Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Subaru Forester Turbo: Απόψεις

Subaru Forester Turbo: Απόψεις

Δημοσίευσηαπό Varaderistas » 12 Οκτ 2009, 15:15

Αγαπητοί φίλοι,

Εδώ και μερικές μέρες, ψάχνοντας στο internet βρέθηκα στο forum αυτό. Διαπίστωσα ότι υπάρχουν πολλοί γνώστες σε θέματα 4κίνησης, με άποψη στηριζόμενη σε σωστά επιχειρήματα. Με βοήθησαν διάφορα topics να διαμορφώσω και μια δική μου άποψη σχετικά με μερικά μοντέλα της αγοράς.

Η αλήθεια είναι πως έχω καταλήξει πλέον στο Subaru Forester, την turbo έκδοση, όμως, ποιά από όλες; Την 2.0 του 2004 μοντέλο, ή την 2.5 του 2005;

Θα εκτιμούσα την άποψη όλων όσων έχουν σχηματίσει προσωπική γνώμη για τα συγκεκριμένα οχήματα.

Ενδεχομένως να έχει γίνει αναφορά στο forum για τα αυτοκίνητα αυτά, αλλά για να είμαι ειλικρινής έψαξα και φοβάμαι πως είναι πιθανόν να μου διέφυγε κάτι. Μπορείτε να επισυνάψετε και σχετικά links για να μην ανοίγουμε καινούργια συζήτηση από την αρχή!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Φιλικά,
Varaderistas (κατά κόσμον Κώστας)
Άβαταρ μέλους
Varaderistas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 15:05
Τοποθεσία: Αθήνα, Γαλάτσι

Subaru Forester Turbo: Απόψεις

Δημοσίευσηαπό meco » 13 Οκτ 2009, 10:02

Και οι δύο είναι πολύ καλές και όποια και να επιλέξεις θα είσαι ευχαριστημένος.
Με την 2.0 πληρώνεις λιγότερα σε τέλη και ασφάλιστρα με την 2,5 έχεις καταιγιστικές επιδόσεις. 0-100 σε λιγότερο από 6,5sec το οποίο όμως έχει και μία ανάλογη επιβάρυνση στην κατανάλωση.
Βέβεια και το δίλιτρο με τα 177 άλογα μόνο αργό που δεν είναι. Έχει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 8" 0-100.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Subaru Forester Turbo: Απόψεις

Δημοσίευσηαπό Varaderistas » 13 Οκτ 2009, 11:59

Βλέπω τα αυτοκίνητα και κλείνω προς το 2.5. Ευχαριστώ πολύ πάντως!
[SIGPIC]http://gallery.me.com/xenophon61/100102/D2A_6081.jpg?[/SIGPIC] Forester Gump![SIGPIC]
Άβαταρ μέλους
Varaderistas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 15:05
Τοποθεσία: Αθήνα, Γαλάτσι

Δημοσίευσηαπό Varaderistas » 27 Οκτ 2009, 14:18

Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά, με την καθοδήγηση ανθρώπων μέσα από την Subaru (!) αγόρασα ένα καλοδιατηρημένο 2.0 Turbo Automatic.

Επανήλθα στο θέμα για έναν άλλο λόγο. Συγγενής μου είχε αγοράσει το Land Cruiser 100 και κατά την παράδοση του έδωσαν ένα DVD με tips για οδήγηση off-road του αυτοκινήτου.

Αναρωτιέμαι αν κανείς έχει κάτι αντίστοιχο για το Subaru μου, ή έναν τρόπο να με βοηθήσει να μάθω κάποια βασικά πράγματα, ώστε να χρησιμοποιήσω όσο το δυνατόν περισσότερο τις ικανότητες του αυτοκινήτου, το οποίο δεν είναι off-road αλλά SUV.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι!
Άβαταρ μέλους
Varaderistas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 15:05
Τοποθεσία: Αθήνα, Γαλάτσι

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 28 Οκτ 2009, 01:51

ξεκίνα με ήπιες βόλτες στα βουνά και πάντα με παρέα. Η παρέα είναι βασική στο να μην σπάσει το αμάξι σου. Οταν είσαι μόνος στα βουνά δεν σε παίρνει να κολλήσεις και ετσι περνάς με περριτή φόρα τα εμπόδια. Η παρέα σου δίνει σιγουριά και την ευκαιριά να δοκιμάσεις τα με ήπιο τρόπο τα όρια.
Πάντα ιμάντες και ναυτικά κλειδια!!
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 30 Οκτ 2009, 09:34

Varaderistas έγραψε:Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά, με την καθοδήγηση ανθρώπων μέσα από την Subaru (!) αγόρασα ένα καλοδιατηρημένο 2.0 Turbo Automatic.

Επανήλθα στο θέμα για έναν άλλο λόγο. Συγγενής μου είχε αγοράσει το Land Cruiser 100 και κατά την παράδοση του έδωσαν ένα DVD με tips για οδήγηση off-road του αυτοκινήτου.

Αναρωτιέμαι αν κανείς έχει κάτι αντίστοιχο για το Subaru μου, ή έναν τρόπο να με βοηθήσει να μάθω κάποια βασικά πράγματα, ώστε να χρησιμοποιήσω όσο το δυνατόν περισσότερο τις ικανότητες του αυτοκινήτου, το οποίο δεν είναι off-road αλλά SUV.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάλι!
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 30 Οκτ 2009, 09:38

Varaderistas έγραψε:Τελικά, με την καθοδήγηση ανθρώπων μέσα από την Subaru (!) αγόρασα ένα καλοδιατηρημένο 2.0 Turbo Automatic.



Toν παλιοexplorer μου........
Τέλος πάντων. Η ερώτησή μου είναι : Έχει "αργά" το 2.0 turbo ;
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό meco » 31 Οκτ 2009, 12:40

Jugulator έγραψε:
Varaderistas έγραψε:Τελικά, με την καθοδήγηση ανθρώπων μέσα από την Subaru (!) αγόρασα ένα καλοδιατηρημένο 2.0 Turbo Automatic.



Toν παλιοexplorer μου........
Τέλος πάντων. Η ερώτησή μου είναι : Έχει "αργά" το 2.0 turbo ;

Όχι. Σύμφωνα με τη subaru δε χρειάζονται λόγω αυξημένης ροπής. Τα ίδια ισχύουν και για τα καινούρια diesel subaru (forester-outback). Ούτε αυτά έχουν.
Επίσης και τα αυτόματα subaru δεν έχουν κοντές.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Varaderistas » 02 Νοέμ 2009, 10:13

Καλημέρα και πάλι, μετά από μερικές μέρες απουσίας στα βουνά (πήγα να το δοκιμάσω με τις ελάχιστες γνώσεις μου)!

Το αυτοκίνητο δεν έχει αργά, όπως αναφέρει και ο φίλος Meco... Δυστυχώς ή ευτυχώς...

Πάντως, τόλμησα μια πρώτη προσπάθεια (συντηριτική) για να το βγάλω εκτός το αυτοκίνητο, και νομίζω ότι αν μάθω τις ικανότητές του, έχει να μου προσφέρει πολλές εμπειρίες.

Αυτό που παρατήρησα ήταν μια υπερθέρμανση των φρένων του, όπου μετά από ένα σημείο τα άκουγες να "σφυρίζουν" και με προβλημάτισε λίγο.

Στο δρόμο φυσικά είναι άπαιχτο! Αν και θα το ήθελα στα "kick-downs" να έχει καλύτερη απόκριση. Βέβαια, το συγκρίνω με το παλιό μου αυτοκίνητο καμιά φορά (κακώς!) το οποίο ήταν μόνο για γκάζια και εθνικές οδούς...

Εκεί όμως, που πραγματικά ευχαριστήθηκα και τα λεφτά που έδωσα, ήταν ότι κάλυψα πλήρως, απ' όσο φάνηκε, τον σκύλο μου, για τον οποίο πούλησα το roadster μου και πήρα το συγκεκριμένο αμάξι, ο οποίος απολάμβανε κάθε στιγμή μέσα στο suv και το έδειχνε! Αυτό και μόνο για εμένα είναι πολλά, τουλάχιστον επί του παρόντως! Χεχε!

Ξανά στο θέμα μας, λοιπόν... Κανένα tip για να μάθω τις off road δυνατότητες του Subaru μου;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!
[SIGPIC]http://gallery.me.com/xenophon61/100102/D2A_6081.jpg?[/SIGPIC] Forester Gump![SIGPIC]
Άβαταρ μέλους
Varaderistas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009, 15:05
Τοποθεσία: Αθήνα, Γαλάτσι

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 02 Νοέμ 2009, 15:06

Τυχερός ο σκύλος..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες