Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

HILUX or NAVARA or D-MAX

Δημοσίευσηαπό almak » 08 Δεκ 2010, 01:59

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ , βοηθήσατε περισσότερο απ΄όσο φανταζόμουν .
Το αυτοκίνητο το θέλω για τον πατέρα μου.
Εγώ όμως έχω συνηθήσει σε αυτόματο με LSD πίσω και νομίζω πως είναι η καλύτερη περίπτωση για τον μέσο οδηγό ....και ο πατέρας μου σίγουρα είναι :wink:

Θα δείξει ........... λόγικά αρχές χρόνου κάτι θε έχουμε αγοράσει !!!!
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 08 Δεκ 2010, 09:04

Λάβε υπόψιν σου ότι όλα αυτά είναι πισωκούνητα με σούστες πίσω και γενικά θα έλεγα θέλουν προσοχή στα γλυστερά - στροφές, ιδίως και λόγω του ότι μπορούν πιά εύκολα να μαζεύουν χλμ και να ξεγελούν...

Εγώ προσωπικά, για μένα ή δικό μου άνθρωπο, θα κοίταζα σαν πρώτη επιλογή το mitsubishi με το super select (κανονική μόνιμη τετρακίνηση με κεντρικο διαφορικό) το οποίο έχει τεράστια διαφορά στο πάτημα στο δρόμο - ενεργητική ασφάλεια, ειδικά σε τέτοιο μεγάλο όχημα όπως προείπα....
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Ν

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 08 Δεκ 2010, 14:26

ΕΠΙΣΗς ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ,το κοστος συντηρησης και τιμη λαδιου μηχανης κτλ ειναι ακριβοτερο ,το γιατι δεν το ξερω αλλα μπορω να το μαντεψω !!
πΡΟΦΑΝΩς Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗς ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μοτερ θα δουλευει σε περισσοτερες στροφες σε βαθος χρονου !
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: Ν

Δημοσίευσηαπό vagelis » 08 Δεκ 2010, 15:27

SHADOW200 έγραψε:ΕΠΙΣΗς ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ,το κοστος συντηρησης και τιμη λαδιου μηχανης κτλ ειναι ακριβοτερο ,το γιατι δεν το ξερω αλλα μπορω να το μαντεψω !!
πΡΟΦΑΝΩς Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗς ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μοτερ θα δουλευει σε περισσοτερες στροφες σε βαθος χρονου !

Λαθος,εχω αυτοματο και του βαζω λαδια κανονικα οτι και στα χειροκινητα,τα λαδια στο σαζμαν ειναι ακριβα γιατι ειναι πολλα σε ποσοτητα και ειναι ψιλα σαν των υδραυλικων συστηματων.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

N

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 08 Δεκ 2010, 20:51

γΙΑ ΤΑ ΝAVARA ετσι μου ειπαν σε συνεργεια ,για τα TATA δεν ξερω !!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

N

Δημοσίευσηαπό tornados » 18 Δεκ 2010, 15:44

παντως εαν οδηγησεις hilux με αυτοματο κιβωτιο και μετα χειροκινητο θα νομισεις οτι σου πηραν τη χαρα(οπως στο λεω),αλλο αμαξι το ενα αλλο τ'αλλο,καμια σχεση,χωρια που στην περιπτωση του αυτοματου hilux εχεις και την αισθηση οτι οδηγεις κατι ακριβο κατι τζιπ,στο αλλο λες ειμαι σε αγροτικο,αν γινομαι κατανοητος.......τωρα κατι αλλο,οδηγησα το amarok,αισθηση οτι πηρες ακριβο τζιπ μεσα,δε σε κοπαναει η αναρτηση και τα παιδια και η συζηγος λιγο θα νιωσουν οτι μπηκαν σε αγροτικο,κινητηρας πολυ "πραος"λες και δεν ειναι ντιζελ πραγματικα,παει καλα......ωραια ηλεκτρονικα καλουδια,εβαλα 4χ4 low ομως και οταν πηγα να τα βγαλω δε βγαινανε,ισως κατι πατησα λαθος,επισης η πιο μεγαλη καροτσα και βαθια,ομως ο 2,0cc ειναι ρισκο,δεν ξερω αν προχωρησε τοσο η τεχνολογια των υλικων,τη στιγμη που ολοι σχεδον τραβανε τα μαλλια τους με τα γκολφ και τα ναβαρα,τη στιγμη μαλιστα που η νισαν μαλλον ειδε την παπαρια που ειδε η τουοτα και η ισουζου και εκανε 3,0 cc.....τελος μπηκα σε φορουμ αργεντινικο και ηδη εκει συζητανε για το αν ειναι φυσιολογικο να δουλευει το αμαροκ σε θερμοκρασια νερου 120-130 βαθμους κελσιου,κανονκα δουλευει 90,οταν ομως εχει ζεστη και φορτιο παει μεχρι 130,κλασικο vw προβλημα να τρελλαθεις,δε λενε να λυσουν το προβλημα με τα νερα τους οι χαζογερμανοι
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

N

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 18 Δεκ 2010, 17:53

Για το amarok ακουω καλα λογια ! Δεν ξερω πως θα παει !
Κοιταξε TORNADO δεν διαφωνω οτι ενα HILUX ειναι ανθεκτικοτερο αλλα μεχρι τωρα στο NISSAN δεν εχω δει κατι ωστε να το κατηγορησω ! Αν θες κατι που μπορει να θεωρηθει μειον για εκτος δρομου ειναι το μεταξονιο το οποιο σε εναν απροσεκτο οδηγο μπορει να εξελιχθει απο απλο σπινιαρισμα εως και κατι σοβαροτερο !
Για το αυτοματο και χειροκινητο HILUX θα ελεγα οτι μαλλον αισθανεται κανεις οτι του πηραν τη χαρα αμα μπει σε αυτοματο απο χειροκινητο ! Αλλα αυτα ειναι γουστα πιο πολυ ,...περι ορεξεως ...κολοκυθοπιτα !!
Τελικα ρε φιλε πιο θα παρεις ? Αμα παρεις παρε και CB να μιλαμε και να σε ΚΡΑΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ...ΧΑΧΑΧΑ
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

N

Δημοσίευσηαπό tornados » 18 Δεκ 2010, 19:25

shadow πως πηγε το καλοκαιρι με τις ξενες?ειχες συγκομιδη καλη?εφτασε η καροτσα του ναβαρα να χωρεσουν ολες μαζι?........για το αμαροκ απο που ακους καλα λογια?γιατι στην ελλαδα δεν περπατησε,ενταξει με το ναβαρα,εισαι σιγουρα τυχερος και αυτο δε συνεβει μονο σε εσενα,υπαρχουν ανθρωποι που εχουν νιβα και δεν παθανε κατι μηχανικο,αλλα το 99%παθανε,λοιπον μεγαλο ποσοστο ανθρωπων με ναβαρα τραβανε τα μαλλια τους και ειναι πλεον γεγονος παγκοσμιο.....λοιπον και το χιλουξ ειπαμε μαλλον εχει θεματα,αλλα σταματανε εκει οταν λυνονται....ε περιμενα για το τι θα παρω,το χιλουξ που μου αρεσει κα με βολευει λογο αντοχης στη σκληρη χρηση με εκνευριζει ταυτοχρονα η φοβερη ανεπαρκεια του σε οδικη συμπεριφορα και ελειψη συστηματων ασφαλειας(εκτος αν στο τελος πληρωσεις καρα λεφτα),ειναι ψηλο και στενο το αμαξι πως να το κανουμε.....λοπον αν και δε θα επερνα ποτε vw ουτε κουρσα γιατι ξερω τι μπουρδελα ειναι,οταν ειδα περι τινους επροκειτω με το αμαροκ καταλαβα οτι μαλλον κλεινω προς τα εκει,ρε φιλε ειναι ωραιο μεσα,ειναι σαν κουρσα οντως για την οικογενεια,ειναι δυνατο ησυχο,στριβεις,εχει esp τα παντα το γαμιδη,ε τι να παρεις?νιωθεις οτι εχι οτι εχουν οι αλλοι με τα καγιεν τα αουντι τα καλα αμαξια και οτι δεν εισαι ξυλοκοπος που πρεπει να παλευεις για την καθε στροφη.....τους νικησε ολους ειναι γεγονος
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

N

Δημοσίευσηαπό tornados » 18 Δεκ 2010, 19:32

shadow μαθαινω εχεις ριξει τις καταναλωσεις στο ναβαρα στα 6 λιτρα,μουπαν ξυλωσες κατι σιδεριες απο κατω,εβγαλες κατι καθισματα,μεχρι λεει δεν εχεις και πατακια χααααααααααααααααααααα
Άβαταρ μέλους
tornados
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:31
Τοποθεσία: ημαθια

n

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 18 Δεκ 2010, 20:17

Καταναλωση παω φιλε μεχρι 7 !
Αυτος που λες TORNADO οτι ακομα και το ιδιο μοντελο απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο εχει διαφορες ,ΝΑΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΙΣΧΥΕΙ !
Αδερφε μην παρεις το AMAROK επειδη θελεις να δειχνει με CAYENNE ΚΑΙ Q7 , παρτω για τις εκτος δρομου δυνατοτητες του , ομως σιγουρα το HILUX ειναι καλυτερο ! Το δεχομαι στενο και ψηλο , οδικα σιγουρα θα ελεγα το χειροτερο , ομως με τριλιτρη μηχανη σιγουρα θα ζησει πολυ !!! Και μη φοβασαι φιλε στις στροφες ,ολα τα φορτηγακια μπορει να φυγουν χωρις το σωστο χειρισμο , παιξε με τις ταχυτητες του HILUX σωστα κατεβασματα και ανεβασματα και θα δεις την αργοστροφη μηχανη του να το κανει ΒΡΑΧΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ !!!!!
ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΙΑΣΕΙ ΣΕ NAVARA !!! :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

n

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 18 Δεκ 2010, 20:29

Οι ξενες σκληριζαν οταν με εβλεπαν και ακομα με κυνηγανε ,δεν ειναι ομως λογω οχηματος αλλα λογω εμφανισης , τι να κανω ρε γαμωτο εγω φταιω που αρεσω ??? Και να φανταστεις ειμαι ενας αγραμματος αγροταρος με αρβυλες που μυριζουν ποδαριλα και ομως βαζω στο φορτηγο μου θεικους αγγελους που αλλοι γραβατακιδες με φρου φρου και αρωματα και PORSCHE CAYENNE ουτε στον υπνο τους δεν βλεπουν , και να φανταστεις οτι μου λενε τις ερεθιζω επειδη μυριζω κατσικισιο γαλα και φετα τυρογαλο !!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Re: n

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Δεκ 2010, 22:57

SHADOW200 έγραψε:Οι ξενες σκληριζαν οταν με εβλεπαν και ακομα με κυνηγανε ,δεν ειναι ομως λογω οχηματος αλλα λογω εμφανισης , τι να κανω ρε γαμωτο εγω φταιω που αρεσω ??? ....



Γειά σου ρε shadow :twisted:

Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό bull » 20 Δεκ 2010, 21:38

:D :D :D :D Γεια σου ρε SHADOW!!! :lol: :lol: :lol:
PAJERO 2.6L TURBO EFI
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό bull » 20 Δεκ 2010, 21:53

Shadow δεν καταλαβες ακόμα τι τις τραβάει? Εισαι απο την παλιά φουρνιά φίλε. Κοιτάς μια γυναίκα και εκείνη αισθάνεται το βλέμμα του κυνηγού. Οτι γουστάρεις ρε παιδί μου και αυτό τις κολακεύει. Τι να λέμε τώρα... Σήμερα τα νέα παιδιά προτιμάνε να είναι "φίλοι" με τις γυναίκες. Ακου φίλοι... Γίνεται φίλος ο λύκος με το αρνί? Γι' αυτό γεμίσαμε ντιγκιντάγκες...
PAJERO 2.6L TURBO EFI
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

ν

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 21 Δεκ 2010, 08:44

χαχαχαχα , μιας και λες για αρνακια ...ενα πραγμα θα αναφερω να το ακουσουν οι γραβατακιδες με τα CAYENNE KAI ΤΑ X6 , την καλυτερη αποδοχη την ειδα οταν αναφερα οτι σαν ΠΟΙΜΕΝΑΣ εχω μια ευχερια να βρισκομαι κοντα σε προβατα και να κανω οτι θελω !! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Τι παραξενες που ειναι οι γυναικες !!! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες