Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NEO TERIOS-ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό louie » 25 Απρ 2006, 14:57

Για την ηλιοροφή από ότι έμαθα και σε συνεργασία με την webasto κάτι ετοιμάζουν... Μεσα στο επόμενο δίμηνο θα το ανακοινώσουν κιόλας!
Για το mp3 επίσης... Τώρα για τα υπόλοιπα ξεχάστε τα μαλλον ειδικά το θέμα του κλιματισμού, το οποίο προσωπικά εμένα δεν με χαλάει ιδιαίτερα-έχω οδηγήσει και αυτοκίνητο με aircondition και με κλιματισμό και πίστεψέ με το aircondition έστω και ενα δεν είναι τόσο χλίδα είναι πολύ πιο πρακτό και πιο φτηνό...και ο νοων νοείτω!
Για τους καθρέπτες έχω την εντύπωση ότι μια μετατροπή γίνεται, αλλα αυτό για τους θερμαινόμενους όντως θα ήταν καλό
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό terzo » 08 Μάιος 2006, 11:58

Απο ότι είδα τον ΜΑΙΟ όλα τα περιοδικά έχουνε δοκιμή το ΝΕΟ TERIOS. Το πρόσεξα στα AUTO MOTO SPORT, DRIVE, 4 ΤΡΟΧΟΙ. Τα έχει πάρει κανείς να μας πεί αν είναι ολοκληρωμένες δοκιμές και έχει αρκετές πληροφορίες ;
Άβαταρ μέλους
terzo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 15:02

Δημοσίευσηαπό JATH » 08 Μάιος 2006, 13:24

ΑΥΡΙΟ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.
JATH
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 14:22
Τοποθεσία: ΡΕΝΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό EF_Terios » 08 Μάιος 2006, 14:23

Χαιρετώ ολη την παρέα!

Αν και παρακολουθώ το forum κανένα δίμηνο, σήμερα είναι το πρώτο μου post....!
Ερώτηση: εχω παραγγείλει και εγω (μαζί με πολλούς άλλους τελικά!) ενα TERIOS το οποίο το περιμένω τον Ιούνιο (ή τουλάχιστον έτσι μου λενε). Απο ηλιοροφή που ρώτησα, μου είπαν (στον Καλογρίτσα) οτι δεν συστήνουν να την βάλω ούτε αργότερα γιατί έχει μπάρες στην οροφή, οι οποίες θα πρέπει να κοπούν, με προφανείς επιπτώσεις στην ασφάλεια...
Παίζει κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
EF_Terios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 12:02
Τοποθεσία: ΔΡΟΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό EF_Terios » 08 Μάιος 2006, 14:26

Α! και σχετικά με τις δοκιμές των περιοδικών... Εχω μαζέψει όποια δημοσίευση υπάρχει, αλλα τολμώ να πω οτι δεν έχω βρεί ακόμη κάποια ολοκληρωμένη παρουσίαση. Νομίζω ότι όλοι αναπαράγουν τις εμπειρίες μιας σύντομης παρουσίασης που έγινε στην Μυτηλήνη πρόσφατα.
Μετρήσεις, λειτουργικότητα και παρατηρήσεις δεν εχουν γίνει ακόμα. Θα πρότεινα μάλλον την παρουσίαση που έχουν οι 4Τ. Τουλάχιστον έχουν κάνει μερικές δοκιμές παραπάνω απο τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
EF_Terios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 12:02
Τοποθεσία: ΔΡΟΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ

terios

Δημοσίευσηαπό ainot » 10 Μάιος 2006, 11:36

παιδια με εχετε μπερδεψει ....τι να κανω να παρω terios η οχι...
η μηπως ειναι καλυτερα να παρω ενα rav μεταχειρισμενο που εχει την ιδια τιμη περιπου ?
Άβαταρ μέλους
ainot
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 11:28

terios

Δημοσίευσηαπό EF_Terios » 10 Μάιος 2006, 12:26

Το ίδιο αναρρωτιώμουν και εγω... ειχα το rav MKII και το εδωσα λογω αναγκης. τελικά κατέληξα στο Terios γιατι στην ουσία είναι το ίδιο με το ravακι, μόνο που είναι πιο αργό. καίει όμως λιγότερο, έχει χαμηλότερα κόστη συντήρησης (βλ. τελη και ασφάλειες) και είναι τελευταίο μοντέλο (οπότε πιο εμπορικό όταν το πουλήσεις).
Βέβαια, οι επιδόσεις του rav δεν πιάνονται............. η απόφαση είναι σίγουρα δική σου!
Άβαταρ μέλους
EF_Terios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 12:02
Τοποθεσία: ΔΡΟΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ

terios

Δημοσίευσηαπό EF_Terios » 10 Μάιος 2006, 12:27

Τελικά, θα μου πει κανείς τι γίνεται με τις ηλιοροφές στα καινούργια τα Terios??

Καποια βοήθεια;;
Άβαταρ μέλους
EF_Terios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 12:02
Τοποθεσία: ΔΡΟΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ainot » 11 Μάιος 2006, 14:59

ποτε παιρνει καποιος ενα terios να μας πει τι γινεται βρε παιδι μου?
Άβαταρ μέλους
ainot
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 11:28

Δημοσίευσηαπό EF_Terios » 11 Μάιος 2006, 16:36

Ρίξε μια ματιά εδω:

http://www.tο4x4.gr/html/site/forum/vie ... c&start=45

(copy & paste στον IE σου)
Άβαταρ μέλους
EF_Terios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 12:02
Τοποθεσία: ΔΡΟΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό louie » 15 Μάιος 2006, 14:15

Λοιπον καποιες λεπτομέρειες γιατι μαλλον θα μας τρελανει ο κοντελης (βλπ αγριπαν)
Σε συνομιλια με την ικαρος, μου παν οτι συμφωνησαν για τοποθετηση ηλιοροφής με μια ικανοποιητική εγγύηση, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημαείτε στην ασφάλεια του αυτοκινήτου είτε στην ακαμψία του πλαισίου
το DownHill Assist Control όχι μόνο υπάρχει στην αυτόματη έκδοση (με κατι παραπάνω εννοείται) αλλά το διαφημίζουν κιόλας στο site τους... Τοσο το DAC όσο και το HAC αποτελούν κομμάτια του Vehicle Stability COntrol VSC το οποίο είναι διαθέσιμο στην αυτόματη έκδοση...
για το mp3 δεν ξερω επίσημα κάτι παραπάνω από αυτά που είπε πριν κάποιος προλαλήσαντας για navigator το οποίο το ακουσα και

οτι σας ειπα παραπάνω αφορά (πριν το τελευταιο) λεγόμενα ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΑΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΩΝ

Αντε περιμένουμε και καναν που το αγόρασε να μας πει ντε!!!
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό EF_Terios » 15 Μάιος 2006, 16:07

Οντως θα μας τρελλάνουν!!
Στην Agripan στο Χαλάνδρι, που μου είπαν οτι οντως υπάρχει το DAC κλπ, σε ενα αυτοκίνητο με αυτόματο που είχαν εκεί, τελικά αποδείχτηκε οτι δεν υπήρχε!!
Ενω στο φυλλάδιο το δείχνει, και απεικονίζει και τα αντίστοιχα κουμπιά στο ταμπλό, στο δείγμα που είχαν δεν υπήρχε κανένα κουμπί! Εβαλαν και τον ηλεκτρολόγο τους να κοιτάξει και ο ανθρωπος είπε οτι οντως δεν υπάρχει τέτοιο σύστημα στο αυτοκίνητο που είχαν εκει...!
Μπάχαλο!
Τελικά τους εγραψα και παρείγγειλα (απο αλλού!) το Special 5Μ/Τ και οχι το αυτόματο.......
Άβαταρ μέλους
EF_Terios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 12:02
Τοποθεσία: ΔΡΟΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό louie » 16 Μάιος 2006, 10:58

Από που αν επιτρέπεται το παρήγγειλες?
Μ αρεσει που το διαφημίζουν κιόλας. Το ξέρετε βέβαια οτι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΤΟ SITE Η ΣΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΚΑΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ, αλλιώς θεωρείται αγορονομικό παράπτωμα....
Θα παω το Σαββατο στη Συγγρου να το δω και ας μου πουνε οτι δεν ερχεται με DAC Η SVC ή HAC

Να θεσω και μια ερώτηση, αυτόματο ή χειροκίνητο? δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις.... Υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα που αντιμετωπίζει ενα αυτόματο?
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό EF_Terios » 16 Μάιος 2006, 11:53

Το παρείγγειλα απο τον Καλογρίτσα.. μου έδωσε διάφορα δώρα τα οποία με δελέασαν, δεν λέω, αλλά ήταν πιο ειλικρινής μαζί μου (ή καλύτερα, πιο ενημερωμένος!) όταν τον ρώτησα για το αυτόματο και τα συστήματά του.
Και επίσης κατι άλλο: σε άλλα καταστήματα ζητάνε προκαταβολή 500 ευρώ (πχ agripan συγγρού) και σε άλλα (πχ agripan χαλάνδρι, καλογρίτσας) ζητάνε 2.000 ευρώ!! Εγω, ζήτησα και απαίτησα 500 ευρώ και πέρασε....
Ψάξτο... όπως επίσης, παίζει και ο χρόνος παράδοσης απο μαγαζί σε μαγαζί....!!!
Επειδή σου είπα το έψαξα αρκετά, υπάρχει κάποιος υπεύθυνος στα κεντρικά, που ονομάζεται Κανάκης, και είναι ο μόνος που μπορεί να σου πεί πότε παραδίδεται κάποιο μοντέλο. Βάλτους να επικοινωνήσουν μαζί του μπροστά σου για να μάθεις τι και πως....
Ελπίζω να βοήθησα....
:alright:
Άβαταρ μέλους
EF_Terios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 12:02
Τοποθεσία: ΔΡΟΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό EF_Terios » 16 Μάιος 2006, 11:58

Σχετικά με το αυτόματο δεν εχω ακούσει κάτι αρνητικο, τουλάχιστον για το προηγούμενο TERIOS... το έχουν 2 φίλοι μου και είναι αρκετά ικανοποιημένοι...
Μόνο που οι επιδόσεις του προηγούμενου μοντέλου με αυτόματο ήταν εως και απελπιστικά κακές...
Ούτε εγω πολυνοιάζομαι για επιδόσεις, αλλά να μην μπορώ να προσπερνάω όταν ΠΡΕΠΕΙ είναι απαράδεκτο.... Ασε που οικονομικώς τα λεφτά που ζητάνε είναι, προσωπικά πάντα, υπερβολικά!! Μπορώ να πάρω ενα ραβ 2 ετών με λιγότερα ή με τα ίδια χρήματα, αυτόματο και να είναι και σβέλτο.... τεσπα, είναι θέμα επιλογών γιατί απο αξιοπιστία είναι σούπερ είτε αυτόματο ή manual...
Άβαταρ μέλους
EF_Terios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 12:02
Τοποθεσία: ΔΡΟΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 49 επισκέπτες