Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Suzuki Jimny Vs Jeep Wrangler

Suzuki Jimny Vs Jeep Wrangler

Δημοσίευσηαπό panosko » 24 Μαρ 2005, 01:37

Κατα 90% παω για αγορα Jimny σύντομα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες από την προηγούμενη ενότητα (Jimny vs Terios). Μια ερώτηση ακόμα όμως. Το Jimny (νεο-καινούριο) έχει 16.000. Με τόσα λεφτά παίρνω κι ενα μεταχειρισμένο Wrangler 2.5 (και soft top). Μήπως αξίζει να αλλάξω στόχο και να πάρω το Wrangler τελικά? Τι λέτε? Καίει κατα πολύ περισσότερο από το Jimny? Ποια είναι τα υπερ και τα κατα? sos
Άβαταρ μέλους
panosko
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 02:17
Τοποθεσία: Ραφήνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 24 Μαρ 2005, 02:09

Η κατανάλωση του Jimny είναι σαφώς λιγότερη από αυτή του αντίστοιχου Jeep Wrangler . Και τα δυο είναι πολύ καλά αυτοκίνητα για εκτός δρόμου χρήση ( Το Jimny μου αρέσει πιο πολύ γιατί είναι μικροκαμωμένο και μπορεί να περάσει ευκολότερα από ορισμένα δύσβατα και πονηρά κομμάτια ) :P . Οι μετατροπές που μπορείς να κάνεις και στα δύο – ψηλώματα , lockers κ.τ.λ. - είναι επίσης πάρα πολλές . Εγώ θα σου έλεγα πέραν από το κόστος απόκτησης ( και κατανάλωσης ) να σκεφτείς και το κόστος συντήρησης του κάθε οχήματος . Προσωπικά θα πρότεινα το Jimny μιας και από ότι έχω δει θα είναι το δεύτερο αυτοκίνητο σου .
Οπότε κάνω την αρχή και βάζω Jimny 1 - Wrangler 0 . :P
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

---εκπληκτος---!!

Δημοσίευσηαπό panosko » 24 Μαρ 2005, 02:28

mprizolas έγραψε:Οπότε κάνω την αρχή και βάζω Jimny 1 - Wrangler 0 . :P


Οντως μένω έκπληκτος. Δεν περίμενα με τίποτα να σκοράρει το Jimny εδώ απέναντι σε τέτοιο αντίπαλο!!! wow!! :shock:

Αλλα τελικά νομίζω με προσγειώνεις....σωστά. Ετσι είναι. Κι αφού θα έχω το νέο Disco από τον Ιούλιο, αν έχω και Wrangler μαζί, ίσα που καήκαμε, πάμε φυλακή μετά...
(επι τη ευκαιρία....μετράω τις μέρες μέχρι να το παραλάβω.... δεν έχω ξανακάτσει ποτέ σε πιο χλιδάτο, αυτοκρατορικό, δυνατό και με τόσα συστήματα αυτοκίνητο...θα χρειαστώ μήνες να το δαμάσω!) Τώρα , που μούρθε αυτό και το έγραψα? Απλά διάβαζα πριν λίγο στην ενότητα των land Rover διάφορα, και κάποιος έλεγε οτι δεν είναι καλύτερο από το προηγούμενο μοντέλο. :lol: μην τρελαθούμε!
Άβαταρ μέλους
panosko
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 02:17
Τοποθεσία: Ραφήνα

---εκπληκτος---!!

Δημοσίευσηαπό IKE » 24 Μαρ 2005, 02:52

Αν δεν θες να τραβάς βαριά treiler τότε δεν μπορώ να σκεφτώ που είναι καλύτερο το wrangler, ειδικά το 2,5.

Jimny με διαφορά απο εμένα.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 24 Μαρ 2005, 09:57

Προσωπικά δύο άτομα που ξέρω με Wrangler 2.5 , μοντέλα '94 ή '95 άν θυμάμαι καλά , τραβούσαν το διάολό τους από κόστος συντήρησης και από βλάβες ! Ο ένας το πούλησε και πήρε Jimny ( ! ) , και ό άλλος προσπαθεί απεγνωσμένα να το ξεφορτωθεί. Πάρε Γιαπωνέζο σχιστομάτη !!!
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό alp » 24 Μαρ 2005, 10:49

4-0 απο εμένα.
Το jimny ειναι σαφως καλυτερο αυτοκινητο.
Μονο σε εικονα χανει απο το wrangler (δικαια) αλλα αφου θα εχεις το disco δε νομιζω να σε ενδιαφερει.
επι της ουσιας το jimnaki ειναι και πιο οικονομικο και με τη διαφορα το εξοπλιζεις καλυτερα.
το discovery πως το παιρνεις, με μισθωση?
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Re: ---εκπληκτος---!!

Δημοσίευσηαπό vidas » 24 Μαρ 2005, 21:18

IKE έγραψε:Αν δεν θες να τραβάς βαριά treiler τότε δεν μπορώ να σκεφτώ που είναι καλύτερο το wrangler, ειδικά το 2,5.

Jimny με διαφορά απο εμένα.


Η λέξη μπλόκε …. Σου λέει κάτι. Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε ότι όλα τα tj έχουν lsd!!!!
Καλό και το soutzoykaki αλλά μην ξεκινήσω να γράφω που υστερεί……
:wink: :wink: :wink:
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Δημοσίευσηαπό vidas » 24 Μαρ 2005, 21:22

Jugulator έγραψε:Προσωπικά δύο άτομα που ξέρω με Wrangler 2.5 , μοντέλα '94 ή '95 άν θυμάμαι καλά , τραβούσαν το διάολό τους από κόστος συντήρησης και από βλάβες ! Ο ένας το πούλησε και πήρε Jimny ( ! ) , και ό άλλος προσπαθεί απεγνωσμένα να το ξεφορτωθεί. Πάρε Γιαπωνέζο σχιστομάτη !!!


Καλά και εγώ κάτι τέτοια ακούω και χαίρομαι γιατί Ίδη έχει γέμιση ο τόπος από jeep και δεν θέλω να βλέπω και άλλα. Καλά τα λες….
Αααα και κάτι ακόμα πρόσεχε μήπως ο σκιστοματης είναι από την Ισπανία :twisted: :lol: 8) :o :) :D :shock: :shock: :razz: :lol: :twisted: :lol:
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Ισπανία ή Ιαπωνία το ιδιο Jimny είναι

Δημοσίευσηαπό panosko » 24 Μαρ 2005, 21:42

Αααα και κάτι ακόμα πρόσεχε μήπως ο σκιστοματης είναι από την Ισπανία :twisted: :lol: 8) :o :) :D :shock: :shock: :razz: :lol: :twisted: :lol:[/quote]

Ολα τα ανοιχτα είναι από Ισπανία νομίζω. Κι εγώ θέλω ανοιχτό. Αλλά δεν καταλαβαίνω, δηλαδή και τι έγινε αν είναι από Ισπανία? :?:
Άβαταρ μέλους
panosko
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 02:17
Τοποθεσία: Ραφήνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 24 Μαρ 2005, 21:49

καλό το τζίμνυ, αλλά δεν έχει καθόλου ικανοποιητικούς χώρους, η δε θέση οδήγησης είναι (προσωπική άποψη) δράμα.

Σαφώς η αξιοπιστία του είναι σε μεγαλύτερα επίπεδα από το ράγκλερ, άλλα όταν είχα το πρώτο με είχε πεθάνει στα παϊδια
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Αγορά Disco

Δημοσίευσηαπό panosko » 24 Μαρ 2005, 21:50

alp έγραψε:το discovery πως το παιρνεις, με μισθωση?


Μεχρι την παραλαβή (ιούλιο) θα έχω δώσει τα μισά από τα 62χιλιάδες , και για τα υπόλοιπα το έχω αφήσει ανοιχτό. Η με χρηματοδότηση κανονική ή με χρονομίσθωση αν τελικά με συμφέρει. Το ψάχνω ακόμα, δεν έχω καταλήξει. Μου βγαίνει αρκετά χαμηλά στην περίπτωση ΜΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ , αλλά αυτό είναι ένα ρίσκο γιατι μετά δεν γίνεται να αλλάξεις γνώμη. Και μάλλον θα θέλω να το κρατήσω! Δεν ξέρω ακόμα λοιπόν, θα δώ μέχρι τότε.
Άβαταρ μέλους
panosko
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 02:17
Τοποθεσία: Ραφήνα

Αγορά Disco

Δημοσίευσηαπό IKE » 24 Μαρ 2005, 22:40

Δεν ξέρω αν τα tj έχουνε μπλοκέ πίσω αλλα τα τελευταίας γενιάς 2.4 δεν έχουν.Οπως και να έχει δεν το θεωρώ σοβαρό μειονέκτημα μιας και η διαφορά κόστους επιτρέπει να βάλεις 10 μπλοκέ.

Vida για πες που ακριβώς υστερεί το jimny, έχω περιέργεια να δώ γιατι εγω το μόνο που σκέφτομαι είναι η ικανότητα έλξης.

Η θέση οδήγησης πάντως αν είναι κάποιος 1.80 και πάνω έχει πρόβλημα στο Σουζούκι γιατι το κάθισμα έπρεπε να πήγαινε λίγο ακόμα πιο πίσω, τα πράγματα δεν είναι τραγικά πάντως και δεν μπορώ να πώ πως εγω είχα και σοβαρό πρόβλημα (1.85 είμαι). Το Wrangler δεν βλέπω να υπερτερεί σε θέση οδήγησης πάντως.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό vidas » 25 Μαρ 2005, 12:15

Επειδή έχω καταντήσει γραφικός κοκορομαχος δεν πρόκειται να κάνω το ίδιο και εδώ.
Θα σου θυμίσω όμως κάτι έτσι να πονέσεις Γιαννάκη … δεν είναι πλαστικό!!!!!!
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Δημοσίευσηαπό IKE » 25 Μαρ 2005, 12:51

Συζήτηση κάνουμε, δε κοκορομαχούμε, ούτε το Jimny είναι πλαστικό πάντως.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 25 Μαρ 2005, 13:59

Φίλε Panosko προσωπικά θα σε συμβούλευα να το αγοράσεις . Είναι ένα πανέμορφο αυτοκίνητο και αν είχα τον τρόπο θα ήθελα να το έχω και εγώ στην κατοχή μου !! . :P Το Jimny μπορεί να μην είναι σιδερένιο αλλά το ερώτημα μου εμένα είναι άλλο . Ποίο είναι το κόστος για να βάλεις ένα ARB μπλοκέ και ένα 2.5’ lift kit στο ένα και πόσο στο άλλο ???? . Επίσης σε περίπτωση ζημιάς – χτύπα ξύλο και μακριά από εμάς - ποιος από τους δύο κατόχους θα βάλει ποιο βαθιά το χέρι στη τσέπη ??? :P
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 45 επισκέπτες