Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 31 Μάιος 2006, 00:25

re paidia me exete provlimatisei entona...
giati allo avto pou legate mexri tora...ena xtipima..kai allo na trizei i konsola...
exei mia diafora
parakalo poli osoi exete kapoia nea apo avto to metopo na mas to metaferete giati mas endiaferei...eidika tous mellontikous agorastes.
kai mia erotisi:
to palio rav eixe to idio provlima??? i kati paromoio???
diladi einai genika provlima tis eterias ston tomea avto?? opos eixan palia as poume ta fiat stis taxitites???
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό fbs » 31 Μάιος 2006, 11:33

Λοιπόν το πρόβλημα το ξέρουν όντως στα κεντρικά της Toyota και έχουν ενημερώσει τα κεντρικά στην Ιαπωνία κλπ. Το πρόβλημα του θορύβου που ακούγεται έχει να κάνει ή με τα ελατήρια ή με τα κυπαρισσάκια (Sorry έτσι μου μετέφεραν έτσι το λέω). Αναμένουν να υπάρξει λύση στο πρόβλημα με την αλλαγή του ενός από τα δύο ή και των δύο. Αυτό θα γίνει μέσα στον Ιούνιο μετά από εντολή από τα Κεντρικά. Τα παραπάνω τα έμαθα από φίλο ο οποίος εργάζεται στην Toyota και είναι ενήμερος για το πρόβλημα. Όποιος έχει κάποιο άλλο νέο ας μας το πει.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό Santa » 31 Μάιος 2006, 12:43

fbs έγραψε:Λοιπόν το πρόβλημα το ξέρουν όντως στα κεντρικά της Toyota και έχουν ενημερώσει τα κεντρικά στην Ιαπωνία κλπ. Το πρόβλημα του θορύβου που ακούγεται έχει να κάνει ή με τα ελατήρια ή με τα κυπαρισσάκια (Sorry έτσι μου μετέφεραν έτσι το λέω). Αναμένουν να υπάρξει λύση στο πρόβλημα με την αλλαγή του ενός από τα δύο ή και των δύο. Αυτό θα γίνει μέσα στον Ιούνιο μετά από εντολή από τα Κεντρικά. Τα παραπάνω τα έμαθα από φίλο ο οποίος εργάζεται στην Toyota και είναι ενήμερος για το πρόβλημα. Όποιος έχει κάποιο άλλο νέο ας μας το πει.


Μακάρι να μην στείλουν κανέναν στα κυπαρίσσια με αυτο το πρόβλημα....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 31 Μάιος 2006, 12:47

Σε 10 μέρες παραλαμβάνω και εγώ .... να δούμε αν και τι θα παραλάβω μήπως πάει κατ'ευθείαν για αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό fbs » 31 Μάιος 2006, 12:47

Santa με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα πλην του θορύβου.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Ανάρτηση Rav4

Δημοσίευσηαπό thRAVer » 31 Μάιος 2006, 14:34

fbs έγραψε:Santa με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα πλην του θορύβου.


ας ελπίσουμε ότι είναι μόνο θόρυβος, πάντως εγώ το πηγαίνω αργά και προσπαθώ να αποφεύγω τις μεγάλες λακούβες γιατί το λυπαμαι, νομίζω ότι θα σπάσει ο άξονας και στην Α. Παρασκευή που μένω οι δρόμοι είναι όλοι σκαμμένοι, έχω αλλάξει 15 φορές δρόμο στην επιστροφή από το γραφείο !!!
Άβαταρ μέλους
thRAVer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 13:14

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 31 Μάιος 2006, 16:26

fbs έγραψε:Λοιπόν το πρόβλημα το ξέρουν όντως στα κεντρικά της Toyota και έχουν ενημερώσει τα κεντρικά στην Ιαπωνία κλπ. Το πρόβλημα του θορύβου που ακούγεται έχει να κάνει ή με τα ελατήρια ή με τα κυπαρισσάκια (Sorry έτσι μου μετέφεραν έτσι το λέω). Αναμένουν να υπάρξει λύση στο πρόβλημα με την αλλαγή του ενός από τα δύο ή και των δύο. Αυτό θα γίνει μέσα στον Ιούνιο μετά από εντολή από τα Κεντρικά. Τα παραπάνω τα έμαθα από φίλο ο οποίος εργάζεται στην Toyota και είναι ενήμερος για το πρόβλημα. Όποιος έχει κάποιο άλλο νέο ας μας το πει.

Στην δική μου αντιπροσωπεία κάνουν την πάπια - δεν γνωρίζουν τίποτα - θα ξαναπάρω για test το αυτοκίνητο.
fbs έχεις στοιχεία τα οποία να μπορείς να δώσεις (ποιός αντιπρόσωπος, ποιοί στα κεντρικά κλπ κλπ) θα σε παρακαλούσα να με/μας ενημερώσεις.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό fbs » 31 Μάιος 2006, 17:42

Τα πράγματα σε αυτές τις περιπτώσεις όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο περίεργα. Όχι αυτή την στιγμή δεν μπορώ να σας πω την πηγή από όπου έχω την πληροφορία (η οποία btw είναι αξιόπιστη πέραν του δέοντος) αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το πρόβλημα το εντόπισε μηχανικός ο οποίος έκανε test drive στο RAV και στην αρχή νόμισε ότι κάτι έσπασε !!!!! :oops: Υπομονή η λύση είναι κοντά τόσο καιρό περιμέναμε το αυτοκίνητο ε κάτι τους ξέφυγε !!!! :-x Πέραν τις πλάκας είναι το μόνο μεμπτό μέχρι στιγμής στο αμάξι.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 31 Μάιος 2006, 18:20

Οταν αγοράζεις ένα αμάξι 33000 Ευρώ με τον ανταγωνισμό στα 25000-29000 δεν επιτρέπεται ψεγάδι.
Οταν το ατου του αυτοκινήτου είναι η οδηγική συμπεριφορά, η απόλυτη ευστάθεια (μην ξεχνάμε στην διαφήμιση τον τύπο που το τρέχει στο πλοίο) η ασφάλεια στον δρόμο κλπ κλπ δεν μπορεί να κόβουμε και να περνάμε αργά στις λακούβες :-x
Εκτός αν πρέπει μόνο να οδηγάμε σε δρόμο λαμαρίνας
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό fbs » 31 Μάιος 2006, 18:42

Rav_2_be μαζί σου είμαι. Είναι απαράδεκτο για ένα τέτοιο αυτοκίνητο και με τέτοια χρήματα να κοπανάει λες και θα σπάσει στην πρώτη ανωμαλία του δρόμου. Όμως είναι πιο ψυχοφθόρο το να αρχίσουμε να τσακωνόμαστε με την Toyota για κάτι το οποίο έχει πάρει το δρόμο του για να βρεθεί η λύση. Πρόβλημα θα υπήρχε αν σήμερα ο γνωστός μου μου έλεγε δεν είδα δεν ξέρω. Όμως όπως είπα και στο προηγούμενο post δεν είναι ότι συμβαίνει σε εμένα ή σε εσένα το πρόβλημα. Το πρόβλημα συνέβη σε μηχανικό τους. Οπότε !!!! Εγώ να δείς τσακωμούς που είχα κάνει με την Toyota για το προηγούμενο μου αυτοκίνητο, στο οποίο στράβωναν οι δισκόπλακες μετά από 1500 χλμ χρήσης. Και σημείωσε ότι μου λέγαν ότι δεν έχει ξανάπαρουσιαστεί το πρόβλημα που είχα εγώ. Μέχρι και αντικατάσταση αυτοκινήτου ζήτησα. Τελικά μετά την 4η αλλαγή βρέθηκε η λύση. Ελπίζω στην περίπτωση του RAV να μην υπάρξει τέτοια εξέλιξη και η λύση να είναι οριστική με την πρώτη φορά.
Άβαταρ μέλους
fbs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Απρ 2006, 11:51

Δημοσίευσηαπό Santa » 31 Μάιος 2006, 20:52

ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ σε καινούργιο αυτοκίνητο και ειδικά Toyota να εχει τέτοιου είδους προβλήματα... Γιαυτό λοιπόν να παρακολουθείτε τα δρώμενα στο τί λεμε οι συνάδελφοι μεταξύ μας γιατι στο Maverick που είχα αυτό με έσωσε: η σωστή πληροφόρηση. Πήγαινα πάντα διαβασμένος. Δείτε εδώ (αν δεν έχετε δεί) τι τραβηξα: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-3679.html
Προτείνω να τους σπασετε να νεύρα γιατι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να κοπανάνε οι αναρτήσεις ειδικά σε suv. Τί ειναι κανα τρικυκλο?
Αν είναι δυνατον!!! :-x
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό frixos » 31 Μάιος 2006, 23:30

Παιδια γεια σας. Παρακολουθω εδω και καιρο την συζητηση σχετικα με το RAV4 και μπορω να πω οτι οντως χτυπαει ασχημα η πισω αναρτηση. Το αμαξι το εχω 2 μηνες και ειναι οντως το μονο αρνητικο που εχω βρει ως τωρα.Χθες το βραδυ εστειλα ενα email απο το Site www.toyota.gr σχετικα με το προβλημα το οποιο θεωρω απαραδεκτο!!!! Σημερα κιολας πρωι πρωι !!! με πηραν τηλεφωνο απο τα κεντρικα (μπραβο τους)και μου ειπαν οτι οντως το προβλημα εχει εντοπιστει και οτι θα ειδοποιηθω απο τον αντιπροσωπο μου οταν θα υπαρξει καποια λυση η οποια μου αφησε να ενοηθει δεν θα αργησει. ΜΑΚΑΡΙ !!! γιατι κατα τα αλλα το αμαξι ειναι SUPER!!
Άβαταρ μέλους
frixos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Ιαν 2006, 00:05

Αναρτηση Rav4

Δημοσίευσηαπό thRAVer » 01 Ιουν 2006, 09:16

frixos έγραψε:Παιδια γεια σας. Παρακολουθω εδω και καιρο την συζητηση σχετικα με το RAV4 και μπορω να πω οτι οντως χτυπαει ασχημα η πισω αναρτηση. Το αμαξι το εχω 2 μηνες και ειναι οντως το μονο αρνητικο που εχω βρει ως τωρα.Χθες το βραδυ εστειλα ενα email απο το Site www.toyota.gr σχετικα με το προβλημα το οποιο θεωρω απαραδεκτο!!!! Σημερα κιολας πρωι πρωι !!! με πηραν τηλεφωνο απο τα κεντρικα (μπραβο τους)και μου ειπαν οτι οντως το προβλημα εχει εντοπιστει και οτι θα ειδοποιηθω απο τον αντιπροσωπο μου οταν θα υπαρξει καποια λυση η οποια μου αφησε να ενοηθει δεν θα αργησει. ΜΑΚΑΡΙ !!! γιατι κατα τα αλλα το αμαξι ειναι SUPER!!


έστειλα και εγώ email και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν, δεν δικαιολογηται να κάνει τόσο θόρυβο η ανάρτηση. Εγώ αύριο έχω κλείσει ραντεβού σε αντιπρόσωπο να το δει, να δω τι θα μου πεί (υποψιάζομαι από τώρα τι θα μου πεί, ότι δεν έχει τίποτα έτσι είναι φτιαγμένο με καμμιά ψιλοδικαιολογία). Μου φαίνεται περίεργο πως έβγαλε τέτοιο πρόβλημα το Rav4 καλά δεν το δοκίμασαν σε ανώμαλο δρόμο ???? σε χαλίκι να μπείς χτυπάει !!! μόνο στην Αττική οδό δεν το κάνει που είναι γυαλί κάτω !!! έδωσα 34000 ευρώ για να οδηγώ μόνο στην Αττική οδό ? αυξήσαν και τα διόδια και δεν συμφέρει !!!!
Αυτό χαλάει όλη την εικόνα, το αυτοκίνητο είναι τέλειο, ειδικά σε ταξίδι με 4 άτομα, πολύ άνετο και προβλέψιμο !!!!
Άβαταρ μέλους
thRAVer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 13:14

Αναρτηση Rav4

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 01 Ιουν 2006, 14:34

Πέρασα από την αντιπροσωπεία και συζήτησα - αγνοούν το γεγονός - και πήραμε το test για να το χτυπήσω σε σαμαράκι ή λακούβα. Δεν άκουσα τίποτα. Το βάλαμε χώμα και φάνηκε κάπως ξερή η πίσω ανάρτηση, χτυπούσε, αλλά θόρυβο δεν έκανε ... :( Θα περιμένω και πιστέυω ότι θα βρεθεί λύση. Είναι θετικό το ότι έχουν κινητοποιηθεί στα κεντρικά και δεν πρόκειται να τους αφήσουμε έτσι, θα τους ζαλίσουμε, ώστε να καταλάβουν ότι δεν έχουν να κάνουν με μεμονωμένα κρόυσματα αλλά με μία γενικότερη αστοχία του αυτοκινήτου. :evil:
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: Αναρτηση Rav4

Δημοσίευσηαπό thRAVer » 01 Ιουν 2006, 15:58

rav_2_b έγραψε:Πέρασα από την αντιπροσωπεία και συζήτησα - αγνοούν το γεγονός - και πήραμε το test για να το χτυπήσω σε σαμαράκι ή λακούβα. Δεν άκουσα τίποτα. Το βάλαμε χώμα και φάνηκε κάπως ξερή η πίσω ανάρτηση, χτυπούσε, αλλά θόρυβο δεν έκανε ... :( Θα περιμένω και πιστέυω ότι θα βρεθεί λύση. Είναι θετικό το ότι έχουν κινητοποιηθεί στα κεντρικά και δεν πρόκειται να τους αφήσουμε έτσι, θα τους ζαλίσουμε, ώστε να καταλάβουν ότι δεν έχουν να κάνουν με μεμονωμένα κρόυσματα αλλά με μία γενικότερη αστοχία του αυτοκινήτου. :evil:


ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ, ΕΝΑ ΓΚΟΥΠ ΣΤΗΝ ΛΑΚΟΥΒΑ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ. ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ !!! ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΛΑΚΟΥΒΑΡΕΣ ΕΠΕΦΤΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΚΑΣΕΙ ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ, ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΚΑΜΜΙΑ . ΣΑΝ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΟ ΘΟΛΟ !!!
Άβαταρ μέλους
thRAVer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 13:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες