Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 09 Μάιος 2006, 11:50

Κάπου αναφέρθηκε αυτό για το γόνατο - γιαυτό μπήκε και αερόσακος εκεί.
Νομίζω τα Toyota έχουν θέμα με την ηχομόνωση καμπίνας, οι κινητήρες ακούγονται πολύ.
Αυτά που διαβάζεις είναι από Test ή από γνώμες ?
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό fbs » 09 Μάιος 2006, 13:04

Παιδιά γεια χαρά σε όλους. Συγνώμη για την απουσία τόσο καιρό αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν πολύ μπαίνω στο forum. Σχετικά με το RAV τώρα θα προσπαθήσω να κάνω ένα μίνι απολογισμό μέχρι σήμερα. Λοιπόν έχουμε και λέμε :

1. Ηχομόνωση καμπίνας. Κανένα πρόβλημα το αμάξι κυλάει χωρίς να είναι έντονοι οι εξωτερικοί θόρυβοι. Η μηχανή στις υψηλές και στις επιταχύνσεις όντως ακούγεται (όχι τίποτα τρομερό) αλλά προσωπικά εμένα αυτό το γουργουρητό που κάνει μου αρέσει.
2. Σχετικά με το γόνατα όντως βρίσκουν στην κολόνα του τιμονιού, ειδικά αν είσαι πάνω από 1.80 (σχεδιασμένο από Γιαπωνέζους γαρ)
3. Στα MP3 CD μπορείς όντως να κάνεις browse στους φακέλους αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τους υποφακέλους. Γενικά τώρα για το ηχοσύστημα. Το 6δισκο cd στην ανάγνωση MP3 και γενικά στην αλλαγή δίσκων είναι λίγο αργό. Ηχητικά δεν μου αρέσει καθόλου και θα προβώ άμεσα σε αλλαγή σε πρώτη φάση των ηχείων και έπειτα θα δούμε.
4. Ο πίσω άξονας όντως χτυπάει σε εγκάρσιες ανωμαλίες του δρόμου και ακόμα δεν έχω καταλάβει σε ποιες με ποια ταχύτητα κλπ χτυπάει. Ο ήχος που ακούγεται είναι ένας ξερός μεταλλικός (σαν να έχεις εργαλεία στο πορτμπαγκάζ και χτυπάνε μεταξύ τους. Οχι δεν είναι ο γρύλος).
5. Γενικά έχοντας το αυτοκίνητο περίπου ένα μήνα και με 1100 χλμ στο κοντέρ μπορώ να πω ότι το είναι άψογο. Παρ’ όλο που είναι άστρωτο ακόμα (κατά την Toyota 2000 χλμ ροντάρισμα) μπορώ να πω ότι ο κινητήρας του τραβάει πολύ καλά για τα κιλά του. Στη άσφαλτο είναι ένα καλοστημένο αμάξι το οποίο δεν προβληματίζει και τραβάει.
Το δοκίμασα και of-road το Πάσχα. Ανέβηκα σε ένα βουνό με κακοτράχαλο δρόμο με 4 άτομα χωρίς να δυσκολευτώ πουθενά. Ο δρόμος βέβαια δεν ήταν μόνο για jeep μπορούσαν να ανέβουν και κανονικά αυτοκίνητα αλλά πάρα πολύ σιγά. Η διαφορά είναι ότι εγώ είχα ανέβει και περίμενα τους υπόλοιπους μισή ώρα. Επίσης το κατέβασα σε παραλία με ξανθιά άμμο. Εκεί λόγω απειρίας στο τρόπο χειρισμού του αυτοκινήτου άρχισα και έσκαβα. Και αφού το ζόρισα και λίγο μύρισε και ο συμπλέκτης. Έπειτα με ψύχραιμες κινήσεις και λίγο μπρος πίσω το αυτοκίνητο βγήκε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μια ερώτηση τώρα για όποιον γνωρίζει. Ο κατασκευαστής λέει να βάζουμε σε όλα τα λάστιχα 32 αέρα. Τόσο έχω και εγώ τώρα αλλά έχω διαβάσει σχετικά πολλές απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα. Θα ήθελα λοιπόν από τους άλλους κατόχους να πουν τι αέρα έχουν στα λάστιχα και πως πάει το αυτοκίνητο. Αυτά και ελπίζω να μην κούρασα.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 09 Μάιος 2006, 14:30

rav_2_b έγραψε:Κάπου αναφέρθηκε αυτό για το γόνατο - γιαυτό μπήκε και αερόσακος εκεί.
Νομίζω τα Toyota έχουν θέμα με την ηχομόνωση καμπίνας, οι κινητήρες ακούγονται πολύ.
Αυτά που διαβάζεις είναι από Test ή από γνώμες ?


apo test sto internet kai se periodika.
pantos den nomizo oti mpike gia avton ton logo o aerosakos ekei...
apo avta pou diavazo apo tous filous edo mesa pou exoun parei idi to rav
ta provlimatakia pou iparxoun den episkiazoun tin en geni kali simperifora tou amaksiou kai tis aneseis pou avto prosferei.
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 09 Μάιος 2006, 14:35

Ησουν πλήρης και κατατοπιστικός! Τα δικά μου νέα αργούν και θα αργήσουν περισσότερο γιατί η παραλαβή του αυτοκινήτου συμπίπτει με γεννητούρια ...
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 14 Μάιος 2006, 12:49

exo kai alli mia aporia(perimenontas na paralavo to amaksi)
telika mesa apo ta test den mporesa na katalavo an to rav exei to sistima pou avtomata frenarei gia 2 devterolepta stin anifora i an exei to sistima pou patas to freno sinexomena gia ligo kai meta otan to afiseis(panta stin anifora) krataei to amaksi pali gia ligo...
kserei kapoios na mou pei?

p.s.
pou einai ravers OEO ???
xathikane....peite kanena neo gia ta amaksia re paidia....valte kamia foto....
a re SANTA ,makari na eixes pari telika to rav gia na exoume leptomeri parousiasi...:)
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό fbs » 14 Μάιος 2006, 16:12

Το HAC που έχει το RAV λειτουργεί πατώντας το πεντάλ του φρένου ως το τέρμα και κρατά το αυτοκίνητο για 2 δλτ. Λειτουργεί δε και εκτός ανηφόρας αλλά στο manual λέει να μην χρησιμοποιείτε εκτός.
Όσο για φωτογραφίες θα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία.
Εχτές άλλαξα τα μαμά ηχεία. Άμα δείτε τι ηχεία έχει 34000 ευρώπουλα αυτοκίνητο θα γελάτε καμία εβδομάδα. Με τα καινούργια ο ήχος είναι η μέρα με την νύχτα.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 14 Μάιος 2006, 18:29

toso xalia einai? 4 35aria den exei an den kano lathos???
pou ta allakses ,ti evales kai poso pige to mali?
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό Santa » 14 Μάιος 2006, 20:08

Φυσικά θα ξέρετε οτι το συστημα HAC το έχει μόνο το luxury πακέτο και όχι το comfort και το executive.

Βαλτε καμια φωτογραφία να δουμε βρεεεεεε.....δεν κοστιζει τίποτα!!!!!!!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό fbs » 14 Μάιος 2006, 21:07

Το HAC το έχει και η executive γιατί εγώ αυτή έχω και υπάρχει HAC.
Τα ηχεία που έβαλα είναι της Canton. Εμπρός έβαλα τα QS2160 και πίσω τα RS160 CX. Περισσότερες πληροφορίες εδώ www.canton.de
Προσοχή τα ηχεία εμπρός & πίσω είναι 165 mm αλλά για την εγκατάσταση άλλων ηχείων θα χρειασθείτε πλαστικούς αντάπτορες / αποστάτες.
Θα προσπαθήσω αύριο να βάλω φωτό από την εγκατάσταση. Η τοποθέτηση έγινε από ένα φίλο που κάνει εγκαταστάσεις με την βοήθεια την δική μου (service manual για βγάλσιμο της ταπετσαρίας όποιος θέλει του το στέλνω). Για την εγκατάσταση του tweeter μπροστά έγινε ολόκληρη πατέντα για να κρατηθεί η εργοστασιακή βάση.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό Santa » 14 Μάιος 2006, 22:10

fbs έγραψε:Το HAC το έχει και η executive γιατί εγώ αυτή έχω και υπάρχει HAC.
Τα ηχεία που έβαλα είναι της Canton. Εμπρός έβαλα τα QS2160 και πίσω τα RS160 CX. Περισσότερες πληροφορίες εδώ www.canton.de
Προσοχή τα ηχεία εμπρός & πίσω είναι 165 mm αλλά για την εγκατάσταση άλλων ηχείων θα χρειασθείτε πλαστικούς αντάπτορες / αποστάτες.
Θα προσπαθήσω αύριο να βάλω φωτό από την εγκατάσταση. Η τοποθέτηση έγινε από ένα φίλο που κάνει εγκαταστάσεις με την βοήθεια την δική μου (service manual για βγάλσιμο της ταπετσαρίας όποιος θέλει του το στέλνω). Για την εγκατάσταση του tweeter μπροστά έγινε ολόκληρη πατέντα για να κρατηθεί η εργοστασιακή βάση.


Sorry, εννοω το DAC οτι δεν έχουν τα executive και Comfort αλλα μόνο τα luxury με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό fbs » 15 Μάιος 2006, 12:02

Φωτό 1η & 2η τα stock ηχεία πίσω & μπροστινή πλευρά.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό fbs » 15 Μάιος 2006, 12:05

Τα ηχεία των πίσω πορτών
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό fbs » 15 Μάιος 2006, 12:09

Τα ηχεία των μπροστινών πορτών Τweeter & Woofer
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό Santa » 15 Μάιος 2006, 13:54

Ούτε κινέζικα τις πλάκας...δεν είναι τα ηχεία που είχε απο τη μάνα του.
Τόσα λεφτά και τσιγγουνεύτηκαν στα ηχεία..... :-x
Το ίδιο έκανα και εγώ στο Santa fe τα αλλαξα με peerless και έχω τρομερή διαφορά στον ήχο.
Καλά έκανες.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 15 Μάιος 2006, 18:21

erotisi pros fbs:
se pistevo (ennoeitai) oti ta kainouria einai poli kalitera....
alla ta palia itan toso xalia? an den kano lathos 4x35W den einai ta ixeia pou exei pano????

kserei kaneis na mou dosei kapoia timi sto peripou gia mia tetoia allagi ixeion se kanoniko magazi???

@re fbs kati allo:
vale re gamoto afou exeis kamera kamia foto apo to rav .....mesa ekso...me ta fota anamena to vrady mesa kai ekso.... ante na to xaroume ligo to amaksaki....
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 12 επισκέπτες