Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό grktony » 11 Ιουν 2006, 08:56

Αρχίζω να νιώθω πως ορισμένοι είναι προκατελλημένοι άσκημα απέναντι στην ΤΟΥΟΤΑ.

Κατ αρχήν θα έπρεπε να διαχωριστούν όλες αυτές οι εταιρείες και κάθε μία να έχει το θεμα της όπως π.χ. τα SUZUKI ή τα ΛΑΝΤΑ προκειμένου να υπάρχει δυνατότητα εμβάθυνσης.(Πρόταση προς τους MODS)

Κατά δεύτερον μην νομίζετε πως παίρνω καμιά προμήθεια από την ΤΟΥΟΤΑ που την υποστηρίζω, απλά έχω αυτή την στιγμή άλλο ένα (Μία κορολα της γυναίκας μου) που απλά το αμάξι είναι τέρας αξιοπιστίας...

Κατά τρίτον κύριοι συγκρατηθείτε λίγο, μην γίνεστε εμπαθείς... (mprizolas & santa) όχι τίποτα άλλο αλλά καταρρίπτει η εμπάθεια σας τα όποια επιχειρήματα (:"πισω εχει η αχλάδα την ουρά") επιδεικνύετε.

Οπότε η συζήτηση κομμένη από εμένα. Θα διαβάζω το φορουμ σας και στο μέλλον όταν αποδειχθούν τα λεγόμενα μου θα επανέλθω.

:tank:
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 11 Ιουν 2006, 09:47

grktony έγραψε:Αρχίζω να νιώθω πως ορισμένοι είναι προκατελλημένοι άσκημα απέναντι στην ΤΟΥΟΤΑ.


Το ότι συζητάμε κάποια πράγματα δεν σημαίνει ότι έχουμε και κάποια μορφή προκατάληψης

grktony έγραψε:Κατ αρχήν θα έπρεπε να διαχωριστούν όλες αυτές οι εταιρείες και κάθε μία να έχει το θεμα της όπως π.χ. τα SUZUKI ή τα ΛΑΝΤΑ προκειμένου να υπάρχει δυνατότητα εμβάθυνσης.(Πρόταση προς τους MODS)


Το Forum είναι χωρισμένο σε ενότητες , το αναφέρω σε περίπτωση που δεν το έχεις προσέξει .

grktony έγραψε:Κατά δεύτερον μην νομίζετε πως παίρνω καμιά προμήθεια από την ΤΟΥΟΤΑ που την υποστηρίζω, απλά έχω αυτή την στιγμή άλλο ένα (Μία κορολα της γυναίκας μου) που απλά το αμάξι είναι τέρας αξιοπιστίας...)


Ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψη του και να αγοράζει ότι θέλει

grktony έγραψε:Κατά τρίτον κύριοι συγκρατηθείτε λίγο, μην γίνεστε εμπαθείς... (mprizolas & santa) όχι τίποτα άλλο αλλά καταρρίπτει η εμπάθεια σας τα όποια επιχειρήματα (:"πισω εχει η αχλάδα την ουρά") επιδεικνύετε.


Τα επιχειρήματα προέρχονται από το μέρος συζήτησης του οποίου μέλος είσαι και εσύ . Ειλικρινά απορώ που βλέπεις την εμπάθεια ……:roll: :roll:

grktony έγραψε:Οπότε η συζήτηση κομμένη από εμένα. Θα διαβάζω το φορουμσας και στο μέλλον όταν αποδειχθούν τα λεγόμενα μου θα επανέλθω.:tank:


Εις το επανιδείν λοιπόν , καλοτάξιδο το νέο σου αμάξι . :wink:

Υ.Γ.: Αυτό πως το χαρακτηρίζεις ??? :
grktony έγραψε:Hyundai ποτέ! διότι έχει μηδέν παθητική ασφάλεια, είναι σε μηχανολογικό σχεδιασμό πίσω μία δεκαετία από του Ιαπωνες και έχει τεράστιο ρυθμό απαξίωσης!!!(φίλε santa λυπάμαι αλλά πως θα το πουλήσεις όταν έρθει η ώρα; ενώ το ΤΟΥΟΤΑ φεύγει σαφώς πιό άνετα)
Το GV είναι πολύ λίγο...
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Santa » 11 Ιουν 2006, 09:50

grktony έγραψε:Αρχίζω να νιώθω πως ορισμένοι είναι προκατελλημένοι άσκημα απέναντι στην ΤΟΥΟΤΑ.

Κατ αρχήν θα έπρεπε να διαχωριστούν όλες αυτές οι εταιρείες και κάθε μία να έχει το θεμα της όπως π.χ. τα SUZUKI ή τα ΛΑΝΤΑ προκειμένου να υπάρχει δυνατότητα εμβάθυνσης.(Πρόταση προς τους MODS)

Κατά δεύτερον μην νομίζετε πως παίρνω καμιά προμήθεια από την ΤΟΥΟΤΑ που την υποστηρίζω, απλά έχω αυτή την στιγμή άλλο ένα (Μία κορολα της γυναίκας μου) που απλά το αμάξι είναι τέρας αξιοπιστίας...

Κατά τρίτον κύριοι συγκρατηθείτε λίγο, μην γίνεστε εμπαθείς... (mprizolas & santa) όχι τίποτα άλλο αλλά καταρρίπτει η εμπάθεια σας τα όποια επιχειρήματα (:"πισω εχει η αχλάδα την ουρά") επιδεικνύετε.

Οπότε η συζήτηση κομμένη από εμένα. Θα διαβάζω το φορουμ σας και στο μέλλον όταν αποδειχθούν τα λεγόμενα μου θα επανέλθω.

:tank:


Grktony δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγείσαι. Καλό είναι πάντα σε συζητήσεις να υπάρχει αντίλογος. Αν συμφωνούσαν όλοι με όλους τότε δεν θα υπήρχε ενδιαφέρον και θα ήταν όλα μονότονα. Σου ζητώ συγγνώμη αν είμαι καυστικός και είρωνας αλλα έτσι ενοιωσα και αντέδρασα στα λεγόμενά σου. Αλοίμονο τώρα να παρεξηγηθούμε για την Toyota, την Hyundai και την Αχλάδα... Αλλωστε να ξέρεις οτι και εμείς στην οικογένεια έχουμε Toyota Yaris (το καινούργιο 2006) που είναι της γυναίκας μου. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε κανένα πρόβλημα πλήν του θορύβου που κάνει στις ψηλές ο κινητήρας.
Περιμένω και πάλι την συμμετοχή σου για να υπερασπιστείς το δικαίωμά σου στο λόγο (στον οποίο όλοι έχουμε). H συμμετοχή η δικιά σου και όλων μας είναι απαραίτητη για να αναπτυχθεί αυτο το forum.

Πάντα φιλικά (και χωρίς παρεξηγήσεις)...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Santa » 11 Ιουν 2006, 10:16

Hyundai ποτέ! διότι έχει μηδέν παθητική ασφάλεια, είναι σε μηχανολογικό σχεδιασμό πίσω μία δεκαετία από του Ιαπωνες και έχει τεράστιο ρυθμό απαξίωσης!!!(φίλε santa λυπάμαι αλλά πως θα το πουλήσεις όταν έρθει η ώρα; ενώ το ΤΟΥΟΤΑ φεύγει σαφώς πιό άνετα)
Το GV είναι πολύ λίγο...


Που βλέπεις την μηδενικη παθητική ασφάλεια?
Δες τα παρακάτω Links:

Παθητικη ασφάλεια για το νέο Toyota ->
http://www.safercar.gov/NCAP/Cars/3813.html

για το Santa Fe (αναφέρομαι στα προηγούμενα μοντελα γιατι στα νέα δεν υπάρχουν ακόμα test)->
http://www.safercar.gov/NCAP/Cars/3515.html

Για το Suzuki ->
http://www.safercar.gov/NCAP/Cars/3738.html

Ποιές είναι οι διαφορές ......?
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 11 Ιουν 2006, 10:29

katarxin tony simfono oti to ifos ton paidion itan eironiko kai ligo epithetiko alla mporo na po oti kai esi den isoun ligotero...dinamikos opote den iparxei logos na min ksanagrapseis...
opos eipe kai o santa eisai aparaititos gia avto to forum opos kai oloi oi alloi....

devteron:
santa sto ksanale....esi me to santa fe paizeis se alli katigoria...kai pistevo oti mesa stis akres simfoneis me ton tony oti to rav einai to kalitero tis katigorias para ta opoia provlimata kathos kai esi meta apo avto(rav) sto santa fe piges diladi mia katigoria pano kai oxi se kapoio tis idias katigorias...

to exo pei se allo pos oti afora odiki simperifora kai asfaleia to rav se test stin germania (tis adac) ta sarose ola....

mesa stin vdomada to paralamvanoume kai emeis...opote tha sas enimeroso gia tis protes apopseis...

alitheia re tony...giati tha kaneis toooooso poly esy na to pareis to amaksaki??? tha ksexaseis ti exeis parageilei mexri tote :)
kalimera se olous !!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό Santa » 11 Ιουν 2006, 10:48

in-rav-we-trust έγραψε:katarxin tony simfono oti to ifos ton paidion itan eironiko kai ligo epithetiko alla mporo na po oti kai esi den isoun ligotero...dinamikos opote den iparxei logos na min ksanagrapseis...
opos eipe kai o santa eisai aparaititos gia avto to forum opos kai oloi oi alloi....

devteron:
santa sto ksanale....esi me to santa fe paizeis se alli katigoria...kai pistevo oti mesa stis akres simfoneis me ton tony oti to rav einai to kalitero tis katigorias para ta opoia provlimata kathos kai esi meta apo avto(rav) sto santa fe piges diladi mia katigoria pano kai oxi se kapoio tis idias katigorias...

to exo pei se allo pos oti afora odiki simperifora kai asfaleia to rav se test stin germania (tis adac) ta sarose ola....

mesa stin vdomada to paralamvanoume kai emeis...opote tha sas enimeroso gia tis protes apopseis...

alitheia re tony...giati tha kaneis toooooso poly esy na to pareis to amaksaki??? tha ksexaseis ti exeis parageilei mexri tote :)
kalimera se olous !!!!!!!!!!!!


Συμφωνω μαζι σου!!!
Αντε με το καλο να το παραλαβεις ....
:o
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 11 Ιουν 2006, 10:54

se evxaristo
xairomai pou simfoneis...an kai prepei na sou po oti me exeis apogoitevsei santa.... :) :)
apo esena perimena alla pragmata!!!!
perimena na exeis frakarei to forum me fotos tou santa fe !!!! :)
axaxaxaxax
plaka sou kano...to amaksaki(''...aki'' leme tora...) deixnei poli oraio kai mallon to mono sou provlima prepei na einai i katanoli afou exeis limeno to provlima tou parking!
xairomai pou eisai evxaristimenos me tin epilogi sou makari na eimaste kai emeis to idio oso esi me to rav....
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό Santa » 11 Ιουν 2006, 10:59

in-rav-we-trust έγραψε:se evxaristo
xairomai pou simfoneis...an kai prepei na sou po oti me exeis apogoitevsei santa.... :) :)
apo esena perimena alla pragmata!!!!
perimena na exeis frakarei to forum me fotos tou santa fe !!!! :)
axaxaxaxax
plaka sou kano...to amaksaki(''...aki'' leme tora...) deixnei poli oraio kai mallon to mono sou provlima prepei na einai i katanoli afou exeis limeno to provlima tou parking!
xairomai pou eisai evxaristimenos me tin epilogi sou makari na eimaste kai emeis to idio oso esi me to rav....


Ακριβώς όπως τα λές είναι με την κατανάλωση.
Πραγματικά ευχομαι να πάνε όλα καλά και να λυθούν γρήγορα τα όποια προβληματα προκύψουν με τις αναρτήσεις του Rav.
Πάω στην πεθερά μου τωρα για φαί ....Καλο απόγευμα σε όλους !!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Saga » 11 Ιουν 2006, 22:19

grktony έγραψε:Αρχίζω να νιώθω πως ορισμένοι είναι προκατελλημένοι άσκημα απέναντι στην ΤΟΥΟΤΑ.

Μα τι λες τώρα ,εδω ορισμένοι εχουν Toyota,καποιοι εχουν το νεο Rav ,και καποιοι αλλοι :oops: ,περιμένουν να το αγοράσουν .
Διάλογο κάνουμε εδω ,όπως και σε καθε Forum .
Αν ορισμένοι εδω αντικρούουν τις απόψεις σου ,δεν σημαίνει σώνει και καλα οτι εχουν λάθος .
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 12 Ιουν 2006, 10:24

Ας συνεχίσουμε...
Πραγματικά στα site εξωτερικού δεν αναφέρεται το πρόβλημα το δικό μας, αλλά ένα σωρό άλλα μικρά και μεμονωμένα. Αυτό που βασανίζει τους αμερικάνους είναι η κατανάλωση (!)
http://townhall-talk.edmunds.com/WebX/. ... playRecent
Αναφέρονται πάντως και τα 4κύλινδρα και όχι μόνο τα V6.
To test στα diesel φέρνει το rav πρώτο στην οδηγική συμπεριφορά, αλλά τα hyiundai - kia ακολουθούν. Λέτε το diesel να είναι το καλό και τα 2λιτρα αμόλυβδη οι μπακατέλες της toyota?
http://www.auto-motor-und-sport.de/test ... 114908.htm
Τα test των γερμανών σ'αυτό το περιοδικό τα θεωρέιτε αξιόπιστα? Ποια άλλα περιοδικά νομίζετε ότι μπορεί κάποιοςνα διαβάσει τα οποία θεωρούνται έστω λίγο αντικειμενικά?

inravwetrust μόλις το πάρεις καντο μια βόλτα από δύσκολες αστικές ασφάλτινες πίστες (οι δρόμοι στο Μαρουσι, Μελισσια, Αγ. Παρασκευή) και πες μας και τα δικά σου. Ο χρόνος παραλαβής του grktony είναι 2,5 μήνες. Και γω τόσο έκανα ... :(
Εχει όμως τον χρόνο μπροστά του να την ακυρώσει αν δεν δούμε προκοπή εμείς :?

Santa δείχνεις μία ελαφρά εμπάθεια υποστηριζοντας την επιλογή σου, η οποία αφορά όμως το συγκεκριμένο μοντέλο που πήρες και όχι τόσο την εταιρεία, δηλ. δεν σκεφτηκες να πάρεις π.χ. το tucson ή atos για μικρό. Θεωρώ και εγώ ότι είναι άριστη πρόταση το santafe για την κατηγορία του, ίσως όμως να είναι και το μόνο για την Hyiundai ???
Εκεί διαφέρει η toyota νομίζω γιατί κάθε αμάξι της κάθε κατηγορίας είναι αξιόλογο (yaris, corolla, rav, LC)
Τελευταία επεξεργασία από rav_2_b και 12 Ιουν 2006, 10:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό jk » 12 Ιουν 2006, 10:31

Ως κάτοχος ενός νέου RAV4 εδώ και 5 μέρες θα ήθελα να ναφερθώ κι εγώ στο θέμα της σκληρότητας των αναρτήσεων. Πιστεύω πως ο ασφάλτινος προσανατολισμός του αυτοκινήτου είναι αυτός που έχει επιβάλει τον κατσκευαστή να τοποθετήσει στο συγκεκριμένο μοντέλο πιο σκληρή ανάρτηση από οτι παρόμοια μοντέλα του ανταγωνισμού. Ναι στα αρκετά βαθιά χαντάκια των ελληνικών δρόμων και ενώ κινείσαι με λίγα χιλιόμετρα παραπάνω ακούγεται αυτός ο έντονος ήχος που περιγράφεται όλοι αλλά είναι μόνο ένας ήχος χωρίς ουσιαστικές συνέπειες μια και στο αμάξωμα δεν περνάει κανένας κραδασμός από αυτό το ξερό "γκαπ". Γιατί αν τερμάτιζε η ανάρτηση όπως αναφέρθηκε παρπάνω θα γινόταν αρκετά αντιληπτό μέσα στην καμπίνα μιας και θα πηδούσε όλο το αμάξωμα. Σίγουρα μοντέλα του ανταγωνισμού όπως GV αποσβένουν καλύτερα τέτοιου είδους ανωμαλίες μιας και έχουν περισσότερο off road ρύθμιση στις αναρτήσεις απ ότι το rav. Σίγουρα οι 5 μέρες και τα 600 χιλιόμετρα επαρχιακών ασφάλτινων διαδρομών με μεικτό στροφιλίκι που έχω διανύσει είναι λίγα για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα αλλά μέχρις στιγμής αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ο τρόπος που ένα τέτοιου είδους όχημα συμπεριφέρεται στο σφιχτό στροφιλίκι. Το esp έχει ρυθμιστεί όπως ακριβώς ταιριάζει στον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Δεν επεμβαίνει με το καλημέρα και σου αφήνει περιθώρια να το "ζουλήξεις" μέσα σε μια κλειστή στροφή, μέχρι τη στιγμή που θα το παρακάνεις και θα σου βάλει τις φωνές. Καλό θα ήταν βέβαια να υπάρχει και ένα κουμπί που να το απενεργοποιεί πλήρως αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο που κρύβει από πίσω του και αρκετή συζήτηση.Γι αυτό όσοι είστε υποψήφιοι αγοραστές του συγκεκριμένου μοντέλου μην περιμένετε να βγείτε σ εκείνο τον κακοτράχαλο χωματόδρωμο που έχετε κατα νου και να κινηθείτε με την ίδια ταχύτητα και άνεση που το κάνει το GV και το santa fe. Αλλά σίγουρα και όσοι διαθέτουν τα δύο προηγούμενα δεν μπορούν να κινηθούν με την ίδια σβελτάδα που κινείται το rav στο επαρχιακό ασφάλτινο στροφιλίκι.

Ναι είχα δει και το santa fe πριν αγοράσω το rav αλλά δεν ανταποκρινόταν στις απαιτήσεις μου μιας και είναι εντελώς άλλες οι χάρες του και πολύ μεγαλύτερο το κόστος συντήρησης όχι από θέμα service αλλά βενζίνης, τελών κυκλοφορίας και ασφάλειας και πόσο μάλλον μικτής που κάνω πάντα σε όλα μου τα οχήματα.
Το GV ήταν η πιο τίμια επιλογή σε θέμα εξοπλισμού-κόστους(διαθέτωντας όμως λιγότερα "gadgets" σε σχέση με το rav) αλλά είναι γι αυτούς που θέλουν να σκαρφαλώσουν πολύ πιο ψηλά από εκεί που θα πάω εγώ αλλά όταν θα βγουν στην άσφαλτο θα έχουν λιγότερες απαιτήσεις απ ότι εγώ.

Ο καθ ένας επιλέγει το αυτοκίνητο που ανταποκρίνεται περισσότερο στις ανάγκες του και η "σωστή επιλογή" είναι καθαρά αντικειμενικό θέμα για τον καθ ένα, οπότε και δεν μπορούμε να καρφώσουμε αυτή τη ταμπέλα σε ένα και μόνο συγκεκριμένο μοντέλο. Εξάλλου όλοι εμείς οι "φτωχότεροι" έλληνες ποτέ στη ζωή δεν θα μπορούμε να τα έχουμε όλα μαζι σε ένα. πχ σκληρός off-road χαρακτήρας και άριστη συμπεριφορά στην άσφαλτο, εκτός κι αν κάποιος έχει να διαθέσει τα διπλάσια από τα 30-40 χιλιάδες ευρώπουλα που διαθέτουμε εμείς.

Sorry αν σας κούρασα με το τεράστιο post μου!
Τα λέμε...:D
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 12 Ιουν 2006, 10:39

ase rav2be..... :)
tha tou kano prota to topiko test stous ''kaliterous'' dromous tis kipselis....
axaxaxaxaxxa
min fovasai ...tha mpoun amesos antidraseis kai isos kai fotos !

p.s.
to auto motor to germaniko einai arketa aksiopisto...
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 12 Ιουν 2006, 10:43

ti les tora e jk!!!
kanenan den kourases!! isa isa pou perimenoume kai alles skepseis kai entiposeis apo to amaksaki.....

alitheia to ixosistima tou pos einai??? giati ena paidi eipe oti den leei kai polla??? oi ypoloipoi ti lete???
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό jk » 12 Ιουν 2006, 11:16

in-rav-we-trust έγραψε:alitheia to ixosistima tou pos einai??? giati ena paidi eipe oti den leei kai polla??? oi ypoloipoi ti lete???


Πρίν το πάρω είχα υπολογίσει και είχα αποταμιεύσει και λεφτά για συναγερμό, εκτός αντιπροσωπείας φυσικά, φιμέ ζελατίνες και 4ηχεία μαζί με ένα τετρακάναλο σε συνδυασμό με ένα δικάναλο κι ένα sub από το παλίο μου αυτοκίνητο. Πλέον έχω σκοπό να μην πειράξω τουλάχιστον προς το παρών το μαμά ηχοσύστημα. Όπως καταλαβαίνεις στον ήχο είμαι αρκετα απαιτητικός. Σίγουρα το αποτέλεσμα που έχει ένα aftermarket ηχοσύστημα σε ποιότητα δεν το έχει αλλά έχει αρκετή ένταση με αποτέλεσμα στα κομμάτια με δυνατό μπάσο να τρέμει ο εσωτερικός καθρέφτης.Η ποιότητα βρίσκεται κάπου μεταξύ μέτριου και πολύ καλού.
Πλέον έχω σκοπό να μαζέψω κι άλλα χρήματα και να πάω για κάτι πολύ καλό σαν aftermarket λύση. Ένα από τα μεγαλύτερα μειον στο ηχοσύστημα είναι το μέγεθος της οθόνης σε σχέση με την γραμματοσειρά που είναι τεράστια και όταν παίζεις mp3 δεν μπορείς να διαβάσεις όλο τον τίτλο του κομματιού παρά μόνο τους 6-7(δεν θυμάμαι ακριβώς πόσοι είναι) πρώτους χαρακτήρες.
Αν κάποιος καταφύγει σε μια όχι extreme aftermarket λύση για τον ήχο έχει το θετικό οτι υπάρχει άφθονος χώρος κάτω από όλα τα καθίσματα για να τοποθετήσει ενισχυτές χωρίς να στερηθεί ούτε χιλιοστό από τον χώρο του πορτμαπαγκαζ πέρα από ένα μικρό sub. Θετικό επίσης η πολύ καλή ηχομόνωση του αυτοκινήτου κάτι που βοηθάει στην καλή ποιότητα χωρίς μεγάλη ένταση και το κερσάκι στην τούρτα η μεγάλη διάμετρος των θέσεων των ηχείων στις πόρτες.

Πιστεύω πως τα 34χιλιάρικα(executive) που στάζεις, με την πρώτη επαφή με το αυτοκίνητο τα βλέπεις παντού γύρω σου και σε κάνουν να ξεπεράσεις γρήγορα την άποψη που είχες μέχρι να το πάρεις στα χέρια σου -"Μας κατάλαβαν πόσο το γουστάρουμε και μιας πιάνουν τον κ..ο".
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 12 Ιουν 2006, 11:32

kali fasi !
ante na akousoume kai kanena kalo neo gia to amaksi giati mas eixe parei ligo apo kato....
thnx gia ta infos file mou

apo avta pou les katalavaino oti kapoios me oxi toso eksizitimeno gousto ston ixo tha to vrei iper-arketo to ixosistima etsi?

alitheia...tora pou se vrika...na sou kano kai kamia alli erotisi kai an thes -kai exeis xrono - apantas.... to ntoulapaki avto pou diatirei kai mia sxetiki psiksi pos einai?? leitourgei panta? asxeta apo ton klimatismo ? xoraei px se megathos ena koutaki coca cola??kanei douleia i einai moufa???

apo oti katalava to idio amaksi pirame...to executive...
logika oi xoroi tou amaksiou kai ta polla ntoulapakia-apothikevtikoi xoroi prepei na aksizoun pragmatika etsi?

kai pali thnx jk :)
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες