Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

RAV4

Δημοσίευσηαπό magic » 14 Νοέμ 2005, 11:23

KillBill thanx για την διαφημιση!!!
Μηπως εισαι διαφημιστης??? :)
Απλα ειναι ωραιο οτι βρισκουμε ... εστω και απο αλλο μοντελο καλα ειναι να το δινουμε και στους αλλους, ωστε να μην τους πιανουν κοροιδα!!!
πχ. Μπαρες για Τ Land Cruiser του '99
τιμη στην ΤΟΥΟΤΑ 120 - 130 Ευρω
στην AUTOPLUS 160 Eυρω
Στην Θεσσαλονικη (φτωχομανα) σε ενα απλο μαγαζι ...80 Ευρω
και μιλαω παντα για τισ ιδιες μπαρες (THULE)
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Αναρτήσεις για RAV4 2004

Δημοσίευσηαπό KiLL_BiLL » 15 Νοέμ 2005, 01:19

Οπως έχω αναφέρει φιλοι μου πριν λίγο καιρό
έβαλα αναρτήσεις OLDMAN EMU πήρα ύψος 3+ πόντους.

Aν το γνωρίζετε πέρνω μέρος στο Πανελλήνιο Κύπελο Trai Ride-Raid Rally

Μπορείτε να δείτε σχετικά στο post για τους αγώνες για την πορεία της ομάδας μας (RAVAGE TEAM συνοδηγός ο Σπύρος ATLAS Ματiάτος ).

Οι αναρτήσεις λοιπόν μετά από ένα δύσκολο και ταχύτατο αγώνα 470Km δουλέψαν πάρα πολύ καλά και φάνηκαν πολύ χρήσιμες.

Θα δούμε στην συνέχεια πως θα λειτουργήσουν, πράγμα που θα το αναφέρω εδώ με τα θετικά και αρνητικά που μπορεί να έχουν.

Φιλικά Βασίλης Δηλές
Εικόνα
ΠΑΡΤΕ τα βουνά.... και ΒΓΕΙΤΕ θάλασσα...
Δεν εγκαταλείπω.... απ΄την παρέα να μην λείπω!!!
Άβαταρ μέλους
KiLL_BiLL
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2005, 14:50
Τοποθεσία: GREECE, Athens, N. Smirni

Δημοσίευσηαπό KiLL_BiLL » 15 Νοέμ 2005, 01:27

magic έγραψε:KillBill thanx για την διαφημιση!!!
Μηπως εισαι διαφημιστης??? :)

Οχι μηχανολόγος το χάλι μου

Απλα ειναι ωραιο οτι βρισκουμε ... εστω και απο αλλο μοντελο καλα ειναι να το δινουμε και στους αλλους, ωστε να μην τους πιανουν κοροιδα!!!

Συμφωνώ απόλυτα

πχ. Μπαρες για Τ Land Cruiser του '99
τιμη στην ΤΟΥΟΤΑ 120 - 130 Ευρω
στην AUTOPLUS 160 Eυρω
Στην Θεσσαλονικη (φτωχομανα) σε ενα απλο μαγαζι ...80 Ευρω
και μιλαω παντα για τισ ιδιες μπαρες (THULE)


Στην ΤΟΥΟΤΑ Συγγρου Αθήνα ήρθαν after market μπάρες για RAV 135€
Στην AUTOPLUS της MONTBLAN είχαν πριν κανα χρόνο αν δε κανω λάθος 260€ οβαλ αεροδυναμικές αλουμινένιες τις THULE δεν τις ξερώ θα ψάξω.

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά.
Εικόνα
ΠΑΡΤΕ τα βουνά.... και ΒΓΕΙΤΕ θάλασσα...
Δεν εγκαταλείπω.... απ΄την παρέα να μην λείπω!!!
Άβαταρ μέλους
KiLL_BiLL
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2005, 14:50
Τοποθεσία: GREECE, Athens, N. Smirni

kritikos

Δημοσίευσηαπό KRITIKOS » 26 Νοέμ 2005, 11:10

kalimera pedia,molis agorasa to rav4 to 3porto to luxury xromatos gri kai epeidi skeftome na valo kai bull bar kai erotomi thelo na mou stilete kamia foto na do pos einai.eidikotera apo ton RAVen...euxaristo
Άβαταρ μέλους
KRITIKOS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 10:48
Τοποθεσία: IRAKLIO KRITIS

Δημοσίευσηαπό KRITIKOS » 26 Νοέμ 2005, 17:12

pedia mou xreiazete kai mia alli pliroforia,poso exoun ta xenon gia to rav4,euxaristo...
Άβαταρ μέλους
KRITIKOS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 10:48
Τοποθεσία: IRAKLIO KRITIS

Δημοσίευσηαπό meco » 28 Νοέμ 2005, 10:46

KRITIKOS έγραψε:pedia mou xreiazete kai mia alli pliroforia,poso exoun ta xenon gia to rav4,euxaristo...

Χenon ε?
Λοιπόν, για να βάλουμε φώτα Xenon στο αυτοκίνητό μας ΚΑΙ να δουλεύουν σωστά, πρέπει να υπάρχουν τα παρακάτω:
1. Αυτόματη ρύθμιση του ύψους της δέσμης φωτός
2. Πιτσιλιστίρια στα φανάρια για να είναι πάντα καθαρά.
Η δέσμη από τα φώτα xenon έχει κάποιες ιδιομορφίες οι οποίες καθιστούν τον παραπάνω εξοπλισμό απαραίτητο!!!!
Για αυτό και αν δεις σε τιμοκαταλόγους εταιρειών τα Xenon πάνε πακέτο με τα αυτά τα στοιχεία εξοπλισμού.
Αν δε φροντίσεις τα παραπάνω πρώτα, να μη βάλεις Xenon γιατί το τελικό αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο από αυτό που έχεις τώρα με τα μαμά φώτα... :wink: :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό KRITIKOS » 28 Νοέμ 2005, 13:50

kalimera,desmi foton iparxi alla oxi ualokatharistires gia ta fota.simera molis mou ipan oti iparxi kai i dinatotita na allaxo mono tis lambes kai na valo aspres(poli pio oikonomiko),xeris kati gi'auto;axizi ton kopo,tha vlepo kalutera i einai moufa i douleia;;;;
4x4 FOR EVER...
Άβαταρ μέλους
KRITIKOS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 10:48
Τοποθεσία: IRAKLIO KRITIS

Δημοσίευσηαπό meco » 28 Νοέμ 2005, 16:57

KRITIKOS έγραψε:kalimera,desmi foton iparxi alla oxi ualokatharistires gia ta fota.simera molis mou ipan oti iparxi kai i dinatotita na allaxo mono tis lambes kai na valo aspres(poli pio oikonomiko),xeris kati gi'auto;axizi ton kopo,tha vlepo kalutera i einai moufa i douleia;;;;

Καταρχήν μόλις διαπίστωσα ότι είσαι και εσύ Ηρακλειωτάκι!!!
Οπότε αν θελεις μπορούμε να κανονίσουμε για να βολτάρουμε με τα RAV4 μας.
Στο θέμα μας τώρα. Ο ρυθμιστής της δέσμης φωτών πρέπει να είναι αυτόματος και όχι χειροκίνητος ούτως ώστε όταν το αυτοκίνητο ανεβαίνει σε ανηφόρα, ή το ανάποδο, ή όταν συναντάει ανωμαλίες στο δρόμο να ρυθμιζει μόνο του το ύψος της δέσμης ούτως ώστε ούτε τους απέναντι να στραβώνεις ούτε εσύ να μη βλέπεις. Καμμία σχέση με το χειροκίνητο ρυθμιστή που έχουν τα αυτοκίνητά μας...
Η λάμπες που λες βγάζουν ψυχρότερο φως από τις κανονικές και δεν έχουν τα μειονεκτήματα των λαμπτήρων xenon. Αν σου αρέσουν προχώρα άφοβα στην τοποθέτησή τους. Προσωπικά δεν θα έκανα κάτι τέτοιο, το θεωρώ περιττό, αλλά αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή. :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό KRITIKOS » 28 Νοέμ 2005, 18:30

euxaristo re file,oi plirofories sou itan xrisimes.tha to koitaxo kai an do diafora tha se enimeroso.oso gia ti volta,to kanonizoume apo dekevri...
4x4 FOR EVER...
Άβαταρ μέλους
KRITIKOS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 10:48
Τοποθεσία: IRAKLIO KRITIS

Δημοσίευσηαπό papajohnis » 29 Νοέμ 2005, 01:15

Πριν μία βδομάδα πήραμε το rav και τα xenon είναι το πρώτο πράγμα που ψήνω τον μπαμπά μου να βάλουμε μιας και δεν υπήρχαν σαν έξτρα εξοπλισμός... Κολλητός μου έβαλε xenon σε golf5 μη εργοστασιακά χωρίς αυτόματη δέσμη φώτων και χωρίς πιτσιλιστήρες εδώ και έναν χρόνο περίπου και δεν έχει κανένα πρόβλημα... Εκτός από ελάχιστες φορές που χρειάστηκε να κατεβάσει τη δέσμη χειροκίνητα (από το διακόπτη όπως κάνεις και με τις απλές λάμπες) λόγω φορτίου πίσω... Από κει και πέρα, η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ σε σχέση με πριν... Μιλάμε τα φώτα κάνουν το δρόμο σαν να είναι μέρα... Κόστος γύρω στα 500-600 ευρώ για καλής ποιότητας...

Σχετικά με τις λάμπες, επειδή έχω ένα yaris, έχω αλλάξει τις λάμπες μου Η4 με λάμπες της PIAA που βγάζουν λευκό χρώμα (120euros)... Τις ψείρες επίσης (20euros)... Η διαφορά είναι ελάχιστη στην απόδοση αλλά δεν είναι πλέον κίτρινα τα φώτα μου... Επίσης, άλλαξα τα προβολάκια μου με type r λάμπες (25euros)... Ο λόγος που δεν έβαλα και σαυτά PIAA είναι ότι οι λάμπες στα προβολάκια (και του rav) είναι ΗΒ4 ή αλλιώς 9006... Ψάχνοντας ολόκληρη τη Θεσσαλονίκη βρήκα μόνο ένα μαγαζί που έφερνε τέτοιες λάμπες, της type r... Βγάζουν καταπληκτικό χρώμα μπλε-άσπρο αλλά από απόδοση μηδέν...
Άβαταρ μέλους
papajohnis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 21:10
Τοποθεσία: Πανόραμα, Θεσσαλονίκη + Καβάλα

Δημοσίευσηαπό meco » 29 Νοέμ 2005, 11:04

papajohnis έγραψε:Πριν μία βδομάδα πήραμε το rav και τα xenon είναι το πρώτο πράγμα που ψήνω τον μπαμπά μου να βάλουμε μιας και δεν υπήρχαν σαν έξτρα εξοπλισμός... Κολλητός μου έβαλε xenon σε golf5 μη εργοστασιακά χωρίς αυτόματη δέσμη φώτων και χωρίς πιτσιλιστήρες εδώ και έναν χρόνο περίπου και δεν έχει κανένα πρόβλημα... Εκτός από ελάχιστες φορές που χρειάστηκε να κατεβάσει τη δέσμη χειροκίνητα (από το διακόπτη όπως κάνεις και με τις απλές λάμπες) λόγω φορτίου πίσω... Από κει και πέρα, η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ σε σχέση με πριν... Μιλάμε τα φώτα κάνουν το δρόμο σαν να είναι μέρα... Κόστος γύρω στα 500-600 ευρώ για καλής ποιότητας...

Και εγώ ξέρω πολλούς που τα έχουν βάλει έτσι χύμα. Μια φορά μάλιστα συναντήθηκα με ένα στο δρόμο του οποίου τα φώτα του με στράβωσαν φυσικά εξαιτίας των ανωμαλιών του δρόμου.

Ο φίλος σου και ο καθένας που κάνει τέτοιες μετατροπές στο αμάξι του δε γνωρίζει καλύτερα από τις εταιρείς που βάζουν υποχρεωτικά με τα xenon πιτσιλιστίρια στα φώτα και αυτόματη ρύθμιση του ύψους των φωτών....
Σε 1-2 χρόνια που θα σκάσει οδηγία και στα ΚΤΕΟ και θα τους κόβουν όλους με τα χύμα Xenon, να δω τι θα κάνουν.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό teroulas » 29 Νοέμ 2005, 15:19

Βάλε 5-6 χρόνια δηλαδή....
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΥΠΕΛΟ TRAIL RIDE RALLY RAID

Δημοσίευσηαπό KiLL_BiLL » 11 Δεκ 2005, 09:26

Raid Πάτρας λοιπόν,

με βροχή, γλίτσα, λάσπη, ομίχλη, πέτρα, λούκια, νεροφαγώματα, πολύ και καλό Off-Road, flat out κομμάτια, δάσος, ξανά ομίχλη, στεναδούρες, κατηφόρια, αρκούδες (!!!), ανηφόρια, Οργάνωση, εξαιρετικό road book και .... περιπέτεια.

45 τετρακίνητοι και 56 αναβάτες

Τετρακίνητα:
Σε ένα τόσο σκληρό αγώνα θα περίμενε κανείς τα «σκληροπυρηνικά» τετρακίνητα να έχουν πλεονέκτημα.

Όμως οι Δηλές / Ματιάτος, πάτησαν στο λαιμό το RAV4 και όχι απλά πήραν την γενική και την κατηγορία τους, αλλά... καθάρισαν με μεγαλύτερη ΜΩΤ ακόμα και απο τις μοτοσυκλέτες!

Στον αγώνα της Α1-4Χ4, λοιπόν, μετά τους
Βασίλη Δηλέ/Σπύρο Ματιάτο, ακολούθησαν οι
Αντώνης Κυλίτης / Παντελής Ηλιακάκης και το μικτό πλήρωμα
Δημήτρη Σταθάκου / Αγγέλας Παπαδημητροπούλου.

Χρειάστηκε το Raid Πάτρας για να ξεκαθαρίσει η βαθμολογία του κύπελλου της Α1-4Χ4:

1ος Βασίλης –Kill Bill- Δηλές / Σπύρος –Atlas- Ματιάτος
(Ravage – Ολύμπιος εμπορική – Εγγλεζόπουλος / Toyota Rav4)

2ος Σταθάκος –Dista- Σταθάκος / Αγγέλα -4WDMama- Παπαδημητροπούλου
(Stratego Adv. Team-MakisSport-Tetrakinisi / Suzuki Vitara)

3ος Αντώνης –Antoni$- Κυλίτης / Παντελής –Pili- Ηλιακάκης
(Ιχνηλάτης-Τετρακίνηση-Εγγλεζόπουλος / Jeep Cherokee)

ΠΟΥ 'ΣΑΙ MAGIC ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ
Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΟ RAVΑΚΙ ΜΑΣ
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ
Εικόνα
ΠΑΡΤΕ τα βουνά.... και ΒΓΕΙΤΕ θάλασσα...
Δεν εγκαταλείπω.... απ΄την παρέα να μην λείπω!!!
Άβαταρ μέλους
KiLL_BiLL
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2005, 14:50
Τοποθεσία: GREECE, Athens, N. Smirni

Αν κανει λεει!!!

Δημοσίευσηαπό ducatista » 12 Δεκ 2005, 21:15

Το πηρα 6/1/98.
Πενταπορτο αυτοματο.
Εννοειται οτι τα TG32 γινανε ΑΤ1 με το καλημερα.
Πρωτη βολτα, παω σπιτι μου στον Παρνασσο.
Εκει που οι αλλοι κανουν τα extreme τεστ ντραιβ εγω μενω.... ειναι το σπιτι μου δηλαδη!
Λασπη μεχρι την βαση της πορτας.
Λασπη που την ακους να γλυστραει απο κατω σου.
Στις 10/1/98 το πηγα στην αντιπροσωπεια για 500χλμ.
Το κοιτανε και μου λενε:
Ποσες χιλιαδες;
Πεντακοσια λεω!!!!
Καγκελο οι τυποι!

Δεν εχω μεινει ποτε μα ποτε σε καμμια λασπη. Τα λαστιχα βοηθανε.
Εκει που μενω, εχω ξεκολησει τα εξης αυτοκινητα απο λασπες/χιονια:
Ssang yong (το κοντο δεν θυμαμαι πως τολενε)
Jeep cherokee τρεις φορες (απο λασπες χαντακια χιονια)
Jeep Grand Cherokee (απο χιονια)
Land Cruiser 90 (απο λασπες)
Κia Sportage (απο χιονια μισο μετρο)
Jeep Renegade (διπλα στο Κια κολλημενο κι αυτο)
Hyundai Santa Fe (λασπες)
Suzuki Vitara (το ξετουμπαρισα)

Οσοι λενε οτι το RAV δεν κανει γελειωνται.

Εχω μπει σε κοιτες με 40εκ νερο, εχω περασει λασπες 20εκ και βαλε, Εχω σκαρφαλωσει εκει που πηγαινα με το wrangler, το μονο του μειωνεκτημα οτι ειναι μακρυ και δεν περναει απο κορυφες.
Εχω ταξιδεψει Γαλλια στα βουνα καταχειμωνο 6 φορες με το γκαζι στο πατωμα 160-180χλμ
Εχει ρυμουλκησει το 6.5μ φουσκωτο μου 2.500χλμ με 100-120.
Εχει φορτωθει τονους πραγματα, γεννητριες, καυσοξυλα, εργαλεια, ξυλεια και και και! Μεχρι το ταβανι!
Το εχω κολλησει στην αλυκη στην Ναξο που καθησε σαν παπια και μονο τρακτερ με εβγαλε. Με τα καλοκαιρινα λαστιχα βεβαια...
Εκανε 186,000 χλμ με αυτες τις συνθηκες και μου εκαψε δυο λαμπακια του πισω φρενου.
Το πουλησα με βαρια καρδια και ο καινουργιος ιδιοκτητης συνεχιζει στα αχναρια μου!

Το Ραβακι Α Θ Α Ν Α Τ Ο!

Αλλα για να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα, το καινουργιο (2001+) ΔΕΝ ειναι το ιδιο με το παλιο εκτος δρομου!
Άβαταρ μέλους
ducatista
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Δεκ 2005, 19:41

ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΩΤΟ

Δημοσίευσηαπό ducatista » 13 Δεκ 2005, 15:57

Αλλη μια για τα ματια σας μονο
Άβαταρ μέλους
ducatista
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Δεκ 2005, 19:41

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες