Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GALLOPER ή DISCO 1 ή Sorento 3.5 ;

Δημοσίευσηαπό discoman » 07 Ιαν 2006, 20:12

Galloper καινουριο βγαινει?
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό markd » 08 Ιαν 2006, 02:10

discoman έγραψε:Galloper καινουριο βγαινει?


Όχι, τώρα πιά είναι συλλεκτικό!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό discoman » 08 Ιαν 2006, 11:25

kαλο :lol: :lol: :lol: :lol:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Ιαν 2006, 09:34

Εγω θα κράταγα το DISCO και θα εβρισκα καποιο τροπο να το "καρδαμωσω" λιγο... καλημερα φιλε και χρονια πολλά
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 09 Ιαν 2006, 09:51

Λοιπόν κύριοι,

η απόφαση μου ελήφθη εδώ και λίγες ημέρες αλλά δεν την κοινοποίησα για να δώ όλες τις απόψεις.

Έιναι λίγο ρηξικέλευθη βέβαια.

Κρατώ το Disco για τις ζόρικες βόλτες και τις εκδρομές με λέσχες και BRAT :P :P :wink: :wink: (ειδικά μετά τη κόλαση απο νεροφαγώματα και λάσπες που συνάντησα στη Πεντέλη την Παρασκευή και το Σάββατο τα οποία το Disco κατάπινε για πλάκα κάθισα και σκέφτηκα σοβαρά ότι ούτε λόγος για αντικατάσταση με σουβλάκι).

Και αγοράζω κάτι ΠΟΛΥ ΠΙΟ LIGHT για κυρίως όχημα εις αντικατάσταση της ολοκαίνουργιας BMW 520 (σνιφ σνιφ) :( :( :( (Βλέπε σουβλάκι δηλαδή)

Τι θα πάρω; Παίζω ανάμεσα σε δύο.

BMW X3 3-λίτρη και Mercedes ML 350 με το off-road pack (κεντρικό και πίσω μπλοκέ, κοντά και αερανάρτηση που το σηκώνει σύν φούλ ποδιες).

Βέβαια αν συμφωνούσε και το έτερον ήμισυ θα έπαιρνα ένα LC και θα τελείωνα , αλλά η κυρία με έχει φάει ότι έτσι όπως το πάω θα γεμίσω την οικογενεια με τζιπ...

Πώς βλέπετε λοιπόν τη λύση αυτή;
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 09 Ιαν 2006, 09:53

fokion έγραψε:Εγω θα κράταγα το DISCO και θα εβρισκα καποιο τροπο να το "καρδαμωσω" λιγο... καλημερα φιλε και χρονια πολλά


Καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε Fokion

Πώς λές να το καρδαμώσω; Βούτυρο καρύδια και μέλι ίσως;; :?:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 09 Ιαν 2006, 10:48

Αν αυτο που λεει ο Fokion ειναι καμμια λυση τυπου Supercharger, θα ελεγα μακρια... Διακινδυνευεις πολυ την ηδη ασχημη αξιοπιστια των LRs, ενας φιλος μου που το δοκιμασε το πηρε τελικα στα χερια το discovery, ενω μεχρι να το παρατησει του εβγαζε κατι εντελως παλαβα προβληματα.

Οσο για τα αλλα, μου φαινεται πως μας κοροιδευεις φιλε discoverer. Τι δουλεια εχει το galloper και το sorento με τη bmw και τη mercedes? Εαν αυτο που θελεις να πεις ειναι οτι μπορεις να παρεις οτι καρο θες (οικονομικα εννοω), τοτε δεν καταλαβαινω γιατι το ψαχνεις...

Ειναι πολυ απλα τα πραγματα: δινεις το discovery και παιρνεις ενα καινουριο wrangler 4.0lt. Το φορτωνεις σε ενα καραβι και το στελνεις αμερικη σε καποιον γνωστο "μεταμορφωτη". Το σηκωνεις κανα μετρο, βαζεις τα δυνατα διαφορικα-αξονες-κιβωτια-γραναζια κλπ κλπ κλπ, το ξαναφορτωνεις στο καραβι για Ελλαδα και εισαι κουκλος. Συνολικος χρονος 4 μηνες, χοντρα-ψιλα. Συνολικο κοστος 60.000-70.000 ευρω, περιπου οσο δηλαδη θα αγορασεις την bmw ή τη mercedes. Για την κυρα τωρα, μπορεις να της παρεις ενα απο τα "χαριτωμενα" κανονικα αυτοκινητα (οποιο της αρεσει και στα γενεθλια της, κατα προτιμηση).
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 09 Ιαν 2006, 11:29

vayero4_4 έγραψε:Αν αυτο που λεει ο Fokion ειναι καμμια λυση τυπου Supercharger, θα ελεγα μακρια... Διακινδυνευεις πολυ την ηδη ασχημη αξιοπιστια των LRs, ενας φιλος μου που το δοκιμασε το πηρε τελικα στα χερια το discovery, ενω μεχρι να το παρατησει του εβγαζε κατι εντελως παλαβα προβληματα.

Οσο για τα αλλα, μου φαινεται πως μας κοροιδευεις φιλε discoverer. Τι δουλεια εχει το galloper και το sorento με τη bmw και τη mercedes? Εαν αυτο που θελεις να πεις ειναι οτι μπορεις να παρεις οτι καρο θες (οικονομικα εννοω), τοτε δεν καταλαβαινω γιατι το ψαχνεις...

Ειναι πολυ απλα τα πραγματα: δινεις το discovery και παιρνεις ενα καινουριο wrangler 4.0lt. Το φορτωνεις σε ενα καραβι και το στελνεις αμερικη σε καποιον γνωστο "μεταμορφωτη". Το σηκωνεις κανα μετρο, βαζεις τα δυνατα διαφορικα-αξονες-κιβωτια-γραναζια κλπ κλπ κλπ, το ξαναφορτωνεις στο καραβι για Ελλαδα και εισαι κουκλος. Συνολικος χρονος 4 μηνες, χοντρα-ψιλα. Συνολικο κοστος 60.000-70.000 ευρω, περιπου οσο δηλαδη θα αγορασεις την bmw ή τη mercedes. Για την κυρα τωρα, μπορεις να της παρεις ενα απο τα "χαριτωμενα" κανονικα αυτοκινητα (οποιο της αρεσει και στα γενεθλια της, κατα προτιμηση).



Μάλλον δεν κατάλαβες φίλε τι είπα.
:shock:
:shock:
Φυσικά και δεν υπάρχει σχέση ανάμεσα στα galloper και στην X3. Όπως και στο κομμάτι της χρηματοδότησης δεν έχει σχέση. Εσύ μου λές να βάλω 60.000 απο την τσέπη μου για να φτιάξω ένα ΑΧΡΗΣΤΟ πράγμα ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΙΚΗ ΑΞΙΑ.

Το post μου έλεγε απο την αρχή ότι θέλω αμάξι με χώρους για να κάνω τις εκδρομές μου με την οικογένεια μου και την παρέα μου μαζί και να μπορώ να ακολουθήσω εξορμήσεις τύπου Εκάλη club ή BRAT...

Εγώ σκέφτηκα αρχικά να δώσω το Dísco (11000-12000 περίπου) και ή να βάλω κάτι ψιλά και να πάρω ένα σκληρό SUV με πολύ καλύτερη συμεριφορά στην άσφαλτο και όσο το δυνατόν κοντύτερα στο Disco στο χώμα και βρήκα τις συγκεκριμένες δύο ευκαιρίες.

Το δεύτερο σενάριο που σκεφτηκα ήταν να κρατήσω το σκληροτράχηλο - αλλά πλήρες χώρων και καλοτάξιδο - Disco και να αλλάξω το σεντάν της οικογένειας με ένα SUV (65000 κάνει η δικια μου, τόσα όσα η X3 ή η ML, άντε σύν κάτι ψιλά ακόμα). Και για να μη μου κρατάει μούτρα που σκέφτηκα να το πουλήσω θα του βάλω και ένα snorkel, προφυλακτήρα και εργάτη γιατί απο τα υπόλοιπα είναι καλυμμένο. :D :D :D

Άρα δεν σε κοροιδεύω φίλε μου.

Α και για να μη το ξεχάσω. Η κυρία οδηγάει Fiat Coupe Turbo και Renault Kangoo. Στο δικό μου αυτοκίνητο ήθελε να έχει λόγο :wink: :wink:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό magic » 09 Ιαν 2006, 11:41

DISCOVERER έγραψε:
magic έγραψε:Ειναι ετοιμο με service και καινουργια αμορτισερ ... με gps σχαρες ... κοτσαδορο ... και δωρο ενα Ιστιοπλοικο με το τρειλερ του!!!!
Κανε μια καλυτερη τιμη ... !!!
Γινετε να σου δωσω 3 χιλιαρικακια ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ disco ?????

:) :) :)


Μέσα. Το χρειάζομαι το disco για να ξεκολλάει το LC. :-x :-x


Μηπως θελεις να σου ξαναστειλω το video με το Disco???? :):):):):):):)
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 09 Ιαν 2006, 13:24

Στείλε το φίλε για να γελάσει το χειλάκι μας! :lol: :lol: :lol:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Ιαν 2006, 13:41

vayero4_4 έγραψε:Αν αυτο που λεει ο Fokion ειναι καμμια λυση τυπου Supercharger, θα ελεγα μακρια... Διακινδυνευεις πολυ την ηδη ασχημη αξιοπιστια των LRs, ενας φιλος μου που το δοκιμασε το πηρε τελικα στα χερια το discovery, ενω μεχρι να το παρατησει του εβγαζε κατι εντελως παλαβα προβληματα.



Απαπαπαπαπα μακρυα τετοια πραγματα......

Για κατι σε Φιλτρο-Προγραμμα-Εξατμηση σκευτομουν, προσανατολισμενα βεβαια στη ροπή χαμηλα.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Bandit » 09 Ιαν 2006, 23:23

vayero4_4 έγραψε:όσο για τα αλλα, μου φαινεται πως μας κοροιδευεις φιλε discoverer. Τι δουλεια εχει το galloper και το sorento με τη bmw και τη mercedes? Εαν αυτο που θελεις να πεις ειναι οτι μπορεις να παρεις οτι καρο θες (οικονομικα εννοω), τοτε δεν καταλαβαινω γιατι το ψαχνεις...

Ειναι πολυ απλα τα πραγματα: δινεις το discovery και παιρνεις ενα καινουριο wrangler 4.0lt. Το φορτωνεις σε ενα καραβι και το στελνεις αμερικη σε καποιον γνωστο "μεταμορφωτη". Το σηκωνεις κανα μετρο, βαζεις τα δυνατα διαφορικα-αξονες-κιβωτια-γραναζια κλπ κλπ κλπ, το ξαναφορτωνεις στο καραβι για Ελλαδα και εισαι κουκλος. Συνολικος χρονος 4 μηνες, χοντρα-ψιλα. Συνολικο κοστος 60.000-70.000 ευρω, περιπου οσο δηλαδη θα αγορασεις την bmw ή τη mercedes. Για την κυρα τωρα, μπορεις να της παρεις ενα απο τα "χαριτωμενα" κανονικα αυτοκινητα (οποιο της αρεσει και στα γενεθλια της, κατα προτιμηση).


ΣΥΜΦΩΝΩ !!! ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol:

Το κάτι ψηλά είναι που αναφέρεις φίλε DISCOVERER για το πακέτο offroad είναι +20000ΕΥΡΩ όσο δηλαδή ένα JIMNY ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ :lol: :lol: :lol:

Πάντως αφού θα δώσεις το BMW προτείνω να πάρεις το MERCEDES χωρίς το πακέτο μιας και στα δύσκολα θα πηγαίνεις με το DISCO κρίμα να πετάξεις τα χρήματά σου . Άλλωστε Δε πιστεύω ότι θα το βάζεις το MERCEDES στα κλαδιά και τα δύσκολα τύπου EKALICLUB και δε θέλεις να γρατζουνήσεις το χρωματλακι της καλής σου :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 10 Ιαν 2006, 09:03

Φίλε το off-road pro pack κοστιζει 4880 ευρώ (με το ΦΠΑ) και περιλαμβάνει εχτρα θέσεις στην αερανάρτηση, φούλ μπλοκέ κεντρικό και πίσω, ποδίτσες κλπ

Όσο για τ΄άλλα συμφωνούμε για τις αγριάδες με το disco.

Για τα τουμπανιασμένα jimny και wragler εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι άχρηστα για τη χρήση που θέλω. Δηλαδή Αθήνα - Δρυμός Κομοτηνής με τέτοι αυτοκίνητο είναι απόλαυση ή μαζοχισμός;

Άλλο οι αγώνες και άλλο η απόλαυση της φύσης και της παρέας
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό Bandit » 10 Ιαν 2006, 15:08

Είσαι σίγουρος για τα 4880ΕΥΡΩ???? Γιατί τι αυτοκίνητο ξεκινά σχεδόν γυμνό στα 65000 και η έκδοση με όλλα τα καλούδια αγγίζει τα 85~86000ΕΥΡΩ...
Και από όσο ξέρω για να βάλεις το off-road pack σε υποχρεώνουν να βάλεις και άλλα έτσι δεν είναι??? Δηλαδή off-road pack δίνει χωρίς δερμάτινα ας πούμε??? Και αν ΝΑΙ θα βάλεις το off-road pack και δε θα βάλεις δερμάτινα??? Τι να πω και λες μαζοχιστές αυτούς με τα απόλυτα εργαλεία(ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ) :twisted: :evil: :twisted: :evil: :twisted:

Τώρα πάλι για το μαζοχισμό τι να σου πω :oops: ... Δε θα με πείραζε να κάνω ταξίδι με ένα τέτοιο τερατάκι :oops: ... Ίσα Ίσα θα το διασκέδαζα κιόλας. :D ...Άλλωστε όταν ξεκινάς για ανώμαλο δρόμο ότι και να κάνεις δεν σε σωζει καμιά comfort αεροανάρτηση- τη πέτρα θα τη ρίξεις από το νεφρό- Εκτός αν μιλάμε για διαδρομές όπου πας με FIAT PUNTO οπότε πάω PASSO... :evil: :evil: :evil: :evil:
:evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 10 Ιαν 2006, 22:15

Δεν κατάλαβα γιατί τετοιο μένος αγαπητέ φίλε bandit. :shock: :shock:

Το δέρμα είναι standard στην ML. Μπορείς να βάλεις μόνο off-road pack με τα 4880 που σου λέω. Το αυτοκίνητο το παραγγέλνεις όπως ακριβώς θέλεις χωρίς περιορισμούς. Με τα άλλα καλούδια μπορεί να φτάσει και τα 95.000 ευρώ η 3,5 ML. Απο εκέι και πέρα είσαι εντελώς λάθος. Το θέμα είναι αν θέλεις και μπορείς να διαβείς το κατώφλι και να διαθέσεις ένα τέτοιο ποσό. Εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς μπορώ και θέλω.... :wink: :wink: Όσον αφορά τον ανώμαλο δρόμο μάλλον δε με ενοχλεί γι' αυτό έχω και Land Rover το οποίο είναι σκληρότερο και ικανότερο απο το 99% των οχημάτων που κυκλοφορούν. Και με τις βελτιώσεις που έχει και θα του κάνω θα γίνει ακόμα σκληρότερο. Ούτως ή άλλως αποφάσισα να μη το αποχωριστώ, απλά θα του βρώ και ...ωραία παρέα :lol: :lol:

Σίγουρα οι βελτιώσεις αυτές κοστίζουν λιγότερο απο μία αφαίρεση πέτρας σε ιδιωτικό νοσοκομείο. :twisted: :twisted:

Εγώ είμαι και γέρος άνθρωπος οπότε μου χρειάζεται η αερανάρτηση :cry: :cry:
Κλείνοντας (με αρκετή πικρία για το ύφος σου) σού λέω ότι εκεί που έχω πάει εγώ με Punto σε ράλλυ και με τα χιλιόμετρα που έχω πάει εσύ δεν έχεις έρθει ούτε θεατής. Δε σου λέω για το mountain bike μου γιατί αυτό πάει γρηγορότερα απο τα τουμπανιασμένα εργαλεία του Κολωνακίου ή της Εκάλης. :alright:

Ελπίζω ότι κάποια μέρα θα σε δώ στο βουνό. :wink:

Φιλικά,

Discoverer
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες