Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

RAV4

Δημοσίευσηαπό RAVen » 11 Μαρ 2004, 21:22

Εχει ακουσει κανεις για την TRD(Toyota Racing Development)?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό RAVen » 11 Μαρ 2004, 21:23

Εχει ακουσει κανεις για την TRD(Toyota Racing Development)? Εχει κιτ ανυψωσης αναρτησεων για RAV?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό RAVen » 11 Μαρ 2004, 23:44

Μου φαινεται πως εχω μεινει μονος μου εδω περα! Ας θεσω ομως αλλη μια ερωτηση... στον εαυτο μου. Μπορει το RAV να φτασει τα 180-190 αλογα? Αν αυτο γινεται με Supercharger ειναι ασφαλες για τη μηχανη?
ΥΓ. Οπως πανε τα πραγματα, προφανως εγω θα μου απαντησω μετα απο καιρο που θα εχω καταληξει καπου.... :? :? :?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 12 Μαρ 2004, 11:04

Φίλε Raven νομίζω ότι έχει γίνει και test drive σε περιοδικό (νομίζω στο Drive) Rav με 200 άλογα αλλά δεν θυμάμαι ποιός το είχε φτιάξει.
Επίσης υπήρχε το ίδιο αυτοκίνητο και στην περσινή έκθεση για 4χ4 στο Περιστέρι Αθήνα....
Θα μάθω περισσότερα και θα σου πω....
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό RAVen » 12 Μαρ 2004, 20:06

ANDREAS2003 έγραψε:Φίλε Raven νομίζω ότι έχει γίνει και test drive σε περιοδικό (νομίζω στο Drive) Rav με 200 άλογα αλλά δεν θυμάμαι ποιός το είχε φτιάξει.
Επίσης υπήρχε το ίδιο αυτοκίνητο και στην περσινή έκθεση για 4χ4 στο Περιστέρι Αθήνα....
Θα μάθω περισσότερα και θα σου πω....


Αντρεα, περιμενω με αγωνια νεα σου...
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό RAVen » 12 Μαρ 2004, 22:03

Πληροφοριακα προς οποιονδηποτε κατοχο RAV με ανησυχιες! :D
Comment: Αγαπητη ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ Θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα για το νεο RAV4 που απεκτησα απ'τον περασμενο Νοεμβριο. Υπαρχει καποιο κιτ αναρτησης (πχ Old Man Emu Ironman Bilstein κλπ) που να μπορει να βελτιωσει την εκτος δρομου συμπεριφορα του αυτ/του και να ενδεικνυται απο την TOYOTA? Επισης θα ηθελα να μαθω ποια ελαστικα προτεινει η εταιρια ( πχ BRIDGESTONE DUELER YOKOHAMA GEOLANDAR BF GOODRICH κλπ) για εντος και εκτος δρομου δραστηριοτητα. Τελος θα ηθελα να με ενημερωσετε για το αν προβλεπεται απο την TOYOTA καποιο αξεσουαρ τυπου 'ποδιας' για την προστασια του καρτερ και των διαφορικων. Αν οχι υπαρχει προταση για καποιο του εμποριου? Θα επηρρεαζε την συμεριφορα του αυτ/του? Σας ευχαριστω εκ των προταιρων και αναμενω απαντηση σας.
------------------------------------------------------------------------------------

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας μαζί μας.

Σχετικά με το ερωτήματά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ως εξής:

Για την βελτίωση των αναρτήσεων υπάρχει σετ αμορτισέρ ή/και ελατήρια της TRD. Για ότι αφορά εξαρτήματα TRD μπορείτε να απευθυνθείτε στον κ. Κώστα Πρεζεράκο στο τηλέφωνο 210-2808400.

Για τα ελαστικά, δεν είμαστε σε θέση να προτείνουμε κάποια συγκεκριμένη μάρκα. Εάν η χρήση του αυτοκινήτου είναι 50%-50% (άσφαλτο-χώμα) καλό θα είναι να προτιμήσετε ελαστικά μικτής χρήσης.

Δεν υπάρχει ποδιά στην γκάμα των αξεσουάρ της ΤΟΥΟΤΑ και δυστυχώς δεν γνωρίζουμε εαν υπάρχει τέτοιο εξάρτημα στο εμπόριο. Η τοποθέτηση τέτοιου είδους ποδιάς δεν θα επιρεάσει την οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,
Τμήμα Επικοινωνίας Πελατών
ΤΟΥΟΤΑ Ελλάς
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό zaxariadis » 14 Μαρ 2004, 14:26

φίλε RAVen δεν είσαι μόνος σε αυτήν την ενότητα.

Την παρακολουθώ και εγώ καθημερινά. Δεν απαντώ πάντα γιατί δεν έχω τις γνώσεις πάντα. Και κάποιες φορές είναι καλύτερο να το βουλώνεις παρά να πεις μια μπούρδα. Ιδικά δε όταν πρόκειται για εργαλείο 30.000 ευρώ!

Αυτά.
Zaxariadis
Άβαταρ μέλους
zaxariadis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 14:19
Τοποθεσία: Nafplio - Argolidas

Δημοσίευσηαπό zaxariadis » 14 Μαρ 2004, 14:42

Φίλε RAVen υπάρχει κάποιο URL που να αφορά στην/το TRD(Toyota Racing Development)? :?:

Zaxariadis
Άβαταρ μέλους
zaxariadis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 14:19
Τοποθεσία: Nafplio - Argolidas

Δημοσίευσηαπό RAVen » 15 Μαρ 2004, 00:48

zaxariadis έγραψε:Φίλε RAVen υπάρχει κάποιο URL που να αφορά στην/το TRD(Toyota Racing Development)? :?:

Zaxariadis


Κοιτα τα παρακατω:
1) http://www.trdtoyota.com/
2) http://www.gadgetonline.com/Super.htm (λεπτομερειες για το τι εστι supercharger)
3) http://rav4world.com/ (portal απανταχου ravαδων)
4) http://www.truckinsuv.com/tech/0106suv_supercharger/ (ενδιαφερον site για suv, αρκετες πληροφοριες)
Διστυχως δεν εχω βρει ακομα κατι για ''φτιαγμενα'' RAV4 και λεπτομερειες για τις μετατροπες. Εχεις βρει πουθενα ψηλωμενο RAV?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό Stratos » 15 Μαρ 2004, 07:31

Φίλε Raven κάπου έχω κρατήσει το φυλλάδιο του Drive με το RAV4 Turbo. Θα ψάξω να το βρω και θα σου πω λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
Stratos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:40

Δημοσίευσηαπό RAVen » 15 Μαρ 2004, 14:13

Stratos έγραψε:Φίλε Raven κάπου έχω κρατήσει το φυλλάδιο του Drive με το RAV4 Turbo. Θα ψάξω να το βρω και θα σου πω λεπτομέρειες.

thnx strato :D
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό zaxariadis » 15 Μαρ 2004, 20:06

Άβαταρ μέλους
zaxariadis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 14:19
Τοποθεσία: Nafplio - Argolidas

Δημοσίευσηαπό RAVen » 29 Μαρ 2004, 22:36

φιλοι RAVαδες (αλλα και λοιποι SUVλατζηδες),
μηπως ξερει κανεις απο που μπορει να προερχεται ενα εκνευριστικο τριξιμο που ακουγεται μεσα στην καμπινα? Δεν ακουγεται συνεχεια, αλλα οταν περναω κανενα σαμαρακι οταν παω με πολλα στην ασφαλτο. Παραδοξως σε εντονα σκαμπανεβασματα δεν ακουγεται! Λαδωσα τους μεντεσεδες στις πορτες, αλλα τιποτα! Εχετε καμια λυση να προτεινετε? :? :? :?
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

Δημοσίευσηαπό zaxariadis » 30 Μαρ 2004, 09:56

Φίλε RAVen,

Όταν το αμάξι χρησιμοποιείται και σε οff-road δραστηριότητες ξεχαρβαλώνεται. Αφού σιγουρευτείς ότι δεν είναι κάτι γελοίο (κασέτες στο θηκάκι της πόρτας κάτι στο Πορτμπαγκάζ κ.τ.λ.) Προσπάθησε να σφίγγεις με το χέρι σου σε διάφορα σημεία του ταμπλό όταν ακούς το θόρυβο. Κυρίως στα κεντρικά του σημεία (πάνω από το κασετόφωνο – Α/c κλτ).

Έχεις μπάρες από πάνω? Έχουν ασφαλίσει καλά οι πίσω θέσεις? Καμία φορά εντοπίζω κάτι θορύβους (περισσότερο σε σφύριγμα φέρνουν) όταν οι υποδοχές για μπάρες που έχει στο ουρανό είναι ανοιχτές.
Το ντουλαπάκι του συνοδηγού μήπως είναι άδειο και δεν έχει βάρος μέσα? Χαϊμαλιά έχεις κρεμάσει?

Τι άλλο να σκεφτώ!
Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να βοήθησα.

Zaxariadis.
Άβαταρ μέλους
zaxariadis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 14:19
Τοποθεσία: Nafplio - Argolidas

Δημοσίευσηαπό RAVen » 30 Μαρ 2004, 12:52

Διαβασα σε forum για RAV4 πως το 90% των κατοχων εχουν παρομοιο προβλημα. Το τριξιμο, το οποιο προερχεται τελικα απ'την κονσολα. :roll: Ψαχνοντας για τροπο επιλυσης του προβληματος σκονταψα σε ενα TSB(Technical Service Bulletin) της TOYOTA που αναφερεται σ'αυτο το προβλημα. Συγκεκριμενα ενας κατοχος παραθετει τις πληροφοριες του εργοστασιου, με φωτο, περιγραφοντας αναλυτικα το τι συμβαινει και πως λυνεται(http://members.tripod.com/ri_rav4/rattle.htm). Ελπιζω στην αντιπροσωπεια που θα το παω να ειναι ενημερωμενοι και να επιληφθουν του θεματος. Αν ειναι αυτος ο λογος του σπαστικου τριξιματος! :? Παντως θα ηθελα να ρωτησω, εχει ακουσει κανεις αλλος για κατι τετοιο ή για να το θεσω αλλιως, εχει προσεξει κανεις αλλος να του τριζει το RAVακι? :?:
τRAVα μπρος!!!
Άβαταρ μέλους
RAVen
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 15:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες

cron