Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

LAND CRUISER J120

NAVARA

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 25 Νοέμ 2008, 18:50

Aγαπητοι TOYOTAKIDES !!
Επειδη το συγκεκριμενο θεμα ειχε πεσει στην αντιληψη μου πριν καιρο με το LANDCRUISER γνωστου , θα πω τα εξης !
Η ΤΟΥΟΤΑ σαν σοβαρη και υπευθυνη εταιρεια που ειναι με την υπεραξιοπιστια την οποια διαθετει , δεν αποδεχεται τη χαρτογραφηση της Ελλαδος απο αλλες εταιρειες κυριως λογου marketing αλλα και αλλων περιμπλοκων θεματων .πραγματικα πιστευω οτι θα αργησει να βγαλει προγραμμα για την Ελλαδα κυριως γιατι η χωρα μας ειναι μια χωρα αυθαιρετων κτισματων οπου ο καθενας χτιζει οπου του κλαπνισει χωρις να υπολογιζει δρομους και πεζοδρομια . Αληθεια τη νοημα εχει προγραμμα navigator για μια χωρα σαν την Ελλαδα ? :D Αν υπαρχει προγραμμα αυτο θα ειναι παντοτε κατα προσεγγιση ,κατι το οποιο η TOYOTA δεν θα το αποδεχτει ευκολα ! Οσο αξιοπιστη ειναι αλλο τοσο δυσκαμπτη ειναι σαν εταιρεια . Δεν παιζει κορονα γραμματα την αξιοπιστια της για να κανουν το κεφι τους καποια καλοπαιδα το σαββατοκυριακο και πεσουν σε καμια λιμνη που ξεφυτρωσε ξαφνικα απο το πουθενα !
Αληθεια πως θα φτιαχτει προγραμμα navigator οταν ολα τα χτισματα ειναι αυθαιρετα και δεν υπαρχουν ουτε πεζοδρομια ουτε δρομοι .
Θυμηθειτε ομως οτι η TOYOTA αργησε να βγαλει κιτ ιπποδυναμης για 200 αλογα του HILUX και το εκανε μονο και μονο απο τις πολλες πιεσεις των πελατων , που ηταν στο κατω κατω και σιγουρη για την αξιοπιστια του HILUX . Φαντασου για το NAVIGATOR στην Ελλαδα που ουτε ο θεος δεν ειναι σιγουρος τι θα συναντησεις στους δρομους :D :D θα περασει καιρος ...... για NAVIGATOR :D :D
ΠΙΕΣΤΕ ΤΟΥς ΟΜΩς ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ .....
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό nolander » 28 Νοέμ 2008, 00:05

Υπάρχει απο την Άνοιξη το DVD με την Ελλάδα .
Το χρεώνουν 160 Ε , και είναι ένα σετάκι απο 4 DVD (καλύπτει όλη την Ευρώπη - και την Ελλάδα ).

Δοκίμασα το Ελληνικό (Δανεικό απο Φίλο...) , και ΔΕΝ με ενθουσίασε .
Ο χάρτης είχε αρκετά λάθη και γενικότερα είχε μικρή κάλυψη της χώρας .

Οπότε είπα να περιμένω της επόμενης χρονιάς .

PS . Τα DVD ΔΕΝ αντιγράφονται
Άβαταρ μέλους
nolander
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Μάιος 2007, 18:27

Δημοσίευσηαπό ktsaf » 28 Νοέμ 2008, 09:55

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει κάποιο άλλο πρόγραμμα στο dvd του navigation?
Άβαταρ μέλους
ktsaf
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:58
Τοποθεσία: Πειραιάς-Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 29 Νοέμ 2008, 00:02

nolander έγραψε:Υπάρχει απο την Άνοιξη το DVD με την Ελλάδα .
Το χρεώνουν 160 Ε , και είναι ένα σετάκι απο 4 DVD (καλύπτει όλη την Ευρώπη - και την Ελλάδα ).

Δοκίμασα το Ελληνικό (Δανεικό απο Φίλο...) , και ΔΕΝ με ενθουσίασε .
Ο χάρτης είχε αρκετά λάθη και γενικότερα είχε μικρή κάλυψη της χώρας .

Οπότε είπα να περιμένω της επόμενης χρονιάς .

PS . Τα DVD ΔΕΝ αντιγράφονται



τα παντα αντιγραφονται με το καταληλο προγραμμα
με το DVDFab Platinum 5 δοκιμασε σπαει ολα τα κλειδια
ποτε δεν ξερεις :) :)
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Δημοσίευσηαπό nolander » 01 Δεκ 2008, 01:27

landcruiserJ120 έγραψε:
τα παντα αντιγραφονται με το καταληλο προγραμμα
με το DVDFab Platinum 5 δοκιμασε σπαει ολα τα κλειδια
ποτε δεν ξερεις :) :)


Τα έχω αντιγράψει (κρίμα τα Double Layer) , αλλά μόλις βάζεις το αντεγραμένο μέσα , ΔΕΝ το αναγνωρίζει ... .Ενώ είναι ΟΛΟΙΔΙΟ ...
Ενδεχωμένως να παίζει η Ποιότητα του DVD (Hardware safe)
Άβαταρ μέλους
nolander
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Μάιος 2007, 18:27

Δημοσίευσηαπό almighty » 04 Ιαν 2009, 03:01

Απαντάω και εγώ μετά από πολύ καιρό εδώ....Δυστυχώς ακόμα είμαι ΧΩΡΙΣ χάρτες για το J120 παρόλο που μπήκαμε αισίως στο 2009 (καλή χρονιά να έχουμε...).

Όλο αυτό το καιρό δεν σταμάτησα να πιέζω για κάποια απάντηση ή έστω για κάποια ενημέρωση την Toyota. Πράγματι, όπως ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, οι χάρτες υπάρχουν από την άνοιξη και πράγματι, τα καινουρια j120 έχουν navigation που δουλεύει κανονικότατα.

...Έλα όμως που τα καινούρια dvd με τους χάρτες της Ελλάδας παίζουν τελικά ΜΟΝΟ σε μοντέλα J120 που βγήκαν από τον Ιούνιο του 2004 και ύστερα, όπως με ενημέρωσαν από την αντιπροσωπεία!!!! Όσοι έχουν μοντέλο πριν τον 6/2004 (συμπεριλαμβανομένου και εμού που το αγόρασα τον Απρίλιο του 2004) εξαιτίας κάποιας "ασυμβατότητας" -όπως ισχυρίζονται- του dvd με το σύστημα εκέινων των μοντέλων, δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το καινούριο dvd...

Πρόκειται περι ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ πλέον. Η Toyota Ελλας συνεχίζει να ισχυρίζεται ότι περιμένει ενημέρωση από την μητρική εταιρία για το συγκεκριμένο θέμα και ότι "θα δοθεί λύση". Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έχουν περάσει ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ KAI AKOMA EXΩ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ. Δεν είναι κατάσταση αυτή, είναι καθαρός εμπαιγμός.

Μία ελάχιστη κίνηση εκ μέρους της Toyota προς τους πελάτες της θα ήταν να αναβαθμίσει/αντικαταστήσει το σύστημα με κάποιο συμβατό με τους νέους χάρτες που παρέχει....και φυσικά να παρέχει ΔΩΡΕΑΝ το dvd σε αυτούς που το δικαιούνται...ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ 160€...Αλλά δυστυχώς η έννοια του σεβασμού προς τον πελάτη εξαφανίζεται την στιγμή που θα τους σκάσεις τα 65.000€ για το J120...

Ετοιμάζω μία ιδιαίτερα υψηλών τόνων επιστολή παραπόνων προς την Toyota Ελλας, η οποία θα κοινοποιηθεί και στην Toyota Εurope καθώς και στην Inchcape UK η οποία είναι ο επίσημος dealer της Toyota για όλη την Ευρώπη. Όποιος ενδιαφέρεται να συνεισφέρει στην σύνταξή της ας μου στείλει pm.

K.
Άβαταρ μέλους
almighty
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Σεπ 2005, 10:44

Δημοσίευσηαπό ANTADAN » 16 Ιαν 2009, 22:35

ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ DVD 8/2008 ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΛΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΒΕΒΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
Άβαταρ μέλους
ANTADAN
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Ιαν 2009, 21:16
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες