Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ιαπωνική αξιοπιστία

Ιαπωνική αξιοπιστία

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 22 Μαρ 2005, 10:37

Τι βλάβες είναι αυτές που παρουσιάζονται βρε παιδιά ; Μιλάμε για χοντρές βλάβες σε αυτοκίνητα υποτίθεται με κάποιο όνομα και όχι φτηνά μοντέλα : οι ιμάντες χρονισμού αυτοκτονούν καθ ομάδες : Σε Rover , Ford (λίγο παλιότερα μοντέλα ) Αlfa Romeo 147 , συστήματα ψύξης , ''χτύπημα'' εγκεφάλων σε Γερμανικά αυτοκίνητα , σοβαρές βλάβες ηλεκτρονικών σε Γαλλικά κ.λ.π. Φυσικά όλα τα μοντέλα μιας φίρμας δεν μπορεί να είναι ζημιάρικα , και δεν ξέρω πολλά για το τι γίνεται με τα πολύ ακριβά μοντέλα . Καλή η σωστή οδική συμπεριφορά και η άνεση , αλλά άν σου τρυπάνε το κεφάλι κάθε τόσο οι βλάβες , τα συνεργεία , τα έξοδα τι να τα κάνεις . Έχω αλλάξει λοιπόν την πρότερη άποψή μου για τα Γιαπωνέζικα και έχω καταλήξει ότι (κατά τεκμήριο) είναι τα πλέον αξιόπιστα , με τις λιγώτερες και πιο ανώδυνε βλάβες . Τα παραπάνω κατά τη γνώμη μου ισχύουν πολύ περισσότερο για τα τετρακίνητα οχήματα.
Τι γνώμη οι υπόλοιποι συνφορουμίστες επ' αυτού ;
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Ιαπωνική αξιοπιστία

Δημοσίευσηαπό teroulas » 22 Μαρ 2005, 11:14

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 08:09

Τώρα το κατάλαβες ? Κάλιο αργά παρά ποτέ. Ειδικά στα τετρακίνητα αν πάρεις Land rover πρέπει να έχεις 2 παιδιά. Στο ένα κάνεις κουμπάρο βενζινά, και στο άλλο συνεργειατζή . Στις εκδρομές ενω έχω Γιαπωνέζικο Vitara, όλο εγώ την πληρώνω, συνέχεια είμαι σκυμμένος και λαδωμένος πάνω απο Land Rover, έχω γίνει αυθεντία στην μάρκα :twisted: :twisted:
Με τα Niva δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί όταν χαλάσουν απλώς την πληρώνει η Express service :twisted: :twisted:
Μέχρι τώρα το Vitara μου (105.000 km) δεν έχει κάνει ούτε τσίκ.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό vagelis » 23 Μαρ 2005, 08:17

blackchris έγραψε:Τώρα το κατάλαβες ? Κάλιο αργά παρά ποτέ. Ειδικά στα τετρακίνητα αν πάρεις Land rover πρέπει να έχεις 2 παιδιά. Στο ένα κάνεις κουμπάρο βενζινά, και στο άλλο συνεργειατζή . Στις εκδρομές ενω έχω Γιαπωνέζικο Vitara, όλο εγώ την πληρώνω, συνέχεια είμαι σκυμμένος και λαδωμένος πάνω απο Land Rover, έχω γίνει αυθεντία στην μάρκα :twisted: :twisted:
Με τα Niva δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί όταν χαλάσουν απλώς την πληρώνει η Express service :twisted: :twisted:
Μέχρι τώρα το Vitara μου (105.000 km) δεν έχει κάνει ούτε τσίκ.


Μεχρι τωρα το Land rover μου εχει κανει 1000000 χλμ.και το μονο που εχει παρουσιασει ειναι μια ψιλοβλαβη στον αξονα του τιμονιου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 08:27

vagelis έγραψε:
blackchris έγραψε:Τώρα το κατάλαβες ? Κάλιο αργά παρά ποτέ. Ειδικά στα τετρακίνητα αν πάρεις Land rover πρέπει να έχεις 2 παιδιά. Στο ένα κάνεις κουμπάρο βενζινά, και στο άλλο συνεργειατζή . Στις εκδρομές ενω έχω Γιαπωνέζικο Vitara, όλο εγώ την πληρώνω, συνέχεια είμαι σκυμμένος και λαδωμένος πάνω απο Land Rover, έχω γίνει αυθεντία στην μάρκα :twisted: :twisted:
Με τα Niva δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί όταν χαλάσουν απλώς την πληρώνει η Express service :twisted: :twisted:
Μέχρι τώρα το Vitara μου (105.000 km) δεν έχει κάνει ούτε τσίκ.


Μεχρι τωρα το Land rover μου εχει κανει 1000000 χλμ.και το μονο που εχει παρουσιασει ειναι μια ψιλοβλαβη στον αξονα του τιμονιου.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΨΕΥΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό teroulas » 23 Μαρ 2005, 09:03

Ε ναι ρε... αφού είχε μηδενίσει ο μετρητής βλαβών στις 123.456,23
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 23 Μαρ 2005, 09:11

teroulas έγραψε:Ε ναι ρε... αφού είχε μηδενίσει ο μετρητής βλαβών στις 123.456,23
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Παρτε το χαμπαρι οτι μονο με γιαπωνεζικα πατε χωρις προβληματα οπου θελετε !! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 09:48

michailbm έγραψε:
teroulas έγραψε:Ε ναι ρε... αφού είχε μηδενίσει ο μετρητής βλαβών στις 123.456,23
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Παρτε το χαμπαρι οτι μονο με γιαπωνεζικα πατε χωρις προβληματα οπου θελετε !! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:


Εεεεεε χμμμμμ Μιχαλάκη μήπως το δικό σου είναι φτιαγμένο στην Ιταλία ?
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό devil » 23 Μαρ 2005, 09:54

Δεν ξερω τι λετε εσεις εμενα το Terrano μου ειχε πολλα προβληματα,νομιζω ομως οτι δεν ηταν JAPAN αλλα SPAIN, τα παλαιοτερα μοντελα απο οτι ξερω δεν ειχαν προβληματα.
devil
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 09:32
Τοποθεσία: Αλιμος,Αθηνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 23 Μαρ 2005, 11:00

Εεεεεε χμμμμμ Μιχαλάκη μήπως το δικό σου είναι φτιαγμένο στην Ιταλία ?

Ναι αλλά δεν έχει προβλήματα γιατι έχει αναλάβει την επίβλεψη και την οργάνωση της παραγωγής η μιτσουμπιση , άλλωστε δεν βγάζουν προβλήματα!!!!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό firelord » 23 Μαρ 2005, 11:27

ωραία περνάτε εδώ μικρά σχιστομάτικα!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 23 Μαρ 2005, 11:56

Προς τον Devil : Για πες μου κι άλλα για το Teranno γιατί το ψιλογλυκοκύταζα ( το είχα σαν μακρινό στόχο ! ). Εν πάσει περιπτώσει μιλάμε για την πλειοψηφία των μοντέλων ή των οχημάτων κάθε μοντέλου. Εκεί φαίνεται χωρίς αμφισβήτηση ότι υπερτερούν τα made in Japan.
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό tifozif1 » 23 Μαρ 2005, 12:15

To RAV4 (5Door) μοντ. 2004 που φτιάχνονται ρε παιδιά ??

Ξέρει κανείς ?
Άβαταρ μέλους
tifozif1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 17:20

Δημοσίευσηαπό Freelander » 23 Μαρ 2005, 13:04

Αυτά για τις πολλές βλάβες είναι φήμες... :twisted: :twisted:


Πάντως όλα είναι θέμα φιλοσοφίας.
Ανεξάρτητα απο το πού σχεδιάστηκε ή που κατασκεύαζεται κάποιο μοντέλο έχει έμφυτη την ευρωπαϊκή ή τη γιαπωνέζικη φιλοσοφία και κουλτούρα που φωνάζει απο μακρυά.

Θεωρώ τη γιαπωνέζικη αξιοπιστία κάπως, πιο δεδομένη αλλα αυτό δεν είναι πάντα το ζητούμενο.

Σαν σχεδίαση τα jap's δεν μου αρέσουν, μοιάζουν όλα, τα βρίσκω άκομψα, απρόσωπα σε σχέση με τα ευρωπαικά και θέλω το αυτοκίνητο μου να μου αρέσει μέσα έξω, να μου εκπέμπει κάτι, όχι απλά να δουλεύει.


Τώρα, γεγονός είναι οτι τα ευρωπαικά χαλάνε πολύ πιο συχνά, αλλα είναι η απόδειξη του ζωντανού χαρακτήρα τους.
Προσωπικότητες μεν αλλά κατα περίπτωση ευέξαπτες, ή ευάισθητες, εύθραυστες.
Πρέπει να τα έχεις καλά μαζί τους και να μην τα παραμελείς αλλα πάντα θα σου επιφυλάσουν εκπλήξεις και συγκινήσεις !
Μερικές φορές μεγάλες.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 23 Μαρ 2005, 13:11

Freelander έγραψε:Αυτά για τις πολλές βλάβες είναι φήμες... :twisted: :twisted:
Τώρα, γεγονός είναι οτι τα ευρωπαικά χαλάνε πολύ πιο συχνά, αλλα είναι η απόδειξη του ζωντανού χαρακτήρα τους.
Μερικές φορές μεγάλες.


Φίλε Freelander, εσυ δεν είσαι που πούλησες ένα νεφρό, και ένα πνευμονα, εξ αιτίας αυτού του ζωντανού χαρακτήρα :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες