσίευσηαπό meco » 08 Φεβ 2009, 23:29

Το 694 στην άσφαλτο είναι πολύ πίσω σε σχέση με το ATR. Το ATR είναι μεν 50-50 στα χαρτιά, αλλά η χάραξή του δείχνει ελαστικό 60-40 για να μην πω 70-30.
Εγώ τα φοράω τώρα 2 χρόνια σχεδόν (225/70/16 σε RAV4 MK2 f/l και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν με έχουν προδώσει ποτέ εκτός δρόμου, ενώ στην άσφαλτο και ήσυχα είναι και κορυφαίες για το χαρακτήρα τους επιδόσεις έχουν.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 08 Φεβ 2009, 23:32

To δεχομαι ! Εχουν ομως και αυξημενη φθορα δε νομιζεις ?
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό goldsasboy » 09 Φεβ 2009, 14:07

Όταν λες αυξημένη φθορά πόσο δηλαδή αντέχουν? Και το 694 σε σχέση με το ATR έχουν τόσο μεγάλη διάφορα? Δηλαδή υπάρχει θέμα ασφάλειας στην άσφαλτο?
Άβαταρ μέλους
goldsasboy
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Φεβ 2009, 19:29

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 09 Φεβ 2009, 15:49

Οχι τα PIRELLI ειναι κορυφαια , δε σου λεω ρε παιδι μου οτι θα χανεις γομες ετσι για πλακα ..αλλα σιγουρα δεν ειναι ανθεκτικα οπως τα BRIDGESTONE !! Δεν τιθεται θεμα ασφαλεις στην ασφαλτο ... εκτος βεβαια αν κρατησεις τα PIRELLI 15 χροννια !! :D
Ακομα πιο ανεκτικα απο τα BRIDGESTONE ειναι τα BFGOODRICH , γαιδουρι λαστιχο ..θα βαρεθεις να το εχεις θα ξεχασεις επισκευες στη γομα ,πολυ καλα και στην ασφαλτο , αλλα σιγουρα οχι σαν τα 694 ή τα ATR !!
Τα πιο ανθεκτικα ειναι τα GENERAL GRABBER AT2 , ... δεν πεθαινουν ποτε αυτα τα λαστιχα .... αλλα λογω σκληρης γομας ...γλιστρανε πολυ στο βρεγμενο ...και ετσι μπορει να αλλαξεις ολο το αυτοκινητο :D :D !
Τα COOPER δεν τα ξερω αλλα τα COOPER ATR θεωρουνται οτι συνδιαζουν αντοχη με κρατημα στην ασφαλτο και στο βρεγμενο !!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό goldsasboy » 09 Φεβ 2009, 18:13

Όταν λέω θέμα ασφάλεια εννοώ για το 694…στην άσφαλτο υστερεί πολύ σε επιδόσεις?? Μάλλον για 694 πάω , ελπίζω να μην με προδώσουν στην βροχή η σε καμία στροφή……
Άβαταρ μέλους
goldsasboy
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Φεβ 2009, 19:29

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό meco » 09 Φεβ 2009, 18:23

SHADOW200 έγραψε:To δεχομαι ! Εχουν ομως και αυξημενη φθορα δε νομιζεις ?

Δυστυχώς δε γνωρίζω πόσο γρήγορα ή αργά φθείρονται τα 694 για να σου απαντήσω. Όμως μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι τα ATR μέχρι στιγμής έχουν κρατήσει αρκετά καλά, δεδομένης και της ταλαιπωρίας που τα έχω υποβάλει.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 09 Φεβ 2009, 22:00

Σου ειπα οτι τα 694 εχουν παρα πολυ καλο+ κρατημα στην ασφαλτο και στο βρεγμενο αντοιστιχη των PIRELLI και σιγουρα το ιδιο ασφαλη ..μπορουμε να πουμε ομως και περισσοτερο ασφαλη αφου εχουν περισσοτερη αντοχη και ετσι διατηρουν τις καλες ιδιοτητες τους για περισσοτερο διαστημα !!
Θα πω ομως και καποια αλλα πραγματα για τα λαστιχα ... σε καθε περιπτωση να αποφευγεις ελαστικα οπως τα continental σε 4χ4 , μιας και αυτα τα ελαστικα εχουν υπερβολικο naylon και γλυστρανε παρα πολυ ευκολα εκτος δρομου ! Θα ελεγα οτι κατι τετοιο σμβαινει σε ενα βαθμο και με τα DUNLOP .
Το καλυτερο τραβηγμα και κρατημα εκτος δρομου καθως και αντοχη την εχουν τα αμερικανικα λαστιχα . BFGOODRICH ,GENERAL ,COOPER ,GOODYEAR ,αγρια ,επιθετικα αλλα με μεγαλο βαρος και σκληρη γομα ...με οτι αυτο συνεπαγεται!!
Τελεια ειναι τα PIRELLI και BRIDGESTONE στην ασφαλτο, αλλα και εκτος , μιας και οι δυο εταιριες παιζουν σε δικες τους κατηγοριες οντως πολυ τεχνολογικα προηγμενες με πολλες καινοτομιες !!
Πολυ καλες κρητικες εχω ακουσει επισης για TOYO ,KUMHO καθως και YOKOHAMA !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

DODGE

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 10 Φεβ 2009, 17:37

Τα pireli τα φοράει ένας φίλος μου σε navara d40 είναι πιό ασφάλτινο απο τα πιό πολλά που ξέρω.
Επίσης η φθορά που είχε σε ενάμιση χρόνο ήταν υπερβολική.
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 12 Φεβ 2009, 10:18

Τελως παντων για να δεις το ποσο αντεχει ενα ελαστικο στο χρονο πολλαπλασιασε το δεικτη TREADWEAR με το 50000 κμ και θα δεις ποσο αντεχει περιπου σε km στον αυτοκινητοδρομο !!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες