Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Daihatsu Terios Vs Suzuki Jimny

Daihatsu Terios Vs Suzuki Jimny

Δημοσίευσηαπό panosko » 22 Μαρ 2005, 03:07

Τελικά ποιό είναι καλύτερο απο τα δύο? Εχω ήδη παραγείλει το νέο LR Discovery (diesel) το οποίο το παραλαμβάνω Ιούλιο, αλλα δεν συζητάω συμμετοχή σε αγώνες (trail rides etc) με αυτό, οπότε αποφάσισα να πάρω ένα από τα δύο μικρά για να κάνω και το χαβαλέ μου και να μην τα λυπάμαι. Εδώ όμως κόλλησα για τα καλά. Το Jimny το οδήγησα στο Trail Ride Ευβοίας, και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Το Daihatsu ομως οχι ακομα. Απ'οτι έμαθα έχει πανακριβα ανταλλακτικα (το Terios), και γυρνάει τούμπα πιο εύκολα απο το Jimny (!) , απο κει και πέρα τιποτα άλλο. Μηπως γνωρίζετε περισσότερα?

Υ.Γ. Δεν θέλω NIVA ούτε Sami :!:
Άβαταρ μέλους
panosko
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 02:17
Τοποθεσία: Ραφήνα

Re: Daihatsu Terios Vs Suzuki Jimny

Δημοσίευσηαπό teroulas » 22 Μαρ 2005, 11:16

panosko έγραψε:Τελικά ποιό είναι καλύτερο απο τα δύο? Εχω ήδη παραγείλει το νέο LR Discovery (diesel) το οποίο το παραλαμβάνω Ιούλιο, αλλα δεν συζητάω συμμετοχή σε αγώνες (trail rides etc) με αυτό, οπότε αποφάσισα να πάρω ένα από τα δύο μικρά για να κάνω και το χαβαλέ μου και να μην τα λυπάμαι. Εδώ όμως κόλλησα για τα καλά. Το Jimny το οδήγησα στο Trail Ride Ευβοίας, και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Το Daihatsu ομως οχι ακομα. Απ'οτι έμαθα έχει πανακριβα ανταλλακτικα (το Terios), και γυρνάει τούμπα πιο εύκολα απο το Jimny (!) , απο κει και πέρα τιποτα άλλο. Μηπως γνωρίζετε περισσότερα?

Υ.Γ. Δεν θέλω NIVA ούτε Sami :!:


Έτσι όπως το λές, Jimny
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Daihatsu Terios Vs Suzuki Jimny

Δημοσίευσηαπό gmav » 22 Μαρ 2005, 13:09

panosko έγραψε:Τελικά ποιό είναι καλύτερο απο τα δύο?

Το θέμα είναι υποκειμενικό και μεγάλη βαρύτητα εχει η χρήση του αυτοκινήτου...


αποφάσισα να πάρω ένα από τα δύο μικρά για να κάνω και το χαβαλέ μου και να μην τα λυπάμαι.

αν σκέφτεσαι και αγώνες με αυτό, τότε το jimny είναι μονόδρομος. Σου υπενθυμίζω πως το terios δεν έχει κοντές σχέσεις (αργό δαφορικό) το οποίο σίγουρα θα σου χρειαστεί στους αγώνες.


Απ'οτι έμαθα έχει πανακριβα ανταλλακτικα (το Terios)

ακόμα δε τα χρειάστηκα.... όμως το τυπικό service του (λάδια, φίλτρα κτλ) μου κοστίζει (στη Θεσσαλονίκη) 90 ευρά.

και γυρνάει τούμπα πιο εύκολα απο το Jimny (!)

δε ξέρω και ούτε θέλω να το δω ποτε :D
το terios είναι ποιο στενό απο το jimny αλλά μιλάμε για εκατοστά. δε ξέρω αν κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά.


Εχω ήδη παραγείλει το νέο LR Discovery (diesel)

αυτό δε το κατάλαβα.... αγοράζεις το disco και θα κατεβένεις με άλλο στους αγώνες? το disco για ποιους λόγους το αγοράζεις? (αν όχι για off road χρήση)...
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Daihatsu Terios Vs Suzuki Jimny

Δημοσίευσηαπό IKE » 22 Μαρ 2005, 13:41

Καλά κάνεις και δεν βάζεις το Disco στους αγώνες, ακόμα και μια γρατζουνιά να γίνει σε ενα τόσο ακριβό αμάξι πονάει.

Αν δεν χρειάζεσαι τις 5 πόρτες και τους -λίγο- καλύτερους χώρους πάρε το Jimny, είναι καλύτερο παντού.

Μεγειές το LR, γράψε εντυπώσεις μόλις το πάρεις, το είχα δει στην executive και με εντυπωσίασε.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Re: Daihatsu Terios Vs Suzuki Jimny

Δημοσίευσηαπό Geo » 22 Μαρ 2005, 14:53

Εφόσον το θες για συμμετοχή σε αγώνες (trail rides etc) πάρε το Jimny

Γνώμη μου είναι, τo Terios, καλό, χρυσό, αλλά όχι για αυτή την χρήση
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Daihatsu Terios Vs Suzuki Jimny

Δημοσίευσηαπό panosko » 22 Μαρ 2005, 16:58

Εχω ήδη παραγείλει το νέο LR Discovery (diesel)

αυτό δε το κατάλαβα.... αγοράζεις το disco και θα κατεβένεις με άλλο στους αγώνες? το disco για ποιους λόγους το αγοράζεις? (αν όχι για off road χρήση)...[/quote]

Τι να σου πρωτοαπαντήσω εδώ...? Μονο το χώμα και η σκονη να μου μπει μεσα και να γεμίσει ταμπλώ κτλπ (που την εχω δει στους αλλους αγώνες) δεν θελω τιποτ' άλλο. 20 εκατ. αμαξι είναι. Ασε μετα το πλύσιμο από κάτω. Είναι και λίγο θεόρατο το αμάξι αυτό. Σιγα μη παω να το σπάσω στις κοτρώνες και να τρίζει όλο μετά από 1 μήνα! Η χρήση του θα είναι normal off-road , όχι αγώνες.
Άβαταρ μέλους
panosko
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 02:17
Τοποθεσία: Ραφήνα

ΟΚ, Jimny, αλλά το νέο ή το παλιό?

Δημοσίευσηαπό panosko » 22 Μαρ 2005, 17:07

ΟΚ, Jimny - Terios : 4 - 0 το θέμα θεωρείται λήξαν.
Η πλάκα είναι οτι όλο κάτι γίνεται και σκαλώνω. Βγήκε το καινούριο Jimny το οποίο δεν διαφέρει εξωτερικά, αλλά το εσωτερικό είναι όντως αλλαγμένο, κατα πολύ καλύτερο απο τον προκάτοχό του. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι οτι αντί για το λεβιέ βάλανε κουμπάκια για την ενεργοποίηση 2H - 4H - 4L. (Και έχει και 1000 ευρώ πιο πολύ.) Αυτό είναι καλό ή κακό?
Άβαταρ μέλους
panosko
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 02:17
Τοποθεσία: Ραφήνα

Re: ΟΚ, Jimny, αλλά το νέο ή το παλιό?

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 08:24

panosko έγραψε:ΟΚ, Jimny - Terios : 4 - 0 το θέμα θεωρείται λήξαν.
Η πλάκα είναι οτι όλο κάτι γίνεται και σκαλώνω. Βγήκε το καινούριο Jimny το οποίο δεν διαφέρει εξωτερικά, αλλά το εσωτερικό είναι όντως αλλαγμένο, κατα πολύ καλύτερο απο τον προκάτοχό του. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι οτι αντί για το λεβιέ βάλανε κουμπάκια για την ενεργοποίηση 2H - 4H - 4L. (Και έχει και 1000 ευρώ πιο πολύ.) Αυτό είναι καλό ή κακό?


Πάρε οπωσδήποτε το καινούριο γιατί το παλιό είχε πολλά προβλήματα oτι κιβώτιο. Να φανταστής το καινούργιο κιβώτιο το διαφημίζει περήφανη η suzuki ! Η έλλειψη του μικρού μοχλού και εμένα δεν μου αρέσει.
Όπως κατάλαβες ψήφος στο jimny 5 - 0.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: ΟΚ, Jimny, αλλά το νέο ή το παλιό?

Δημοσίευσηαπό IKE » 23 Μαρ 2005, 10:53

Το καινούριο Jimny έχει καλύτερα επιλεγμένες σχέσεις στο κιβώτιο, το τρωρινό μοντέλο έχει παρουσιάσει κάποια προβλήματα στο συχρονιζέ αλλα μόνο στα ισπανικά μοντέλα (τα ανοιχτά δηλαδή).

Το ανανεωμένο δεν θα είναι λογικά ακριβότερο απλώς θα έχει στανταρ ABS γι'αυτό θα κάνει περίπου 16.000 (όσο κάνει και το τορινό με ABS)
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Re: ΟΚ, Jimny, αλλά το νέο ή το παλιό?

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 12:35

IKE έγραψε:Το καινούριο Jimny έχει καλύτερα επιλεγμένες σχέσεις στο κιβώτιο, το τρωρινό μοντέλο έχει παρουσιάσει κάποια προβλήματα στο συχρονιζέ αλλα μόνο στα ισπανικά μοντέλα (τα ανοιχτά δηλαδή).

Το ανανεωμένο δεν θα είναι λογικά ακριβότερο απλώς θα έχει στανταρ ABS γι'αυτό θα κάνει περίπου 16.000 (όσο κάνει και το τορινό με ABS)


Στα Ισπανικά ναι, αλλά Ισπανικά δεν βγαίνουν μόνο ανοιχτά. Όλα τα jinmy της Ευρώπης εδώ και χρόνια είναι Ισπανικά.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: ΟΚ, Jimny, αλλά το νέο ή το παλιό?

Δημοσίευσηαπό IKE » 23 Μαρ 2005, 13:01

Εγω δεν έχω δει ποτε κλειστό ισπανικό Jimny, που το άκουσες αυτό?
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό meco » 23 Μαρ 2005, 13:10

Πιστεύω ότι το Terios είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο από το jimny (καλύτεροι χώροι, 5 πόρτες, καλύτερος κινητήρας, πιο άνετη ανάρτηση, μάλλον καλύτερη αξιοπιστία) αλλά με το να λες οτι το προορίζεις για αγώνες εκεί το Jimny υπερτερεί κατά πολύ και αποτελεί μονόδρομο για την περίπτωσή σου. Οπότε 6-0... :wink: :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΟΚ, Jimny, αλλά το νέο ή το παλιό?

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 13:16

IKE έγραψε:Εγω δεν έχω δει ποτε κλειστό ισπανικό Jimny, που το άκουσες αυτό?


Κοίτα το ταμπελάκι κάτω απο το καπό.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: ΟΚ, Jimny, αλλά το νέο ή το παλιό?

Δημοσίευσηαπό IKE » 23 Μαρ 2005, 13:40

made in japan λέει το ταμπελάκι
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Re: ΟΚ, Jimny, αλλά το νέο ή το παλιό?

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 15:07

IKE έγραψε:made in japan λέει το ταμπελάκι


Τι χρονολογία, και τι χρώμα ταμπελάκι ? Μπλέ = Ιαπωνία, Ασημί = Ισπανία, Κόκκινο = Ουγγαρία
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες