Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΦΟΡΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΤΡΑΠΟΡΤΑ PICK UP????????????????????

ΦΟΡΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΤΡΑΠΟΡΤΑ PICK UP????????????????????

Δημοσίευσηαπό 222 » 15 Φεβ 2012, 09:17

Κατι πηρε το αυτι μου για φορο στα τετραπορτα.Ξερει κανεις τιποτα η ακουσε κατι?Ενας φιλος μου που παραγγειλε το NAVARA με τα 190 ηταν να παρει το τετραπορτο και τελικα πηρε με την 1,5 καμπινα γιατι μεχρι και η αντιπροσωπεια του ειπε οτι πανε να επιβαλουν τον φορο που ηταν και καλα να εχει μπει απο περυσι.Εαν ειναι αληθεια μιλαμε τωρα για 1000ευρω+. . . αν δεν κανω λαθος. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΛΩΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ Γ@@@ΣΕΙ
Άβαταρ μέλους
222
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 16 Απρ 2011, 16:12
Τοποθεσία: amfissa fokida

Δημοσίευσηαπό aapo » 17 Φεβ 2012, 14:15

Αυτά δεν τα σκέπτεσαι. ΟΚ
aapo
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 14 Οκτ 2003, 17:05
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 05 Μαρ 2012, 09:05

Aκόμα και αν διεκρινιστεί ότι δεν θα γίνει αυτό , .....κανείς δεν σου εγγυάται ότι ένα ωραίο πρωϊ , ο Μπέννι ή άλλος σαν κι αυτόν , δεν θα έχει αυτή τη φαεινή ιδέα για να κλείσει καμμιά τρύπα.
Δυστυχώς ζούμε στην Ελλάδα του αιφνιδιασμού και της (και) κρατικής εξαπάτησης.......
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό gaurosantoni » 06 Μαρ 2012, 19:28

kai giati να μην ειναι ετσι ρε παιδια μα....ες ειμαστε εμεισ που πληρονουμε τοσα λεφτα αφου ετσι και αλλιοσ επιβατικα ειναι και αυτα με μεγαλο πορτ μπαγκαζ
Άβαταρ μέλους
gaurosantoni
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Δεκ 2009, 17:22
Τοποθεσία: heraklio

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 07 Μαρ 2012, 10:15

gaurosantoni έγραψε:kai giati να μην ειναι ετσι ρε παιδια μα....ες ειμαστε εμεισ που πληρονουμε τοσα λεφτα αφου ετσι και αλλιοσ επιβατικα ειναι και αυτα με μεγαλο πορτ μπαγκαζ

Το ζητούμενο και το σωστό δεν είναι να πληρώσουν και αυτοί τα υπέρογκα τέλη-φόρους.
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να πάψουν οι διάφοροι φωστήρες σαν αυτόν που προανέφερα , να καλύπτουν την ανικανότητά τους , φορολογώντας ύπουλα , πούσ..κα και με απίθανα ποσά , τα ιδιωτικής χρήσεως αυτοκίνητα .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Ν

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 10 Μαρ 2012, 21:41

ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΠΙΒΑΤΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΥΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ...ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΣΟΓΥΝΗΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Ν

Δημοσίευσηαπό gaurosantoni » 15 Μαρ 2012, 19:37

αν δεν πληρουν της προδιαγραφες τοτε γιατι κικλοφορουν στους δρομους?πρεπει να ειναι μονο στα χωραφια?και πως βαζεις τα παιδια σου μεσα σε ενα αμαξι χωρις να πληρη της προδιαγραφες ασφαλειας?
Άβαταρ μέλους
gaurosantoni
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 07 Δεκ 2009, 17:22
Τοποθεσία: heraklio

n

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 15 Μαρ 2012, 22:19

Δεν πληρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας των επιβατικων αυτοκινητων για να φορολογηθουν σαν επιβατικα αυτοκινητα συμφωνα με την Ε.Ε , , τα παιδια του κανεις τα βαζει οπου του ερθει ακομα και σε μπολντοζες αυτο δε δημαινει οτι ειναι και ασφαλη ...ειδικα κατι γυφτοι εκει στη μεσαρααααααα τα βαζουν στις καροτσες μαζι με τις ντοματες και τα μανταρινια ...αααα και τις φραουλες !!!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 15 Μαρ 2012, 22:39

Βρε κοπέλι , μάλλον σε λάθος βάση το βάζεις το ζήτημα .
Το ότι τα επαγγελματικά και τα αγροτικά δεν υφίστανται την άγρια και εντελώς άδικη φορολογία των επιβατικών , δεν είναι θέμα προδιαγραφών ασφαλείας . Τα επαγγελματικά προφανώς έχουν τις δικές τους προδιαγραφές . Το ότι η συγκεκριμένη κατηγορία αυτοκινήτων δεν πληρώνει τέλη (ή λίγα) και έχει μειωμένη φορολογία , οφείλεται στην εύννοια που δείχνει το κράτος στον επαγγελματία , που με το αυτοκίνητο θα δουλέψει , θα παράγει , θα κάνει κύκλο εργασιών κ.λ.π. Σωστά κατά τη γνώμη μου . Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το κράτος πρέπει να βγάλει όλα τα σπασμένα πάνω στη ράχη των ΙΧ . Έτσι γίνομαι και εγώ υπ. οικονομικών .
Το έχει "πολλά" cc (για την νεοελληνική πραγματικότητα) ένα αυτοκίνητο δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά είναι πολυτελές . Και αυτό ισχυει για όλα , ΙΧ , επαγγελματικά , 4Χ4 τετράποτρα κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό Giannos » 16 Μαρ 2012, 12:09

Αν μου χαρακτηρίσει το τετράπορτο φορτηγό μου (VW AMAROK) επιβατικό και μου το φορολογήσει σαν τέτοιο (τέλη κυκλοφορίας, έκτακτες εισφορές κλπ.) τότε θα το αποχαρακτηρίσει από φορτηγό. Αρα δεν θα μπορεί όποιος θέλει να με σταματάει για να δει τι κουβαλάω μιας και θα μμπορώ να πω ότι είναι προσωπικό μου είδος που δεν χρειάζεται Δελτίο αποστολής. Με αποτέλεσμα να γίνει ένα ατελείωτο τσίρκο... Όπως είναι άλλωστε!
Τα ανωτέρω θέλουν πολύ συζήτηση γιατί καλή η κινδυνολογία αλλά να έχει και λίγη λογική.
Άβαταρ μέλους
Giannos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Μαρ 2005, 09:11
Τοποθεσία: Πάτρα

Re:

Δημοσίευσηαπό J.k » 17 Μαρ 2012, 22:41

Giannos έγραψε:Αν μου χαρακτηρίσει το τετράπορτο φορτηγό μου (VW AMAROK) επιβατικό και μου το φορολογήσει σαν τέτοιο (τέλη κυκλοφορίας, έκτακτες εισφορές κλπ.) τότε θα το αποχαρακτηρίσει από φορτηγό. Αρα δεν θα μπορεί όποιος θέλει να με σταματάει για να δει τι κουβαλάω μιας και θα μμπορώ να πω ότι είναι προσωπικό μου είδος που δεν χρειάζεται Δελτίο αποστολής. Με αποτέλεσμα να γίνει ένα ατελείωτο τσίρκο... Όπως είναι άλλωστε!
Τα ανωτέρω θέλουν πολύ συζήτηση γιατί καλή η κινδυνολογία αλλά να έχει και λίγη λογική.


Ωραια θα ηταν να γινει ετσι οπως τα λες αλλα δυστυχως θα εχεις (οπως εχω) ενα επαγγελματικο που θα εχει τεκμηριο και ολα οσα εχει ενα ι.χ. και θα ειναι επαγγελματικο.
Με λιγα λογια αν δεν αλλαξει ο νομος και συνεχισει να υπαρχει οπως εχει, νομιμα δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα περα απο αυτο που εχει χαρακτηριστει το αυτοκινητο.
Άβαταρ μέλους
J.k
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008, 22:21
Τοποθεσία: Aττική

Re: ΦΟΡΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΤΡΑΠΟΡΤΑ PICK UP????????????????

Δημοσίευσηαπό nektarios 90 » 13 Ιουν 2014, 10:02

Καταρχας αν θες να πάρεις αγροτικο πρεπει να αποφασισεις για τι δουλειά το θες αμα το θες για φιγουρα η να βάζεις την οικογενοια σου παρε διπλοκαμπινο αλλά έχει 2 μειονεκτηματα. Πρωτον δεν θα εχεις καροτσα μεγαλη και δευτερον θα πληρωνεις μεγάλο φορο γιατι τα διπλοκαμπινα τα πιάνει ο νομος ως πολυτελης και ο γιοταχι
nektarios 90
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Ιουν 2014, 13:54


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες