Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Re: SRS Pinin

Δημοσίευσηαπό pininokio » 24 Δεκ 2007, 20:51

DrTc έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές.
Είδα τις φωτό απο Περτούλι και ζήλεψα..

Απο χθές το πρωί μου ανάβει το SRS στο ταμπλό. Κάποια στιγμή σβήνει αλλα 90% είναι κόκκινο...
Διαβάζω στο εγχειρίδιο και λέει άμεσα σερβις σε εξουσιοδωτημένο Μιτσουμπίσι κλπ..
Θα βρώ τώρα κανέναν με τις γιορτές ανοικτό;
Τί μπορει να φταίει; δέν έγινε τίποτα ούτε με αερόσακους κτλ...
Κάποια συμβουλή, και εάν δέν γίνεται τίποτα, κάποιο καλό συνεργείο στα νότια προάστια; (ΠΦ, Γλυφ, Αλιμο)
Ευχαριστώ


κ εμενα το ιδιο μου κκανει.οταν κουναω το καθισμα σβηνει κ ξαναναβει μονο του η αν ξανα κουνησω το καθισμα.στο συνεργειο μου ειπαν οτι καπου στην πλεξουδα βραχυκυκλωνει κ πρεπει να τους το παω μια μερα να ψαξουν ολα τα καλωδια ενα ενα.προβλημα δεν εχεις ουτε θα βγαλει κατι εκτος του οτι οταν ειναι αναμενο το λαμπακι δεν λειτουργουν οι αεροσακκοι.καλα χριστουγεννα σε ολους
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Re: SRS Pinin

Δημοσίευσηαπό skier78 » 25 Δεκ 2007, 22:14

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω.Το βαλαμε σε εγκεφαλο σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της BOSCH και εδειξε :κωδικος βλαβης 82.Αεροσακος οδηγου πλευρικος.Διακοπη.(καπως ετσι το εγραφε)
Μηδενισαμε την βλαβη και το λαμπακι εσβησε.Την αλλη μερα αναψε παλι.Απο τοτε για κανα μηνα ποτε αναβε ποτε εσβηνε.Τωρα μετα απο κανα 2-3 μηνες που περασαν δεν ξανααναψε.Το προβλημα εντοπιζεται καπου στην καλωδιωση κατω απο το καθισμα.Μια μερα που αναβε ειχα την μηχανη σε λειτουργια και κουνουσα απαλα το καλωδιο,τολαμπακι ποτε αναβε ποτε εσβηνε.Αυτο ειναι ευχαριστο γιατι η διακοπη ειναι καπου χαμηλα και οταν ξανααναψει δεν θα χρειαστει να σκησω το καθισμα για να το βρω.
Οταν αναβει παντως ειναι εκτος λειτουργιας μονο ο συγκεκριμενος αεροσακος.Το προβλημα πρεπει να εμφανιζεται στους ψηλους μιας και την πρωτη φορα που αναψε το ειχε ο αδερφος μου που το καρφωνει το καθισμα τερμα πισω.Φυσικα οταν με πηρε τηλ.για να με το πει αναψαν και τα δικα μου τα λαμπακια.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Re: SRS Pinin

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 25 Δεκ 2007, 22:52

Και σε μένα ανάβει αυτο αλλα όχι απο μόνο του! Προς το τέλος του καλοκαιριού ενώ έπαιζα κοντά στο ποτάμι ανοίξανε το φράγμα και πλημμύρισε ο κόσμος μαζί και το Pinin. Πήρε νερά μέσα περίπου 20 πόντους πάνω απο το κάθισμα.
Για αλλη μια φορά το Pinin με εντυπωσίασε καθώς δεν έπαθε τίποτα!
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pajino » 27 Δεκ 2007, 12:42

Το προβλημα πρεπει να εμφανιζεται στους ψηλους μιας και την πρωτη φορα που αναψε το ειχε ο αδερφος μου που το καρφωνει το καθισμα τερμα πισω.

Και γω κάτι τέτοιο υποθέτω μιας και γω είμαι 1,95. :roll:
Pajero Pinin 2.0 GDI - 5d
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό George_4x4 » 27 Δεκ 2007, 15:15

Κατάφερα και βρήκα ένα καλό pinin σε μαντρά και πάω να το τσεκάρω σήμερα.

Πρόκειται για ένα μαύρο 5θυρο 2.0lt GDI μοντ 2004 ελληνικό με αναγραφόμενα 45000χλμ φιμέ τζάμια και κοτσαδόρο. Έχει μερικές γρατζουνιές γυρω γυρω αλλά φαινομενικά καθαρό. Βέβαια η τιμή του είναι 18.900€ και μου φαίνεται τσιμπημένη αλλά να δούμε και στις συζητήσεις τι μπορεί να γίνει.
Kαι οι ερωτήσεις μου είναι αρχικά:
-Τι και με ποιό τρόπο να τσεκάρω;
-Η 7ετής εγγυηση ισχύει σίγουρα;
-Mήπως να πάρω τον αριθμό πλαισίου και να διασταυρώσω μέσω αντιπροσωπείας τον πρότερο βίο του;
-Πως σας ακούγεται;
Άβαταρ μέλους
George_4x4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 10:11

Δημοσίευσηαπό PajeroPinin » 27 Δεκ 2007, 19:52

George_4x4 έγραψε:Κατάφερα και βρήκα ένα καλό pinin σε μαντρά και πάω να το τσεκάρω σήμερα.

Πρόκειται για ένα μαύρο 5θυρο 2.0lt GDI μοντ 2004 ελληνικό με αναγραφόμενα 45000χλμ φιμέ τζάμια και κοτσαδόρο. Έχει μερικές γρατζουνιές γυρω γυρω αλλά φαινομενικά καθαρό. Βέβαια η τιμή του είναι 18.900€ και μου φαίνεται τσιμπημένη αλλά να δούμε και στις συζητήσεις τι μπορεί να γίνει.
Kαι οι ερωτήσεις μου είναι αρχικά:
-Τι και με ποιό τρόπο να τσεκάρω;
-Η 7ετής εγγυηση ισχύει σίγουρα;
-Mήπως να πάρω τον αριθμό πλαισίου και να διασταυρώσω μέσω αντιπροσωπείας τον πρότερο βίο του;
-Πως σας ακούγεται;

Παρε τον αριθμο πλαισίου και έλεγξε το μοντελοοοοοοοοοο
Το βιβλιο με τα service
Και παντο σε ενα λαμαρινα για ελεγχω.
Άβαταρ μέλους
PajeroPinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 20 Οκτ 2007, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pajino » 27 Δεκ 2007, 20:18

Αν έχει τα σέρβις στην αντιπροσωπεία η εγγύηση ισχύει και να ρωτήσεις βέβαια με αρ. πλαισίου σε κάποια αντιπροσωπεία δεν χάνεις κάτι...
Pajero Pinin 2.0 GDI - 5d
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 27 Δεκ 2007, 21:39

Απο τον αριθμό πλαισίου μπορείς να μάθεις τι μοντέλο είναι.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 30 Δεκ 2007, 00:20

Απ, να μαι παλι μετα από καιρο,χρονια πολλα σε ολους!! Ειχα καποια τρεχάματα και δεν προλάβαινα να συμμετέχω στην συζητηση,βεβαια καποιες βολτιτσες τις πήγα τωρα που έπεσαν και τα χιονια και χάρηκα παλι τις αρετες του πινιν μεχρι τελικης πτώσεως του!!!
Η φωτο που ακολουθεί είναι στο Βερμιο και είναι η στιγμη που η βολτα πηρε τελος λογο χιονιου.Δοκιμασα ακομα και αλυσηδες αλλα όπως βλεπετε το πινιν ειχε γινει εκχιονιστικο,οσο για τα 694 απλα σας λεω πως είναι καταπληκτικά και πλέον δοκιμασμενα σε όλα τα τερεν.Βαλτε και εσεις τιποτα τωρα που εχουμε και χιονια να πορωθούμε κιαλλο ομαδικός!
Η ζωη ειναι μικρη και τα γουστα πολλα,πρεπει να βιαστουμε!
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 30 Δεκ 2007, 18:21

γεια σου ST-PININ χιονοσπρωχτη!!!!την επομενη φορα θα παμε ακομη ποιο περα.. και αμα δεν παει θα κατασκηνωσουμε εκει.στο εγγυς μελλον θα δοκιμαστει Locker με αλυσιδα πισω.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό PajeroPinin » 30 Δεκ 2007, 20:11

Ομιχλη,παγωνια,και κρύο
Άβαταρ μέλους
PajeroPinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 20 Οκτ 2007, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό George_4x4 » 03 Ιαν 2008, 09:46

pajino έγραψε:Αν έχει τα σέρβις στην αντιπροσωπεία η εγγύηση ισχύει και να ρωτήσεις βέβαια με αρ. πλαισίου σε κάποια αντιπροσωπεία δεν χάνεις κάτι...


Tα νεότερα έχουν ως εξής:
-Το αυτοκίνητο έχει στον χιλιομετρητή μόλις 42.000χλμ και είναι μοντ 2004
-Η εγγύηση ΔΕΝ ισχύει αφού ΔΕΝ υπάρχει βιβλίο σέρβις παρόλαυτά ο μαντράς μου δίνει 1 χρόνο γραπτή εγγύηση.
- Η τιμή του τελικά είναι 19.800€ και μου φαίνονται πολλά!
- Φαίνεται γενικά περιποιημένο από ιδιώτη, μαύρο δίχρωμο, σκούρα φιμέ τζάμια (δυστηχώς) κοτσαδόρο και οι δισκόπλακες του είναι σχεδόν άθικτες δικαιολογούν δλδ τα χιλιόμετρα που φαίνονται.
- Το έβαλα μπροστά για 2-3 λεπτά και ακούγονταν τα ωστήρια στο ρελαντί. Γιατί;;

Να ψάξω αλλού;

Γενικά τί τσεκάρουμε οπτικά στα αυτοκίνητα αυτά;
Άλλες επιλογές που παίζουν είναι μεταχ. GV2.0 ή καινούργιο terios αλλά το πινιν μου φαίνεται καλύτερο για μικτή χρήση σε πόλη, ταξίδια στην εθνική και εκτός δρόμου λόγω επιλογών 4κίνησης.

Βοηθάτε Χριατιανοί :lol:
Άβαταρ μέλους
George_4x4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 10:11

Δημοσίευσηαπό pajino » 03 Ιαν 2008, 10:56

Φίλε George κατ' αρχήν χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!!

Τώρα όσο για το pinin που έχεις βρει , τα ωστήρια γενικός βαράνε όταν το βάζεις μπροστά και είναι παγωμένος ο κινητήρας. Βέβαια φταίει πολλές φορές και το λάδι του κινητήρα που χρησιμοποιούμε (δεν τρέχει τίποτα όμως με μία γκαζά σταματάνε). Υπάρχουν πολλά θέματα για αυτό το ''πρόβλημα'' εδώ μέσα .

Τώρα όσο για το κόστος δεν είναι Ή ευκαιρία μπορεί όντως να είναι πολύ καλό το αυτοκίνητο αλλά αν δεν το πας και μία βόλτα και να το δει και ένας μηχανικός που ασχολείτε μα πινίν, τι να σου πούμε από εδώ; :roll:

Πάντως το δικό μου που το είχα πάρει με 35000χλμ και ενημερωμένο B.S. είχε αθικτα τα λάστιχα των πεντάλς το τιμόνι και ο λεβιές είχε υφή καινούργιου και γενικά φαίνεται ένα αυτοκίνητο με τόσο λίγα χλμ αν είναι ταλαιπωρημένο...

Ελπίζω να βοήθησα. 8)
Pajero Pinin 2.0 GDI - 5d
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 03 Ιαν 2008, 12:14

Τα χιλιόμετρα και 40000 να μην είναι αντε να'ναι 70000. Απο κει και πέρα αγοράζεις τζίπ. Άρα σκύψε απο κάτω ή καλύτερα βάλτο σε ράμπα. Αν έχει πάει εκτός και πόσο θα φανεί. Αν εκει κάτω είναι καλά τα πράγματα τα 3/4 του αυτοκινήτου σου είναι οκ.
Αν έχεις πρόσβαση στις βαλβολίνες θα μάθεις και κάποια απο τα μυστικά του.Σιγα να μην τις έχουν αλλάξει. Στο πίσω διαφορικό θα δείς αν έχει κάνει απειρα χιλιόμετρα ενω στο μπροστά πόσο δούλεψε η τετρακίνηση.
Τα ωστίρια αν χτυπάνε για καμια 10 δευτερα ειναι οκ, πιθανον να του λοίπουν λίγα λάδια ή να είναι "χοντρα" αυτα που έχει.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pininokio » 08 Φεβ 2008, 16:29

ενημερωση για τη δημιουργια κ επιτελους λειτουργια pajero club. η ηλεκτονικη διευθυνση ειναι pajeroclub.gr.ενοτητες για ολα τα mitsubishi pajero συμπεριλαμβανομενου του pinin.ελατε να γνωριστουμε:):)
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες