Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

LAND CRUISER J120

LAND CRUISER J120

Δημοσίευσηαπό DIMITRIOS-K » 20 Φεβ 2005, 18:33

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΑΠΟ RAV4 ΠΗΓΑ ΣΤΟ CRUISER, AYTO ME TA ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΟΣΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ 4χ4 ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ RAV ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ, ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ 2 ΛΕΞΕΙΣ PLEASE. ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ Α/Τ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ !
Άβαταρ μέλους
DIMITRIOS-K
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 18:20
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

LAND CRUISER J120

Δημοσίευσηαπό magic » 23 Φεβ 2005, 11:06

καλοριζικο βρε!!!!!!!
Σε λυπαμαι παντως ....αν χρειαστεις να αγορασεις πλαστικα κλιπς .... για τον θολο του φτερου!!!
Εχω LC90 και οταν πηγα να μου αλλαξουν την κεραια .... τα 10 κλιπς (για πλαστικα μιλαμε ε?) εκαναν οσο η κεραια !!! 34 ευρω!! Αν και εκανα παραπονα οτι στην Αμερικη κανουν 5 δολλαρι τα 25τεμαχια !!! μου ειπαν οτι τοσο κοστιζουν (λογω φορων κλπ κλπ )
Ερωτηση ... δηλαδη η κεραια δεν εχει φορους????

Σορρυ για την πολυλογια ... αλλα τα πηρα στο κρανιο!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: LAND CRUISER J120

Δημοσίευσηαπό TLG » 23 Φεβ 2005, 11:17

DIMITRIOS-K έγραψε: ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ 2 ΛΕΞΕΙΣ PLEASE. ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ Α/Τ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ !



Κατ'αρχην καλοταξιδο .......
Αφου το αμαξι τα κανει ολα μονο του ειναι λιγες οι φορες που θα χρειαστεις να κλειδωσεις το κεντρικο διαφορικο και αυτο μονο σε αρκετα δυσκολες εκτος δρομου συνθηκες και ποτε εντος δρομου ...το πως ειναι ευκολο ....πατας το κουμπι και εισαι ΟΚ :D :D ...Αν ψαξεις το forum θα δεις πολλα αρθρα σχετικα που θα σε διαφωτισουν ....
Ως αναφορα τα λαστιχα Α/Τ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλα ειναι τα Bridgestone Dueler 694 αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν βγαινουν στις διαστασεις που φοραει το LC...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: LAND CRUISER J120

Δημοσίευσηαπό sef » 25 Φεβ 2005, 12:59

DIMITRIOS-K έγραψε:ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΑΠΟ RAV4 ΠΗΓΑ ΣΤΟ CRUISER, AYTO ME TA ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΛΟΥΔΙΑ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΟΣΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ 4χ4 ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ RAV ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ, ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ 2 ΛΕΞΕΙΣ PLEASE. ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ Α/Τ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ? ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ !



Καλοριζικο πολυ καλη επιλογη!!!
Βf Goodrich Α/Τ ειναι κορυφη τα εχω εγω και αλλοι 10 φιλοι ειναι ειμαστε ολοι πολυ ευχαριστμενοι.
Το κλειδωμα γινεται πατοντας το αναλογο κουμπακι!
Και το κανουμε οταν το εδαφος που παταμε δεν εχει καλη προσφυση, το αποφευγουμε οταν εχουμε καλη προσφυση.
Και η αισθηση που εχουμε οταν ειναι ενεργοποιημενο ειναι οτι δεν στριβει πολυ το τιμονι σε φουρκετες, και φυσικα δεν το ζοριζουμε στο σημειο αυτο.
Παντος με ενα σε Α/Τ λαστιχα θα κανεις πολλα πραγματα εκτος δρομου,
στην τελευταια μου εκδρομη ειχα ενα μπροστα μου με εμπειρο οδηγο και ασφαλτινα βεβαια οπου περνουσε σε ανηφορικα κομματια με λασπη-χιονι
εκει που μερικα αλλα με ασφαλτινα Jimny-Discovery εβαζαν αλυσιδες η πηγαινα δεμενα πισω απο αλλα με Mud λαστιχα.
Καλες Βολτες!!!
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 01 Μαρ 2005, 14:40

Μόλις γύρισα από μια βόλτα 5 ημερών μέχρι την σαμαρινα και πίσω :P

Το κεντρικό το κλειδώνεις σε ανηφορικά και ολισθηρά κομμάτια
Ειδικά στα κομμάτια που πρέπει να έχεις φορά για να τα περάσεις γιατί με το κλείδωμα στο συγκεκριμένο αμάξι εκτός από 50-50 απενεργοποιείτε και το VCS που
Ελέγχει την πλαγιολίσθηση αλλά σου κόβει και το γκάζι με συνέπια να μην μπορείς να ανεβείς

Τώρα για τα λάστιχα που θέλεις είναι τα Bridgestone Dueler 694 αλλά δεν έρχονται στην Ελλάδα ακόμα περιμένω απάντηση από την Bridgestone μια πρώτη εκτίμηση είναι τέλος Μαρτίου τώρα τα
BF ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΛΟΓΩ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ 265/70/17 ΕΝΑΝΤΙ 265/65/17 ΠΟΥ ΦΟΡΑΣ
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό DIMITRIOS-K » 02 Μαρ 2005, 16:41

Thank u J-Land γιά την ενημέρωση!
Η Σαμαρίνα καλή φαντάζομαι ε? Μπράβο σου. Εγώ είχα ανέβει στα Καλάβρυτα πριν 1-2 Σ/Κύριακα αλλά αηδίασα με την κίνηση, νύχτωσα και γύρισα Πάτρα μέσω Χαλανδρίτσας. Δεν το ευχαριστήθηκα πολύ, εκτός από 1 κομμάτι που βούτηξα όλος στη λάσπη και το Cruiser όργωσε (!) στην κυριολεξία με ασφάλτινα. Πολύ ροπή βρε παιδί μου. Λέω να πεταχτώ και στην Ναύπακτο μεθαύριο , να ανέβω και λίγο ορεινή, αλλά ελπίζω να μην έχει πάλι τόση κίνηση.
Όσον αφορά το navigation τώρα, πονεμένη ιστορία. Είδα τα sites των εταιρειών Navteq κλπ. έστειλα και κάποια mail αλλά δεν μου απάντησαν θετικά. Να βγάλω την οθόνη και να βάλω ένα ανθοδοχείο όπως το Beetle ? Το σκέφτομαι. Αν θες photos για LC crawler έχω στο pc μου.
Άβαταρ μέλους
DIMITRIOS-K
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 18:20
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 04 Μαρ 2005, 10:06

Καλημέρα

Τελικά τα λάστιχα έχουν έρθει και κοστίζουν 800€
Αλλά θα τα αφήσω για Δεκέμβρη
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 05 Αύγ 2005, 23:49

Το Navigator παιδιά είναι μια ΠΟΛΥ πονεμένη ιστορία. Προσωπικά, το έχω οδηγήσει 1 φορά το Cruiser (μιλάμε για την full έκδοση με το αυτόματο κιβώτιο) μιας κ δεν είναι δικό μου (αλλά της οικογενείας). Σχεδόν πλακωθήκαμε με την υπεύθυνο της ΤΟΥΟΤΑ (μία τύπισσα με περίεργο "ρο" - σαν γερμανίδα μου φάνηκε), η οποία απαντούσε με τις εξής προκατ εκφράσεις : το έχουμε αναφέρει στα κεντρικά, δεν ξέρω πότε θα ενεργοποιηθεί !". Στην Ιταλία ωστόσο, που πήγαμε οδικώς το σύστημα λειτουργούσε ΠΟΛΥ καλά. Βέβαια, δεν ήταν ακόμη σε επίπεδα εύρεσης δρόμων ή π.χ. Ξενοδοχείων με συγκεκριμένες ονομασίες (μπορούσε κανείς, παρ' όλα αυτά, να δηλώσει ως POI βενζινάδικα κλπ κ να εμφανιστούν στο χάρτη), αλλά το θετικό της υπόθεσης είναι ότι - κ μου φάνηκε πολύ περίεργο, τσακάλια τα Τζαπάνια - έπιανε ΚΑΙ μέσα στα τούνελ (απίστευτο κ όμως αληθινό). Βέβαια επειδή είναι, περίπου, παράλογο το σήμα να περνά μέσα από το σιδηροπαγές σκυρόδεμα (Μπετόν), ίσως τελικά να είναι κ καμμιά πατέντα των Ιταλών (όπως κ τα κινητά μας που έπιαναν μέσα στο Μετρό κ σε σημεία πολλών μέτρων χαμηλότερα του εδάφους).
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 19 Αύγ 2005, 08:49

Καλημέρα και καλό χειμώνα ( λέμε….. τώρα …..για το χειμώνα)

Δεν υπάρχει καμιά πατέντα σε σχέση με το σήμα το κόλπο είναι ότι μετράει την απόσταση από το τελευταίο στίγμα με τα μετρά που διανύεις και την κατεύθυνση που έχεις και κάνει και διόρθωσης βάση του χάρτη

Αυτός είναι ο ένας λόγος που δεν μπορούμε να αλλάξουμε διάσταση στα λάστιχα
Ο άλλος είναι ο έλεγχος του ύψους

( :( δίστιχος εάν και ψήνομαι με την επικειμένη αλλαγή σε τύπο λάστιχου να τσιμπήσω το ύψος )
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 20 Αύγ 2005, 16:16

Επί του προβλήματος στο Navigation system, έχεις τίποτα νεώτερο ; Θα δούμε φως, λες, σύντομα ; Η Γερμανίδα πάντως εξαφανίστηκε ! (ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από τους υπευθύνους της ΤΟΥΟΤΑ).
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 26 Αύγ 2005, 13:25

Καλημέρα

Μετά από πολύ ψάξιμο και μπινελικι κατέληξα στο ότι μονό άμα μαζευτούμε καμιά δεκαριά και στείλουμε εξώδικη επιστολή μπορεί να γίνει κάτι σε συνδυασμό
Με το σύλλογο του καταναλωτή ( που είσαι fire lord ) :evil:
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 28 Αύγ 2005, 13:35

Ποιο σύνδεσμο ρε συ, θα τους πάρει κ θα τους σηκώσει ! 11721 -> Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή, ΕΚ.ΠΟΙ.ΖΩ. -> 210 3304444.

Θα γίνει ΠΟ ΛΕ ΜΟΣ ! :P
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό firelord » 29 Αύγ 2005, 12:01

επ με φώναξε κανείς???

<-------- ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΣ ΑΘΩΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 31 Αύγ 2005, 12:37

Εγώ είμαι ένας πάντως.
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 06 Σεπ 2005, 08:54

Καλημέρα σας

είμαι μέσα 2 και 3 έχω και ένα φίλο που το έχει οπότε 3 το σύνολο
για να δω και του άλλους να μαζευόμαστε :razz:

Kαι το πρόβλημα για τoν ειδικό (fire lord)

Το navigator του land cruiser 120 δεν υποστηρίζει την Ελλάδα έχει όλη την Ευρώπη εκτός την Ελλάδα κατά την αγορά είπαν ότι θα κυκλοφορήσει νέο DVD αλλά τίποτα
και η απάντησης είναι ότι δεν ξερόυν ποτέ θα κυκλοφορήσει

στα διαφημιστικά φυλλάδια δεν αναφέρεται ότι δεν καλύπτεται η Ελλάδα αλλά διαφημίζεται το σύστημα navigator :evil: :evil:

καμιά ιδέα για συντονίσουμε τις ενέργειες μας
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες

cron