Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Suzuki Jimny Vs Jeep Wrangler

Δημοσίευσηαπό IKE » 25 Μαρ 2005, 14:20

To "σιδερένιο" και "πλαστικό" μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος?
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό vidas » 27 Μαρ 2005, 15:41

mprizolas έγραψε:Φίλε Panosko προσωπικά θα σε συμβούλευα να το αγοράσεις . Είναι ένα πανέμορφο αυτοκίνητο και αν είχα τον τρόπο θα ήθελα να το έχω και εγώ στην κατοχή μου !! . :P Το Jimny μπορεί να μην είναι σιδερένιο αλλά το ερώτημα μου εμένα είναι άλλο . Ποίο είναι το κόστος για να βάλεις ένα ARB μπλοκέ και ένα 2.5’ lift kit στο ένα και πόσο στο άλλο ???? . Επίσης σε περίπτωση ζημιάς – χτύπα ξύλο και μακριά από εμάς - ποιος από τους δύο κατόχους θα βάλει ποιο βαθιά το χέρι στη τσέπη ??? :P


Οι τιμές στα air locker για όλα τα αυτοκίνητα είναι ίδιες πέντε Πάνο πέντε κάτω. Συγκεκριμένα και στα δυο αυτοκίνητα είναι ακριβός ίδιες. Το μεγάλο κακό στο jimmy είναι η απουσία κορονοπινιων που αν θέλεις να βάλεις μεγαλύτερα λάστιχα σε συνδυασμό με την χαμηλή ιποδιναμη το αυτοκίνητο δεν τα καταφέρνει.
Οι φθορές όπως και να έχει και στα δυο αυτοκίνητα είναι κάτι που βρίσκετε και αυτό σε ισορροπία. Οι τιμές κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα. Πέρα από κάθε πλάκα το jιmny μου άρεσε και έψηνα την γυναίκα μου να το πάρει σε καμπριο και ψακτικα αρκετά.
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Δημοσίευσηαπό vidas » 27 Μαρ 2005, 15:59

IKE έγραψε:To "σιδερένιο" και "πλαστικό" μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος?


Προτιμώ να σου κάνω σύγκριση jimny με samy μια και είναι ο διάδοχος και όχι με το tj που ανήκει για εμένα σε άλλη κατηγορία. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι οι πλαστικοί προφυλακτήρες που με το παραμικρό σπάνε και ξεκουμπώνουν. Τα πλαστικά στης πόρτες λόγο της χειρίστης στήριξης με το παραμικρό σπάνε οι βάσεις και μετά ….άλλαγμα!!!!! σε μια πρόχειρη μέτρηση που έκανα στην λαμαρίνα του καπό ενός jimny και ενός samy η διαφορά ήταν κάπου 0,25χιλ. αυτό που παραδέχομαι στο jimny είναι η βαφή του. Εδώ έχουν τεράστια διαφορά όπως και στον κινητήρα.
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Δημοσίευσηαπό IKE » 27 Μαρ 2005, 19:22

vidas έγραψε:Το μεγάλο κακό στο jimmy είναι η απουσία κορονοπινιων που αν θέλεις να βάλεις μεγαλύτερα λάστιχα σε συνδυασμό με την χαμηλή ιποδιναμη το αυτοκίνητο δεν τα καταφέρνει.


http://www.suzuki4x4products.com/engels/en/6.1gears.htm

Οσο για τα πλαστικά, βεβαιώθηκα πως δεν μπερδεύουμε το Jimny με Lotus Elite:P .

Αν δεν κάνω λάθος και στα καινούρια Wrangler οι προφυλακτήρες και τα φτεράκια στο πλάι πλαστικά είναι και όχι απο τσιμεντοκονίαμα.

Δεν υπάρχει πλέον αυτοκίνητο που να πουλιέται χωρίς πλαστικούς προφυλακτήρες και νομίζω εφόσον κυκλοφορεί στο δρόμο είναι λογικό κάτι τέτοιο.

Αυτό με τη λαμαρίνα δεν το κατάλαβα, το οτι είναι σε κάποιο σημείο πιο λεπτή απο του Samurai τι ακριβώς μας δείχνει, πως το αυτοκίνητο είναι "ψευτικο"? Αν είναι έτσι να κλωτσάμε και τα λάστιχα σαν το Χάρη θεοφράστου για να δούμε αν είναι καλό.

edit: Elite ήθελα να γράψω, όχι Europa ;)
Τελευταία επεξεργασία από IKE και 28 Μαρ 2005, 11:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό samy » 27 Μαρ 2005, 21:49

Ξεκίνησα με τα 4χ4 με μεγάλα αυτοκίνητα σου δίνουν την αίσθηση του κυρίαρχου είναι άνετα στα ταξίδια και γενικά σε κάνουν να νοιώθεις ασφάλεια.Με τα χρόνια άρχισα να αλλάζω γνώμη και διαπίστωσα ότι κάπου δε μου έφταναν οι βενζίνες και έπρεπε να κουβαλάω μπετόνια κάποια άλλη φορά αναγκάστηκα να κάνω 15 χλμ όπισθενγιατί δεν υπήρχε δρόμοσ και το κομμάτι όλο χώραγε το μικρό μου κτήνοσ ίσα ίσα και τέλος διαπίστωσα ότι με τα κιλά που κουβάλαγα ήμουν εύκολος στα κολλήματα.Ετσι τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με τα μικρά .Ξεκίνησα με σαμουράι το 99 βιάστικα πολύ να το αγοράσω δεν το καλοέψαξα και τη πάτησα μιά και ήταν καταταλαιπωρημένο.Την επόμενη χρονιά αγόρασα ένα jimny ήταν καινούριο ήταν πιό πολιτισμένο από το σαμούρι και πάταγε καλύτερα στην εθνική.Το πούλησα πέρσυ χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο και πήρα πάλι ένα σαμούρι το οποίο όμως αυτή τη φορά πρόσεξα και το διάλεξα με επιτυχία .Μπορεί στην εθνική να πρέπει να κάνω υπομονή και να μην έχω ούτε τα στοιχειώδη για κάποιους άλους αλλά το αμάξι αυτό δεν έχει καμμία σχέση με ότι άλλο έχω οδηγήσει.Είναι σκέτη διασκέδαση τραβάει από χαμηλά όχι όπως το jimny που έπρεπε να είσαι πάνω από τις 2500 στρ έχει πιό παιχνιδιάρικι αίσθηση στο χώμα (κατά τη γνώμη μου) και με πάει όπου πολλά άλλα δεν θα πάνε ποτέ αλλά τελικά όλα είναι θάμα γούστου.Το φίλο μου το Βίδα τον θαυμάζω για τις γνώσεις που έχει πα΄νω στα αυτοκίνητα αλλά μάλλον διαφέρουμε στα γούστα.Ολοι οι καλοί χωράνε
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Re: Αγορά Disco

Δημοσίευσηαπό alp » 28 Μαρ 2005, 15:03

panosko έγραψε:
alp έγραψε:το discovery πως το παιρνεις, με μισθωση?


Μεχρι την παραλαβή (ιούλιο) θα έχω δώσει τα μισά από τα 62χιλιάδες , και για τα υπόλοιπα το έχω αφήσει ανοιχτό. Η με χρηματοδότηση κανονική ή με χρονομίσθωση αν τελικά με συμφέρει. Το ψάχνω ακόμα, δεν έχω καταλήξει. Μου βγαίνει αρκετά χαμηλά στην περίπτωση ΜΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ , αλλά αυτό είναι ένα ρίσκο γιατι μετά δεν γίνεται να αλλάξεις γνώμη. Και μάλλον θα θέλω να το κρατήσω! Δεν ξέρω ακόμα λοιπόν, θα δώ μέχρι τότε.


Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιες εταιρείες δεν επιλέγουν να είναι λίγο πιο ευέλικτες και εξυπηρετικές :oops:

Φυσικά και μπορείς να το πάρεις με "ΜΗ ΕΞΑΓΟΡΑ" και μπορείς αν αποφασίσεις τότε (όταν λήξει) να το κρατήσεις και μάλιστα σε ποσό που έχεις συμφωνήσει από την αρχή...

Πάρε με στο 210 9884422 για λεπτομέρειες εάν σε ενδιαφέρει... σίγουρα σε συμφέρει με χρονομίσθωση... :P
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες