Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΛΑΣΤΙΚΑ MUD ΓΙΑ PAJERO '89 2.600cc KONTO

ΕΛΑΣΤΙΚΑ MUD ΓΙΑ PAJERO '89 2.600cc KONTO

Δημοσίευσηαπό panmal » 31 Μάιος 2005, 23:33

Συνάδελφοι,

Ήρθε νομίζω το πλήρωμα του χρόνου να δοκιμάσω ελαστικά MUD TERRAIN. Μετά από ένα κυριολεκτικό χτένισμα του Site λοιπόν, για το μόνο που είμαι πλέον σίγουρος, είναι πως η συμπεριφορά και η αντοχή διαφέρουν από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο λόγω βάρους, μήκους, γεωμετρίας κ.λ.π. :? :roll:

Ανοίγω λοιπόν αυτό το νέο θέμα μόνο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, σε μια προσπάθεια προς τη βέλτιστη λύση.

Είμαι καινούργιος στους αγώνες και η χρήση που θέλω, προς το παρόν, είναι για Trail Rides και τις περιστασιακές βόλτες με άλλους τετρακίνητους φίλους στο βουνό. Θα ήθελα βέβαια να μπορούν επίσης να ανταποκριθούν χωρίς πρόβλημα στο οποιοδήποτε ταξίδι είναι απαραίτητο για να πάει κανείς σε αυτούς τους αγώνες χωρίς να τα “κουρέψει” στη διαδρομή!
Απ’ ότι έχω καταλάβει τα φαβορί είναι FEDIMA (Extreme) και BF GOODRIDGE (Mud Terrain).
Επίσης η διάσταση που προσανατολίζομαι είναι 30 x 9,5 /R15 (για να μην χρειαστεί να αλλάξω εάν αποφασίσω να δοκιμάσω και την τύχη μου στο Trial).

Δεδομένου ότι το Trail Ride του Πηλίου είναι προ των πυλών, αναμένω αγωνιωδώς τις απαντήσεις σας!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jdelis » 01 Ιουν 2005, 08:17

Η επαφή μου με τα Fedima Extreme εδώ και ένα χρόνο είναι πολύ καλή. Έχουν δοκιμαστεί σε διάφορα terrain, και σε όλα τα είδη των αγώνων (κυριολεκτικά!). Πρόκειται για ιδανικό λάστιχο γενικής χρήσης και πολύ καλό στη λάσπη.

Η διάσταση που αναφέρεις είναι η ιδανική για αυτή τη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό panmal » 01 Ιουν 2005, 22:40

jdelis έγραψε:Η επαφή μου με τα Fedima Extreme εδώ και ένα χρόνο είναι πολύ καλή. Έχουν δοκιμαστεί σε διάφορα terrain, και σε όλα τα είδη των αγώνων (κυριολεκτικά!). Πρόκειται για ιδανικό λάστιχο γενικής χρήσης και πολύ καλό στη λάσπη.

Η διάσταση που αναφέρεις είναι η ιδανική για αυτή τη δουλειά.


Από αίσθηση, θόρυβο, κράτημα κ.λ.π σε καθημερινή χρήση πως τα βρίσκεις;
Επίσης από διάρκεια ζωής πως το βλέπεις; Θα βγάλουν ας πούμε 2 χρονάκια (20.000 με 25.000 χλμ) με περίπου τα 5.000 σε σκληρή αγωνιστική χρήση;
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jdelis » 02 Ιουν 2005, 07:52

panmal έγραψε:Από αίσθηση, θόρυβο, κράτημα κ.λ.π σε καθημερινή χρήση πως τα βρίσκεις;
Αρκετά καλά, αρκεί να θυμάσαι πως έχεις mud. Καλό κράτημα, αρκετός θόρυβος.
panmal έγραψε:Επίσης από διάρκεια ζωής πως το βλέπεις; Θα βγάλουν ας πούμε 2 χρονάκια (20.000 με 25.000 χλμ) με περίπου τα 5.000 σε σκληρή αγωνιστική χρήση;

Έχω κάνει 8.000 χιλιόμετρα με 2.500 σε αγώνες. Υπολογίζω να κάνω άλλα τόσα.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 02 Ιουν 2005, 18:42

Άν σκέφτεσαι λάστιχα αναγόμωσης, δές και τα TRAKKER της Pneus Elite. Έχουν το ίδιο πέλμα με τα FEDIMA (αντιγραφή των Yokohama GEO M/T) και είναι σημαντικά φθηνότερα από τα επίσης αναγομωμένα FEDIMA και πολύ φθηνότερα από οποιοδήποτε Μ/Τ εργοστασιακό.
Τα φοράω στο ΠΙΝΙΝ μου (άνοιξη και φθινόπωρο) και είναι πολύ καλά στο χώμα και φανταστικά στη λάσπη. Με εξέπληξε και η απόδοσή τους στη βρεγμένη άσφαλτο που ομολογουμένως δέν την περίμενα. Πηγαίνουν καλύτερα και από τα Α/Τ 694 που φοράω το καλοκαίρι. Ο λόγος που δέν τα κρατάω και το καλοκαίρι είναι ο θόρυβος στο ταξίδι και η δυσπιστία μου ως προς την αντοχή τους στις ψηλές θερμοκρασίες της εποχής.
Δέν ξέρω πού μπορείς να τα βρείς αλλά σίγουρα γνωρίζει ο συνφορουμίστας atlasteam που τα χρησιμοποιούσε παλιότερα σε αγώνες.
Μπορείς να επικοινωνήσεις και με την εταιρεία http://www.pneuselite.it/default.htm να σου πούνε. Στη σίτα μπορείς να τα δείς και τα TRAKKER αλλά μόνο στα ιταλικά δυστυχώς (prodotti -> pneumatici fuoristrada)
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό panmal » 02 Ιουν 2005, 20:25

tasos953 έγραψε:Άν σκέφτεσαι λάστιχα αναγόμωσης .........


Δεδομένου ότι τα λάστιχα αυτά θα δουλεύονται σαν δεύτερη τετράδα για τους αγώνες και τις εκάστοτε βόλτες (έχω BF A/T για τον υπόλοιπο καιρό), δεν αναζητώ την φθηνότερη λύση αλλά την καλύτερη. Εννοείται πως δεν με χαλάει να πληρώσω λιγότερα χρήματα, αν αποδεδειγμένα δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ ενός εργοστασιακού και ενός καλού αναγομωμένου αλλά δεν είναι αυτό το κριτήριο.
Ο μόνος λόγος που ανέφερα τα FEDIMA και τα BF είναι γιατί με τα BF είμαι πολύ ευχαριστημένος (από τα Α/Τ που έχω) και τα FEDIMA είναι αυτά που, παρόλο αναγομωμένα, ακούγονται ότι πολλές φορές υπερτερούν.

Πάντως μέχρι τώρα και οι δύο απαντήσεις που πήρα ήταν για αναγομωμένα.
Για να δούμε!!!!
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό atlasteam » 04 Ιουν 2005, 12:24

tasos953 έγραψε:Άν σκέφτεσαι λάστιχα αναγόμωσης, δές και τα TRAKKER της Pneus Elite. Έχουν το ίδιο πέλμα με τα FEDIMA (αντιγραφή των Yokohama GEO M/T) και είναι σημαντικά φθηνότερα από τα επίσης αναγομωμένα FEDIMA και πολύ φθηνότερα από οποιοδήποτε Μ/Τ εργοστασιακό.
Τα φοράω στο ΠΙΝΙΝ μου (άνοιξη και φθινόπωρο) και είναι πολύ καλά στο χώμα και φανταστικά στη λάσπη. Με εξέπληξε και η απόδοσή τους στη βρεγμένη άσφαλτο που ομολογουμένως δέν την περίμενα. Πηγαίνουν καλύτερα και από τα Α/Τ 694 που φοράω το καλοκαίρι. Ο λόγος που δέν τα κρατάω και το καλοκαίρι είναι ο θόρυβος στο ταξίδι και η δυσπιστία μου ως προς την αντοχή τους στις ψηλές θερμοκρασίες της εποχής.
Δέν ξέρω πού μπορείς να τα βρείς αλλά σίγουρα γνωρίζει ο συνφορουμίστας atlasteam που τα χρησιμοποιούσε παλιότερα σε αγώνες.
Μπορείς να επικοινωνήσεις και με την εταιρεία http://www.pneuselite.it/default.htm να σου πούνε. Στη σίτα μπορείς να τα δείς και τα TRAKKER αλλά μόνο στα ιταλικά δυστυχώς (prodotti -> pneumatici fuoristrada)


Καλημερα,

Pneus Elite δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Τα γνωρίζω σαν όνομα αλλά δεν τα έχω δει ποτέ από κοντά. Pneus Service εμπορευόμουν και χρησιμοποιούσα για χρόνια.
Σχετικά πάντως με το θέμα , εγώ εχω καταλήξει στη διάσταση 205R16 για PAJERO.
AtlasTeam
atlasteam
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:38

Δημοσίευσηαπό tedos » 04 Ιουν 2005, 16:18

Panmal τα Fedima ειναι μια απο τις δημοφιλεστερες επιλογες (μερικοι χρησιμοποιουν και Sahara) λογω της καλης τους αποδοσης. Ιδανικα στη λασπη, κρατανε καλα σε στεγνο χωμα και προσφερουν πολυ καλο φρεναρισμα! Στα μειον το οτι ζυγοσταθμιζονται δυσκολα ( οπως ομως και ολα τα αναγομωμενα). Λογικο κοστος. Εαν το αποφασισεις προτιμησε τα Fedima Partner που εχουν ενισχυμενα πλαινα :wink:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 04 Ιουν 2005, 20:33

atlasteam έγραψε:
tasos953 έγραψε:Καλημερα,

Pneus Elite δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Τα γνωρίζω σαν όνομα αλλά δεν τα έχω δει ποτέ από κοντά. Pneus Service εμπορευόμουν και χρησιμοποιούσα για χρόνια.
Σχετικά πάντως με το θέμα , εγώ εχω καταλήξει στη διάσταση 205R16 για PAJERO.

Συγγνώμη για την αθέλητη παραπληροφόρηση. Μπέρδεψα ή μάλλον αγνοούσα την διαφορά του δεύτερου συνθετικού.
Εγώ πάντως επέλεξα τα συγκεκριμμένα λάστιχα γιατί ήταν τα μόνα που βρήκα στην σουβλατζίδικη διάσταση του Πινίν (215/65-16) και δέν μετάνοιωσα που τα πήρα μιας και με κάλυψαν (στις ερασιτεχνικές εξορμήσεις μου) απόλυτα χωρίς να πληρώσω πολλά χρήματα (57 € το ένα).
Πάντως μιας και αναφέρθηκα σε τιμή, θεωρώ πως τα FEDIMA είναι κάπως αλμυρά για αναγομωμένα μιας και πλησιάζουν σε τιμή τα πρώτης κυκλοφορίας και ίσως να είναι και ακριβώτερα από μερικές φτηνές μάρκες.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό panmal » 05 Ιουν 2005, 16:53

Τελικά ο κύβος ερίφθη. Θα πάω πρός τα FEDIMA EXTREME.

Φίλε tedos, επέλεξα τα EXTREME αντί για τα Partner γιατί δεν βλέπω να έχουν τη διάσταση που θέλω για μικτή χρήση (Trail & Trial)

Φίλε Atlasteam, δυστυχώς δεν έχω 16αρες ζάντες για να ακολουθήσω τη συμβουλή σου, αλλά μου λένε επίσης ότι ενώ το R16 είναι ιδανικό για
Trail Rides (λόγω χαμηλότερου προφίλ) υστερεί αρκετά στο Trial. Θα προτιμήσω λοιπόν τη λύση του 50-50 με R15.

Φίλε tasos953, θα αφήσω τους ιταλούς έξω απ' το παιχνίδι προς το παρόν γιατί δεν τους έχω ξανακούσει.

Ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο που μου διαθέσατε και ελπίζω κάποια στιγμή να γνωριστούμε και από κοντά.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό magic » 29 Ιουν 2005, 12:13

Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες