Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό far&away » 08 Ιουν 2006, 20:44

Ωρε μπλέξιμο!!! Όποτε μπαίνω στο φόρουμ μας αναβάλλω την αγορά και χαίρομαι το Golf... Τελικά φίλε Παναγιώτη τι παίζει με το αυτόματο Santa Fe? O γενικά αξιόπιστος Σπύρος Ρέκκας έγραψε στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ του περασμένου Σαββάτου (3/06/06) πως το μόνο μειονέκτημα του Santa είναι το αυτόματο κιβώτιο! Χάνει λέει σε επιδόσεις και αυξάνει την κατανάλωση! Βέβαια κανείς δεν έχει δοκιμάσει το μηχανικό κιβώτιο! Αλήθεια το εχει πάρει κανείς στην Ευρώπη????!!!! Κατά τα άλλα -και για να είμαι μέσα στο θέμα- η ΤΟΥΟΤΑ είναι ΕΤΑΙΡΕΙΑΡΑ και η HYUNDAI για τους φτωχούς και αδαείς! ΕΣΤΙ ΔΙΚΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΟΣ ΤΑ ΠΑΝΘ' ΟΡΑ. Και μετά την ΥΒΡΙΝ ερχεται η ΑΤΗ και η ΝΕΜΕΣΙΣ! Σκίστε τους σχιστομάτηδες αν δε λύσουν το πρόβλημα! Δεν τα βρίσκουμε στο δρόμο τα ευρώ! Είναι χρόνος από τη ζωή μας! Γι' αυτό άλλωστε δεν παίρνουμε τα SUV? Για να αναπνεύσουμε far&away...
far&away
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 10:35

Δημοσίευσηαπό Santa » 08 Ιουν 2006, 22:09

far&away έγραψε:Κατά τα άλλα -και για να είμαι μέσα στο θέμα- η ΤΟΥΟΤΑ είναι ΕΤΑΙΡΕΙΑΡΑ και η HYUNDAI για τους φτωχούς και αδαείς!


Φιλε far&away,

Απο το auto είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Το κιβώτιο μπορεί να είναι λίγο αργό στο auto αλλα όταν επιλέξω το χειροκίνητο αλλάζουν τα πράγματα.
Έχει πολύ καλές ρεπρίζ για ένα αυτοκίνητο τέτοιου βάρους και όγκου.
Σου προτεινω να κάνεις ενα test drive τα αυτοκινητα που ενδιαφερεσαι να αγορασεις και μετά να συζητησουμε....
Τελευταία επεξεργασία από Santa και 08 Ιουν 2006, 23:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Santa » 08 Ιουν 2006, 22:27

grktony έγραψε:Σήμερα γράφτηκα στην παρέα σας. Είμαι κάτοχος ενός Ford Focus 1.8 Ghia sedan που πωλείται διότι πριν από 3 εβδομάδες έκανα ένα τριήμερο test drive στο rav4 το οποίο παρά τον γνωστό θόρυβο της πίσω ανάρτησης το παρήγγειλα στην έκδοση luxury μαυρο με μπεζ σαλόνι. Παράδοση τον Σεπτέμβρη. Όσον αφορά για το test drive παρά τα 6000 δημοσιογραφικά χιλιόμετρα πάνω του και τα δικά μου σκληρότατα 600! σε 3 μέρες που έκανε άπειρα γκαπ σε λακούβες και σαμάρια δεν έτριζε τίποτα. Και σημειωτέον: Σε ξεκινήματα με πρώτη στίβοντας έκανε υπέροχη υπερστροφή που την προκαλούσα και την απολάμβανα. Μονοκόμματη αίσθηση, καλή οδική συμπεριφορά και μεγάλοι χώροι.
Δεν με νοιάζει το γκαπ για το πολύ απλό λόγο πως αφού το δημοσιογραφικό δεν διελύεται πως θα διελυθεί το δικό μου. Σίγουρα τα 38000 (με τα εξτρα του -σκαλοπάτια,ΤΡΑ800,λασπωτήρες κ.α.) είναι πολλα για να ακούς το γκαπ αυτό, αλλά λόγω πολλών ΤΟΥΟΤΑ που έχουν περάσει κατά καιρούς από την οικογένεια, είμαι σίγουρος πως θα το λύσουν τα τζιμάνια από την Ιαπωνία.



Καταρχήν καλώς ορισες στη παρέα μας !!
Τώρα ακουσέ τα γιατι πάς γυρεύοντας μου φαίνεται... :twisted: :twisted:
Χρειαζεται τωρα να γίνω κακός, καλός και ΒΛΑΚΑΣ?
Ξεκινάω λοιπόν:
1)Κακός: Είναι δυνατον φίλε grktony να ανεχτείς γκαπ γκουπ απο ένα αυτοκίνητο σαν το Rav? Θα <επενδύσεις> για την ασφαλειά σου, την ψυχαγωγία σου, και γενικά την καθημερινότητά σου στο οτι τα τζιμάνια οι γιαπωνέζοι θα το φτιάξουν? Για να λές οτι πήρα ένα Toyota?
Με συγχωρείς αλλα δεν σκέφτεσαι σωστά....
Σαρέσει δηλαδή να σε παιδεύουν .....
2)Καλός:Επειδή τα έχω περάσει να ξέρεις οτι δεν είναι και ότι καλύτερο να πηγαινόερχεσαι στα συνεργεία καθε τρείς και λίγο και να καταριέσαι την ώρα και την στιγμή που το αγόρασες...όσο καλό να είναι το after sales.
3)Βλακας:Ωραία λοιπόν θα προτιμούσα να παντρευτώ μια γυναίκα φτωχή καλοσυνάτη και <υγιής> παρά μια γυναίκα πλούσια αλλα στριμένη και <αρρωστη>....
Στα 600 χλμ κατάλαβες καλά τι θα σου κάνει στα επόμενα 5,000 χλμ?
Εγώ στα 10 χλμ κατάλαβα οτι το αυτοκίνητο δεν μου κάνει κλίκ για 35.000 ευρώ για αυτό και αλλαξα γνώμη.
Έχω και σωστές συγκρίσεις με 4χ4 στο παρελθόν. Μήν παρασύρεσαι απο την συμπεριφορά ενός συμβατικού αυτοκινήτου (Ford Fcous) για να αγοράσεις ένα 4χ4. Λάθος. Κάνε τέστ και σε αλλα της ίδιας κατηγορίας και θα με θυμηθείς.

Συμπερασμα:
ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΆ ΜΑΣ.
ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΑΣ ΠΕΡΙΣΕΥΟΥΝ.
Η ζωη είναι λίγη και θα πρέπει να την ζούμε χωρίς προβλήματα απο την στιγμή που τα γνωρίζουμε και μπορούμε να τα αποφύγουμε !!!
Αγοράστε υγιή αυτοκίνητα !!!!

Θα σου πρότεινα να περιμένεις να βρεθεί το <εμβόλιο> και μετά να το αγοράσεις....
Τελευταία επεξεργασία από Santa και 08 Ιουν 2006, 23:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Santa » 08 Ιουν 2006, 22:30

Ζητώ συγγνώμη για την επιθετική παρέμβαση αλλα το θέμα χρειάζεται συζήτηση.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 09 Ιουν 2006, 07:35

Santa έγραψε:1)Κακός: Είναι δυνατον φίλε grktony να ανεχτείς γκαπ γκουπ απο ένα αυτοκίνητο σαν το Rav? Θα <επενδύσεις> για την ασφαλειά σου, την ψυχαγωγία σου, και γενικά την καθημερινότητά σου στο οτι τα τζιμάνια οι γιαπωνέζοι θα το φτιάξουν? Για να λές οτι πήρα ένα Toyota?
Με συγχωρείς αλλα δεν σκέφτεσαι σωστά....
Σαρέσει δηλαδή να σε παιδεύουν .........


Συμφωνώ ότι δεν είναι λογικό να παίρνω αμάξι με πρόβλημα ελπίζοντας ότι θα το αποκαταστήσουν αλλά δεν πιστέυω ότι υπάρχει άνθρωπος ο οποίος παίρνει toyota για prestige, να λέγαμε Lexus, Cayenne Κλπ. κάτι γίνεται.

2)Καλός:Επειδή τα έχω περάσει να ξέρεις οτι δεν είναι και ότι καλύτερο να πηγαινόερχεσαι στα συνεργεία καθε τρείς και λίγο και να καταριέσαι την ώρα και την στιγμή που το αγόρασες...όσο καλό να είναι το after sales.


Το έχω περάσει και εγώ με το ... Yaris (!) όχι βέβαια στον δικό σου βαθμό και για μη σημαντική βλάβη.

3)Βλακας:Ωραία λοιπόν θα προτιμούσα να παντρευτώ μια γυναίκα φτωχή καλοσυνάτη και <υγιής> παρά μια γυναίκα πλούσια αλλα στριμένη και <αρρωστη>....
Στα 600 χλμ κατάλαβες καλά τι θα σου κάνει στα επόμενα 5,000 χλμ?
Εγώ στα 10 χλμ κατάλαβα οτι το αυτοκίνητο δεν μου κάνει κλίκ για 35.000 ευρώ για αυτό και αλλαξα γνώμη.
Έχω και σωστές συγκρίσεις με 4χ4 στο παρελθόν. Μήν παρασύρεσαι απο την συμπεριφορά ενός συμβατικού αυτοκινήτου (Ford Fcous) για να αγοράσεις ένα 4χ4. Λάθος. Κάνε τέστ και σε αλλα της ίδιας κατηγορίας και θα με θυμηθείς.


Στην κατηγορία αυτή έχουμε Forester, X-trail, νέο GV, BMW X3, Maverick. Μόνο το GV παίζει σαν ανταγωνιστής αν θες κάτι νέο...

Αγοράστε υγιή αυτοκίνητα !!!!Θα σου πρότεινα να περιμένεις να βρεθεί το <εμβόλιο> και μετά να το αγοράσεις....


Και γω στην θέση του grktony θα περίμενα, όχι ότι δεν μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία αλλά δεν με κάλυψαν τα GV και X-trail για όλους τους λόγους που αγοράζει κανείς ένα αυτοκίνητο. Test drive έκανα δις, με άλλα αμάξια, ένα πριν την παραγγελία και ένα προσφατα μετά τα δημοσιεύματα εδώ μέσα. Την πρώτη φορά δεν το είχα προσέξει , την δεύτερη είχα το νου μου και το άκουγα. Εχω και εγώ όπως και οι άλλοι την προφορική -βέβαια- διαβεβαίωση από τα κεντρικά ότι θα λυθεί (?) το θέμα ....
Αν η προσωπική μου ζωή ήταν διαφορετική την συγκεκριμένη στιγμή δεν θα δίσταζα να σταματήσω ακόμα και τώρα 15 μέρες πριν την παραλαβή ....
Αυτά.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 09 Ιουν 2006, 09:29

Δεν θέλω να με θεωρήσετε σε καμία περίπτωση αντιravakia αλλα νομίζω οτι σε αυτή τη φουρνιά (2006 μοντέλο) το rav δεν ανταποκρίνεται στη φήμη του προηγούμενου μοντέλου.
2500 χιλιάδες κομμάτια μέσα σε 5 μήνες αυτό σημαίνει μεγάλη εμπορική επιτυχία για την Toyota. Για τους κατόχους όμως? Ακόμα αγνωστο.
Ηδη τα πρώτα προβλήματα παρουσιάστηκαν αλλα όλοι πάνε και <κολλάνε> σε κάτι το οποίο όπως φαίνεται έγινε μόδα.
Επιτυχημένο μοντέλο? Ναί. Αλλα είναι και αξιόπιστο?
Έρχεται λοιπόν το ρητό που λέει: μην πάρεις κάτι καινούργιο πρίν δοκιμαστεί. Εκτός αν θές να γίνεις εσύ το πειραματόζωο!!

Τώρα όσο αφορα το θέμα prestige που αναφέρει ο φίλος Rav_2_b:
Θα το θέσω σαν ερώτηση (σαν ψωνισμένοι που είμαστε όλοι μας):
Έχουμε ένα νεο Rav και ένα νέο Santa fe και κυκλοφορείς στους δρόμους. Με ποιό αυτοκίνητο απο τα δύο θα νοιώθατε πιό trendy και high?
Με το santa ή με το Rav?
Θέλω ειλικρινείς απαντήσεις.....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό meco » 09 Ιουν 2006, 10:59

grktony έγραψε: Και σημειωτέον: Σε ξεκινήματα με πρώτη στίβοντας έκανε υπέροχη υπερστροφή που την προκαλούσα και την απολάμβανα. Μονοκόμματη αίσθηση, καλή οδική συμπεριφορά και μεγάλοι χώροι.

H Luxury έκδοση έχει μη απενεργοπιούμενα ηλεκτρονικά?
Αν ναι πώς επιτρεπόταν η πρόκληση υπερστροφής???
Επίσης επειδή ΔΕΝ υπάρχει κεντρικό διαφορικό είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να πάει περισσότερη ροπή στον πίσω άξονα ώστε να προκληθεί υπερστροφή.
Μήπως ήταν υποψία υπερστροφής και όχι υπερστροφή???
Ενδεικτικά ακόμα και στο RAV4 MK2 στις εκδόσεις με VSC/TRC ήταν αδύνατο να προκληθεί παρά την ύπαρξη κεντρικού διαφορικού. Μιλάμε πάντα για υπερστροφή ισχύος και όχι για να ένα μικρό γλυστρίμα λόγω αδράνειας.
Για τα υπόλοιπα που γράφεις δε διαφωνώ...
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 09 Ιουν 2006, 11:42

@santa

den katalavaino akrivos poia einai i sosti apantisi sto erotima sou....
stin proti matia mallon to santa fe logo megethous ktl ktl...tora an esi iponnoeis oti an kapoios (stin ellada panta) pei a to ena einai toyota kai to allo hyundai ara to toyota einai pio ''kalo'' avto den to ksero....pithanotata kapoioi paliomodites,opos px o pateras mou pou sou leei....germaniko amaksi na einai kai oti na einai...aksiopistia sou leei...kai den mporeis kai na ton katigoriseis giati kapote etsi ian ontos...

anyway simfono me ton rav2b.... ta amaksia pou paizoun stin idia katigoria me to rav den iperteroun tou rav se tipota...vgazo ekso tin taxitita giati den einai avto gia to opoio pairneis ena SUV...opote ?????
kai sto ksanaleo....to santa fe paizei se alli katigoria!!!
apo opou kai na to deis:megethos,timi,katanalosi,forous ktl ktl....
opote min to vazoume se sigrisi me to rav!

pantos gia na leme kai ta kala tou rav,exoume gnosto me rav(pou parepiptontos ton thorivo ton exei alla se poli mikro vathmo,simfona panta me avton,kai einai kai apo ta prota pou kikloforisan) kai exei m.o katanalosi peripou 10-11 litra !!!!! apistevto den einai???? kai anthropos pou kanei taksidia ktl...xaraktiristika leei oti i katanalosi anevenei otan ksepernaei ta 170.....xaxaxaxaxax
eristikos e???
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 09 Ιουν 2006, 12:02

Φίλε santa και εσύ πήρες κάτι πολύ καινούργιο - ήσουν από τους πιο πρώτους - μη λαμβάνοντας υπ'όψιν το ρητό που αναφέρεις (το οποίο και εγώ ασπαζόμουν πάντα).
Αν κάναμε πάντα ως προστάζει η "σοφία του λαού" ίσως να μας έλειπε η ικανότητα να κρίνουμε τώρα πράγματα & καταστάσεις. Υπάρχει και η παρόρμηση, η χρονική στιγμή, η κ...λα, ή οτι μας ωθεί να πράτουμε μερικές φορές πέρα από τα όρια αυστηρής λογικής.
Το αν είναι αξιόπιστο δεν φαίνεται σε 2 μήνες κυκλοφορίας, θα κριθεί αργότερα - και το νέο rav και το νέο santafe - να γράψουν μερικά χιλιομετρα, να περάσουν και 1-2 χρονια.
Δεν ξέρω αν είναι μόδα το rav, είναι μόδα τα suv επομένως είναι καλή περίπτωση να πάρει ο καθείς ένα αμάξι ασφάλτου που να το παίζει suv, με την έως τωρα γνωστή αξιοπιστία toyota, το οποίο θα κυκλοφορεί μέσα στην πόλη χωρίς να προβληματίζει η μεγάλη κατανάλωση και το parking, τόσο όσο με ένα μεγαλύτερης κατηγορίας.
Αν ήθελα να πηδήξω τώρα ένα σκαλί πάνω - από το tuareg ή το sorento θα επαιρνα το santafe με χίλια. Ομως αυτήν την στιγμή της ζωής μου το rav είναι στο όριο, δεδομένου ότι 9 στις 10 μετακινήσεις - ταξίδια μου γίνονται με μηχανή. Αργότερα βλέπουμε ...

Εντυπωσιάστηκα και εγώ με τα γραφόμενα περί υποστροφής του grktony δεν ξέρω τι έκανε, αλλά στα testdrive δεν έφευγε μία ...
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 09 Ιουν 2006, 14:38

rav_2_b έγραψε:Φίλε santa και εσύ πήρες κάτι πολύ καινούργιο - ήσουν από τους πιο πρώτους - μη λαμβάνοντας υπ'όψιν το ρητό που αναφέρεις (το οποίο και εγώ ασπαζόμουν πάντα).
Αν κάναμε πάντα ως προστάζει η "σοφία του λαού" ίσως να μας έλειπε η ικανότητα να κρίνουμε τώρα πράγματα & καταστάσεις. Υπάρχει και η παρόρμηση, η χρονική στιγμή, η κ...λα, ή οτι μας ωθεί να πράτουμε μερικές φορές πέρα από τα όρια αυστηρής λογικής.
Το αν είναι αξιόπιστο δεν φαίνεται σε 2 μήνες κυκλοφορίας, θα κριθεί αργότερα - και το νέο rav και το νέο santafe - να γράψουν μερικά χιλιομετρα, να περάσουν και 1-2 χρονια.
Δεν ξέρω αν είναι μόδα το rav, είναι μόδα τα suv επομένως είναι καλή περίπτωση να πάρει ο καθείς ένα αμάξι ασφάλτου που να το παίζει suv, με την έως τωρα γνωστή αξιοπιστία toyota, το οποίο θα κυκλοφορεί μέσα στην πόλη χωρίς να προβληματίζει η μεγάλη κατανάλωση και το parking, τόσο όσο με ένα μεγαλύτερης κατηγορίας.
Αν ήθελα να πηδήξω τώρα ένα σκαλί πάνω - από το tuareg ή το sorento θα επαιρνα το santafe με χίλια. Ομως αυτήν την στιγμή της ζωής μου το rav είναι στο όριο, δεδομένου ότι 9 στις 10 μετακινήσεις - ταξίδια μου γίνονται με μηχανή. Αργότερα βλέπουμε ...

Εντυπωσιάστηκα και εγώ με τα γραφόμενα περί υποστροφής του grktony δεν ξέρω τι έκανε, αλλά στα testdrive δεν έφευγε μία ...


Δεν αναιρώ την πράξη μου αγοράζοντας απο τους πρώτους ένα αμάξι που δεν είχε καν κυκλοφορήσει ρίσκαρα και το ξέρω, αλλα στην περίπτωση του Rav <μου έρχεται κάπως> όταν υπάρχει ένα θέμα (πρόβλημα) το οποίο δεν έχει λυθεί ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ και πάνε και παραγγέλνουν....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό grktony » 09 Ιουν 2006, 22:32

Κατ' αρχήν μην βαράτε ρε παιδιά και ευχαριστώ για το καλοσόρισμα.
Κατα δέυτερο το αυτοκίνητο για τον άνδρα είναι και λίγο αξεσουάρ και λίγο φετίχ. Ναι αν μπορούσα θα αγόραζα κάτι στα 75.000 αλλά θα μείωνα την ρευστότητα μίας παράλληλης με το επάγγελμα μου επιχειρηματικής δραστηριότητας. Στο όριο των 40.000 δεν θα έπερνα:
bmw X3 διότι είναι γυμνό και φωνάζει πολύ!!!
Hyundai ποτέ! διότι έχει μηδέν παθητική ασφάλεια, είναι σε μηχανολογικό σχεδιασμό πίσω μία δεκαετία από του Ιαπωνες και έχει τεράστιο ρυθμό απαξίωσης!!!(φίλε santa λυπάμαι αλλά πως θα το πουλήσεις όταν έρθει η ώρα; ενώ το ΤΟΥΟΤΑ φεύγει σαφώς πιό άνετα)
Το GV είναι πολύ λίγο...

Έχω ΗΔΗ παραγγείλει το ΤΟΥΟΤΑ που με έφτιαξε πολύ περισσότερο από το CHEROKEE το οποίο είναι πολύ λιγότερο ασφάλτινο και δεν έχει σοβαρό χρόνο εγγύησης.

Κατά τρίτον το αυτοκίνητο που δοκίμασα είχε ήδη 6000 δημοσιογραφικά χιλιόμετρα και τα 600 που του φόρτωσα επιπλέον εγώ τα έκανα ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ χωρίς πωλητή δίπλα μου πράγμα που μου επέτρεπε να το "σκίσω" και λόγω παλαιάς εμπειρίας από ΑΛΦΑ 75 2000 ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει υπερστοφή ισχύος και τι μεταφορά φορτίου!

Καταλήγοντας στο θέμα αυτοκίνητο ισχύει "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" γι αυτό και εγώ θα αναρωτιέμαι γιατί ο κόσμος αγοράζει αμάξια σαν το Hyundai ενώ κάποιος άλλος θα αναρωτιέται τι βλακας είμαι που παρήγγειλα το ΤΟΥΟΤΑ παρά το ότι διεπίστωσα , έζησα και ξέρω το πρόβλημα του. Ε λοιπόν για τον πολύ απλό λόγο: ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ και εμπιστεύομαι απόλυτα τους Ιαπωνες όπως αφορίζω απόλυτα τους Κορεάτες (έχω δει μπροστά μου να σκοτώνεται κάτοχος Hyundai Elandra που αν είχε στην ίδια φάση Avensis τώρα θα ζούσε).
Τελευταία επεξεργασία από grktony και 09 Ιουν 2006, 22:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Ιουν 2006, 22:41

grktony έγραψε: Το GV είναι πολύ λίγο...



Τι εννοεις ακριβως λεγοντας "πολυ λιγο" ..??

Ως αναφορα την παθητικη ασφαλεια των αυτοκινητων , νομιζω οτι πλεον γινονται επισημα τυποποιημενα crash test ....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό grktony » 09 Ιουν 2006, 23:10

Πολυ λίγο για μένα σημαίνει πως μέσα σε αυτή την κατηγορία των 30000 εως 40000 ευρώ υπάρχουν δύο παρέες τα "πολύ λίγο" 'οπως SUZUKI, NISSAN, FORD,KIA,HYUNDAI... και τα "πολύ" όπως HONDA, SUBARU, TOYOTA,JEEP,BMW, όσον αφορά μεταπώληση, ρυθμό απαξίωσης κλπ.
Και παρεπιπτόντως νομίζω πως ο Santa πριν είχε Maverick που τον παίδεψε πολύ, ε λοιπόν,εγώ που έχω Focus δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα... Είναι να σου τύχει και το καρπόυζι... Ελπίζω το δικό μου να μην προκύψει μάπα σε αυτό συμβάλει το όνομα ΤΟΥΟΤΑ που το διασφαλίζει αυτό και με τα 6 χρόνια εγγύηση και με την μεταπωλητική ευκολία, και με το γεγονός των πολύ μεγάλων πωλήσεων. Γι' αυτό άλλωστε πληρώνεις κάτι παραπάνω για ίσως λίγότερο αυτοκίνητο σε όλη την γκάμα της εταιρείας από το μικρό της ώς και το "περί ου ο λογος".
Α και κάτι τελευταίο: το ότι πουλήθηκαν πολλά RAV οδήγησε στο να βγει στην φόρα και να βρεθεί το πρόβλημα ενώ οι λίγες πωλήσεις του Hyundai μπορεί να αποκρύψουν για καιρό προβλήματα που θα φανούν αργότερα, στο κάτω κάτω νηπιακής ηλικίας και αυτό...
Τελευταία επεξεργασία από grktony και 10 Ιουν 2006, 10:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό Saga » 10 Ιουν 2006, 08:16

Η αξία μεταπώλησης δεν θα πρέπει να είναι κύριο στοιχείο επιλογής ,αλλα δευτερεύον ,εκτός και αν αλλάζεις αυτοκίνητο συχνά .
Κύρια στοιχεία θα πρέπει να είναι η οδική συμπεριφορά - ασφάλεια ,άνεση ,εξοπλισμός - και το κόστος χρήσης του – κατανάλωση , τεχνική συντήρηση - ,ενω ακολουθούν η υποστήριξη after sales ,και η μεταπωλητική αξία.
Ας μην πίνουμε νερό στο όνομα της Toyota ,γιατί τώρα τελευταία οι ανακλήσεις οχημάτων είναι συχνές .... ...και για ποια αξία μιλάμε αν βγεί το «πρόβλημα» στην αγορά .
Ας σημειώσω όμως 2 συμπεράσματα που βγήκαν απο εδω ,οτι πιθανόν στα diesel δεν υπάρχει το πρόβλημα ,και ότι σε διεθνή forum δεν έχει αναφερθεί κάτι σχετικό.
Είμαι πολύ περίεργος να δω που θα καταλήξει αυτή η ιστορία ...αν καταλήξει κάπου
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό Santa » 10 Ιουν 2006, 09:49

Λοιπον φίλε grktony,

Σου ευχομαι ολόψυχα να αποκτήσεις με το καλό το αυτοκίνητο που επέλεξες και να το χαρείς.
Σε αυτό το φόρουμ θα γράφουμε συχνά για τα θέματα που μας απασχολούν κλπ. Θέλω να παρακολουθείς πόσα προβλήματα θα γράψω εγώ για το Santa Fe και πόσα θα γράψεις εσύ για το Rav4.
Μόνο ο χρόνος θα αποδείξει αν η επιλογή σου ήταν σωστή.
Ευχομαι να είναι σωστή (όπως και όλων των νέων ravakidon) και να μην υπάρξουν προβλήματα.
Πάντως μέχρι στιγμής το σκόρ είναι 1:0 .....

Σου αφιερώνω το επόμενο Link για να σου απαντήσω στις αρνητικές απόψεις σου για την Hyundai... -> http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-4026.html


Πάντα φιλικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες